سگ های بدون صاحب تهدیدی جدی برای حیات وحش تهران

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز شنبه ۹۶/۱۱/۲۸ سگ های بدون صاحب در پارک ملی سرخه حصار تهران یک میش وحشی را تعقیب کرده و به شدت زخمی نمودند.

این میش وحشی توسط نگهبان یکی از واحدهای نظامی مستقر در حاشیه منطقه از چنگ سگ ها رهایی یافت.

به دنبال تماس تلفنی نگهبان با اداره محیط زیست، محیط بانان پارک ملی سرخه حصار عازم محل مورد نظر شده و میش زخمی را تحویل گرفتند.

متاسفانه میش مجروم به دلیل جراحات وارده از بخصوص از ناحیه گردن پیش از رسیدن به کلینیک حیات وحش از بین رفت.

تصویر میش وحشی که در تاریخ ۹۶/۱۱/۲۸ در پارک ملی سرخه حصار بر اثر حمله سگ های بدون صاحب از بین رفت

اما این تنها مورد از این دست نبوده است. از ابتدای سال جاری این چهارمین مورد از حمله سگ های بدون صاحب به حیات وحش پارک سرخه حصار تهران است که تا کنون منجر به مرگ دو قوچ و دو میش وحشی شده است.

بطور یقین موارد متعدد دیگری نیز از تلفات حیات وحش پارک های ملی خجیر و سرخه حصار بر اثر حمله سگ های بدون صاحب بوده که کسی متوجه آن نشده است.

تصویر قوچ وحشی که در تاریخ ۹۶/۱۱/۲۸ در پارک ملی سرخه حصار بر اثر حمله سگ های بدون صاحب از بین رفت

حضور سگ های بدون صاحب در عرصه های طبیعی و مناطق حفاظت شده استان تهران بخصوص منطقه حفاظت شده جاجرود و پارک های ملی خجیر و سرخه حصار به معضلی جدی تبدیل شده و مشکلات متعددی را برای این مناطق بوجود آورده است.

حمله و آسیب رساندن به علفخواران و بره های آنها در فصل زاد و ولد، نا امن کردن زیستگاه ها و فراری دادن جانوران وحشی به خارج از مناطق امن، انتشار و انتقال بیماری به حیات وحش و رقابت با گوشتخواران از مهمترین مشکلاتی است که سگ های بدون صاحب برای تنوع زیستی این مناطق بوجود می آورند.

پارک ملی سرخه حصار آخرین و تنها زیستگاه آهو در استان تهران محسوب می شود که تنها حدود یکصد آهو در این منطقه زندگی می کنند.

این گونه های ارزشمند در حال حاضر نیز با تهدیدهای فراوانی از شکار غیرمجاز گرفته تا تخریب و تصرف زیستگاهشان مواجه هستند و از بین رفتن حتی یکی از آنها یا بره هایشان توسط سگ های بدون صاحب نیز خسارت بزرگی به جمعیت شکننده این گونه های ارزشمند محسوب میشود.

با توجه به اینکه متولی ساماندهی سگ های بدون صاحب در محدوده و حریم شهرها بر عهده شهرداری ها است، همچنین مدیریت مناطق چهارگانه و حفاظت از حیات وحش در کشور بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست می باشد، ضروری است اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با همکاری شهرداری تهران نسبت به جمع آوری سگ های بدون صاحب در محدوده پارک های ملی خجیر و سرخه و سرخه حصار و منطقه حفاطت شده جاجرود اقدام نمایند.

فیلم زیر مربوط به از بین رفتن یک قوچ وحشی در پارک ملی سرخه حصار توسط سگ های بدون صاحب در مردادماه سال جاری است:

.

