عملیات حفاری برای دسترسی به آبهای ژرف فروردین ۹۷ در سیستان آغاز میشود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): با وجود آنکه کارشناسان حفاری های بسیار عمیق برای دسترسی به آب های ژرف را خطرناک می دانند و سازمان حفاظت محیط زیست نیز رسما مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده است اما نماینده مردم زابل در مجلس با بیان ورود ایران به برداشت آب های ژرف برای نخستین بار، گفت: عملیات حفاری در منطقه سیستان در فروردین ۹۷ آغاز می شود.

حبیب الله دهمرده در گفت و گو با خانه ملت، طرح حفاری از آب های ژرفی در سیستان و بلوچستان را رویدادی تاریخی در ایران و خاورمیانه دانست و گفت: برای نخستین بار موضوع حفاری آب های ژرف در تیرماه ۹۵ در نشست اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات با معاون علمی و فناوری رییس جمهور را مطرح کردم و یادآور شدم باید به سمت اقدامات و پروژه های نوین گام برداشت.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، افزود: بعد از طرح این موضوع چندین جلسه با معاون علمی و فناوری رییس جمهور و همکاران ایشان در محل دفتر فناوری برگزار شد و حاصل و ثمره این نشست ها منجر به انعقاد صورت جلسه ای در ۲۸ تیرماه سال ۹۵ شد که یکی از موارد مهم این صورت جلسه موضوع حفاری و برداشت آب های ژرف در سیستان بود.

وی ادامه داد: ستاری مطرح کرد که دانش حفاری آب های ژرف در ایران وجود ندارد و این دانش در اختیار کشورهای روسیه و فرانسه است که به حول و قوه الهی به مدت دو سال مطالعات علمی فراوانی بر روی این پروژه انجام که در نهایت این دانش و فناوری در کشور بومی شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه با تلاش های مداوم ردیفی در بودجه ۹۶ برای مطالعه آب های ژرفی در سیستان پیش بینی شد، تصریح کرد: از رییس کمیسیون تلفیق بودجه بابت پیش بینی این ردیف سپاسگزاری می کنم.

دهمرده ادامه داد: برای علمیاتی شدن این پروژه تفاهم نامه ای میان وزارت نیرو و بنیاد مستضعفان منعقد شده که بر اساس آن به حفر چاه آب اقدام کنند، از سوی دیگر رییس سازمان برنامه و بودجه نیز ۲۵ میلیارد تومان به این موضوع اختصاص داد.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ تریلی امکانات و تجهیزات برای حفر چاه آب در سیستان مستقر شده است، گفت: مقرر شده که ۱۰۰ تریلی امکانات دیگر نیز گسیل شود که در فروردین ماه ۹۷ عملیات حفاری آغاز شده و در بازه زمانی کمتر از سه ماه حفاری کامل چاه تحقق یابد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه حفر چاه استخراج آب های ژرف در سیستان به عمق ۲ هزار متر در حال انجام است، تصریح کرد: مردم سیستان و بلوچستان سال ها است با خشکسالی و کمبود آب دست و پنجه نرم می کنند و حفر این چاه امید را در دل آنها شکوفا می کند و امیدوار هستیم حفر چاه بعدی در بلوچستان باشد.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی، در توضیح آب های ژرفی، گفت: آب های ژرفی آب های جوان در عمق ۵۰۰ تا ۳ هزار متری زمین است و بر اساس مطالعات انجام شده مشخص شد در سیستان امکان استخراج از آب های ژرف وجود دارد.

ورود ایران به موضوع برداشت آب های ژرف برای نخستین بار در سیستان/ آغاز عملیات حفاری در فروردین ۹۷/استقرار ۱۵۰ تریلی تجهیزات برای حفر چاه

سرویس اجتماعی

نماینده مردم زابل در مجلس با بیان ورود ایران به برداشت آب های ژرف برای نخستین بار، گفت: عملیات حفاری در منطقه سیستان در فروردین ۹۷ آغاز می شود.

سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۲

حبیب اله دهمرده

حبیب الله دهمرده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، طرح حفاری از آب های ژرفی در سیستان و بلوچستان را رویدادی تاریخی در ایران و خاورمیانه دانست و گفت: برای نخستین بار موضوع حفاری آب های ژرف در تیرماه ۹۵ در نشست اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات با معاون علمی و فناوری رییس جمهور را مطرح کردم و یادآور شدم باید به سمت اقدامات و پروژه های نوین گام برداشت.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، افزود: بعد از طرح این موضوع چندین جلسه با معاون علمی و فناوری رییس جمهور و همکاران ایشان در محل دفتر فناوری برگزار شد و حاصل و ثمره این نشست ها منجر به انعقاد صورت جلسه ای در ۲۸ تیرماه سال ۹۵ شد که یکی از موارد مهم این صورت جلسه موضوع حفاری و برداشت آب های ژرف در سیستان  بود.

وی ادامه داد: ستاری مطرح کرد که دانش حفاری آب های ژرف در ایران وجود ندارد و این دانش در اختیار کشورهای روسیه و فرانسه است که به حول و قوه الهی به مدت دو سال مطالعات علمی فراوانی بر روی این پروژه انجام که در نهایت این دانش و فناوری در کشور بومی شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه با تلاش های مداوم ردیفی در بودجه۹۶ برای مطالعه آب های ژرفی در سیستان پیش بینی شد، تصریح کرد: از رییس کمیسیون تلفیق بودجه بابت پیش بینی این ردیف سپاسگزاری می کنم.

