اظهارات تاسف بار رییس سازمان جنگل‌ها در مورد واگذاری اراضی آزادراه تهران – شمال

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه ۹۶/۱۲/۱۴) به مناسبت روز ملی درختکاری و هفته منابع طبیعی برگزار شد در مورد آخرین وضعیت واگذاری اراضی حاشیه آزاد راه تهران – شمال به بنیاد مستضعفان گفت: بر اساس تفاهم نامه سازمان جنگل ها با بنیاد مستضعفان، تخریب و ساخت و ساز و بهره برداری در عرصه های جنگلی از دستور کار خارج شد و تنها بر اساس قانون اراضی مرتعی و منابع طبیعی تابع شرایط و قوانین واگذار می شود.

به گفته خلیل آقایی با تلاش سازمان جنگل‎ها، حدود هزار هکتار از اراضی جنگلی واگذار شده به منابع طبیعی بازگردانده شد، چرا که هیچ گونه دخل و تصرف و دستکاری در عرصه های جنگلی نباید صورت گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با توجه به آنکه جنگل بستر ترقی و توسعه کشور است، بنابراین سازمان جنگل‌ها به عنوان نماینده دولت برای تامین مالی پروژه اقدام به واگذاری اراضی مرتعی در هر جایی که جنگل نباشد و به منابع طبیعی آسیبی وارد نشود، خواهد کرد.

سال ۱۳۷۵ بنابر مصوبه دولت برای تامین مالی پروژه، ۶۲۵۰ هکتار اراضی ملی به آزادراه تهران – شمال اختصاص داده شد که مجددا به ۲۷۸۰ هکتار کاهش پیدا کرد.

این مقام مسئول گفت: محدودیتی در واگذاری منابع طبیعی نداریم، این درحالی است که بر اساس قانون، امکان واگذاری جنگل‌ها وجود ندارد.

0
-308
  

8 دیدگاه

 1. رضا۲۳۹۴ می‌گوید:

  کل جهان روی طبیعت سالم و به ویژه جنگل می چرخد ولی متاسفانه اصلا به چشم نمی آید.
  الان یکی از علل ریزگردها در غرب کشور را نابودی جنگلهای بلوط می دانند.
  موقعی که جنگل و پوشش گیاهی از بین برود، باد که همیشه وجود داشته خاک را بلند می کند و گرد و خاک و ریزگرد شکل می گیرد.
  همچنین بر اساس پژوهشها مشخص شده که برای تبدیل بخار ابرها به مایع و تشکیل قطره نیاز به هسته و یا بارور کننده وجود دارد و بدون آن حتی در هوای بسیار سرد هم بخار به باران و برف تبدیل نمی شود و این بارور کننده ها باکتری هایی هستند روی درختان جنگلها و باغات یافت میشوند.
  همچنین باید یادآور شد جنگلها یک ناحیه وسیع هستند که اگر کوچک شوند اقلیم تغییر کرده و باقی جنگل هم نابود می شوند (مثل غرب کشور).
  الان گفته می شود ۱۸ درصد جنگلهای آمازون از بین رفته و اگر به بیست درصد برسد احتمال دارد جنگل آمازون به بیابان تبدیل شود.
  اگر جنگلهای شمال از بین برود بیابانها به راحتی از ترکمنستان پیشروی کرد و بارش کمتر شده و شمال را به بیابان تبدیل می کند.
  گذشته از همه اینها چند روز که تعطیل می شود تمام جاده های شمال قفل می شود و این جنگلها اندک و طبیعت زیبای شمال را برای تفریح جمعیت بزرگ کشور بایستی حفظ کرد.
  و بهره برداری از جنگلهای شمال جز منفعت برای تعداد محدودی خیر چندانی حتی برای مردم محلی ندارد و حتی باعث سیل می شود و یک بار برای همیشه بایستی این جنگلهای باستانی را حفظ کامل کرد.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

  • سلام دوست عزیز
   سخن شما نیک و دلسوزانه است؛ ولی کو گوش شنوا؟
   همینک در منطقه ی تالش در غرب استان گیلان غارتگران در تلاشند به بهانه های دروغین مختلف با غارت جنگل ها سودجویی کنند و متأسفانه مورد حمایت نیز قرار می گیرند. این ها در طی چند ده سال به پول های هنگفت باد آورده عادت کرده اند و حالا دیگر نمی توانند از آن دست بکشند؛ پس داستان می تراشند برای مردم فریبی و حکومت فریبی. در همین راستای غارت برای پیشرفت “کار” لباس حکومتی می پوشند. ده هزار هکتار را مانند مال پدری خود قرق کرده اند. ده هزار هکتار در شمال میهن یعنی سد هزار هکتار و بیش در مناطق دیگر.
   باری، این سخت گریه آور است که طبیعت میهن و جنگل مظلوم در کشوری بی یاور است که ریزگرد ها و خشکیدکی زمین بیداد می کند.

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 2. آریا می‌گوید:

  هر چقدر در زمان خانم ابتکار پروژه های مخرب مسکوت مانده بود حالا کلانتری به همه اونها مجوز میدهد. اینم از این اقا که افتاده به جون جنگل های کشور .

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 3. داریوش2016 می‌گوید:

  مثل اینکه اشتهای این ها برای بلعیدن طبیعت سیری ناپذیره

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 4. رشید می‌گوید:

  دوستان پیشنهادی دارم خدمت تان اراءه میدهم .درهفته درختکاری هستیم چه خوب است نهالی بکاریم .درضمن رسم است که برای نوروز سبزه بکارند یا خریداری کنند و در روز ۱۳ فروردین در طبیعت یا رودخانه رها کنند چه بسا بسیاری از سبزه ها در جاده ها و طبیعت رها میشود و جز مصرف گندم و عدس و غیره و آبی که نیاز است حدود دوهفته به سبزه داد و در آخر هم جز آلودگی و زشت کردن محیط زیست هیچ استفاده ای ندارد چه خوب اگر بجای سبزه نهالی در طبیعت بکاریم .درست است که احشام جز نابودی هیچ استفاده ای ندارند ولی میتوان در مراتع حفاطت شده و زمینهایی که ورود دام ممنوع است کاشته شود تا هم برای طبیعت مفید باشد وهم این رسم سبزه نوروز برچیده شودر ضمن میتوان از گونه هایی استفاده نمود که آب کمتری نیاز داشته باشد .پیروز باشید

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

  • داریوش2016 می‌گوید:

   من خودم در فصل زمستان از انجیر کوهی حدود بیست تا قلمه گرفتم تازه دارن جوونه میزنن انجیر کوهی خیلی به خشکی مقاومه و ریشش حتی سنگ رو میشکافه

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

   • رشید می‌گوید:

    بسیارعالی درود برشما.اگر بتوان فرهنگ درختکاری رابه جای سبزه نوروز درمردم فعال ساخت عمل بسیار کاربردی خواهد داشت حتی اگر درصد کمی به بار بیاید

    پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 5. nima می‌گوید:

  عیسی کلانتری و خلیل آقایی بدترین مدیران تاریخ ایران برای سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها هستند. اینکه جنگل واگذار نشود و مرتع واگذار شود یعنی چه؟ با چه معیاری مرتع را از جنگل جدا کرده اند؟ اگر برای جنگل های مخروبه به جای احیای آنها، حکم مرتع صادر کنند چه!؟ این مسئله باید کلا به شکل دیگری حل شود و منابع از جای دیگری تامین شود نه با بخشش از کیسه ی خلیفه و آنچه متعلق به انفال و بیت المال است!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>