+2
-170
  

27 دیدگاه

 1. امیر می‌گوید:

  سگ های ولگرد توی جنگلهای شمال هم زیاد شده اند و کلونی هایی تشکیل داده اند که خطرناک است باید برای جمع آوریشون فکری بشه.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 10

 2. نیروانا می‌گوید:

  نوعی سگ وحشی در استرالیا وجود دارد که به زبان محلی دینگو نامیده شده وگمان یرود از نسل سگهای اهلی متعلق به مردم بومی استرالیا باشند که وحشی شده وروی به شکار کانگوروها وگوسفندان اهلی اورده اند

  داغ Thumb up 9 Thumb down 18

 3. میر شکار می‌گوید:

  سگ ها هم شدن تهدید؟پس قبول دارید که برخی از جانوران تهدیدی برای جانوران دیگه محسوب میشوند .پلنگ و یوز و گرگ در معرض انقراضند و کل و بز و قوچ و میش و آهو هم بگفته شما در معرض انقراضند.اگه آهو رو گرگ و پلنگ و یوز بخوره اشکالی نداره و تهدید نیست ولی اگه سگ بخوره تهدیده؟

  داغ Thumb up 22 Thumb down 48

  • مهدی اژدری می‌گوید:

   بله سگ تهدید هست .چون جای سگ اهلی داخل شهر و روستا و دامداری عشایر هست نه داخل منطقه حفاظت شده حیات وحش…سگ به این اکو سیستم و زنجیره غذایی تعلق ندارد.. قوچ و میش و کل وبز .. غذای طبیعی پلنگ و گرگ هست.. سگ یه گونه مهاجم محسوب میشه داخل حیات وحش..با خوردن غذای دیگر وحوش باعث روی آوردن اونها به دامهای اهلی و درنهایت نابود شدنشان توسط صاحب دامها میشه.. به قول یکی از دوستان اکه با گرگ جفت بشن که وا مصیبتا دیگه انسان هم از گرگاس در امان نیست..

   پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 12

   • aa می‌گوید:

    شما تکلیف خودتون رو معلوم کنید اگر باز سگ ها رو بکشن همین شما میاین میگین جنایت و وحشی گری و انسان خطرناک و …

    پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 12

   • ارش می‌گوید:

    همین امروز در سرخه حصار شاهد بودیم در مسیر پیاده روی مردم حدود ۳۰ غلاده سک ولگرد سازماندهی شده در حال تغذیه توسط عده ای از افراد بودند که به گفته نگهبانان، فردی که خودش رو حامی محیط زیست میدونه از این سگ ها به شدت حمایت میکنه، درمان شده و تغذیه می شوند. این سگ ها تعدادشان به نحوی زیاد شده که جای انسان ها رو در مسیر پیاده روی دارند می گیرند… جالب اینه که چطور یک دفعه سگ ها مهم شدند؟؟ و چرا به صورت نادرست تغذیه می شوند تا جمعیتشان زیاد شود؟؟ چرا در محیط زیست بعضی آدم های با نفوذ و دلسوز دخالت های غیر کارشناسی می کنند؟؟ البته از عقیم شدن سگ ها نیز باعث شغل سازی شده است که اگر تعدادشان بیشتر باشد بهتر است!!، شایدم دایه دلسوزتر از مادر شده اند و به صورت افراطی فقط سگ را جزو چرخه محیط زیست می دانند!؟….
    به هر ترتیب ، مواردی از حمله این سگ ها به نگهبانان نیز اظهار شده است…که با این روند فزاینده گله ها و وجود بیماری در آنها دیگر برای مردم که برای تفریح به این پارک ها می روند امنیتی وجود نخواهد داشت…

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

  • حسن چشفر می‌گوید:

   تعداد بالای سگ های ولگرد با تعدا انگشت شمار ی مثل پلنگ و گرگ یکی می کنید بوجود امدن انها از بی مسولیتی ما است

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 4. hadi می‌گوید:

  عجب!!! من موندم این سگا دیگه از کجا پیداشون شد ، ادما و جاده ها و بیماری کم بود اینا هم اضافه شدن.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 8

 5. پرنده مهاجر می‌گوید:

  وای بحال روزی که این سگها با گرگها جفت گیری کرده و تولید گرگاسهای خطرناکی بکنند. باید سریعتر نسبت به جمع اوری آنها از طبیعت اقدام کرد

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 10

 6. رضا1394 می‌گوید:

  سگهای ولگرد حتی گاهی به انسانها هم حمله می کنند. حدود یک ماه پیش سگهای ولگرد در دربند پلی دوستم را به شدت زخمی کردند و علاوه بر هول و استرس در چند شبانه روز، مجبور شد چند نوبت واکسن هاری و کزاز بزند.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 7

 7. آریا می‌گوید:

  من بارها گفتم که انسان بزرگترین تهدید برای حیات وحش هست و هر حیوانی هم که توسط انسان اهلی شده باشه آن هم به یک معضل جدی برای محیط زیست تبدیل می شود. من طرفدار محیط زیست و حیات وحش هستم ولی حیوانات اهلی کاملا با حیات وحش فرق میکنند و حمایت از آنها یعنی نابودی طبیعت. افرادی که یک تیکه کاغذ دستشان میگیرند و به کشتن سگ ها اعتراض میکنند این تصاویر رو ببینند چون این حیوانات با ارزش و زیبا توسط همان سگ هایی کشته شده که این عزیزان از آنها حمایت میکنند. اگر این افراد طرفدار واقعی حیوانات هستند چرا از جنایت هایی که در حق یوز انجام میگیرد حرف نمی زنند ؟؟و یا به کشتار پرندگان در فریدونکار اعتراض نمیکنند ؟؟ این افراد فقط به دنبال عکس پروفایل خودشون هستند و دارند راه کشور های اروپایی را طی میکنند اما غافل از اینکه محیط زیست و حیات وحش آن کشور ها در بهترین شرایط خودش قرار دارد و تنها دغدغه آنها چند سگ ولگرد هست. در شهر ما شهرداری از اوایل پاییز تا به الان بیش از دویست قلاده سگ را کشته ، این ها سگ های ولگرد نبودند بلکه همه آنها سگ های گله بودند که با پایان فصل چرا صاحبان آنها برای اینکه به آنها غذا ندهد تمام سگ ها را در حاشیه شهر رها کرده بودند. تمام این سگ ها قلاده داشتند و سگ های نیرومندی بودند و معلوم نبود که این سگ ها در بهار و تابستان چقدر از لانه کبک ها را تخریب کرده بودند و یا چه تعداد قوچ و میش و گراز و خرگوش را کشته بودند؟ این همه سگ در زیستگاه های طبیعی وحوش می توانست بیماری های مهلکی را به حیات وحش علی الخصوص سگ سانان بدهند. کلاغ ، زاغ ، سگ و در کنار آنها گاو ، گوسفند و بز ضربه بزرگی به حیات وحش ، مراتع و جنگل ها وارد میکنند که باید به سرعت جمعیتشان در طبیعت کنترل شود.

  داغ Thumb up 20 Thumb down 20

  • کفتار راه راه می‌گوید:

   این تبلیغات و سر وصدای حمایت از حقوق سگها اکثرا توسط فروشندگان حیوانات خانگی (که کار پرسودی هم شده انجام می شود) ترتیب داده می شود و در جهت رونق کارشان می باشد وگرنه برای کشته شدن حیوانات نادری چون یوز و خرس چیزی گفته نمی شود.

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 10

 8. کفتار راه راه می‌گوید:

  وحوش مثل خرس و یا پلنگ و حتی گرگ با فاصله زیاد از شهرها و روستاها و راهها زندگی می کنند و بایستی کیلومترها در کوه و بیابان برویم و و کوهها و تپه ها بسیار را رد کنیم تا به زیستگاه آنها برسیم. و بیشتر حملات و صدمات به انسان و حتی احشام توسط آنها انجام نمی شود، مگر در موقعی که به شدت گرسنه باشند و حتی حملات گرگها هم بیشتر توسط گرگاسگ یا گرگاس یا گرگی (دورگه سگ و گرگ که توسط عده ای انجام می شود) می باشد که به علت تربیت ناپذیر بودن رها شده و آنها اطراف روستا ها می چرخند و خسارت می زنند و بلای جان روستاییان شده و به نام و زیان حیات وحش نوشته می شود و حتی به حیات وحش هم مستقیم آسیب می زنند.
  چند روز قبل یک مقاله با عنوان مرگبارترین حیوانات آمریکا کدامند؟ را در همشهری می خواندم که در آن آمار مرگبار تریین حیوانات آمریکا در یک دوره هشت ساله داده شده بود، که بر خلاف تصور عوام خرس و شیر کوهی و کوسه نبودند بلکه به ترتیب حیوانات مزارع،‌به ویژه اسب‌ها و گاوها اصلی‌ترین قاتلان انسان در طبیعت به شمار می‌روند. تعداد کشته ها به ترتیب عبارتند از:
  حیوانات مزارع،‌به ویژه اسب‌ها و گاوها ۵۷۶ نفر
  حشرات سمی بالدار مانند زنبور سرخ،‌زنبور وحشی و زنبور ۴۷۸ نفر
  سگ‌ها ۲۷۲
  عنکبوت‌ها ۴۹ نفر
  مار یا مارمولک ۴۸ نفر
  جانداران دریایی مانند کوسه‌ها ۱۳
  عقرب ۲ نفر
  منبع :
  http://hamshahrionline.ir/details/400139/Science/globalenvironment

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 8

 9. مهدی اژدری می‌گوید:

  باسلام.. اول که چنین صحنه هایی جای بسی تاسف برای حیات وحش در خطر انقراض کشور هست.واین مشکل باید سالها زودتر شناسایی میشد که میشه این تقصیر رو گردن سازمان محیط زیست انداخت..چون مسعولیت جان تک به تک حیات وحش به عهده شان هست.. الان توی فیلم متاثر کننده چرا محیط بان به سگهای ولگرد تیراندازی نمیکنه ؟
  تمام تقصیرها رو گردن قشر شکارچی میاندازید .
  البته اگه میشد از سگهای ولگرد جریمه گرفت حتما دستگیر میشدن

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 12

 10. ایران یوز می‌گوید:

  حفاظت از محیط زیست در حریم شهرها بر عهده شهرداری است ، و این سازمان
  موظف است که اینها را جم اوری کند ، به امید انروز که شاهد اینچنین اتفاقات در عرصه
  محیط زیست ایران نباشیم.

  داغ Thumb up 8 Thumb down 8

 11. DORNA می‌گوید:

  شهرداری ها جمع آوری سگ ها را به پیمانکار واگذار می کنند، پیمانکار هم برای سود بیشتر از هیچ کاری ابایی ندارد…
  از نظر انسانی و اخلاقی سگ و آهو و هر حیوان دیگری حق زندگی برابر دارند اگر مناطق تحت مدیریت درست و پایش مناسب باشند.
  هر موجودی در منطقه بومی خودش بخشی از اکوسیستم محسوب می شه…
  دریغ از مدیریت درست…

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 6

 12. جواد می‌گوید:

  چرا لاشه ها رو برمیدارن بذارن اینا رو که تلف شدن بخورن اگه سگا گرسنه بمونن دوباره چند حیون دیگه رو شکار میکنن ضررش بیشتره

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 4

 13. جواد می‌گوید:

  می توان از ضایعات غذایی کشتارگاهها و رستوران ها و… جهت تغذیه سگ های ولگرد استفاده کرد تا از این طریق حمله به وحوش کاهش یابد.

