مروری بر مهمترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۶

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سال ١٣٩۶ حوادث تلخ و شیرین بسیارى را براى طبیعت کشور به همراه  داشت.

هرچند حوادث تلخ و ناگوار و حجم تخریب و زوال در ارکان گوناگون محیط زیست کشور همواره در سال های گذشته بیش از موارد مثبت و دلگرم کننده در این حوزه بوده است اما امیدواریم با همت مسئولان نظام و همراهی مردم، در سال ۱۳۹۷ این توازن به نفع طبیعت تغییر کرده و شاهد رشد و بهبودی شاخص های محیط زیستی در کشور باشیم.

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران در این گزارش به مهمترین رخدادهای محیط زیست کشور در سال ۱۳۹۶ بشرح زیر می پردازد: (با کلیک بر روی عنوان هر رخداد می توانید جزئیات و تصاویر مربوطه را ملاحظه نمایید.)

دو محیط بان مازندران به ضرب گلوله شکارچیان متخلف به شدت مجروح شدند

بعد از ظهر روز پنجشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۶ یک شکارچی مسلح به سمت محیط بانان تیراندازی نموده و علی کلانه رییس پارک ملی پابند را از فاصله بسیار نزدیک از ناحیه زانوی پای چپ و محیط بان عباد سارخی را که در حال دویدن برای سنگر گرفتن بود از پشت سر و از ناحیه کمر هدف گلوله قرار می دهد.

عامل کشتار ماده آهوی باردار که دو جنین درون بدن خود داشت در موته دستگیر شد

روز پنجشنبه ۹۶/۱/۱۷ محیط بانان پناهگاه حیات وحش موته به جست و جوی اطراف پرداخته و لاشه یک آهوی ماده که بوسیله شلیک اسلحه گلوله زنی از پای درآمده بود را کشف نمودند. متاسفانه آهوی ماده باردار بوده و دو جنین نیز درون رحم خود داشته است.

یک پلنگ در دهانه سد نیروگاه دنا ازبین رفت

روز بیست و نهم فروردین ماه سال ۱۳۹۶ لاشه یک پلنگ در دهانه خروجی سد نیروگاه دنا مشاهده شد.

با تایید رای در دادگاه تجدیدنظر، اسلحه شکارچی متخلف به نفع دولت مصادره گردید

یک شکارچی متخلف که به جرم شروع به شکار در دماوند دستگیر و تصاویری از صید و شکار غیرمجاز توسط وی بدست آمده بود با حکم دادگاه جزایی دماوند و تایید رای در دادگاه تجدید نظر به لغو جواز حمل سلاح شکاری و مصادره اسلحه مذکور به نفع دولت محکوم شد.

چهار شکارچی شرور پارک ملی بمو به تحمل ۲۵ سال حبس محکوم شدند

دادگاه متهمین را به مجازات های زیر محکوم نمود:
متهمین ردیف اول و دوم
تحمل هفت سال و نیم حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی
تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری بابت جرم شروع به شکار
متهم ردیف سوم
تحمل پنج سال حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی
تحمل ۹۱ روز حبس بابت جرم شروع به شکار
متهم ردیف چهارم
تحمل پنج سال حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی

یک مرال آبستن در سیاه بیشه آمل توسط پلنگ شکار شد

محیط بانان آمل در حین گشت وکنترل در منطقه جنگلی سیاه بیشه این شهرستان واقع در منطقه حفاظت شده هراز با لاشه یک مرال (گوزن قرمز) ماده و لاشه یک گوساله مرال مواجه شدند که توسط پلنگ شکار شده بود.

از پلنگ پس از شکار یک اسب در منطقه حفاظت شده شیمبار تصویر برداری شد

به دنبال ارسال گزارشی به اداره محیط زیست اندیکا مبنی بر شکار یک اسب توسط پلنگ در منطقه حفاظت شده شیمبار خوزستان، نیروهای محیط زیست اندیکا پس از بررسی محل حادثه نسبت به نصب دوربین تله ای در مقابل لاشه اسب اقدام نمودند.

از یک یوزپلنگ ماده و دو توله اش در پارک ملی توران تصویر برداری شد

یکی از دوربین های تله ای تعبیه شده در پارک ملی توران تصویری از یک یوزپلنگ ماده و دو توله یک ساله اش را به ثبت رسانده است.

یک توله پلنگ در فیروزکوه ازبین رفت

به دنبال گزارشی مبنی بر مشاهده یک توله پلنگ در حاشیه روستای لزور نیروهای محیط زیست فیروزکوه عازم محل مورد نظر شدند. اکیپی از شبکه دامپزشکی شهرستان راهی محل شدند اما متاسفانه توله پلنگ پیش از رسیدن اکیپ دامپزشکی از بین رفت.

پلنگ گرفتار در تله پس از چند روز تیمار و مراقبت در زیستگاه خود رهاسازی شد

پلنگی که در حاشیه پارک ملی پابند مازندران در تله سیمی کشاورزان گرفتار شده و توسط نیروهای محیط زیست نجات یافته بود، پس از چند روز تیمار و مراقبت در زیستگاه خود رهاسازی شد.

به مناسبت اول خرداد، روز جهانی تنوع زیستی

۲۲ ماه MAY مصادف با دوم خردادماه از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی تنوع زیستی (IDB- International Day for Biological Diversityy) ، برای افزایش درک و آگاهی مردم جهان از اهمیت مسائل مربوط به تنوع زیستی نام گرفته است.

ماده پلنگ رهاسازی شده در پارک ملی گلستان (هیرکان) از بین رفت

لاشه ماده پلنگی (هیرکان) که علیرغم مخالفت های متخصصان در پارک ملی گلستان رهاسازی شده بود، ۳۵ روز پس از رهاسازی کشف شده اما مسئولان محیط زیست همچنان با جابه‌جا کردن ردیاب این پلنگ و ارائه مسیر حرکتی کاذب، مرگش را کتمان می‌کنند.

به مناسبت روز جهانی محیط زیست / من با طبیعت هستم

هر سال ۵ JUNE برابر با ۱۵ خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. شعار روز جهانی محیط زیست در سال ۲۰۱۶ نیز اینگونه انتخاب شده است: من با طبیعت هستم / I’m Whit Nature

برای نخستین بار حضور پلنگ در منطقه حفاظت شده درونه مستند شد

یکی از دوربین های تله ای که بر سر چشمه ای در منطقه حفاظت شده درونه بردسکن تعبیه شده است برای نخستین بار از یک پلنگ در این منطقه تصویر برداری نمود. این برای نخستین بار است که حضور پلنگ در این منطقه اثبات و مستند شده است.

از یک یوزپلنگ ماده و دو توله اش در پارک ملی توران تصویر برداری شد

یکی از دوربین های تله ای تعبیه شده در پارک ملی توران تصویری از یک وزپلنگ ماده و دو توله یک ساله اش را به ثبت رسانده است.

به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی / سرزمین ما ، خانه ما ، آینده ما

سازمان ملل متحدد کمیته ای بین الدول جهت تدوین کنوانسیون بین المللی مقابله با بیابان زایی راه اندازی نمود و این کمیته پس از ۳ سال طی جلسات مختلف سرانجام در ۱۷ ژوئن ۱۹۹۴ کنوانسیون بین المللی مقابله با بیابان زایی (UNCCD) را تاسیس نمود.
شعار روز جهانی مقابله با بیابان زایی ۲۰۱۶ اینگونه انتخاب شده است:
سرزمین ما ، خانه ما ، آینده ما / Our LAND . Our Home . Our Future

گزارش دفتر بازرسی سازمان محیط زیست در خصوص مرگ ماده پلنگ (هیرکان) رهاسازی شده در پارک ملی گلستان اعلام شد / هیرکان تنها ۳۵ روز زنده بوده است

پس از حدود بیست روز مدیر کل دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست گزارش این دفتر در خصوص مرگ ماده پلنگ رهاسازی شده در پارک ملی گلستان را منتشر نمود. پلنگ تنها ۳۵ روز زنده بوده است / ردیاب ماهواره ای پس از مرگ پلنگ جابجا نشده است.

