بازار پرندگان فریدونکنار جمع شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): پس از سال ها تلاش فعالان نیروهای محیط زیست، روز دوشنبه ۹۶/۱۲/۱۴ بازار غیر قانونی خرید و فروش پرندگان وحشی در فریدونکنار توسط عوامل شهرداری این شهرستان بطور کامل جمع آوری شد.

این بازار معمولا همه ساله تا روز پنج الی هفتم فروردین ماه نیز فعال بود و پس از این تاریخ نیز سقف و ستون های فلزی پابرجا بوده و صرفا تخت های بازار جمع میشد.

این بار کلیه ستون های چوبی و فلزی، داربست ها و سقف بازار بطور کامل جمع آوری گردید و بازار به محل دیگری نیز منتقل نشده است.

گزارش ها حاکی از آن است که طی دیروز و امروز صیادان زیادی برای فروش پرندگان وحشی خود به محل بازار مراجعه نموده و با مشاهده جمع آوری بازار پرندگان صید شده را به خانه های خود بازگردانده اند.

این اقدام بسیار مهم با تلاش مسئولان محیط زیست و دامپزشکی و بر اساس مصوبه شورای تامین استان مازندران انجام گرفت.

+260
-75
  

21 دیدگاه

 1. کوهیار می‌گوید:

  ههههه
  پرنده ها رفتن
  وقت اب بستن زمیناشونه
  چون زودتر میکارن که بتونتن کشت دوم هم انجام بدن
  از ترس مسوولین نیست
  با هماهنگی با خود مسوولین و گوشت شکار خوراست
  همش سیاه بازی

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 1

  • خورشید می‌گوید:

   کاملا درسته!! خودشون و مسئولین مربوطه دور هم اونقدر گرفتند و کشتند و خوردند که دیگه بالا آوردن و خسته شدن!! حالا دیگه برای تنوع هم که شده وقت کشاورزیه خب. یک کار پول ساز دیگه! مسئولین پهلوون پنبه هم برای خالی نبودن عریضه بعد از مردن سهراب چهارتا تیر و تخته رو جمع کردن و یک شوی حفاظتی اجرا کردن!
   این خط و این نشون! سال بعد باز هم وقت مهاجرت پرنده ها از راه می رسه …

   پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 7

 2. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  واقعا متاسفم من یادم میاد زمانی که قبلا پروانه میدادن پایانش دقیقا ۱۵ اسفند بود سال دیگرو هم میبینم از اول پائیز شروع میکنن تا ۱۵ اسفند

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 1

 3. آریا می‌گوید:

  خب اگه شما میتونید جمع کنید چرا از همون اول این کار رو نمیکنید؟؟
  اگه الان هم جمع نمیکردند خود پرنده فروش ها یک هفته دیگه بازار را تعطیل میکردند.
  در ضمن برداشتن چند تیکه چوب و داربست افتخار بزرگی نیست مهم این است که از دوباره راه اندازی اون در سال اینده جلوگیدی شود.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 1

 4. محسن می‌گوید:

  نوش دارو بعد از مرگ هزاران پرنده
  خدا قوت به همتتون

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 5. مجید(حیوانات نگینهای افرینشند) می‌گوید:

  یعنی دیگه راه نمیفته؟ سال آینده؟

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 6. کارشناس محیط زیست می‌گوید:

  واقعا” به شعور مردم توهین می کنید!؟ دیگر در این روزها و با آفزایش دما پرنده ای نمانده که بازاری وجود داشته باشد.چرا سه ماه قبل بازار جمع نشد؟ شک نکنید سال آینده در همین محل یا جای دیگری این بازار و بازارهای مشابه برقرار باشد.

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 1

 7. رشید می‌گوید:

  بنظر بنده این قضیه در و دکانی بیش نیست برای مخالفان قتل عام پرندگان مهاجر.
  به چه دلیل باید در آغاز برگشت مهاجران این اتفاق افتاده .
  اینکار باید شهریورماه عملی میشد نه حالا که سود کلانی به جیب بعضیها رفته حتما بیشتر از آنی که فکرش را میگرده اند خورده اند و این سیاه نمایی بخاطر فریب مردم باشد و سال دیگر درمکان یا شهر دیگری بر پا نشود .
  دوباره شهریور فرا خواهد رسید و خواهیم دید چگونه بدتر از امسال دست به نسل کشی خواهند زد

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 8. میر شکار می‌گوید:

  چقدر زود جمع کردن .خسته نباشن واقعاً جا داره از زحماتشون تشکر بشه .زمستون تموم شده پرنده ها رفتن بازار خودش تعطیل شده …

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 9. عزائیل می‌گوید:

  کاسه کوزه خودتونو جمع کنین ملتو چی فرض کردین اگه عرزه داشتین که باید اول فصل شکار اینکارو میکردین نه حالا که تمام پرندها قتل عام شدن!
  اگه جنم داشتین مثل تمام جاها که شکار ممنوع بود شکارچی دوتا کبک میزد میگرفتینش تو بوق و کرنا میکردین ولی تو فریدونکنار شترو با بارش میبردن همه چشم و گوششون بسته بود آخه اونجا شکارچیهاش خونشون رنگینتره.تاسف تاسف ننگ ننگ…

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 2

 10. کفتار راه راه می‌گوید:

