از گربه وحشی در شهرستان آوج تصویر برداری شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست شهرستان آوج قزوین حین گشت زنی در عرصه های طبیعی این شهرستان یک لانه که دو گربه وحشی داخل آن بودند را مشاهده و از آنان تصویر برداری نمودند.

گربه وحشی یکی از ۸ گربه سان وحشی ایران (پلنگ، یوزپلنگ، کارکال،سیاهگوش، گربه شنی، گربه پالاس، گربه جنگلی و گربه وحشی) بوده و شباهت زیادی به گربه های شهری دارد.

این گربه از پرندگان و پستانداران کوچک تغذیه میکند و گاهی اوقات برای تهیه غذا به سکونتگاه های انسانی در اطراف زیستگاه خود وارد شده و پرندگان اهلی مانند خروس و مرغ را شکار می کند.

+23
0
  

21 دیدگاه

 1. محسن رزاقی می‌گوید:

  بسیار زیبا الله اکبر از این همه زیبایی پروردگار.

  دوستان یک سوال:
  گربه پشمالوی زیبای پرشین‌ که یک نژاد ایرانی است چه وضعیتی دارد؟ آیا تابحال مستنداتی از آن دیده اید؟
  آیا بطور وحشی در کدام منطقه ایران زیست میکرده و آیا میتوان امیدوار بود که هنوز باشد؟ آیا میتوان چند اصیل آن را در منطقه بومی تکثر کرد؟ به گمانم از بعضی نقاط دنیا بتوان چند تایی از آن را جمع آوری کرد و رویش کار کرد شاید فرجی شد.
  و یا گونه هایی مثل اسب ترکمن، مرغ و خروس لاری که در مناطق بومی خود روزگاری آزادانه زیست میکردند، آدم بغض تو گلوش جمع میشه گویا تاریخ و شناسنامه طبیعی سرزمینمون کم کم به فراموشی سپرده میشود و آرام آرام در گذر زمان محو میشود.
  چرا مسئولین در مورد این موضوع ها حرکتی نمیکنند؟
  لطفا توجه نمایید.

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 4

 2. مینالیزا می‌گوید:

  به اون چشم های مظلوم و چهره معصومانه اش اصلا و ابدا ساده ننگرید ! گربه وحشی خوی بی رحم و چموشی دارد که پشت چهره ملوسانه اش پنهان گشته ،ها ها ها

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 5

 3. رضا ایرانی می‌گوید:

  خیلی شبیه گربه های معمولی هست چجوری تشخیص داده میشن؟؟؟
  خیلی بزرگتره؟!

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

 4. سلام دوستان عزیز گرداننده ی سایت و سلام بر همه ی دوستان
  ما مشکلات فراوانی داریم که باید با هم به آن ها بپردازیم تا بتوانیم در خدمت طبیعت و حیات وحشِ به خطر افتاده ی میهن خود باشیم. ایران در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفته؛ از سویی از طرف سودجویان دچار غارت و قانون شکنی های خشن گشته شده، و از سوی دیگر یورش خشکسالی را داریم. ما باید تمام توان خود را برای متوقف کردن قانون شکنان و غارت طبیعت بکار گیریم و هم به فکر چاره ای باشیم برای مبارزه با اثرات بسیار خطرناک خشکسالی. حد اقل برای من این ها اساس می باشند؛ ولی گاه بناچار به بعضی مسایل جزیی نیز می پردازم، زیرا لازم است؛ وگرنه از مطرح کردن آن ها و ایجاد بحث های حاشیه ای بیزارم و آن بحث ها را مفید نمی دانم؛ به همین خاطر گاه وقتی می بینم عزیزی بر نادرستی پا می فشارد، با سکوت عقب نشینی می کنم؛ عقب نشینی من دلیل بر قانع شدن من نیست، آن کار را بخاطر موضوعات مهمتر انجام می دهم.
  ولی وقتی شما عزیزان پیوسته روی نادرستی پا می فشارید و به هر بهانه ای تکرارش می کنید، مرا مجبور می سازید به جوابگویی.
  دوستان گرامی! یکی از کار های این آدم کوچک خدمتگزار فرهنگی واژه شناسی و واژه شکافی و از جمله نامواژه شناسی است. در این سال ها، هزاران واژه ی ایرانی و غیر ایرانی را بُن یابی کرده و شکافته ام و از جمله غلط های دانشمندان شریف ما را فراوان اصلاح نموده ام. پس تا زمانی که کوچکترین تردیدی داشته باشم، نمی گویم و نمی نویسم. یعنی وقتی می نویسم و می گویم که از همه ی جوانب مورد تحقیق قرار داده باشم. البته فقط تلاش و تحقیق نیست، بخشی بر می گردد به زبان مادری من که تقریبن دست نخورده باقی مانده. یعنی هدیه ی تاریخ است به من. به همین خاطر به آسانی فرض کن «تَجَن»* را معنی می کنم که هیچ دانشمندی در جهان را چنان توانی نیست. توان من نیز نیست، همانطور که نوشتم هدیه ی تاریخ است به من.
  * تَجَن = تَج ژَن = تَج زَن = رودی که تَج می زند، تیج و کُول دارد؛ رود نارام، رودِ رقصانِ وحشی.