یک توله پلنگ در سوادکوه از بین رفت

دهیار روستای کارمزد سوادکوه با اداره محیط زیست این شهرستان تماس گرفته و از مشاهده لاشه یک توله پلنگ در حوالی روستا خبر داد. وجود انگل ها، ضعف جسمانی و بروز بیماری مزمن عامل اصلی مرگ توله پلنگ بوده است.

یک خرس قهوه ای در ارتفاعات آمل با شلیک اسلحه شکاری کشته شد

لاشه یک خرس قهوه ای بالغ در ارتفاعات تیران کوه آمل مشاهده گردید. چند ساعت قبل از این حادثه نیروهای محیط زیست آمل صدای شلیک چند گلوله در اطراف محل مشاهده لاشه خرس را شنیده اما موفق به مشاهده عامل شلیک نشده بودند.

با تایید رای در دادگاه تجدیدنظر ، اسلحه شکارچی متخلف به نفع دولت مصادره و متهم روانه هشت ماه زندان شد

در جریان رسیدگی به پرونده یک شکارچی متخلف، دادگاه متهم را به مجازات های زیر محکوم نمود:
۱) هشت ماه حبس تعزیری بابت شکار غیرمجاز
۲) بیست میلیون ریال جزای نقدی بابت حمل سلاح متعلق به غیر
۳) لغو جواز حمل و مصادره اسلحه کشف شده به نفع دولت

به مناسبت ۲۱ تیرماه روز بدون کیسه پلاستیک

به منظور فرهنگ سازی و ارتقاء سطح دانش شهروندان در زمینه مضرات استفاده از کیسه‌های نایلونی، ۲۱ تیر ماه از سوی طرفداران محیط زیست روز بدون کیسه پلاستیکی نامگذاری شده است.

روز جهانی محیط بان (WORLD RANGER DAY)

سی و یکم جولای سال ۲۰۰۷ مصادف با نخستین روز تاسیس اتحادیه جهانی رنجرها (محیط بانان) به عنوان روز جهانی محیط بان (world ranger day) نامگذاری شده است.

لاشه یک پلنگ در ارتفاعات بوشهر مشاهده گردید

به دنبال اطلاع رسانی یکی از اهالی شهر خورموج مبنی بر مشاهده لاشه یک قلاده پلنگ در ارتفاعات آشی در کوه بیرمی (خاییز) اکیپی متشکل از اداره یگان حفاظت اداره کل محیط زیست و ماموران اجرایی محیط زیست شهرستان تنگستان بهمراه شخص مشاهده کننده لاشه عازم محل مذکور شدند.

در جریان آتش سوزی گسترده و کم سابقه ۵۰۰ هکتار از اراضی میانکاله خاکستر شد

متاسفانه در جریان این آتش سوزی بسیار وسیع و کم سابقه حدود ۵۰۰ هکتار از بهترین زیستگاه های میانکاله بطور کامل از بین رفت. محدوده حریق در قلب پناهگاه حیات وحش میانکاله و شامل امن ترین و بکرترین زیستگاه های این منطقه بوده است.

عامل کشتار یک پلنگ در فیروزآباد فارس شناسایی و به دادگاه معرفی شد

به دنبال انتشار تصاویر فردی که اقدام به شکار یک پلنگ نموده و با لاشه پلنگ عکس یادگاری گرفته بود، با توجه به مشخص بودن بخشی از پلاک خودرو در تصاویر و همچنین چهره متخلف، نیروهای یگان محیط زیست استان فارس به تحقیق در این رابطه پرداختند.

ابتکار از محیط زیست رفت

حسن روحانی رییس جمهور طی حکمى معصومه ابتکار را به عنوان “معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده”منصوب کرد. با صدور این حکم از سوی رییس جمهور ریاست خانم ابتکار بر سازمان حفاظت محیط زیست پایان یافت.

محیط بان خوزستان به ضرب گلوله شکارچیان متخلف مجروح و روانه بیمارستان شد

متاسفانه صبح روز جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ در جریان درگیری شکارچیان غیرمجاز با نیروهای محیط زیست شهرستان امیدیه خوزستان یکی از محیط بانان به نام منصور احمدی هدف گلوله قرار گرفته و به شدت مجروح شد.

عیسی کلانتری بعنوان رییس سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد

با حکم دکتر حسن روحانی رییس جمهور، دکتر عیسی کلانتری به سمت معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد.

یک خرس قهوه ای در گیلانغرب با شلیک گلوله کشته شد

متاسفانه یک خرس قهوه ای در حاشیه باغات روستای سراب قنبر منطقه گواوور گیلان غرب تلف شد. نتایج بررسی بعمل آمده حاکی از آن است که این خرس از ناحیه ران پای راست مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به علت خونریزی تلف شده است.

پلنگ ماده و توله اش در بهشهر به طرز بیرحمانه ای کشته و به آتش کشیده شدند

نیروهای محیط زیست در بررسی ها متوجه شدند شکارچیان متخلف بر سر چشمه ای به نام چشمه لب سنگ در منطقه جنگلی شهید آباد کمین کرده و یک پلنگ ماده که به همراه توله اش برای نوشیدن آب بر سر چشمه آمده بودند را هدف گلوله قرار داده اند.

شکارچی دامغانی به جرم تمرد نسبت به محیط بانان به شش ماه حبس محکوم شد

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری دامغان، دادگاه بزه انتسابی به متهم را محرز و مسلم تشخیص داد. بنابراین دادگاه با استناد به قانون مجازات اسلامی متهم را به جرم تمرد نسبت به مامورین به تحمل شش ماه حبس محکوم نمود.

به مناسبت ۹ شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی

از سال ۱۳۸۶ همه ساله نهم شهریورماه به عنوان “روز ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی” گرامی داشته می شود. گفتن این موضوع آن هم در روز ملى یوزپلنگ آسیایى سخت است اما دانستن حقیقتی تلخ از غرق شدن در رویایى شیرین مطلوب تر است. در صورت اصرار بر ادامه روند فعلی و عدم اجرای موارد فوق، انقراض یوزپلنگ آسیایی در آینده ای نزدیک حتمی خواهد بود.

عامل کشتار بیرحمانه دو پلنگ در موگرمون برای تحمل دو سال حبس روانه زندان شد

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه عمومی شهرستان لنده، دادگاه با استناد به گزارش نیروهای محیط زیست، تحقیقات بعمل آمده و اعترافات متهمین و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانست. بنابراین متهمین به تحمل دو سال حبس و پرداخت ۱۶۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

آب را قربانی مسئله جزیی‌تری مثل یوزپلنگ نکنیم!

عیسی کلانتری گفت: مساله آب فقط، خطر برای نظام نیست، خطر برای تاریخ هفت هزارساله این سرزمین است. این مساله را نباید با مساله جزیی‌تری مثل چند یوزپلنگ کمرنگ کنیم.

عامل شکار غیرمجاز یک کبک در کیامکی به جزای نقدی و مصادره اسلحه محکوم شد

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری جلفا، دادگاه بر اساس محتویات پرونده بزه انتسابی به متهم را محرز و مسلم دانسته وی را به مجازات های زیر محکوم نمود:
۱) سه میلیون ریال جزای نقدی به جرم شکار غیر مجاز جانوران وحشی
۲) ده میلیون ریال جزای نقدی به جرم حمل سلاح شکاری غیر مجاز
۳) مصادره اسلحه شکاری کشف شده به نفع دولت (سازمان حفاظت محیط زیست)

به مناسبت روز ملی مبارزه با خشونت علیه حیوانات

شهریورماه ۱۳۹۰ انتشار تصاویری از کشتار بی رحمانه یک خرس قهوه ای ماده و دو توله اش، در حالیکه شکم توله خرس ها زنده زنده پاره شده بود و در همان حال به آغوش مادر غرق در خون خود پناه می بردند، آنقدر تکان دهنده بود که برای نخستین بار موجی از اعتراض و انزجار عمومی را به دنبال داشت و احساسات بسیاری از مردم کشور را جریحه دار کرد. پس از این اتفاق ۲۰ شهریور به همت گروه های حامی محیط زیست و حیوانات بعنوان روز ملی مبارزه با خشونت علیه حیوانات نامگذاری شد.

از یک یوزپلنگ ماده و سه توله اش در میاندشت تصویر برداری شد

ساعت یک بامداد روز دوشنبه ۹۶/۶/۲۰ محیط بانان پناهگاه حیات وحش میاندشت حین گشت زنی با یک یوزپلنگ ماده و سه توله اش مواجه شده و موفق شدند از آنها تصویر برداری نمایند.

