تکثیر در شرایط نیمه اسارت یوزپلنگ در محدوده ای با وسعت ۳۵ هزار هکتار در دره‌انجیر اجرا میشود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نظر به اینکه وضعیت یوز در زیستگاه های استان یزد (علیرغم افزایش جمعیت طعمه طی دهه اخیر در استان) به دلیل عدم مشاهده یوز ماده طی چند سال اخیر و همچنین افزایش سن یوزهای نر باقیمانده در استان در شرایط مطلوبی نیست، اعمال روش تکثیر در شرایط نیمه اسارت در مساحتی بالغ بر ۳۵ هزار هکتار واقع در یکی از زیستگاه های یوز استان یزد ضروری به نظر می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، حمید ظهرابی سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در تشریح برنامه معاونت متبوع خود برای حفاظت یوزپلنگ آسیایی با یادآوری انقراض این گونه در تمامی کشورهای قاره آسیا، گفت: آخرین بازمانده های یوزپلنگ آسیایی با کمتر از ۵۰  فرد در بیابان ‌های مرکزی ایران زندگی می‌کنند و تنها ۲ درصد از گستره پراکندگی تاریخی این گونه در آسیا است.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با ذکر نمونه استان یزد، اظهار کرد: زمانی در پاسگاه ‌های محیط‌ بانی استان یزد تابلویی از یوز وجود داشت که در زیر آن نوشته بود “استان یزد نقطه امید آسیا برای نجات یوز آسیایی” زیرا مشاهده یوزهای ماده با سه تا چهار توله در مناطق مختلف اردکان و بافق باعث شده بود که استان یزد امید نخست ایران و آسیا برای حفظ یوزپلنگ باشد اما امروزه و با بالا رفتن سن یوزهای نر موجود، خطر انقراض یوز در استان یزد بیش از هر زمانی احساس می شود.

وی با تاکید بر اینکه کاهش تلاش‌های حفاظتی ناشی از ناامیدی به حفظ و احیاء یوز می‌تواند ضربه بزرگی بر پیکره نحیف حفاظت از طبیعت در ایران و استان یزد وارد کند، تصریح کرد: آنچه امروز بسیار مهم است، حفظ امید و تلاش چندین برابر برای حفظ و احیاء یوز است زیرا همین امید باعث شده که آخرین تیر ترکش برای نجات یوز در استان یزد یعنی ایجاد یک ذخیره‌گاه بیابانی بزرگ و تحت کنترل برای یوز به مرحله اجرا بسیار نزدیک شود.

کمبود طعمه، تخریب زیستگاه و تصادفات جاده‌ای مهمترین تهدیدات یوز است

ظهرابی ضمن یادآوری این موضوع که کمبود طعمه، تخریب زیستگاه و تصادفات جاده‌ای از مهمترین تهدیدات یوز است، خاطرنشان کرد: ایجاد مناطق حفاظت شده منجر به کاهش چشمگیر این تهدیدها داخل مناطق شد.

به گفته سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، آنچه منجر به آسیب نتایج حاصل از حفاظت در خارج مناطق شد، نحوه زندگی یوز، مهاجرت های متعدد و طولانی گونه و جابجایی‌های بسیار طولانی در برخی از زیستگاه ها بود.

این مقام مسئول افزود: کیفیت مناسب حفاظت در برخی مناطق نیز منجر به افزایش جمعیت رقبای یوز همچون پلنگ شد و همین موضوع، عاملی برای خروج اجباری یوزها از مناطق شد.

سطح مراقبت از جمعیت یوز باید به حفاظت از تک تک افراد جمعیت معطوف شود

وی افزود: با توجه به موارد ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت که حفاظت از زیستگاه‌ها ‌برای نجات یوز در طبیعت اگرچه شرط لازم است اما کافی نیست و جمعیت یوز در حال حاضر نیاز به مدیریت و کنترل بیشتر (مدیریت مداخله‌ای) دارد و حتی سطح مراقبت از جمعیت این گونه باید به حفاظت از تک تک افراد جمعیت معطوف شود.