دهمرده ادامه داد: برای علمیاتی شدن این پروژه تفاهم نامه ای میان وزارت نیرو و بنیاد مستضعفان منعقد شده که بر اساس آن  به حفر چاه آب اقدام کنند، از سوی دیگر رییس سازمان برنامه و بودجه نیز  ۲۵ میلیارد تومان به این موضوع اختصاص داد.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ تریلی امکانات  و تجهیزات برای حفر چاه آب در سیستان مستقر شده است، گفت: مقرر شده که ۱۰۰ تریلی امکانات دیگر نیز گسیل شود که در فروردین ماه ۹۷ عملیات حفاری آغاز شده و در بازه زمانی کمتر از سه ماه حفاری کامل چاه تحقق یابد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه حفر چاه استخراج آب های ژرف در سیستان به عمق ۲ هزار متر در حال انجام است، تصریح کرد: مردم سیستان و بلوچستان سال ها است با خشکسالی و کمبود آب دست و پنجه نرم می کنند و حفر این چاه امید را در دل آنها شکوفا می کند و امیدوار هستیم حفر چاه بعدی در بلوچستان باشد.

نماینده مردم زابل، زهک،  هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی، در توضیح آب های ژرفی، گفت: آب های ژرفی آب های جوان در عمق۵۰۰ تا ۳ هزار متری زمین است و بر اساس مطالعات انجام شده مشخص شد در سیستان امکان استخراج از آب های ژرف وجود دارد.

+3
-256
  

9 دیدگاه

 1. هادی می‌گوید:

  الله اکبر!!!
  آب ژرف یعنی آخرین امید و آخرین پتانسل تامین آب
  در سرزمینی که با کمی سیاست و پلیتیک میشود میلیاردها متر مکعب از آبهای بلوکه شده ی هیرمند رو بسمتش روانه کرد… چقدر ما بدبختیم

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 2

 2. آریا می‌گوید:

  مردم سیستان وسائل هاتون رو جمع کنید که دیگه امکان زندگی در آنجا وجود نخواهد داشت.
  عربستان هم همین فکر رو میکرد و با خیال اینکه آب های ژرف تمام نشدنی هستش، شروع به حفاری و برداشت بی وقفه از اون منابع آبی به بهانه خود کفایی گندم کرد ولی چند سال بعد و درحالی که حتی هزینه های حفاری هایشان جبران نشده بود تمام منابع آبی آنها تمام شد و تمام زمین های کشاورزی دوباره به بیابان تبدیل شدند.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 3. نیروانا می‌گوید:

  با بررسیهایی که در مورد ابهای ژرف وگسلهای عمیق فلات ایران انجام شده نشان دهنده این است که ابهای ژرف به صورت جریانهای زیر زمینی در بعضی نقاط از مرزهای خارج از ایران وارد شده ودر بعضی از نقاط از ایران خارج میشود و مانند سفره های آب زیر زمینی در یکجا ثابت نمیماند پس بهتر است با ادامه بحران خشکسالی به خصوص در مناطقی مثل سیستان و بلوچستان وفلات مرکزی ایران از این ابها استفاده شود

  داغ Thumb up 3 Thumb down 11

 4. مجید می‌گوید:

  مبارک باشه !
  این یعنی اینکه الان خوشحال باشیم که تتمه آب رو هم داریم میکشیم بیرون؟

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 5. کارشناس محیط زیست می‌گوید:

  واقعا جای تاسف است. آموزش های زیست محیطی بایستی ابتدا از مسئولین و بخصوص نمایندگان مجلس شروع شود نه مردم عادی، آگاهی و سواد زیست محیطی در این کشور بشدت پایین است .

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 6. مسعود شهرابی می‌گوید:

  در نهایت وزارت نیرو اقدام به این کار خواهد کرد
  جالب اینجاست وقتی اردکانیان گزینه ریاست جمهوری برای وزارت نیرو بود، دوست خوبمون دیده بان به بنده میگفتن نگاه اردکانیان و امثال اون به موضوع آب و محیط زیست کاملا تغییر کرده و اون افراد سابق نیستن
  دقیقا هم همینطور شده! از سد سازی به برداشت آبهای ژرف!!
  مبارکتون باشه
  من هیچ امیدی به وعده‌های دروغ دولت در زمینه حفاظت از محیط زیست ندارم شما هم الکی دلخوش نباشید

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 3

 7. Kaveh می‌گوید:

  زدن تیر خلاص به اخرین باقیمانده اب زیر زمینی کاری که فکر نمی کنم بدترین دشمن این اب و خاک با این سرزمین بکنه

  داغ Thumb up 3 Thumb down 4

 8. مهاجران سیستان می‌گوید:

  مخالفان طرح استحصال آب های ژرف از پای کولر گازی برخیزند وبه روستاهای نیمروزوهیرمند سری بزنند . شعاردادن آسان است .
  اگر کاری از دستتان برنمی آید، زحمات دیگران را زیر سؤال نبرید. هراقدامی ولو دارای اشکال، از انفعال و مشاهده رنج مردم فقیر سیستان بهتراست

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 9. سارینا می‌گوید:

  بااستفاده از این آب باید منتظر فاجعه تخریب زیست محیطی باشیم….دلم واسه نسل اینده میسوزه ک ازبی تدبیری های مسئولین حتا آب ندارند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>