ماده یوزپلنگ میاندشت و توله هایش مورد هجوم سگ های گله قرار گرفتند

یک ماده یوزپلنگ و سه توله اش که چند شب قبل توسط محیط بانان پناهگاه حیات وحش میاندشت مشاهده شده بودند صبح امروز هنگامیکه دو کیلومتر از حاشیه شمالی منطقه خارج شده و به یک دامداری نزدیک شده بودند مورد هجوم سگ های گله قرار گرفتند.

از یک یوزپلنگ ماده و دو توله اش در پارک ملی توران تصویر برداری شد

یکی از دوربین های تله ای تعبیه شده بر سر آبشخوری در پارک ملی توران طی روزهای اخیر تصویری از یک یوزپلنگ ماده و دو توله اش را به ثبت رسانده است. این خانواده نخستین بار در شهریور سال گذشته در پارک ملی توران مشاهده شدند.

یک پلنگ بالغ در اطراف روستاى بهره عنا از توابع شهرستان باشت ازبین رفت

متاسفانه لاشه یک پلنگ ایرانی در نزدیکی روستای بهره‌عنا از توابع شهرستان باشت کشف شد. لاشه این پلنگ جهت کالبدگشایى و تعیین علت مرگ به اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد منتقل شده است.

کشف لاشه یک خرس قهوه ای در صومعه سرا با تعداد بی شماری ساچمه در بدنش

لاشه یک خرس قهوه ای در اطراف روستای تنیان از توابه شهرستان صومعه سرا کشف شد. نتایج کالبد گشایی نشان می دهد سراسر بدن این خرس از پا تا گردن مملو از ساچمه های ریز و ساچمه های درشت (چهار پاره) است.

از یک یوزپلنگ ماده و سه توله کوچکش در اطراف شاهرود تصویر برداری شد

روز یکشنبه ۹۶/۶/۲۶ محیط بانان شاهرود یک یوزپلنگ ماده به همراه سه توله کوچک (توله امسال) را در اطراف شاهرود مشاهده نموده و موفق شدند از آنها عکس برداری کنند. به دلیل فاصله زیاد محیط بانان موفق به فیلم برداری و ثبت تصویر واضح تری از یوزها نشدند.

با تایید رای در دادگاه تجدیدنظر، اسلحه و کلیه ادوات شکارچی متخلف به نفع دولت مصادره گردید

در جریان بررسی مجدد پرونده، قضات دادگاه تجدیدنظر ایراد و اعتراض موثری که موجبات نقض حکم بدوی را فراهم کند تشخیص ندادند. بنابراین با قطعی شدن رای در دادگاه تجدید نظر، اسلحه و کلیه ادوات کشف شده از متهم به نفع دولت مصادره گردید.

شکارچیان متخلف محیط بان ساوه را با عمدا با خودرو زیر گرفتند

راننده خودروی پراید پس از مشاهده محیط بانان با افزایش سرعت خودرو به عمد محیط بان سید علی لنگرودی را زیر گرفته و سپس متواری گردید. وی در حال حاضر سطح هشیاری مناسبی نداشته و توان حرکت دادن اندام های حرکتی خود ازجمله دست ها و پاها را ندارد اما به گفته پزشکان خونریزی مغزی متوقف شده است.

اجزای بدن ۱۲ پستاندار و ۲۰ پرنده وحشی از شکارچیان متخلف در کرمان کشف شد

در جریان بازرسی از مخفیگاه متخلفین در کرمان اجزای بدن متعلق به دوازده کل و بز و قوچ و میش وحشی، اجزای بدن هجده عدد کبک و تیهو، دو کبک زنده به همراه دو قبضه اسلحه شکاری، تعدادی فشنگ و سایر ادوات صید و شکار کشف و ضبط گردید.

بر اثر شیوع طاعون در پارک ملی صیدوا حدود یکصد قوچ و میش وحشی از بین رفتند

بر اثر شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) در پارک ملی صیدوا در استان سمنان طی سه هفته اخیر، تاکنون حدود شصت عدد قوچ و میش وحشی از بین رفته و لاشه آنها معدوم شده است.

یک توله خرس قهوه ای در کجور مازندران ازبین رفت

صبح روز یکشنبه ۹۶/۷/۹ لاشه یک توله خرس قهوه ای در کجور مازندران واقع در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی مشاهده گردید. به دنبال این حادثه نیروهای محیط زیست عازم محدوده مورد نظر شده و لاشه را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج بررسی «لایحه حمایت از محیطبانان و جنگلبانان» در مرکز پژوهش های مجلس

نظر به ضرورت حمایت از محیطبانان و جنگلبانان خدوم کشور در برابر آسیب های ناشی از تعارضات احتمالی و همچنین لزوم جبران خسارات مالی در قبال صدمات جانی و مالی که در راستای انجام وظیفه متحمل میشوند، لایحه حمایت از محیطبانان و جنگلبانان برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.

صدور پروانه شکار عادی پرندگان وحشی در سال جارى خیانت به طبیعت کشور است

با شروع فصل پاییز موعد تصمیم گیری در مورد صدور یا عدم صدور انواع پروانه شکار در کشور فرا می رسد. در این مقطع زمانی شکارچیان بی صبرانه منتظر اعلام صدور پروانه و طبیعت دوستان نگران اتخاذ تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص هستند.

توله خرس پارک ملی گلستان با ضربات چوب پرسنل محیط زیست کشته شده است

فیلمی در فضای مجازی منتشر شده و نشان می داد خرسی که روز دوشنبه ۱۳ شهریورماه به روستای ترجنلی در حاشیه پارک ملی گلستان نزدیک و سپس زنده گیری شده بود بر اثر ضربات چوب و چماق پرسنل محیط زیست استان گلستان از پای درآمده است.

خرس خشمگین پس از شکار یک بز و حمله به خودروهای عبوری زنده گیری شد

یک خرس قهوه ای تنومند در جاده روستای صالح آباد از توابع شهرستان کلاله گلستان مشاهده گردید. خرس خشمگین یک بز اهلی را نیز از حیاط یک دامداری در همان منطقه شکار کرده و تمام لاشه این بز را بطور کامل بلیعده بود.

بر اثر شیوع طاعون در پارک ملی سالوک بیست بره و میش وحشی از بین رفتند

بر اثر شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) در پارک ملی سالوک از ابتدای هفته جاری تاکنون بیست عدد میش و بره میش وحشی از بین رفته اند. اقدامات کنترلی ازجمله جمع آوری و سوراندن یا دفن اصولی لاشه ها، آهک پاشی و … آغاز شده است.

شکارچیان متخلف دو چادر گاوبانگی را در گلستان به آتش کشیده و دو مرال را شکار کردند

شکارچیان متخلف طی روزهای چهارشنبه و جمعه چادر گاوبانگی محیط زیست در دهنه زرین گل شهرستان علی آباد و چادر درازنو در منطقه حفاظت شده جهان نما را به آتش کشیدند. همچنین شکارچیان در مناطق جنگلی علی آباد در همین زمان یک مرال نر و یک مرال ماده را بصورت همزمان شکار کردند.

تخریب تالاب استیل آستارا متوقف و ماشین آلات شهرداری تالاب را ترک نمودند

شهرداری آستارا با تهیه یک طرح گردشگری شامل پیاده رو سازی و احداث پیست دوچرخه سواری در تالاباستیل بدون اخذ مجوز از اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان به صورت غیر قانونی اقدام به تخریب به صورت گسترده تالاب نمود.

عاملین کشتار بیرحمانه یک گورخر آسیایی در توران شناسایی و دستگیر شدند

شواهد نشان می داد متخلفین گورخر را بوسیله موتورسیکلت تا حد مرگ تعقیب نموده و پس از آنکه حیوان از شدت خستگی مفرط و دویدن زیاد روی زمین افتاده، گلوی گور را با چاقو بریده اند. در جریان تحقیقات صورت گرفته سه نفر مظنون در این رابطه شناسایی شدند.

«تراز سطح آب»، «وسعت» و «حجم آب موجود» در دریاچه ارومیه کاهش یافته است

وسعت دریاچه ارومیه در تاریخ ۱۸ مهرماه سال جاری ۱۶۹۸/۶۴ کیلومتر مربع بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۲۷۸/۷۴ کیلومتر مربع و نسبت به میانگین دراز مدت ۲۸۲۸/۰۹ کیلومتر مربع کمتر شده است.