  شما می توانید بگویید آقای حبیبی این ها(اسلحه بجای سلاح و کلاشینکف، به جای کلاشنیکف) جا افتاده و ما هم آن غلط های جا افتاده را تکرار می کنیم(البته این توضیح قابل قبول نیست). ولی نام حیوانی که در ایران کهن تاریخ برای خود تاریخی دارد را که نمی توان عوض کرد. در همین عکس کاراکال که شما نشانی داده اید هم اگر دقت بفرمایید گوش سیاهِ آن بسیار برجسته است و به خوبی از نامش سخن می گوید در سوکت.
  چه منبع ای به شما عزیزان گفته که سیاهگوش همان وشق یا رودک است؟ در طول تاریخ میهن ما این دو نام هر یک تعریف و جای خود را داشته اند؛ من از جمله از لغتنامه دانشمند بزرگ ایرانی حسن عمید برایتان گواه آوردم.
  این پافشاری شما برای چیست؟ به سود کیست؟
  در منطقه ی ما در غرب استان گیلان بعضی سایت ها هستند که به کشمکش های گروهی معتاد شده اند و آن زشت را وارد ادبیات و زبان و واژه نیز کرده اند. من اوایل حساسیت نشان می دادم، زیرا فکر می کردم دارند صادقانه اشتباه می کنند؛ پس اصلاح می نمودم. دیرتر دیدم از این بازی های زشتِ مُد شده در جهانِ “سیاست بازی” خوششان می آید! به آن بازی ها در مبارزه با رقیب عادت کرده اند! پس تلاش می کنم عکس العملی نشان ندهم؛ زیرا کسی که خوابیده، حتی بسیار عمیق خوابیده را می توان بیدار کرد؛ ولی داستان کسی که خود را به خواب زده، موضوعی کاملن دیگر است.
  اما من از شما عزیزان انتظار دیگری دارم؛ شمایان در جایگاهی والا ایستاده اید، پس باید والاهمت و دریا صفت باشید. چه حسنی دارد کلاشینکفی که فردی بی سواد در جامعه ی ما رواج داد، از سوی شمایان پیوسته و با اصرار شود تکرار!؟ شمایانی که مردم انتظارات دیگری از آن ها دارند و شما را اینگونه می بینند(دوست دارند ببینند): مردمانی با زیبای طبیعت در هم آمیخته و تلاش و حضور شریف خود را بکلی در کاسه ی زیبایی ریخته. آیا شما همین هستید، شده اید؟

