رئیس مجلس: تنفس جنگل ها برای صیانت از جنگل ها بسیار مهم بود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دکتر علی لاریجانی صبح روز سه شنبه ۱۵ اسفند به مناسبت روز درختکاری پس از کاشت یک اصله نهال زیتون در محوطه فضای سبز مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: روز درختکاری سنت خوبی در ایران است که تمامی مردم به این سمت می روند که فضای محیط زیست را آباد کنند، چرا که ما کشوری هستیم که از نظر منابع آبی مقداری مشکل داشته و آب و هوایی خشک داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به آلودگی هوا اگر این اراده در تمام مردم به وجود آید تا همه این سنت را محترم بشمارند و در کوچه و خیابان درخت بکارند، این اقدام به مطلوب تر شدن فضا برای زیستن کمک می کند.

وی با بیان اینکه درخت زیتون کاشته شده در محوطه مجلس توسط آقای وقف چی نماینده مردم زنجان تهیه شده است، ادامه داد: استان زنجان یکی از استان هایی بوده که محصول زیتون خوبی داشته و این درخت نماد مقاومت مردم فلسطین است.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در قانون برنامه ششم توسعه برای توسعه و حفاظت از جنگل ها کار مهمی انجام داد، افزود: مجلس شورای اسلامی در این قانون جلوی استفاده و بهره برداری از جنگل را گرفت و مصوب کرد که برای مدتی به جنگل ها تنفس داده شود، البته به طور طبیعی باید از جنگل ها استفاده کرد، اما به دلیل استفاده های نابجا از جنگل ها قانونی مصوب شد که به صورت کلی استفاده از جنگل و چوب آن برای مدتی معین ممنوع شود تا تنفسی ایجاد شده و شرایط جنگل ها تغییر کند.

کاهش تعرفه واردات چوب برای رفع مشکل کارخانه ها همزمان با اجرای طرح تنفس جنگل ها

وی ادامه داد: البته با طرح تنفس جنگل ها مشکلاتی ایجاد شد چرا که کارخانه های چوب ما به چوب نیاز داشتند، لذا مقرر شد تعرفه های واردات چوب تغییر یابد تا بتوان این محصول را وارد کرد و کارخانجات مشکل پیدا نکنند، بنابراین مصوبه مجلس برای احیای جنگل مصوبه بسیار مهمی بود که تصویب شد و پس از آن جلساتی مبنی بر صیانت از جنگل تشکیل شد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه جنگل زیادی در کشور نداریم، افزود: قانون تنفس جنگل ها برای صیانت از جنگل ها بسیار مهم بود.

 

0
0
  

5 دیدگاه

 1. جنل بلوط می‌گوید:

  طرح تنفس طرح خوبی است منتهی با فشارها و تنشهای دیگر چون چرای دام و تغییر اقلیم و خشکسالی و گرم شدن زمین و شیوع آفات وحداقل ده سال کافی نیست و بایستی اقداملت دیگر هم انجام شود و تازه بعد ازآن سالها زمان برای ترمیم نیاز است وگرنه عملا تاثیر چندانی ندارد. حالا که با هزینه و مشکلات تعهدات قبلی ملغی شده نباید تعهد دیگری ایجاد کرد و به کارکردهای دیگر جنگل که ده برابر ارزش چوب تولیدی است بهره مند شد.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 2. میر شکار می‌گوید:

  در روز درختکاری یک درخت زیتون یک ساله میکارند .اونوقت قانون تصویب میکنند علاوه بر هزاران درختی که میانگین سنشان از ۵۰ سال میگذرد تو اتوبان تهران شمال از بین رفت هیچ ، اطراف اتوبان رو هم واگذار کنند به ارگانهای دولتی تا هزاران درخت دیگر رو اونها قطع کنند و کسب درآمد.اینا واقعاً درده.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 3. محسن رزاقی می‌گوید:

  طرح تنفس جنگلها، بسیار خوب. نوبتی هم که باشد نوبت حیات وحش رنجور این سرزمین است، اجرای این طرح نیکو برای حیات وحش رنجورمان نیز ضروریست.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 4. میر شکار می‌گوید:

  این چندسال که شکار ممنوع شده فکر کنم طرح هواخوری بوده که دوستان تقاضای طرح تنفس برای حیاط وحش دارند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 2

 5. nima می‌گوید:

  مسئولان باید به این موضوع توجه داشته باشند که جنگل یک نوزاد تازه متولد شده نیست که بعد از گذشت ده سال به کودکی در آستانه نوجوانی تبدیل شود و پس از آن از عهده ی کارهای شخصی خود برآید بلکه ده سال برای یک جنگل چندین میلیون ساله که طی شصت سال اخیر به طرز بی رحمانه ای مورد بهره برداری قرار گرفته، مانند یک پلک بر هم زدن است! و در این زمان اندک هیچ تعییر خاص و قابل لمسی جهت احیای جنگل صورت نخواهد گرفت حتا ممکن است آثار سوء تغییرات اقلیمی و شیوع آفات که از تبعات آن است تمام برنامه های احیا را (تازه اگر به درستی اجرا شوند!) نقش بر آب کند! کشور باید به این نتیجه برسد که دیگر هرگز به جنگل های باستانی شمال به عنوان منبعی برای تامین چوب نگاه نکند و صرفا با دید حفاظتی به قضیه نگاه کرده و با گسترش اکوتوریسم زمینه های بهره برداری پایدار از جنگل های شمال را فراهم کند. درضمن به شرطی که مسئولین کشور اکوتوریسم را آنگونه که واقعا هست و با معیارهای بین المللی به رسمیت بشناسند نه اینکه حاشیه جاده های جنگلی را (آن طور که امروز در جاده عباس آباد کلاردشت شاهد آن هستیم) به چایخانه ها و قلیان کده ها واگذار کنند تا پس از گذشت چندین سال مجبور به واگذاری آن زمین ها به همان افراد شده و بستر های زمین خواری را برای آنها فراهم کنند! متاسفانه از آنجایی که در کشور ما تمام مفاهیم علمی به صورت محلی و با بخشی نگری مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد، دست روی هر کاری که می گذارند عاقبتش به ناهنجاری های گسترده تری ختم میشود که عدم شناخت واقعی اکوتوریسم هم می تواند چنین تبعات جبران ناپذیری را به کشور تحمیل کند.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>