شکار پرندگان مهاجر وحشی در سراسر کشور ممنوع اعلام شد

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به منظور تامین سلامت عمومی و مقابله با شیوع احتمالی عامل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان، شکار پرندگان مهاجر وحشی تا اطلاع ثانوی در سراسر کشور ممنوع اعلام می شود.

یک توله خرس قهوه ای بر اثر برخورد با خودرو در بلده مازندران از بین رفت

شواهد بجا مانده در محل حادثه از جمله خط ترمز خودرو و کشیده شدن لاشه توله خرس بر روی آسفالت و رد خون بجا مانده بیانگر این بود که توله خرس بر اثر تصادف با خودرو از بین رفته است. مادر این توله خرس در اطراف محل حادثه نبود و محل را ترک کرده بود.

جمعیت آهوان دشت سهرین ۵۴۵ عدد کاهش یافت

در جریان سرشماری پاییزه آهوان دشت سهرین منطقه حفاظت شده سرخ آباد تعداد ۱۱۰۵ آهو به روش مشاهده مستقیم شمارش گردید. در جریان سرشماری پاییزه سال ۱۳۹۲ در دشت سهرین ۱۶۵۰ آهو شمارش شده بود که سرشماری سال جاری حکایت از کاهش ۵۴۵ عددی جمعیت آهو در این منطقه دارد.

محموله قاچاق حاوی یازده هوبره با تلاش یگان محیط زیست خواف کشف شد

به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر تصمیم قاچاقچیان برای انتقال تعدادی هوبره از مناطق مشترک خواف و زیرکوه به استان بوشهر جهت قاچاق به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان خواف به تحقیق در این رابطه مشغول شدند.

پلنگ در پارک ملى توران یک گورخر ماده و یک کره گورخر را شکار کرد

نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی توران حین گشت و پایش در کنار یک آبشخور متوجه لاشه یک گورخر ماده و یک کره گورخر که احتمالا کره ی همان گور ماده بود شدند. شواهد بجا مانده در محل گویای این بود که گورخر توسط پلنگ شکار شده است.

«لایحه حمایت از محیطبانان و جنگلبانان» در کمیسیون کشاورزی مجلس تصویب شد

در جریان نشست روز سه‌شنبه دوم آبان‌ماه اعضای کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس سازمان محیط زیست، «لایحه حمایت از محیطبانان و جنگلبانان» در این کمیسیون مطرح و با اکثریت آرا به تصویب رسید.

محیط بان پارک ملی کیاسر هدف گلوله شکارچیان قرار گرفته و به شدت مجروح شد

محمدعلی روحی محیط بان پارک ملی کیاسر در جریان درگیری با شکارچیان متخلف از فاصله نزدیک هدف گلوله اسلحه شکاری ساچمه زنی قرار گرفت. گلوله از فاصله بسیار نزدیک به شکم و پای محیط بان برخورد نموده و وی را به شدت مجروح کرده است.

رییس سازمان جنگل‌ها: تا پایان امسال کلیه قراردادهای بهره‌برداری از جنگل‌ها لغو می‌شود

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تاکنون ۶۷ فقره طرح بهره‌برداری از جنگل‌ها متوقف و ۵۸۰ هزار هکتار از جنگل‌ها از گردونه بهره‌برداری خارج شده است.
جلالی اضافه کرد: تا پایان سال جاری کلیه قراردادهای بهره‌برداری از جنگل‌ها لغو می‌شود و جنگل‌ها بر اساس طرح‌های حفاظتی مدیریت خواهند شد.

محیط بان علی اکبر قنبری زاده رییس اداره محیط زیست بهاباد به شهادت رسید

علی اکبر قنبری زاده محیط بان یزد در جریان درگیری با قاچاقچیان مواد مواد مخدر در منطقه ای مابین بهاباد و اردکان به شهادت رسید.

ثبت تصاویر زیبا از تنوع زیستی شگفت انگیز در پناهگاه حیات وحش میاندشت

دوربین های تله ای تعبیه شده در پناهگاه حیات وحش میاندشت تصاویر شگفت انگیزی را از تنوع زیستی کم نظیر در این منطقه از جمله گونه هایی چون یوزپلنگ آسیایی، آهو، گرگ، کاراکال، کفتار، قوچ و میش وحشی، خرگوش وحشی، تشی، خوک وحشی (گراز)، روباه، شغال و انواع پرندگان به ثبت رسانده اند.

محموله بزرگ قاچاق پرندگان شکاری شامل ۴۷ شاهین در بوشهر کشف شد

دو محموله قاچاق پرندگان شکاری جمعا به تعداد ۴۷ عدد پرنده شکاری از خانواده شاهینیان (شامل بالابان، بحری و شاهین) در استان بوشهر کشف و ضبط شد. در این رابطه تاکنون چهار متهم دستگیر و جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

از سه یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران تصویر برداری شد

ساعت ۹/۵۰ صبح روز جمعه (۹۶/۸/۱۲) آقای احمد رادمان سرپرست ذخیره گاه زیستکره توران حین گشت زنی در در حوزه محیط بانی زمان آباد سه یوزپلنگ آسیایی را مشاهده نموده و موفق شد از این صحنه کم نظیر تصیر برداری نماید.

پلنگ رودسر در منطقه جنگلی سجیدان رهاسازی شد

ماده پلنگی که بهمن ماه سال گذشته بر اثر گرفتار شدن در تله در مناطق جنگلی رودسر دچار آسیب نخاعی شده بود، پس از بدست آوردن سلامتی کامل به منطقه جنگلی سجیدان رودسر منتقل و پس از نصب گردنبند ردیاب ماهواره ای در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی شد.

یک پلنگ بالغ در طارم سفلی به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شد

روز جمعه ۹۶/۸/۱۲ لاشه یک پلنگ نر بالغ در عرصه های طبیعی طارم سفلی در استان قزوین مشاهده گردید. بررسی ها نشان می دهد این پلنگ با شلیک گلوه شکارچیان متخلف ناشناس و بر اثر اصابت گلوله چهارپاره کشته شده است.

شکارچی متخلفی که مدعی بود گوشت کشف شده از خانه اش متعلق به گوسفند اهلی است با انجام آزمایش ژنتیک در دادگاه محکوم شد

متهم در کلیه مراحل بازپرسی و در دادگاه منکر هرگونه تخلف شکار شده و ادعا نمود اجزای بدن کشف شده از منزل وی متعلق به گوسفند اهلی می باشد اما نتایج آزمایش ژنتیک انجام شده در دانشگاه گرگان بیانگر آن بود که نمونه کشف شده متعلق به قوچ و میش وحشی می باشد.

مرگ یک یوزپلنگ ماده در توران پس از دو سال پنهان‌کاری فاش شد

در حالی که مسئولان محیط زیست طی روزهای گذشته از پاسخ دادن به چرایی پنهان‌کاری دو ساله مرگ ماده یوزی به نام «دلدار» خودداری کرده‌اند فیلم لاشه این یوزپلنگ که مرگش دستکم دو سالی است پنهان شده ساعتی پیش در اختیار تسنیم قرار گرفت.

پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از سوی برنامه عمران سازمان ملل تمدید نمی شود

در جلسه کمیته راهبردی یوزپلنگ آسیایی خانم آن ماری کارسون، معاون نماینده مقیم دفتر برنامه عمران سازمان ملل‌متحد در ایران گفت: «واقعیت این است که ما در سال آخری که برای پروژه تعریف شده هستیم و به دلیل چالش‌های دفتر برنامه عمران سازمان ملل‌متحد می‌بایست شکل برخوردمان را با ماجرا تغییر دهیم. با توجه به شرایط خاصی که امروز در دنیا حاکم شده، ما مجبور شده‌ایم که در مورد تخصیص بودجه‌ها و اعتبارات کمک‌رسان تغییر موضع دهیم.