  گرچه از توقف کشتار و معلول و معیوب کردن صدها هزار پرنده حلال گوش و حرام گوشت و بعضا نادر خوشحالم ولی یک نکته که برای همه وحوش مفید است را یاد آوری میکنم . تالاب یا پناهگاه حیات وحش فریدونکنار با اینکه بسیار کوچک است (حدود سی هکتار) که قسمتی از آن شالیزار بوده که شالی کاران در آن دانه و غذا ریخته و میلیونها پرنده را به آنجا کشانده و شکار می کنند. این در حالی است که پارک ملی بوجاق با بیش از هزار هکتار چند هزار پرنده را هم به علت عدم تغذیه جذب نمی کند. اگر بتوان هزینه تامین غذای این پرندگان را محیط زیست با کمک مردم و همچنین بلیط فروشی برای پرنده نگری جذب کند می توان بدون کشتار این پرندگان همه ساله آنها را به این زیستگاه آورد و رونق پرندگان آن را حفظ کرد.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 11. پرنده مهاجر می‌گوید:

  خسته نباشن واقعا خسته نباشن
  چقدر زود جمع کردن الان که دیگه فصل صید و شکار تموم شده
  واقعا باید تبریک گفت به متولیان محیط زیست

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 12. مسعود می‌گوید:

  نوش دارو پس از مرگ سهراب….. فعالیت این بازار در شش ماه دوم سال رونق دارد و جمع کردن آن در این ایام در عمل بی معناست.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 13. محمد می‌گوید:

  یادداشت #امیرعلی_توراندازکناری مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی #کناریها درخصوص جمع آوری بازار فریدونکنار

  جمع آوری بازار پرندگان فریدونکنار، فرصتی خوب برای #خودنمایی سازمان محیط زیست

  روز دوشنبه #بازار_پرنده_فروشان فریدونکنار پس از ۱۵ سال جمع آوری شد. کانال های تلگرامی محیط زیست این اقدام را به نام خودشان زدند و کماکان در این خبرها شهر #بصیر و #بصیرت را #کشتارگاه_پرندگان دنیا میدانند. البته مردم شهر ما به این #یاوه_گویی ها و #گزافه_گویی عده ای که دنبال #تخریب شهر عزیزمان بودند عادت کردند. نکته ای اینجا نهفته است و این است بازار پرندگان فریدونکنار با #همکاری خود پرنده فروشان جمع آوری شد تا به همگان ثابت شود ادعاهای محیط زیست و به اصطلاح فعالان محیط زیست در مورد این پرنده فروش ها بی اساس است.
  طی این سال ها القابی به خطه مبارک دادند که لایق خودشان بود از قبیل #سیاه_چال_پرندگان، #کشتارگاه_پرندگان، #مثلث_برمودا_پرندگان و غیره که نشان میدهد هیچ آگاهی ای ندارند زیرا مردم این شهر همه ساله به نحو احسن از #امید، درنای سفید سیبری مهمان هرساله تالاب بین المللی فریدونکنار پذیرایی میکنند. حال اینکه بازار پرندگان به همت #فرمانداری، #شهرداری و خود #کسبه بازار جمع آوری شد باز هم در قید خبر جمع آوری این بازار هنوز از نام کشتارگاه پرندگان استفاده میکنند.

  نکته این است؛ اگر #محیط_زیست این بازار را تعطیل کرد چرا بعد ۱۵ سال موفق به انجام این کار شد؟ خب مشخص است اگر صیادان و کسبه بازار نمیخواستند این کار را کنند این بازار تا سال های دیگر پا برجا بود. محیط زیست باید بداند #توهین و #تخریب دیگر جواب نمیدهد چون مردم فریدونکنار اهل #گفتگو و #سازش هستند و #مردانه و رو در رو حرف میزنند نه پشت پرده؛ مثال آن هم جمع آوری همین بازار بود که با گفتگو و #بدون_تنش جمع آوری شد.

  شاید اگر #رسانه_ملی ما کمی انصاف داشت بجای تریبون دادن یک طرفه به محیط زیست و عده ای سودجو که خود را فعال محیط زیست میدانند به صیادان این شهر هم تریبون میداد خیلی از حقایق روشن میشد اما در رسانه ملی فقط و فقط تخریب فریدونکنار صورت گرفت. #صدا_و_سیما عزم خود را جزم کرد تا نام فریدونکنار را در کشور تخریب کند و با پخش چندین مستند از شبکه های مختلف نشان داد لقب #رسانه_میلی بهترین لقب برای رسانه ملی کشورمان است.

  #امیرعلی_توراندازکناری
  ۱۶ اسفند ۹۶

  داغ Thumb up 5 Thumb down 16

 14. مینالیزا می‌گوید:

  اینقدر تو این سالها فریاد زدیم و کسی گوش نکرده یک مقدار عجیب ! و مشکوک به نظر میاد
  قبلا این اتفاق نمی افتاد و آنرا حق مسئولان و شکار دزدان و پرنده فروشها میدانستن ، الان چگونه از منافع خود گذشته و بازار را تعطیل کردن عجیب و دور از ذهن میرسد !

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 15. محسن رزاقی می‌گوید:

  جمع کردن الان که پایان فصل هست تا چه اندازه می‌تواند ارزشمند باشد؟ لطفا در شروع فصل اقدام نمایید. سال آینده از آغاز فصل ببینیم و تعریف کنیم.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 4

 16. محمد می‌گوید:

  بد مرگ سهراب

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 17. لاچین می‌گوید:

  آفرین اسم این رو بزاریم دروغ سال

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 18. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  دروغ سال
  دروغسال
  دروغ سال
  دروغ سال

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>