  از آنجایی که بیزارم از این نوع بحث ها از خوانندگان محترم پوزش می خواهم، و بعد از این در این سه مورد – بکار گیری اسلحه بجای سلاح از سوی شما دوستان، بکار گیری کلاشینکف بجای اصل واژه(کلاشنیکف) و وشق یا رودک که شما اصرار می ورزید سیاهگوش است، که نیست؛ دیگر سخنی نخواهم گفت؛ حد اقل در نظرگاهِ این سایت نمی نویسم.
  پیروز و شاد باشید

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 4

  • ارزو می‌گوید:

   ببخشید الان این نوشته شما چه ارتباطی به خبر دیده شدن گربه وجشی داشت ؟

   داغ Thumb up 7 Thumb down 30

  • ارزو می‌گوید:

   اینهمه نوشتین که نشون بدین باید گفت کلاشنیکف و کلاشینکف اشتباهه
   واقعا چه فرقی داره؟
   چه مشکلی رو از محیط زیست ایران حل میکنه؟
   خواهشا نظر من رو هم تایید کنید

   داغ Thumb up 10 Thumb down 30

 5. گربه ایرانی می‌گوید:

  در اصل اینا گربه دشتی هستن

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 5

  • طبیعت و شکار قانونی می‌گوید:

   آقای گربه,فکر نمیکنم گربه دشتی داشته باشیم.گونه ای از گربه وحشی باید باشد

   داغ Thumb up 6 Thumb down 16

   • گربه ایرانی می‌گوید:

    چرا داریم ، در موردش تحقیق کن تو اینترنت

    پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

    • حق با «گربه ایرانی» است + این توضیح که، منظور از «دشت» اینجا بیرون از خانه است. یعنی گربه دشت و بیابان و صحرا، و گربه خانگی. این نامواژه بخاطر تدقیق(باریک بینی) ایجاد شده؛ وگرنه آن جانور در همه ی نقاط از جمله جنگل های شمال ایران می زید. پس در اینجا دشتی، به معنی بیرونی، صحرایی، وحشی و غیر خانگی بکار گرفته شده.

     پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

    • میش مرغ می‌گوید:

     آفرین به شما؛ تنها شخصی بودید که درست بیان کردید .
     گربه دشتی نام صحیح این گونه میباشد که در کتاب پستانداران ایران چاپ سال ١٣۵۴ شمسی با عکس إشاره شده و این کتاب یکی از معتبرترین منابع موجود در مورد پستانداران ایران می باشد .

     پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 6. مجید(حیوانات نگینهای افرینشند) می‌گوید:

  بسیار زیبا

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 7. میش مرغ می‌گوید:

  خیلی زیباست !

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 8. مصطفی می‌گوید:

  چقدر قشنگه

  داغ Thumb up 10 Thumb down 12

 9. محسن رزاقی ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  لیثی حبیبی گرامی وقتی به نظرم می‌رسد دلسوزانی مثل شما ناراحت هستید من نیز ناراحت میشوم، بدانید اینجا کسانی هم هستند که شما دلسوز را دوست دارند بنده به شما ارادت دارم انشاءالله در راه پیشرفت برد فرهنگ موفق باشید و به مراتب بالاتر برسید.
  و من الله التوفیق

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

 10. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  بی نظیره این گربه خوشگل
  کی میشه بتونیم یه مستند خوب وزیبا از گربهای ایرانی ببینیم

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 11. سلام دوستان
  و دو نکته در بابِ «گربه وحشی»: ۱ – آیا این یک نامواژه است؟ بله. آیا این یک نامواژه ی اصیل و کهن است؟ خیر.
  این واژه ی مرکب نامی تشبیهی است که بعد ها رویش نهاده شده. در بسیاری موارد نام های اصلی منسوخ شده و بعد یا نام های تشبیهی جایشان را گرفته اند و یا از زبان های دیگر ایرانی هم ریشه با فارسی، نامی برایشان برگرفته شده؛ مانند نام رسمی اغلب درخت های ایران زمین که دیگر در فارسی نیست، پس از مازندرانی گرفته شده؛ مثلِ راش، نمدار، ممرز و … اصلِ نام(نامِ کهنِ) این جانور گربه سان، شفتکَه(اول ساکن) shftka و شپیتیکا(اول ساکن) shpitika است.