رییس جمهور و رییس مجلس برای تشکیل وزارتخانه ای مستقل، متشکل از سازمان های حفاظت محیط زیست، جنگلها و مراتع و آب منطقه ای توافق کردند

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از توافق رؤسای قوای مجریه و مقننه در جلسه امروز (شنبه ۹۶/۸/۲۰) برای ایجاد تغییرات اساسی در ساختار دولت خبر داد. بر این اساس توافق شده است سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی (سازمان جنگل ها) و بخش آب آب‌وفاضلاب شهری و روستایی و آب‌منطقه‌ای وزارتخانه مستقل دیگری را تشکیل دهند.

از دو یوزپلنگ آسیایی و یک پلنگ در ذخیره گاه زیستکره توران تصویر برداری شد

دوربین های تله ای تعبیه شده در ذخیره گاه زیستکره توران طی هفته های اخیر تصاویر زیبایی را از دو یوزپلنگ آسیایی و یک پلنگ به ثبت رسانده اند.

تصاویر زیبایی از تنوع گوشتخواران در پناهگاه حیات وحش حیدری به ثبت رسید

دوربین های تله ای تعبیه شده در پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور طی یک ماه اخیر تصاویر زیبایی را از گوشتخواران این منطقه همچون گرگ خاکستری، روباه، شغال، گربه وحشی، سمور سنگی و پرندگان شکاری مانند سنقر و عقاب طلایی به ثبت رسانده اند.

از یک یوزپلنگ ماده و سه توله اش در پارک ملی توران تصویر برداری شد

در رخدادی کم نظیر ساعت ۱۰/۳۰ صبح یکشنبه ۹۶/۸/۲۸ محیط بانان پارک ملی توران حین گشت زنی در منطقه چهار یوزپلنگ آسیایی را مشاهده نموده و موفق شدند از این خانواده ارزشمند تصویر برداری نمایند.

با تصویب هیئت دولت، جرائم مرتبط با قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع افزایش یافت

معاون اول رئیس جمهور مصوبه دولت در خصوص افزایش میزان جرائم مرتبط با قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع مصوب سال ۱۳۴۶ را به وزارت جهادکشاورزی، وزارت دادگستری، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ کرد.

موتورسیکلت شکارچی متخلف آهو در میاندشت به نفع اداره محیط زیست جاجرم مصادره و متهم روانه یک سال زندان شد

در جریان رسیدگی به پرونده شکارچی متخلف بوسیله تعقیب با موتورسیکلت یک آهو را در میاندشت از بین برده بود در دادگاه کیفری جاجرم، دادگاه با استناد به گزارش اداره محیط زیست و ضابطین قضایی (محیط بان کاشف) و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهم را (علیرغم انکار) محرز و مسلم دانسته و وی را به مجازات های زیر محکوم نمود:

۱) تحمل یک سال حبس به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی

۲) با رای دادگاه موتور سیکلت کشف و توقیف شده از متهم از نوع تریل ۲۰۰ سی سی دارای سند و پلاک شهربانی به نفع اداره محیط زیست جاجرم به نمایندگی از دولت مصادره گردید.

۵۴ میلیون تومان کمک های جمع آوری شده از سوی پرسنل سازمان و دوستداران محیط زیست به محیط بان یاورعلی محمودی تقدیم شد

آقای نقی میرزاکریمی فرمانده یگان محیط زیست استان تهران به همراه آقای علیرضا ساجدین به نمایندگی از سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان محیط زیست کشور عازم شهرستان سرپل ذهاب شده و با حضور شهرام مظفری رییس اداره محیط زیست سرپل ذهاب و فرمانده یگان محیط زیست استان کرمانشاه چهل میلیون تومان کمک های جمع آوری شده از سوی همکاران را به محیط بان یاورعلی محمودی تقدیم کردند.

امید، آخرین بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری بامداد امروز در فریدونکنار فرود آمد

آخرین بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری، صبح روز شنبه ۱۳۹۶/۹/۴ در فریدونکنار فرود آمد. این دهمین سال متوالی است که این درنای سیبری که جنسیت آن نر می باشد، مهاجرت زمستانه خود را به تنهایی انجام می دهد و وارد ایران می شود.

برای نخستین بار حضور پلنگ در منطقه حفاظت شده هرمود لارستان اثبات شد

تا چند روز قبل هرگز تصویری از پلنگ در منطقه حفاظت شده هرمود لارستان به ثبت نرسیده بود. بطوریکه آخرین روایت های غیر مستند از مشاهده پلنگ توسط محیط بانان منطقه حفاظت شده هرمود به ده سال قبل بازمیگردد.

یک سیاهگوش بالغ توسط سگ های گله در شبستر از بین رفت

لاشه یک سیاهگوش (Lynx – لینکس) در محدوده روستای تیل از توابع شبستر مشاهده شد. لاشه این سیاهگوش به منظور بررسی دقیق علت مرگ به اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی منتقل گردید.

یک خرس قهوه ای و توله اش بر اثر برخورد با خودرو در شاهرود از بین رفتند

متاسفانه یک خرس قهوه ای ماده و توله اش بر اثر برخورد با خودروی عبوری در جاده شاهرود – مجن از بین رفتند. خرس مادر جا به جا از بین رفته بود اما توله اش دقایقی زنده بود اما پیش از اقدام برای نجاتش از بین رفت.

عاملین شکار خرس قهوه ای در طالقان به حبس طولانی مدت، جزای نقدی و دو سال ممنوعیت از اقامت در طالقان محکوم شدند

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری طالقان، دادگاه علیرغم انکار متهمان و سفارش چند فرد بانفوذ برای عفو و تخفیف در مجازات متهمان با توجه به مستندات داخل پرونده بزهکاری متهمان را محرز و مسلم دانسته و متهمان را به مجازات های زیر محکوم نمود:

- سه سال حبس به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده (خرس)
- سه سال حبس به جرم پرداخت رشوه (۲۵ گرم هشیش و ۳ گرم گراس)
- ۶ ماه حبس به جرم حمل مهمات غیرمجاز
- ابطال جواز حمل و توقیف اسلحه شکاری به مدت دو سال
- دو سال ممنوعیت اقامت در شهرستان طالقان

دو محیط بان بابل به ضرب گلوله شکارچیان متخلف مجروح شدند

دو محیط بان بابل حین گشت و کنترل در عرصه های جنگلی منطقه کبریاکلا بابلکنار با شکارچیان غیرمجاز مواجه شدند. محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند اما شکارچیان غیرمجاز از فاصله نزدیک با اسلحه شکاری به سمت مامورین شلیک کردند.

شکارچی متخلف به جرم تمرد از فرمان محیط بانان به سه سال حبس محکوم شد

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری مهاباد، دادگاه بر اساس گزارش نیروهای یگان محیط زیست، گزارش پزشکی قانونی و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهم (ضارب) را محرز و مسلم دانست و وی را به مجازات های زیر محکوم نمود:

- پرداخت دیه به محیط بان آسیب دیده
- یک سال حبس به جرم ضرب و جرح عمدی بوسیله اسلحه
- سه سال حبس به جرم تمرد از فرمان مامور دولت حین انجام وظیفه

عامل کشتار مخفیانه خرس قهوه ای در بلده شناسایی و دستگیر شد

یک خرس قهوه ای در تله سیمی یکی از باغداران روستای اوز از توابع بلده در استان مازندران گرفتار می شود. صاحب باغ بدون آنکه موضوع را به اداره محیط زیست گزارش نماید، خرس گرفتار در تله را از پای در آورده و لاشه خرس را دفن می کند.

خلیل آقایى به ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزدارى منصوب شد

طی حکمی از سوی محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، خلیل آقایی به سمت معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور منصوب شد.

از یک یوزپلنگ ماده و دو توله اش در پارک ملی توران تصویر برداری شد

ظهر روز یکشنبه ۹۶/۹/۱۲ محیط بانان پارک ملی توران حین گشت زنی در منطقه سه یوزپلنگ آسیایی را مشاهده نموده و موفق شدند از این خانواده ارزشمند تصویر برداری نمایند.

یک شکارچی در جریان درگیری با محیط بانان سمیرم اصفهان کشته شد

ساعت ۱۱ صبح روز پنجشنبه ۹۶/۹/۱۶ نیروهای یگان محیط زیست شهرستان سمیرم اصفهان حین گشت زنی در منطقه شکار ممنوع حنا با گروهی از شکارچیان غیرمجاز برخورد نموده و به راننده خودروی آنان فرمان ایست می دهند.

