تصاویر هوایی از فروچاله های همدان

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در حال حاضر وضعیت بحرانی منابع آب زیر زمینی در استان همدان باعث تشدید افت سطح آب های زیر زمینی و کسری حجم مخزن دشت‌ها شده به گونه‌ای که حدود ۳۰۶ محدوده از ۶۰۹ محدوده مطالعاتی در وضعیت ممنوعیت توسعه بهره‌برداری قرار گرفته و سالیانه با حدود ۵ میلیارد مترمکعب کسری مخزن مواجه شده است.

به گزارش ایسنا، کاهش منابع آب زیرزمینی به ویژه در دهه اخیر به طور مستمر ادامه داشته است به طوریکه در طول دوره آماری ۲۰ سال اخیر با ۱۰۸ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از ذخایر استراتژیک آب زیرزمینی مواجه بوده‌ایم.

برداشت بیش از حد پروانه چاه‌های مجاز، برداشت چاه‌های غیرمجاز، عدم وجود مصرف بهینه، ضعف نظارت و کنترل بر منابع آب و حفاری و عدم وجود ابزارهای سنجش، نقص شبکه‌های پیزومتری و داده‌های سطح آب و بیلان، عدم آگاهی ذینفعان و نبود تشکل‌های آب بران و خشکسالی‌ها و بالا رفتن نیازهای شرب و صنعت از عوامل کسری مخزن محسوب می‌شوند.

۱۳ فروچاله مربوط به دشت کبودرآهنگ و روستاهای کِردآباد، نوآباد، بابان، آق‌تپه و خان‌آباد بوده و ۱۱ فروچاله دیگر در دشت رزن – قهاوند و روستاهای این منطقه ایجاد شده است که در مجموع ۲۴ فروچاله در همدان ایجاد شده. بیشترین عمق فروچاله را مربوط به نوآباد شهرستان کبودراهنگ با ۶۰ متر است.

+12
-33
  

7 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  علاوه بر فروچاله ها و نشست زمین، مصرف بیش از حد آب ما نوعی آینده خواری است. اگر خشکسالی امسال ادامه پیدا کند بسیاری از نواحی آب شرب هم ندارند.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 2. میر شکار می‌گوید:

  خدا بداد این مملکت برسه.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 3. مسعود می‌گوید:

  علت همه بحران های زیست محیطی ایران مستقیم یا غیر مستقیم به “رشد بی رویه جمعیت” بر میگردد.
  اقلیم کشور ما یک اقلیم گرم و خشک بوده و بیشتر مناسب “باغبانی” است تا “کشاورزی” و امکان تولید مواد غذایی برای این حجم جمعیت را ندارد.
  هدف ساخت همه سدها (که به حق بلای جان طبیعت کشورمان شده اند) در وهله اول توسعه کشاورزی است و مستقیما منجر به بیابانزایی می شود.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

  • داریوش2016 می‌گوید:

   ایران باید یه کشور صنعتی بشه نه کشاورزی باغبانی هم اگه باشه باید بصورت مدرن باشه نه شیوه های آبیاری عهد بوقی که با بیل و کلنگ و جوب کشی پای درختها یهو آب رو ول کنی تو باغها بلکه بصورت قطره ای

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 4. داریوش2016 می‌گوید:

  وقتی کسی که سواد ابتدایی هم نداره بشینه در جایی که باید یک پروفسور بشینه پشت میز همین میشه کار رو بدی دست بچه میگه هزار تا چاه حفر کنید تو کویر شالیزار بزنید تا تو کشاورزی خودکفا بشیم در صورتی که نه چیزی از کشاورزی میفهمه نه معنی خودکفایی رو میدونه نمردیم و خودکفایی در کشاورزی رو هم دیدیم

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 5. مسعود می‌گوید:

  تصاویر بسیار جالب و حرفه ای گرفته شده اند. در پس زمینه برج خنک کننده نیروگاه شهید مفتح دیده میشود.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>