عامل شکار دو کل وحشی در زاهدان به پرداخت دویست میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چندی قبل تصاویری از شکارچیان متخلف در اختیار نیروهای محیط زیست زاهدان قرار گرفت.

فرمانده یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: این تصاویر نشان می داد متخلفین دو یا سه کل وحشی را بصورت غیرمجاز شکار کرده و سپس با لاشه  های شکار اقدام به تهیه عکس یادگاری نموده اند.

حمید ریگی اظهار داشت: نیروهای یگان محیط زیست زاهدان به تحقیق در این رابطه پرداخته و هویت عامل اصلی شکار غیرمجاز را شناسایی و به اداره محیط زیست احضار نمودند.

شکارچی متخلف پس از حضور در اداره محیط زیست و مواجه با تصویر فوق الذکر شکار غیرمجاز دو کل وحشی را قبول نمود.

متهم مبلغ یکصد میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یکی از کل های وحشی را در سه مرحله به حساب دولت واریز نمود.

با توجه به اینکه متهم از پرداخت الباقی ضرر و زیان وارده به محیط زیست خودداری نمود با شکایت اداره محیط زیست زاهدان پرونده ای در این رابطه در مراجع قضایی تشکیل شد.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری زاهدان، دادگاه شکار غیرمجاز دو کل وحشی را محرز دانسته بنابراین متهم را به پرداخت مبلغ یکصد میلیون ریال بابت باقیمانده ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم نمود.

همچنین متهم بصورت جداگانه از جنبه کیفری به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

+1
-5
  

2 دیدگاه

 1. محسن رزاقی می‌گوید:

  ممنون از یگان فعال این منطقه.
  انشاءالله روزی برسه که شکار بطور کامل از فرهنگ خارج شود. باور بفرمایید بازی با واژه ها نیز (مجاز غیر، غیر مجاز _ شکارچی، شکار کش _ قانونی، غیر قانونی) توجیه کارسازی نیست نفس این عمل قبیح است. خواهش میکنم نکنید. لباس قانونی پوشاندن به یک عمل دلیل مناسبی بر خوب بودن آن نمیباشد و بازی با این واژه ها هم به رنگین کردن زمین از خون این زبان بسته ها قوت میبخشد.
  لطفاً نکنید…..

  داغ Thumb up 23 Thumb down 22

 2. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  انقراض که شاخ و دم ندارد تعداد وحوش در بسیاری از نقاط زیر صد است و با این شکارها و دیگر تلفات تعداد دسته کمتر شده و موقعی که بیست عدد شد به تجربه سال بعد دیگر مشاهده نخواهد شد. (برای مثال جمعیت آهو در منطقه حفاظت شده کویر تهران یا گور در پارک کویر که با کاهش به حدود بیست عدد از سال بعد دیده نشد). بعد هم گوشتخورانی مثل پلنگ از بین می رود. که تقریبا برگشتپذیر نیست

  داغ Thumb up 20 Thumb down 18

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>