لاشه یک خرس قهوه ای در منطقه جنگلی گلندرود شهرستان نور مشاهده شد

به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر مشاهده لاشه یک خرس در جنگل گلندرود، نیروهای یگان حفاظت شهرستان نور بلافاصله به محل اعزام و با لاشه یک قلاده خرس قهوه ای ماده مواجه شدند.

۹/۵ میلیون مرغ بر اثر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از بین رفت

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار کشور: از ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون، بیش از ۱۷۰ کانون آلوده به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شناسایی شده و حدود ۹/۵ میلیون مرغ طی ۸۰ روز گذشته از بین رفته است.
سال گذشته بر اثر بیماری آنفلوانزا هزار و پانصد میلیارد تومان به صنعت مرغ داری کشور خسارت وارد گردید.
سازمان دامپزشکی کشور سال گذشته برای معدوم سازی حدود ۱۱/۵ میلیون قطعه مرغ، نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان هزینه کرده است.
نیروی انتظامی، قوه قضائیه و محیط زیست به کمک سازمان دامپزشکی بیایند تا از انتشار این ویروس در کشور جلوگیری شود.

معاون اول رییس جمهور: دستگاه های اجرایی کشور با کمک قوه قضاییه و نیروی انتظامی برای مقابله با آنفلونزای فوق حاد پرندگان وارد عمل شوند

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور روز یکشنبه ۹۶/۹/۱۹ در جلسه ستاد پیشگیری از آنفلونزای فوق حاد پرندگان از وزارتخانه های جهاد کشاورزی،‌ بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت از محیط زیست و استانداران خواست تا با کمک قوه قضاییه و نیروی انتظامی برنامه های تدوین شده برای پیشگیری از آنفلونزای فوق حاد پرندگان را با قوت اجرا کنند.

از یک قاچاقچی حیات وحش در ایرانشهر ۱۳ هوبره و یک سارگپه کشف شد

در بازرسی از خودروی یک قاچاقچی حیات وحش ۱۳ عدد هوبره زنده کشف و ضبط گردید. متهم پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به به مراجع قضایی معرفی گردید.

پلنگ رودسر از بین رفت

متاسفانه ماده پلنگی (آرزو) که چهاردهم آبان ماه پس از ۹ ماه تیمار و درمان و نصب گردنبند ردیاب ماهواره ای منطقه جنگلی سجیدان رودسر رهاسازی شده بود، از بین رفت. صبح امروز به دنبال دریافت سیگنال های مکرر از گردنبند ردیاب پلنگ سجیدان مبنی بر توقف و بی حرکتی جانور، کارشناسان حیات وحش شهرستان رودسر عازم جنگل های سیاهکلرود واقع در منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت شده و با استفاده از ردیاب دستی نقطه ارسال سیگنال را یافته و با لاشه پلنگ روبرو شدند. در بدن این پلنگ تعدادی تیغ تشی و همچنین آثار جراحت مشاهده شده است.

دو محیط بان مازندران توسط شکارچیان متخلف مجروح شدند

بامداد روز چهارشنبه ۹۶/۹/۲۹ علیرضا نیک پور محیط بان شهرستان نور مورد هجوم یک شکارچی متخلف قرار گرفته و از ناحیه صورت زخمی شد. روز گذشته نیز محیط بان بهنام هادی نژاد توسط شکارچیان متخلف مجروح و روانه بیمارستان شد.

از یک قاچاقچی حیات وحش در ایرانشهر ۲۴ هوبره کشف شد

در بازرسی از خودروی یک قاچاقچی حیات وحش در ایرانشهر تعداد ۲۴ عدد هوبره زنده کشف و ضبط شد. در این رابطه یک متهم دستگیر و پس از انتقال خودرو به پارکینگ و تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به به مراجع قضایی معرفی گردید.

یک سیاهگوش در آب اسک آمل از بین رفت

به دنبال دریافت اطلاعاتی مبنی بر مشاهده لاشه یک پلنگ در آب اسک، نیروهای محیط زیست آمل عازم محدوده مذکور شده و لاشه را کشف نمودند. لاشه متعلق به یک سیاهگوش (Lynx – لینکس) بوده که احتمالا بر اثر تصادف جاده ای از بین رفته است.

از خرس سیاه آسیایی در پناهگاه حیات وحش زریاب کرمان تصویر برداری شد

پس از مدتها که هیچ خبری از خرس سیاه نبود، با همکاری انجمن حافظان حیات وحش بدون مرز و اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان از این گونه ارزشمند و در معرض انقراض در پناهگاه حیات وحش زریاب تصویر برداری شد.

تلاش برای احداث جاده ای ویرانگر در مهمترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی

متاسفانه برخی مسئولان محلی استان خراسان شمالی در شهرستان های اطراف پناهگاه حیات وحش میاندشت بخصوص مسئولان محلی بخش سنخواست در طرحی طبیعت ستیزانه، عملیات عمرانی احداث جاده ای ویرانگر را جهت دسترسی شهر سنخواست به ایستگاه راه آهن سنخواست (راه چمن) آغاز کرده اند.

این جاده که برابر تصمیم مقامات محلی قرار است بصورت آسفالته احداث شود، طبق نقشه های طراحی شده از شهر سنخواست آغاز و پس از طی حدود ده کیلومتر وارد محدوده پناهگاه حیات وحش میاندشت شده و سپس در امتداد مرز شرقی پناهگاه ادامه می یابد تا به ایستگاه راه آهن راه چمن برسد.

یک توله یوزپلنگ زنده گیری شده از قاچاقچیان حیات وحش در تهران کشف شد

پس از چند هفته کار اطلاعاتی توسط نیروهای یگان محیط زیست استان تهران، اعضای یک باند قاچاق حیات وحش در تهران شناسایی و یک توله یوزپلنگ آسیایی که در مناطق شرقی کشور از طبیعت زنده گیری و به تهران منتقل شده بود کشف و ضبط گردید.

آخرین وضعیت یوزپلنگ کشف شده در تهران / نام این یوز زیبا را «ایران» گذاشتند

این یوزپلنگ از رشد و وزن کافی برخوردار نیست که نشان می دهد در زمانیکه در اختیار قاچاقچیان بوده شرایط نگهداری و تغذیه مناسبی نداشته. خوشبختانه توله یوزپلنگ که از بدو ورود به پردیسان غذا نمیخورد امروز با خرگوش و مرغ تغذیه شده و غذای خود را خورده است.

تنها علت گرانی تخم مرغ در بازار بیماری حاد تنفسی آنفلوآنزا است که از طریق پرندگان مهاجر وحشی شیوع پیدا می کنند

علی اکبر مهرفرد معاون بازرگانی و صنایع غذایی وزارت جهاد کشاورزی و مدیر عامل اتحادیه مرغداران میهن: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و تلفات ناشی از آن عامل اصلی گرانی تخم مرغ و کاهش عرضه در بازار است.
ما در حال حاضر ۲۵ درصد گله های تخم گذار را از دست داده ایم و به دلیل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با کاهش تولید مواجه شده ایم.
بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان حادثه غیر مترقبه است و عمدتا از طریق پرندگان مهاجر شیوع پیدا می کنند.
آخرین آمار نشان می دهد که ۳۲ کشور دنیا درگیر این بیماری هستند و کشورهای درگیر این بیماری در بین پرندگان نیز با مشکل افزایش قیمت مواجه هستند.

جزئیات کامل کشف توله یوزپلنگ آسیایی توسط پلیس اطلاعات و امنیت و یگان محیط زیست استان تهران

با توجه به حساسیت بسیار زیاد موضوع پرونده ای در شعبه ۱۹ پازپرسی دادسرای تهران تشکیل و پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ و یگان حفاظت محیط زیست استان تهران مسئول پیگیری پرونده شدند.
نخستین مظنون یعنی (ب) اول دیماه توسط پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ دستگیر شد.
نفر دوم (م) نیز توسط مامورین پلیس امنیت دستگیر و خرید و فروش یوزپلنگ را تایید نمود.
پس از اعترافات (ب) و (م) نفر سوم بنام (ک) که واسطه خرید یوزپلنگ بود نیز شناسایی و دستگیر شد.
اعترافات سه متهم دستگیر شده یعنی (ب) ، (م) و (ک) بیانگر آن بود که هر سه نفر دلال و واسطه هستند و خریدار نهایی و اصلی (ف) بوده و یوزپلنگ از همان دو ماه قبل در اختیار نفر چهارم (ف) بوده است.