ظهرابی در خصوص سایر تمهیدات و برنامه های پیش بینی شده سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت از یوز، گفت: به منظور حفظ و نجات این گونه ارزشمند، برنامه های مختلفی همچون حفاظت از گونه در زیستگاه، ایجاد ذخیره گاه طبیعی یوزپلنگ و روش تکثیر و پرورش در اسارت در دستور کار قرار دارد.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حفاظت از گونه یوز در زیستگاه های طبیعی همواره اولویت نخست اقدامات و برنامه های پیش بینی شده جهت حفظ و احیای این گونه است، اظهار کرد: موفقیت سایر برنامه های جانبی حفاظتی در گرو بهبود وضعیت حفاظت از گونه در زیستگاه، رفع تعارضات و عوامل تهدید و افزایش آگاهی عمومی و جوامع محلی و معطوف نمودن مردم به ارزش های زیستی قابل ملاحظه این گربه سان ارزشمند به عنوان یک گونه پرچم است.

توسعه قرق های اختصاصی در حاشیه مناطق و زیستگاه های یوز در دستور کار

این مقام مسئول در توضیح جزییات برنامه حفاظت از گونه در زیستگاه ها، گفت: ارتقای حفاظت و مدیریت مناطق زیستگاه یوز، ایجاد مناطق حفاظت شده جدید در مناطقی که یوزها در مسیر مهاجرت از آن ها استفاده می کنند، توسعه قرق های اختصاصی در حاشیه مناطق و زیستگاه های یوز، تقویت امکانات و تجهیزات محیط بانی، استفاده از تکنولوژی های نوین در حفاظت هوشمند از مناطق، مدیریت اثرات دام و سگ گله و خروج دام از مناطق حساس، ایمن سازی کریدورها و جاده ها و پایش مستمر جمعیت یوز از اهم اقدامات حفاظت از گونه در زیستگاه ها است.

ضرورت بهره گیری از تکثیر یوز در شرایط نیمه اسارت در یزد

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر اینکه حفاظت از گونه در زیستگاه طبیعی نخستین اولویت است، تصریح کرد: شرایط کنونی و جمعیت یوز در حال حاضر نیاز به مدیریت و کنترل بیشتر (مدیریت مداخله ای) دارد.

ظهرابی افزود: محصور نمودن یکی از زیستگاه های یوز و اعمال مدیریت و کنترل بیشتر بر جمعیت، به عنوان اولویت دوم باید در دستور کار قرار گیرد. در همین راستا نظر به اینکه وضعیت یوز در زیستگاه های استان یزد (علیرغم افزایش جمعیت طعمه طی دهه اخیر در استان) به دلیل عدم مشاهده یوز ماده طی چند سال اخیر و همچنین افزایش سن یوزهای نر باقیمانده در استان در شرایط مطلوبی نیست، اعمال روش تکثیر در شرایط نیمه اسارت در مساحتی بالغ بر ۳۵ هزار هکتار واقع در یکی از زیستگاه های یوز استان یزد ضروری به نظر می رسد.

وی خاطرنشان کرد: این روش، یک روش پشتیبان است و به صورت موازی با برنامه‌های حفاظت از زیستگاه انجام می‌شود و اجرای آن به منزله توقف برنامه‌های پیشین حفاظت نیست زیرا این روش بیشتر بر روی مدیریت جمعیت تمرکز دارد تا در آینده پشتیبان جمعیت سایر مناطق باشد.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی در استان یزد و متعاقبا در ایران را مهمترین هدف این برنامه دانست و افزود: در صورت موفقیت این طرح، یوزهای متولد شده در این منطقه به سایر مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست و قرق‌های حیات وحش که موفق به رفع عوامل تهدید کننده یوز شده باشند، منتقل می‌شود.