  داغ Thumb up 12 Thumb down 12

 14. محسن رزاقی ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  سگ ها هم مانند هر جاندار دیگری حق حیات دارند.
  بله، من هم عاشق حیات وحش هستم و میدانم که سگ ها یا بعضی از گونه های دیگر گاه جمعیت شکننده گونه های دیگر را تهدید می‌کنند، و جمعیتشان باید کنترل شود ( حتی خود با دقیق شدن مشاهداتی داشتم که اینطور که بنظرم می آمد اطراف لانه ها و حفره های خارپشت ها کنده شده بود و رد پای سگ‌ها در اطراف آن اگر اشتباه نکنم نشانگر یک تهدید برای آنان بحساب می آید و در دل بسیار غمگین شدم)
  اما متأسفانه برخی از روی راحت طلبی و در کمال بی انصافی سراغ گزینه کشتار میروند اما گزینه کنترل که برخی از دوستان هم اشاره فرمودند است که گزینه صحیح میباشد و ما حق نداریم هر موردی که پیش آمد به خودمان اجازه دهیم جان جانداری رابگیریم (ممنون از دوستانی که از لغت کنترل استفاده فرمودند)
  در جهت این کنترل باید عرض کنم یکی از مشکلات اساسی ازدیاد روز افزون جمعیت سگ‌هاست که وظیفه داریم از راه های مسالمت‌آمیز تری وارد شویم که دولت نیز موظف است از عدالت و حق حمایت کند حال برای هر موجودی که میخواهد باشد که اگر اشتباه نکنم قرار بود برنامه عقیم سازی اجرا شود، ارگانی هم مثل شهرداری موظف است که این زبان بسته ها را زنده گیری کرده و درکانونی حمایت کند.
  و اما مقصر اصلی نیز این وسط خود انسان است که سگ‌ها را تکثیر کرده و پس از بحره گیری از آنان برای چوپانی، نگهبانی، سرگرمی، و غیره، وقتی خرش از پل رد شد در طبیعت رها می کند که باعث چنین مشکلاتی میشود ( که اینجا برای پیشگیری از این بی مسئولیتی لزوم شناسنامه دار شدن سگ‌های گله و نگهبان آن هم در تعداد تایین شده توسط قانون حس میشود) بله، من نیز میدانم که گاه حیوان باعث معضل میشود اما مقصر ما انسانها هستیم. چرا؟ بدلیل اینکه ما عقل داریم و آنها زبان بسته ها عقل ندارند پس مستحق ترحم اند. لذا گاه که بنده عرض میکنم انسان تنها گونه مهاجم است خیلی هم بی ربط نمی گویم.
  حال عده زیادی از روی نا آگاهی یا بی توجهی سگ ها را تولید و رها می‌کنند که الان سوال بنده این است که در این مورد صدا و سیما چقدر مردم را آگاه سازی کرده؟
  آیا تاوان بی مسئولیتی ما انسانها را باید جانوران با دادن جانشان بپردازند؟
  بله بنده همان طور که از پلنگ دفاع می‌کنم از سگ هم دفاع می‌کنم، فشار گرسنگی حیوان و حتی انسان را ناچار به کارهای زیادی میکند. اما ایراد بی مدیریتی ما انسانهاست نه حیوانات و ماییم که مسئولیم، چرا؟ چون شعور داریم.

  بیاییم از الان تصمیم بگیریم در جهت حرمت هر مخلوق خدا به پا خیزیم و بعنوان مثال الفاظی مثل مهاجم، شوم، مکار، موذی، و امثالهم را بر جانداران دیگر نگذاریم.
  و باز مگر می‌شود از اشعار پر معنای زنده یاد سهراب سپهری یاد نکرد؟ فرمودند:
  شاعری دیدم هنگام خطاب به گل سوسن میگفت: “شما”….

  داغ Thumb up 17 Thumb down 28

 15. aa می‌گوید:

  درست ، احسنت ، چیزی رو گفتید که من ۱۰ ساله دارم به همه میگم

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 8

 16. اشکان می‌گوید:

  با سلام
  فراموش نکنیم که سگ ها هم عضوی از طبیعت و حیات وحش هستن و حق زندگی دارن
  خدایی ناکرده دلایلی این چنینی نباید باعث بشه که آسیبی به این سگ ها برسه و تصمیمات نا درستی مثل از مبین بردن اون ها گرفته بشه .
  سگ و میش هردو حق زندگی دارن

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 9

 17. احسان می‌گوید:

  خب سگم از غریضش پیروی کرده گشنه بوده خب فک کردی ما آدما چطوری آدم شدیم گشنمون بوده از سنگ به عنوان سلاح استفاده کردیم

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

  • جواد می‌گوید:

   گربه های بزرگ نمی توانند جوندگان را صید کنند ولی سگهای ولگرد می توانند جوندگان را صید کنند صید مناسبی برای گربه های بزرگ بدل شوند.

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>