از یک پلنگ نر و یک پلنگ ماده به همراه دو توله اش در دامغان تصویر برداری شد

دوربین های تله ای تعبیه شده در دو نقطه از منطقه شکار ممنوع سفید کوه آرسک در دامغان تصاویر متعددی را از پلنگ ایرانی به ثبت رسانده اند. این تصاویر حداقل مربوط به چهار الی پنج فرد مختلف شامل یک پلنگ ماده و دو توله اش و یک یا دو پلنگ نر بالغ می باشد.

مرگ یک پلنگ بالغ در پارک ملی ساریگل

روز جمعه ۹۶/۱۰/۸ محیط بانان پارک ملی ساریگل حین گشت زنی در این پارک با لاشه یک پلنگ روبرو شدند. بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان این اداره مشخص گردید این پلنگ بیش از ده سال عمر دارد و به احتمال قریب به یقین در اثر کهولت سن تلف شده است.

تکثیر در شرایط نیمه اسارت یوزپلنگ در محدوده ای با وسعت ۳۵ هزار هکتار در دره‌انجیر اجرا میشود

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اعمال روش تکثیر در شرایط نیمه اسارت در مساحتی بالغ بر ۳۵ هزار هکتار واقع در پناهگاه حیات‌وحش دره‌انجیر یزد ضروری به نظر می رسد. ضروری است نسبت به ایجاد یک مرکز تکثیر و پرورش جبیر (بعنوان طعمه) با وسعت ۵ الی ۱۰ هکتار در کنار این محوطه اقدام شود.

محموله بزرگ قاچاق بال کوسه متلعق به ۱۴۰۰ کوسه در چابهار کشف شد

نیروهای یگان محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در بازرسی از یک کشتی در چابهار ۱۶۰۰ کیلوگرم باله کوسه کشف و ضبط نمودند. بر اساس نظر کارشناسان برای بدست آوردن این حجم بال کوسه تعداد حداقل ۱۴۰۰ عدد کوسه صید و کشته شده است.

لاشه یک پلنک در ارتفاعات منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان فارس مشاهده شد

لاشه یک پلنگ در ارتفاعات دهستان فامور واقع در منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان مشاهده شد. در اطراف محل مشاهده لاشه پلنگ سونتگاه های متعدد انسانی وجود دارد و احتمال اینکه پلنگ توسط انسان کشته شده باشد زیاد است.

شکارچی متخلف در کبودرآهنگ علاوه بر مصادره موتورسیکلت به نفع دولت به پنجاه ضربه شلاق و تحمل ۹ ماه حبس محکوم شد

در جریان رسیدگی به پرونده یک شکارچی متخلف در کبودرآهنگ، دادگاه متهم را به جرم ۱- «شروع به شکار جانوران وحشی» ۲- «کتمان حقیقت و عدم معرفی همدستان» و ۳- «اخلال در نظم عمومی و ایجاد رعب و وحشت در بین اهالی روستا» به مجازات های زیر محکوم نمود:

- مصادره موتورسیکلت و فشنگ های کشف شده به نفع دولت (سازمان محیط زیست)
- تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری درجه ۷
- تحمل شش ماه حبس تعزیری درجه ۶
- پنجاه ضربه شلاق تعزیری

حضور حداقل ده پلنگ مختلف شامل ۶ پلنگ بالغ و ۴ توله در پارک ملی بمو اثبات شد

در جریان پروژه «برآورد جمعیت پلنگ ایرانی در پارک ملی بمو» که با همکاری موسسه حامیان حیات وحش پارس و اداره پارک ملی بمو انجام شده، تصاویر شگفت انگیزی از پلنگ ایرانی و سایر گونه های جانوری این منطقه به ثبت رسیده است. نتایج اولیه بررسی ها نشان می دهد تصاویری از شش فرد پلنگ بالغ مختلف (شامل دو نر و چهار ماده) و چهار توله پلنگ به ثبت رسیده است.

شکارچی متخلف در سوادکوه به جرم تمرد نسبت به محیط بان حین انجام وظیفه به تحمل هجده ماه حبس محکوم شد

در جریان رسیدگی به پرونده یک شکارچی متخلف در دادگاه کیفری سوادکوه، دادگاه با توجه به محتویات پرونده بزهکاری متهم را محرز دانست و متهم را به جرم تمرد از مامورین دولت حین انجام وظیفه و تهدید با اسلحه به تحمل هجده ماه حبس تعزیری محکوم نمود.

یک روز در کنار محیط بانان بهرام گور

طی هماهنگی با اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس برای بازدید یک روزه از منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه عازم شیراز و سپس نیریز شدیم. با هدف مشاهده گونه ی ارزشمند و افسانه ای ایران یعنی گورخر آسیایی به این منطقه سفر کرده بودیم ولی با توجه به اینکه گورخر آسیایی تنها در دو منطقه از کشور یعنی توران و بهرام گور باقیمانده و با توجه به وست بسیار زیاد منطقه بهرام گور که مجموعا ۴۰۸,۰۱۷ هکتار است، امید زیادی به مشاهده گورخرهای گریزپا آن هم از فاصله نزدیک نداشتیم.

یک کاراکال بالغ در منطقه حفاظت شده دهج از بین رفت

کارکال تلف شده به لحاظ جنسیت نر بوده و یک پای آن قطع شده بود. علت مرگ این گونه ارزشمند مشخص نیست اما احتمال درگیری با سگ های گله یا جانوران وحشی و تلف شدن توسط انسان وجود دارد.

فروچاله های همدان

در حال حاضر وضعیت بحرانی منابع آب زیر زمینی در استان همدان باعث تشدید افت سطح آب های زیر زمینی و کسری حجم مخزن دشت‌ها شده و ۱۳ فروچاله مربوط به دشت کبودرآهنگ و روستاهای کِردآباد، نوآباد، بابان، آق‌تپه و خان‌آباد بوده و ۱۱ فروچاله دیگر در دشت رزن – قهاوند و روستاهای این منطقه ایجاد شده است که در مجموع ۲۴ فروچاله در همدان ایجاد شده. بیشترین عمق فروچاله را مربوط به نوآباد شهرستان کبودرآهنگ با ۶۰ متر است.

شوراى ملى ایمنى زیستى آیین نامه اجرایى قانون ایمنى زیستى را لغو نمود

شوراى ملى ایمنى زیستى در جلسه مورخ ۱۳۹۶/۸/۱۵ به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست با استناد به بند (ج) ماده (۳) قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۸ آیین نامه اجرایى قانون ایمنى زیستى مصوب ٩٢/۴/١٩ را لغو نمود.

عامل شکار یک خرس قهوه ای در شاهرود برای تحمل دو سال حبس روانه زندان شد

در جریان رسیدگی به پرونده یک شکارچی متخلف در دادگاه عمومی شاهرود، دادگاه علی رغم انکار شدید متهم با توجه به شهادت شاهدان عینی، گزارش اداره محیط زیست شاهرود و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهم را به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده (خرس قهوه ای) به تحمل دو سال حبس و به جرم حمل سلاح غیرمجاز به پرداخت بیست میلیون ریال جزای نقدی محکوم نمود.

شکارچی متخلف به جرم تهدید محیطبانان با اسلحه شکاری به تحمل یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد

در جریان رسیدگی به پرونده یک شکارچی متخلف که محیط بانان را با اسلحه شکاری تهدید کرده بود در دادگاه کیفری سوادکوه، دادگاه با توجه به گزارش اداره محیط زیست، اعترافات متخلف و سایر محتویات پرونده، بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست. بنابراین دادگاه متهم را به تحمل یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم نمود.

عاملین شکار یک جبیر در سیرجان به تحمل سه سال حبس، جزای نقدی و مصادره اسلحه شکاری مجاز به نفع دولت محکوم شدند

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری سیرجان، دادگاه با توجه به گزارش اداره محیط زیست، اعترافات بلاوجه متخلفین و سایر محتویات پرونده، بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانست.
بنابراین دادگاه هر یک از متهمان را به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی به تحمل سه سال حبس محکوم نمود.
متهمان ردیف سوم و چهارم به جرم حمل سلاح غیرمجاز (متعلق به غیر) به پرداخت بیست میلیون ریال جزای نقدی محکوم نمود.
همچنین با رای دادگاه مجوز حمل سلاح کشف شده ابطال و اسلحه مربوطه به نفع دولت مصادره گردید.