این مقام مسئول اظهار کرد: با تغییر نگاه مدیریت محیط‌زیست در استان یزد شاهد مشارکت فعال جوامع محلی در امر حفاظت از طبیعت و حیات‌وحش هستیم که منجر به رشد جمعیت علفخواران در زیستگاه‌های حفاظت شده و آزاد استان یزد شده است و در صورت موفقیت در اجرای این طرح، نگرانی کمتری نسبت به جمعیت طعمه یوز در مناطق استان یزد وجود دارد.

ظهرابی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های به عمل آمده مقرر شد نسبت به ایجاد محوطه ای محصور با وسعت تقریبی ۱۰ الی ۲۰ هکتار در داخل محدوده محصور اصلی ذخیره گاه طبیعی استان یزد به منظور انتقال توله یوزهای تکثیر شده در مرکز پردیسان اقدام شود.

وی با اعلام اینکه این عملیات طی دو مرحله به انجام خواهد رسید، گفت: در مرحله نخست توله یوزهای تکثیر شده به محوطه محصور کوچکتر ۱۰ الی۲۰ هکتاری منتقل می شوند و پس از سازگار شدن حیوان با محیط جدید، به تدریج با در اختیار گذاشتن طعمه های بزرگتر و چابک تر نسبت به آموزش شکار حیوان اقدام خواهد شد و در نهایت پس از کسب اطمینان از وضعیت سلامت، حیوان به تدریج به محوطه بزرگتر یا همان مرکز ذخیره گاه طبیعی با وسعت تقریبی ۳۵ هزار هکتار هدایت خواهد شد.

پیشنهاد احداث ذخیره گاه طبیعی یوز در پناهگاه حیات‌وحش دره‌انجیر

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با جانمایی محل احداث ذخیره گاه طبیعی یوز، گفت: در حال حاضر بخشی از پناهگاه حیات‌وحش دره‌انجیر با وسعت تقریبی ۳۵ هزار هکتار مورد توافق اکثر کارشناسان قرار گرفته است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ضروری است نسبت به ایجاد یک مرکز تکثیر و پرورش جبیر (بعنوان طعمه) با وسعت ۵ الی ۱۰ هکتار در کنار این محوطه اقدام شود.

ظهرابی ضمن یادآوری این موضوع که مرکز تکثیر و پرورش در اسارت یوز پارک طبیعت پردیسان در سال ۱۳۹۳ به عنوان مرکزی برای نگهداری دو قلاده یوز در اسارت (کوشکی و دلبر) و نگهداری دیگر یوزهایی که به هر دلیل امکان رهاسازی در زیستگاه طبیعی خود را ندارند، راه اندازی شد، خاطرنشان کرد: بعدها علاوه بر اهداف تحقیقاتی این مرکز، موضوع تکثیر و پرورش در اسارت یوزها نیز در دستور کار قرار گرفت و با توجه به اینکه طی سه سال گذشته روش تکثیر طبیعی میسر نشد، در حال حاضر موضوع تکثیر با روش لقاح مصنوعی در دستور کار قرار دارد.

ضرورت تهیه بانک ژن و اسپرم برای مطالعه تنوع ژنتیکی یوزهای ایران

این مقام مسئول بررسی و بکار گیری روش های مختلف و متنوع به منظور تکثیر در اسارت را یکی از اهداف مهم مرکز تکثیر و پرورش در اسارت یوز پارک طبیعت پردیسان برشمرد و افزود: انجام مطالعات و فعالیت های تحقیقاتی کاربردی مشترک با مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و با همکاری دفاتر تخصصی ذیربط معاونت محیط طبیعی سازمان و استفاده از ظرفیت های طرفین در جهت تهیه بانک ژن و اسپرم به منظور جلوگیری از دست دادن ذخیره ژنتیکی جمعیت و مطالعه تنوع ژنتیکی یوزهای ایران و سایر موارد مورد نظر جهت همکاری های مشترک می تواند از دیگر اهداف این مرکز باشد.

