عاملین شکار دو قوچ وحشی توسط محیط بانان طبس شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورد شکارچیان غیرمجاز به مناطق آزاد بخش دستگردان طبس نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم منطقه مذکور شدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در این باره گفت: محیط بانان حین ردزنی و دوربین کشی متوجه حضور دو نفر شکارچی متخلف شدند که لاشه شکار بر دوش و اسلحه به همراه داشتند.

مسعود مستقیم اظهار داشت: محیط بانان متوجه شدند متخلفین یک شکار را پوست کنده و خرد کرده و یک شکار دیگر را تازه زده و هنوز پوست نکنده اند.

محیط بانان که تنها دو نفر بوده و دوربین عکاسی با زوم بالا در اختیار داشتند با توجه به شرور بودن متخلفین و احتمال درگیری و یا فرار آنها ابتدا از شکارچیان به همراه ادوات جرم عکس و فیلم تهیه نموده و سپس جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.

تصاویر زیر بخشی از عکس هایی است که محیط بانان بصورت نامحسوس از شکارچیان متخلف تهیه نموده اند:

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس نیز در این باره گفت: شکارچیان متخلف با مشاهده محیط بانان با آنها گلاویز و درگیر شدند.

حاتمی اظهار داشت: محیط بانان در درگیری با شکارچیان لاشه های شکار و یک اسلحه خفیف دست‌ساز غیرمجاز را از آنها گرفته و متخلفین به همراه یک اسلحه تک لول کالیبر ۱۲ متواری شدند.

محیط بانان که از متخلفین و آثار جرم عکس و فیلم تهیه نموده و کاملا آنها را شناسایی کرده بودند از درگیری بیشتر و احتمال به خطر افتادن جان طرفین خودداری نمودند.

با شکایت اداره محیط زیست طبس پرونده ای در این رابطه در دادسرای این شهرستان تشکیل شده و متهمین بزودی جهت رسیدگی به جرم به دادسرا احضار خواهند شد.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشى معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ دویست میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.

0
-49
  

5 دیدگاه

 1. خورشید می‌گوید:

  باز هم دو موجود زیبا و مفید و باشکوه توسط دو جانور زشتخو و بی ارزش و حقیر تلف شدن… انگار این قاعده ست توی این دیار!
  بهترین و ارزشمندترین چیزها توسط بی ارزش ترین و پلیدترین موجودات نابود میشن…

  داغ Thumb up 35 Thumb down 39

 2. کفتار راه راه می‌گوید:

  یک مستند به نام محیط بان دیدم که محیطبانان دنا از گرفتاریهای زیادشان مانند درگیری با شکارچیان خطرناک و خشن، کمبودحمایت از محیطبانان زندانی، کمبود حقوق و امکانات صحبت می کردند ولی گفتند چیزی که بیشتر از همه آزارشان می دهد تفنگ خفیف است و می گفنند شکارچیان برای صدای کم از آنها استفاده می کنند و ما یک تپه آن طرف تر صدا را نمی شنویم ولی حیوانات زبان بسته کشته نشده و زخمی فرار می کنند و در یک گوشه می افتند می میرند.

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 21

  • طبیعت و شکار قانونی می‌گوید:

   آقای کفتار,جای تاسف در استفاده از تفنگ خفیف دقیقا همین مورد است که به دلیل قدرت کمتر این تفنگ,در بسیاری از مواقع که گلوله به جای حساس شکار اصابت نمیکند,شکار در فاصله دورتری تلف میشود.

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 10

 3. ایران یوز می‌گوید:

  چیزی دیگه نمونده که بخواهیم در مورد این قاتلین حیات وحش باز گو کنیم ،
  فقط میتوانیم بگوئیم نفرین خدا و بندگان خدا بر شماها ، که اینگونه دارید حیات
  وحش ایران رو از بین میبرید.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 14

 4. میر شکار می‌گوید:

  البته جدیداً به تفنگ خفیف مجوز ورزشی میدن و دارنده اسلحه یا باید یک اسلحه خفیف با مجوز ورزشی داشته باشه یا یک اسلحه گلوله زن. در صورتیکه قبلا یک شخص واجد الشرایط میتونست یک تفنگ خفیف یک گلوله زنی و یک ساچمه زنی داشته باشه.
  قانون محدودیت لازمه رو اعمال کرده .در مورد این دو نفر که کلاً بحث تفنگ دستساز هست و قضیه فرق میکنه.در بحث شکار غیرمجاز هم داستان تکراریه و یه عده اینجا باید فحش خودشونو به اینا بدن و یه عده هم نظرات فیلسوفانه و احساسی بدن و تیریپ طبیعت دوستی شون گل کنه.ما هم که هرچی بگیم از نظر اونها توجیه حساب میشه.

  داغ Thumb up 6 Thumb down 5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>