افزایش مجازات نقدی جرایم موضوع مواد ۱۰ تا ۱۴ قانون صید و شکار پیشنهاد شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به گزارش وب سایت اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، وزارت دادگستری بنابه درخواست سازمان حفاظت محیط زیست خواستار افزایش مجازات های نقدی جرایم موضوع مواد ۱۰ تا ۱۴ قانون صید و شکار (مصوب ۱۳۴۶ و اصلاحات آن ـ مصوب ۱۳۷۵) شده است.

طبق مفاد مواد ۱۰ تا ۱۴ قانون شکار و صید متخلفین از قانون مذکور و کسانی که با ارتکاب اعمال مجرمانه موجبات نابودی حیات وحش و هم چنین تخریب و تجاوز به اکوسیستم های با ارزش و مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را فراهم می نمایند، به مجازات های مطرح در مواد مذکور می رسند.

از آنجا که اکثر مجازات های نقدی که آخرین بار در سال ۱۳۷۵ (۲۱ سال پیش) تعیین شده در مقابل اعمال ارتکابی بسیار ناچیز و نقش بازدارنده خود را از دست داده است؛ لذا مبالغ پیشنهادی مجازات های نقدی جرائم مذکور در مفاد مواد ۱۰ تا ۱۴ قانون شکار و صید به استناد ماده (۲۸) قانون مجازات اسلامی از طریق وزارت دادگستری جهت طرح وتصویب هیات وزیران ارسال شده است.

اضافه می نماید که با عنایت به ماده ۲۸ قانون مجازات اسلامی ـ مصوب ۱۳۹۲ «کلیه مبالغ مذکور در این قانون و سایر قوانین از جمله مجازات نقدی، به تناسب نرخ تورم اعلام شده بانک مرکزی هر سه سال یکبار به پیشنهاد وزیر دادگستری و تصویب هیات وزیران تعدیل و در مورد احکامی که بعد از آن صادر می شود لازم الاجرا می گردد.»

جدول جرایم پیشنهادی وزارت دادگستری به شرح زیر است:

+342
-41
  

8 دیدگاه

 1. مرتضی می‌گوید:

  یعنی حدوداً ۲۰تا۳۰ برابر جرایم قبلی
  چه جالب دولت اعلام میکنه نرخ تورم وما به زیر ۱۰ درصد رسوندیم بانک مرکزی اعلام میکنه زیر یک درصد تورم داشتیم حالا هر سه سال یکبار افزایشش چه شود؟ کلاً معادلات ریاضی زمین و فضا رو بردیم زیر سوال

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 18

 2. جنگل بلوط می‌گوید:

  با سلام
  از سال ۴۶ تا کنون اجناس چند صد برابر شده برای مثال دلار ۸ تومان بوده و الان ۴۷۰۰ تومان یعنی حدودا ۶۰۰ برابر ولی جرایم حداکثر طبق جدول فوق بیست تا سی برابر شده و به نظرم بازدارنده نیست ولی باز بهتر از جریمه صدو پنجاه هزار تومان برای شکار وحوش در پارک ملی است. همچنین در کنار آن بایستی اقدامات فرهنگی و همچنین ایجاد جاهایی مانند قرق های اختصاصی برای کاهش فشار به طبیعت انجام شود.

  داغ Thumb up 27 Thumb down 31

 3. ناشناس می‌گوید:

  چه اقدام خوبی

  کاش زودتر جرائم نقدی شکار غیرمجاز افزایش پیدا کنه

  داغ Thumb up 16 Thumb down 32

 4. حامی منطقی می‌گوید:

  باز هم کمه!

  داغ Thumb up 9 Thumb down 15

 5. عقاب می‌گوید:

  خیلی جریمه کمی هست !
  واقعا چرا از سال۴۶تا الان هیچ تغییری نکرده ؟
  جریمه اون موقع که بخوایم حساب کنیم خیلی خوب بوده
  واقعا باید اجرابشه و حتی خیلی بیشتر از اینی که هست بکنن

  داغ Thumb up 8 Thumb down 20

 6. عقاب طلایی می‌گوید:

  سلام.بالا بردن نرخ جرایم عواقب خیلی بدی داره بازم هفت تیر کشی شکارچیان و محیط بانان شروع میشه.ده سال پیش به ندرت حتی شاید سالی یک بار بین شکارچی و محیط بان درگیری بود با بالا رفتن نرخ جریمه ها همین امسال و پارسال ما بیشتر از بیست نفر از دوستان شکارچی و محیط بانان رو از دست دادیم.اینقدر ما به فکر اصلاح هستیم چرا باشگاه تراپ نمیزنیم و با کلاس و فرهنگ سازی پیش نمیریم.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 12

 7. محسن رزاقی می‌گوید:

  درود بر شما، نشاءالله گام بعدی طرح تنفس حیات وحش و ممنوعیت کامل صید و شکار باشد، گام بسیار خوبی بود، برای در آمدسازی سازمان هم موثر است.
  فقط یک نکته احتراماً جهت یادآوری اینکه دایما در نظر داشته باشیم هدف سازمان پول نیست، هدف باید خالص باشد هدف بازدارندگی است بارها هم عرض کرده بودم سازمان گدای پول خون این حیات وحش مظلوم نیست و ما پول خون حیات وحش مظلوممان را نمیخواهیم بلکه ابزاری است برای رسیدن به اهداف با ارزشتر.

  اهداف را بر حسب ارزش مثلا میشه این طور ارزش بندی کرد:
  ۱ اول و مهتر بخاطر حق حیات خود آن جاندار و رعایت حریمش.
  ۲ بخاطر حفظ این جانداران و گنجینه های ارزشمند برای خود ما (بشر).
  ۳ در آمد سازی برای سازمان حفاظت محیط زیست.

  نکته:
  بسیار خوب است که مبلغ جریمه بالاتر بویژه به سلاح ها بخوره زیرا تاریخ نشان داده یک سلاح بعد از خود بشر بعنوان اولین و مهمترین عامل برای نابودی نه یکی دو تا بلکه جمعیت های حیات وحش و نه تنها این بلکه متاسفانه شهادت محیط بانان شریف و دلسوز بسیاری شده است.
  باتشکر، و من الله التوفیق.

  داغ Thumb up 7 Thumb down 22

 8. میر شکار می‌گوید:

  با این چیزا مشکل شکار غیر مجاز حل نمیشه .بعد از این افزایش هم آمار شکار غیر مجار رو میبینیم.اشتباه پشت اشتباه .

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 8

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>