ظهرابی با ذکر این نکته که مهمترین هدف این مرکز امکان سنجی معرفی توله یوز های بدنیا آمده در اسارت به زیستگاه طبیعی است، اظهار کرد: البته انجام این روش بسیار مشکل است و تنها یک یا دو مورد موفقیت آمیز در دنیا وجود داشته که در آن ها نیز یوزها به زیستگاه های محصور معرفی شده اند.

وی خاطرنشان کرد: در نظر است که در صورت موفقیت آمیز بودن روش تکثیر در مرکز نگهداری پارک پردیسان (به صورت طبیعی یا مصنوعی) بتوان از موالید حاصل بعنوان مولد در ذخیره گاه طبیعی محصور واقع در دره انجیر استان یزد استفاده شود که البته در مرحله نخست توله ها به مرکز محصور کوچکتر در مجاورت مرکز اصلی منتقل خواهند شد و پس از آموزش شکار و دیگر قابلیت های لازم برای حیوان، بتدریج به مرکز اصلی منتقل خواهند شد.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: با توجه به شرایط فعلی جمعیت های باقیمانده یوز در زیستگاه های طبیعی و ریسک بالای زنده گیری از طبیعت جهت انتقال به مرکز محصور ذخیره گاه طبیعی، موفقیت آمیز بودن روش تکثیر در اسارت مرکز پردیسان، انتقال به مرکز اصلی محصور در استان یزد و نهایتا معرفی یوزهای در شرایط نیمه اسارت به زیستگاه های طبیعی طی سال های آینده بسیار مهم و حایز اهمیت است و در صورت عملیاتی شدن می تواند منجر به معرفی ایران به عنوان نخستین کشور مجری این روش در جهان شود.

انقراض یوز، انقراض نماد طبیعت و حیات‌وحش ایران است

وی با بیان اینکه هم اکنون برای حفاظت از یوز در ایران در یک نقطه عطف هستیم، اظهار کرد: یک تصادف یا حمله دیگری از سگ‌های گله به راحتی انقراض نماد طبیعت و حیات‌وحش ایران را رقم می‌زند و حاصل میلیون‌ها سال تکامل را از بین می‌برد بنابراین از دست دادن زمان حتی یک روز هم جایز نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: در حالی که نقش بستن یوز روی پیراهن تیم ملی و نصب مجسمه یوز در اردکان، بافق و طبس نشان از اهمیت این گونه برای مردم و مسئولان دارد، این وظیفه متخصصان است تا با تلاشی مضاعف و استفاده از علوم جدید، نگذارند از یوز در ایران فقط نقشی بر پیراهن و مجسمه‌ای در میدان باقی بماند.

ظهرابی گفت: طرح مذکور به همراه سایر برنامه های مد نظر این معاونت برای اجرا در سال ۹۷ تهیه و ارسال شده، لیکن تا کنون برای طرح حفاظت از یوز بودجه و اعتبارات ویژه و مشخصی تایید نشده است.

+127
0
  

24 دیدگاه

 1. ایران یوز می‌گوید:

  انشاا… این طرح با موفقییت اجرا بشه ، امیدوارم روزی
  برسه یوز پلنگ ایران را به ‌تعداد زیاد در طبیعت مشاهده
  کنیم و تا نسلها از نماد طبیعت ایران لذت ببریم ، زنده باد
  یوزپلنگ ایران.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 2. گرگعلی می‌گوید:

  سنگ بزرگ علامت نزدن است!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

  • رشید می‌گوید:

   بنده هم مطلبی گذاشتم اگر منتشر شود

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

  • رضا1394 می‌گوید:

   در آفریقای جنوبی بیش از ۵۰ ناحیه محصور هزارهکتاری برای نگهداری یوزها ایجاد شده است که برای کاهش همخونی یوزهای نر در آنها جابه جا می شوند. فکر می کنم می توان به جای یک ناحیه محصور بسیار بزرگ در یک منطقه فراخشک، چند ناحیه محصور کوچک در چند جا احداث کرد و درآنها به صورت نیمه وحشی یوزها را تکثیر کرد.

