بودجه پیشنهادی برای مقابله با گرد و غبار خوزستان در سال ۱۳۹۷ حذف شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در حالیکه طی روزهای اخیر گرد و غبار در خوزستان و ایلام و تعدادی از شهرهای جنوبی کشور، کاهش کیفیت هوا، تعطیلی مدارس و تهدید سلامت مردم را را به همراه دارد، به گفته معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، بودجه مقابله با گرد و غبار خوزستان در سال ۹۷ در مجلس حذف شده است.

کریم شافعی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت بودجه سازمان محیط زیست در سال ۹۷  اظهار کرد: پیشنهاد بودجه برای سازمان حفاظت محیط زیست دارای چند بخش است. در حوزه جاری پیشنهاد ۵۷ میلیارد تومانی سازمان تقریبا مورد موافقت قرار گرفته است. البته اعتبارات استانی محیط زیست مستقل است و جداگانه لحاظ می‌شود.

وی با اشاره به پیشنهاد سازمان محیط زیست برای پیش‌بینی بودجه گرد و غبار در سال ۹۷ تصریح کرد: در لایحه بودجه پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی ۱۵۰ میلیون دلار برای مقابله با گرد و غبار جنوب کشور از جمله خوزستان در نظر گرفته شده بود که متاسفانه توسط کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی حذف شد.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با این بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست امسال با تدبیر شخص رئیس جمهور پیشنهاد جدیدی در لایحه بودجه دولت گنجانده بود گفت: ابتکار جدید اختصاص دو میلیارد دلار برای «ساماندهی پسماندهای خانگی، آبخیزداری و بهسازی محیط زیست» است که این موضوع ذیل جدول بند «و» تبصره ۴ لایحه بودجه دیده شده بود که متاسفانه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی این پیشنهاد را حذف کرد.

شافعی تاکید کرد: ما مخالف این حذف هستیم و اصرار داریم که این میزان بودجه تصویب شود چون به‌طور روزانه ۵۰ هزار تن زباله خانگی در کشور تولید می‌شود و اعتبارات کافی برای اجرای برنامه‌های مدیریت پسماند وجود ندارد.به همین علت تاکنون جمع‌آوری و مدیریت پسماند به تعویق افتاده است.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان با اشاره به اینکه از این دو میلیارد دلار بخشی برای گرد و غبار و آبخیزداری و بخش دیگر برای تالاب‌ها و پسماندها پیش‌بینی شده بود، اظهار کرد: دولت به این جمع‌بندی رسیده است که از صندوق ذخیره ارزی مسئله پسماندها را ظرف مدت چهار سال حل و فصل کند، اما متاسفانه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی این پیشنهاد را از لایحه حذف کرد.

رییس کمیسیون تلفیق: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی خواهد ماند.

رییس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با اشاره به اظهارات معاون سازمان محیط زیست درباره حذف بودجه مقابله با گرد و غبار خوزستان در سال ۹۷، گفت: متاسفم از اینکه در دو ماه بررسی بودجه کشور، مسئولان محیط زیست کشور از رییس تا معاون ایشان حتی یک بار دنبال موضوع آلودگی محیط زیست و ریزگردها نیامدند.

غلامرضا تاج گردون افزود: متاسفانه اعتبار مربوط به ریزگردها را بدون اذن در بودجه گذاشتند که مردم عزیز خوزستان را طبق معمول علاف تصمیمات غیر مسئولانه خودشان کردند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به مردم عزیز خوزستان عرض کنم حتما ردیف ریزگردها بدون منت گذاری بر مردم شریف پایدار خواهد ماند و مسئولین محیط زیست از شعار و دشمنی با مردم خوزستان دست بردارند.

0
-1
  

3 دیدگاه

 1. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  آخه چرا مگه مردم خوزستان چه گناهی کردن که این بلا سرشون بیاد مگر این نبود که زمکان جنگ هر چی موشک و گلوله بود بر سشون می بارید تمام زندگیشان از بین رفت ولی با تمام قدرت با دشمن جنگیدند چرا محیط زیست فکری به حال خوزستان نمیکنه چرا پیگیری نکردند که بودجه لغو شود مردم خوزستان تمام با این گرد و غبار دچار مشکل تنفسی شدند قبلا توی فصلی که هوا گرم بود این ریز گزدها بودند و الان هم که برکت خدا نمی باره و تو دل سرما وسط زمستون ریزگردها زندگیشان رو فلج کرده اگر جلوی این ریز گردها و آلودگی هوا رو نگیری طولی نمیکشد اکثر استانهای کشور با این مشکل مواجه خواهند شد محیط زیست که فقط کارش گرفتن شکارچیا نیست این هم جز وظایفشان است چرا فراموش کرده اید مردم خوزستان با ریز گردها تا کی باشد بجنگند به خدا اونا هم هموطنان ما هستند بهشون ظلم نشه از آقای کلانتری خواهش میکنم به مشکل این عزیزان جنگ زده رسیدگی شود و فکری به حال ریز گردها بکنید

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 2. داوود NL می‌گوید:

  جای پرسش باقی میماند کـه هـدف از بـکار بردن واژه ی “اذن” چیـست؟؟
  مگـرنه که حل و فـصل و رسـیدگی بـه مشکـلات زیست محیطی کاری در محـدوده ی مهـندسی و تخـصص می باشـد؟
  دو: خـوزستان بیشـتر از ده سال اسـت که قـربانی ریزگـردهاسـت. حتا یــک روز تعلل ظلـم است در حـق مـردم و نفرین دنـیوی و اخـروی اش گـریبانگیر هـمه ی ما و اللخصـوص مسـٶلان اسـت.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>