  ۲ – دفعه ی پیش عزیزی نوشته بود که این گربه سان باید خیلی بزرگ باشد که بتواند مرغ و خروس را شکار کند.
  نخیر دوست گرامی، خیلی از گربه ی خانگی بزرگتر نیست(البته انواع گوناگون دارد). پس راز شکارگری اش در چیست؟
  بسیار وحشی و درنده است؛ و طبیعی ست که چون در طبیعت آزاد هست، از ماهیچه ها و استخوانبندی خیلی قوی تری نیز برخوردار است. در بخش هایی از آفریقا اصطلاحن به همین جانور کوچک، پلنگ کوچک نیز می گویند. قدرت مانور بسیار زیادی دارد؛ از جمله در هوا شکار می کند؛ و گذشته از آن بطور عمودی دو متر و بیشتر به هوا می پرد و خود را به شاخه ای که پرنده ای روی آن نشسته می رساند تا شکارش نماید.
  در ضمن در گیلان زمین آن را حیله گر ترین کمین کننده می دانند، و آدم حیله گر را به شپییکا(گیلکی) یا شفتکَه(تالشی) تشبیه می کنند؛ یعنی همان تشبیهی که در بابِ روبا* در ایران زمین صورت گرفته. در ضمن هر دو نامواژه دارای یک معنی اند.

  *روباه – البته در زبان پهلوی(مادر فارسی کنونی) و زبان تالشی، شکل و تلفظ اصیل روباه، روپاه یا روپا، است یعنی پاینده ی راه، کسی که راه را می پاید(منظور همان کمین کننده می باشد).

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

 12. امید عزت پور می‌گوید:

  من نیز به حافظ عزیز و محسن جلیلوند و کلیه علاقمندان حیات وحش ایران این ثبت زیبا رو تبریک میگویم

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 13. سید پدرام می‌گوید:

  این گربه؛ گربه وحشی نیست و فقط یه گربه ی معمولیه که توی دشت و بیابون برای خودش پناهگاه پیدا کرده

  گربه وحشی ویژگی های بارزی داره که این گربه نداره که عبارتند از:
  ۱-گوش های دراز(عرض کم و طول زیاد)؛که معمولا بالای این گوش های دراز،موهایی به صورت تیز و شاخ مانند وجود داره
  ۲- چشم هایی بادامی شکل با انتهای تیز که کمی شبیه چشم انسان است
  (برخلاف گربه های عادی که چشمشون بیشتر دایره است تا بادامی شکل)
  ۳- دم بلند (منظور از بلند اینه که اگه گربه عادی با همون قد و هیکل باشه؛ دمش ۱٫۵ تا ۲ برابر کوچک تر از گربه وحشی خواهد بود)

  * ضمنا یه عزیزی گفته به این نگاه مظلومش نگاه نکنین و خیلی وحشیه؛ باید بگم که این نگاهشنه تنها نگاهش مظلومه بلکه خودش هم مظلومه چون اگر گربه وحشی باشه، به دلیل داشتن چشم های بادامی شکلی که عرض کردم؛ خودبه خود ظاهر وحشی هم به خودش میگیره و اصلا نمیتونه مظلوم باشه.

  در نهایت باید بگم که اگه این گربه؛گربه وحشی تلقی شده؛سه تا علت میتونه داشته باشه:
  ۱- فردی که اونو گربه وحشی خونده؛ با گربه های وحشی و اطلاعاتشون آشنا نبوده.
  ۲- چون فقط یه پرخاشگری و زندگی توی محیط غیر شهری دیده؛ اسمشو گذاشته گربه وحشی
  ۳- این گربه حاصل جفت گیری گربه ی وحشی و گربه ی معمولی بوده باشه که پدیده ی نادریه توی طبیعت (مخصوصا در زندگی امروزه و تجمع گربه ها در شهر ها به خاطر شانس بالاتر پیدا کردن غذا)

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>