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 3. گرگعلی می‌گوید:

  جالبه دیگه بعد از آن همه اخبار ضد و نقیض خبری در مورد نحوه اسارت توله یوز (قاچاق!!!) منتشر نشد.
  آقای جوکار لطفا با مردم صادق باشید

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

  • DORNA می‌گوید:

   کل پروژ یوز غیر شفاف و با آزمون و خطاست و احتمالا منافع چند نفر که براشون مهمه اسمشون در مجامع مطرح بشه و مقاله شون فلان جا منتشر
   پشت این ماجراست… حقیقتا هیچ کار ارزشمند و قابل توجهی در این سالها برای حفاظت از یوز انجام نشد…

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

   • ساسان+ می‌گوید:

    دوست گرامی، حقیقتا چقدر از جزئیات و حجم کارهای صورت گرفته اطلاع دارید؟
    پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی یک پروژه ی کاملا چند وجهی و ملی است که هماهنگی و کار چند جانبه رو میطلبه!

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

 4. رشید می‌گوید:

  چه حرفهای پوچی میزنند آقایون.چندساله با کلی بودجه و کمکهای بین المللی و مردمی نخواسته اند چند کیلومتر فنس در جاده مرگ یوز احداث کنند حالا فکر تکثیر در سر دارند .مطالب زیباست ولی تو خالی ….از کجا کپی کرده اند

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 5. کفتار راه راه می‌گوید:

  امیدوارم اقدام عملی انجام شود و مثل فنس کشی در جاده عباس آباد و یا خروج دامها از توران یا تکثیر یوز در پردیسان حرف یا طرح روی کاغذ نباشد.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 6. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  احسن این حرف ما از اول گفتیم تکثیر و پرورش بهترین روز افزایش جمعیت چشمگیر نه تنها یوزها بلکه سایر چرندگان و پرندگان است پس دست در دست هم دهیم و از تکثیر و پرورش غافل نشیم

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 7. جنگل بلوط می‌گوید:

  انبوهی از اطلاعات و تجربیات موفق از تکثیر یوز در دنیا وجود دارد و اگر بخواهیم می توان از انها استفاده کرده و تعداد زیادی یوز تکثیر کرد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 8. کارشناس محیط زیست می‌گوید:

  بادرود،این سخنان بیشتر بیان آرزوها در خصوص یوز است! کدام توله؟کدام مولد؟ کدام….با حلوا حلوا دهن شیرین نمی شود آقای مهندس ظهرابی.بارها و بارها از این صحبت ها مطرح شده است و سال های زیادی به همین منوال به هدر رفته و دیگر فرصتی باقی نیست.مطالبی که شما مطرح کردید مستلزم هزینه قابل توجه و اعتبار پایداری است که آیا مصوب شده؟ چقدر از آن تخصیص داده شده؟ به نظر من تا دیر نشده است بایستی با یک موسسه،شرکت و یا انجمن یا هر ارگان مرتبط خارجی و مطمئنی یک قرارداد چند ساله بسته شده و کارشناسان آنها با اختیارات مناسب وارد عمل شوند(نه فقط مشاوره دهند)و همه اقدامات به طور کامل به آنها سپرده شود. تا یوز را از خطر نجات دهند.دوستان شک نکنید که با توجه به تجربیات و اقدامات بی فایده داخلی در چند سال گذشته یوز بزودی منقرض خواهد شد،پس تا دیر نشده دست به دامان موسسات بین المللی شوید.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 9. محمد ،آریو می‌گوید:

  فقط حرف ،حرف ،حرف ، حرف ،خسته مون کردید

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 10. کامران می‌گوید:

  با توجه به پیشرفتهای کنونی در زمینه لقاح خارج از رحم و انتقال ان به رحم میزبان پیشنهاد من اینه که چنتا یوز افریقایی که از طبیعت گرفته شده باشن به ایران اورده بشن و تخمک لقاح یافته کوشکی و دلبر به رحم یوز های وحشی افریقایی منتقل بشه و در یک سایت بزرگ اجازه داده بشه که این یوز ها پس از تولد مهارتهای شکار و زندگی در طبیعت رو از مادران وحشی افریقایی اموزش ببینن و بشه اونها رو در طبیعت رها کرد حتی با روشهای موجود باروری میشود یوز های ماده بیشتری به صورت سلکتیو تولید کرد

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

  • کبک دری سبزکوه می‌گوید:

   من نمیدونم چرا هیچ اطلاع رسانی از دلبر و کوشکی نمیشه
   آیا نمیشه اسپرم و تخمک گرفت؟ آیا ما امکانات نداریم؟ آیا تا حالا اینکار انجام شده و نتیجه نداده نمیخوان اطلاع رسانی کنن؟
   مثل همه کارهای مملکت همه چیز در ابهامه
   در ضمن فکر کنم این روش IVF در مراکز ناباروری انسانی بخوبی انجام بشه

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

   • کامران می‌گوید:

    متاسفانه فکر نمیکنم سازمان بودجه کافی برای اجرای پروژه پرورش در اسارت و ایجاد زیر ساختهای لازم داشته باشه
    بهترین راه کار جلب مشارکت هندی ها در این زمینه هست هم میتونه به احیای جمعیت یوز در ایران کمک کنه هم ایجاد یک جمعیت جدید در هند که شرایط زیستگاه ها به مراتب از ایران هست دوام و پویایی بلند مدت یوز اسیایی رو تضمین میکنه

    پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 11. نیروانا می‌گوید:

  این کار بسیار لازم ضروری بود چون این روش تکثیر در محدوده وسیع ۳۵۰۰۰ هکتاری ود ر شرایط نیمه اسارت وبا حفاظت شدید میتواند اینده روشنی در پیش روی یوز پلنگ ایرانی قرار دهد البته باید به یاد داشت همین محدوده وسیع هم از بسیاری از مناطق حفاظت شده وپارکهای ملی ایران وسیع تر است

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 12. reza می‌گوید:

  الان چند ساله نتونست از دلبر و کوشکی توله بگیرن.
  حتی نتونستن لقاح مصنوعی انجام بدن

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 13. جمشید می‌گوید:

  تکرار…
  تکرار….
  و تکرار یک سری داده های از مدت ها قبل جمع آوری شده و کهنه و بخورد جراید و خبر نگارها و شبکه ها دادن….
  خسته نشدید.!!!
  ما که خسته شدیم…..!

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 14. محسن رزاقی می‌گوید:

  حرکت های بد و خوب زیاده کاش بدهاش حذف بشه. نمیدانم بالاخره محیط زیست خلاصه با حرکات لاکپشتی قصد داره حیات وحش رنجور را نجات بده؟

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 15. عقاب می‌گوید:

  بعد از مدت ها بالاخره یه خبر خوب در مورد یوز پلنگ شنیدیم
  امیدوارم این طرح با موفقیت انجام بشه،بنده به شخصه حاضر به همکاری در این پروژه بزرگ هستم

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 16. داریوش2016 می‌گوید:

  حتما متخصصان زبده خارجی رو هم برای کمک به اینکار به ایران دعوت کنید.
  علاقه مندانی با شرف هنوز در جهان هست که حاضرن جون و زندگی و همه سرمایشون رو برای اینکار بذارن با تمام وجود حتی افراد ثروتمندی هم هست که شناخت و تخصصی ندارن اما حاظرن پول خرج کنن برای اینکار فقط باید این افراد رو پیدا کرد که کار سختی هم نیست یه درخواست رسمی کمک در اینترنت بگذارید خودشون پیدا میشن

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>