از سال ۱۳۹۷ هیچ درختی در قالب بهره‌برداری از جنگل قطع نمی‌شود

عاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: از سال ۱۳۹۷ هیچ درختی در قالب بهره‌برداری جنگل قطع نمی‌شود. امروز مهم ترین هدف این سازمان افزایش سرانه جنگل از ۱۷۰۰ متر به ۲۵۰۰ متر است و نکته مهم‌تر آنکه باید مدعی شد ارزش جنگل فقط چوب نیست بلکه میزان اکسیژن‌زایی این عرصه‌های ملی است.
ایران جزء کشورهای کم‌جنگل دنیا است زیرا کمتر از ۱۰ درصد مساحت کشور را جنگل تشکیل می‌دهد و یکی دیگر از برنامه‌های ما، خروج از فهرست کشورهای کم‌جنگل است.

توضیحات دکتر خوش خلق سیما درخصوص لغو آیین نامه اجرایى قانون ایمنى زیستى و تصویب آیین نامه جدید در شوراى ملى ایمنى زیستى + تصویر آیین نامه جدید

رئیس دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی در گفت و گو با خبرنگار دیده بان محیط زیست گفت: آیین نامه اجرایى قانون ایمنى زیستى مصوب ٩٢/۴/١٩ که در روزهای پایانی دولت دهم تصویب شده بود به دلیل مغایرت های فراوانی که با متن قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران داشت در پنجمین جلسه شورای ملی ایمنی زیستی (اولین جلسه این شورا در دولت یازدهم) مورخ ۱۳۹۳/۳/۱۳ با رای اکثریت اعضای شورا لغو و آیین نامه جدیدی تصویب شد.

ثبت تصاویری از تنوع زیستی شگفت انگیز در نزدیکی روستایی در مازندران

یک دوربین تله ای تعبیه شده در نزدیکی روستایی جنگلی در مازندران تصاویر شگفت انگیزی را از تنوع زیستی این منطقه به ثبت رسانده است. این دوربین در یک نقطه ی ثابت تصاویری را از خرس قهوه ای، شوکا، خوک وحشی و پلنگ به ثبت رسانده است.

۲۰ میلیون مرغ بر اثر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از بین رفته و تاکنون ۳۱۰ میلیارد تومان به مرغداری‌ها خسارت وارد شده است

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه خسارات مرغداری‌ها در مقابل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان افزایش پیدا کرده و بسیاری از استان‌ها توسط این بیماری تهدید می‌شوند.

عاملین کشتار بیرحمانه یک گورخر در توران به حبس و ارائه خدمات عمومی برای محیط زیست محکوم شدند

در جریان رسیدگی به پرونده عاملین کشتار یک گورخر در منطقه حفاظت شده توران در دادگاه عمومی بخش بیارجمند، دادگاه با توجه به گزارش نیروهای محیط زیست، آثار بجا مانده در محل وقوع جرم ازجمله رد موتورسیکلت و ردپا و چاقوی بجا مانده، اعترافات صریح متهمین و سایر محتویات پرونده بزهکاری هر سه متهم را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهمان را به مجازات های زیر محکوم نمود:
متهم ردیف اول: تحمل شش ماه حبس (نگهداری در کانون اصلاح و تربیت)
متهم ردیف دوم: تحمل شش ماه حبس
متهم ردیف سوم: تحمل یک سال حبس

از چهار پلنگ پس از شکار یک کل وحشی در پارک ملی تندوره تصویر برداری شد

در رخدادی کم نظیر از چهار پلنگ (یک پلنگ مادر و سه توله یک ساله اش) پس از شکار و تغذیه از لاشه یک کل وحشی در پارک ملی تندوره تصویر برداری شد.

پیرمرد روستایی گربه وحشی که تمام مرغ هایش را تلف کرده بود به محیط زیست تحویل داد

آقای آسیابان پیرمردی که در روستایی محروم در دیهوک طبس زندگی می کند علی رغم اینکه همین پنج مرغ و خروس را داشته و تمامی آنها توسط گربه وحشی ازبین رفته بودند، حاضر به آسیب رساندن به گربه وحشی نشده و آن را به اداره محیط زیست تحویل داد.

صیاد پرندگان شکاری در کنارک به سه سال حبس، ۲۳ میلیون ریال جزای نقدی و مصادره موتورسیکلت به نفع دولت محکوم شد

در جریان رسیدگی به پرونده یک صیاد بازگیر در دادگاه عمومی شهرستان کنارک، دادگاه با توجه به گزارش اداره محیط زیست، کشف پرندگان و آثار جرم، اعترافات بلاوجه متخلف و سایر محتویات پرونده، بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهم را به مجازات های زیر محکوم نمود:

- سه سال حبس و بیست میلیون ریال جزای نقدی به جرم صید یک دلیجه (پرنده شکاری)
- سه میلیون ریال جزای نقدی به جرم صید یک کبوتر و یک قمری
- مصادره موتورسیکلت و ادوات صید به نفع دولت (فقط گوشی تلفن همراه به متهم مسترد گردید.)

عاملین کشتار هفت گوسفند وحشی، یک آهو و یک شغال به همراه دو اسلحه غیرمجاز در جغتای دستگیر شدند

گوشی تلفن همراه متخلفین با دستور قضایی توسط پلیس اطلاعات مورد بازبینی قرار گرفته و تصاویر متعددی از متخلفین در کنار لاشه انواع جانوران وحشی بدست آمد. تاکنون در نتیجه بررسی تصاویر بدست آمده از تلفن همراه متخلفین شکار هفت عدد قوچ و میش وحشی، یک آهو و یک شغال مستند شده و متخلفین نیز به شکار جانوران مذکور اعتراف کرده اند.

به مناسبت روز جهانی تالاب ها / تالاب ها برای آینده شهری پایدار

دوم فوریه برابر با ۱۳ بهمن‌ماه، روز جهانی تالاب‌ها نام‌گذاری شده‌ است. در چنین روزی در سال ۱۹۷۱ میلادی، برابر با ۱۳۴۹ خورشیدی و در شهر رامسر ایران، معاهده‌ای جهانی برای حفاظت از تالاب‌ها به تصویب رسید که به «کنوانسیون رامسر» مشهور شد.

موضوع روز جهانی تالاب ها در سال ۲۰۱۸ تالاب ها برای آینده شهری پایدار (Wetlands for a Sustainable Urban Future) انتخاب شده است.

عاملین به آتش کشیدن بلوط ها و زنده گیری سنجاب های ثلاث باباجانی دستگیر شدند

چندی قبل تصاویر و گزارشاتی به داداره محیط زیست ثلاث باباجانی ارائه شد مبنی بر اینکه گروهی از متخلفین درختان بلوط چند صد ساله را سوراخ کرده و به آتش می کشند تا سنجاب ها از لانه خود در تنه خارج شده و سپس آنها را زنده گیری می کنند.

عاملین شکار یک پلنگ در زرند کرمان شناسایی و دستگیر شدند

به دنبال دربافت گزارشی مبنی بر شکار یک پلنگ توسط شکارچیان غیرمجاز در زرند کرمان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان شبانه عازم روستای مذکور شده و یک نفر را به همراه پوست یک پلنگ تازه شکار شده در این رابطه دستگیر نمودند.

یک پلنگ برخورد با قطار در فیروزکوه از بین رفت

متاسفانه یک پلنگ بر اثر برخورد با قطار بادی در راه آهن سراسری تهران – مشهد در محدوده شهرستان فیروزکوه مابین ایستگاه های انزها و فرح آباد از بین رفت.

سروتیپ خطرناک H5N6 ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان برای نخستین بار وارد کشور شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سازمان دامپزشکی کل کشور در اطلاعیه ای که بر روی پرتال رسمی این سازمان منتشر شده است، اعلام نمود سروتیپ جدید آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان H5N6 در بندر کیشهر مشاهده و از طریق پرندگان وحشی مهاجر وارد کشور شده است.

تا پیش از این ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان با سروتیپ H5N8 در نقاط مختلف کشور مشاهده شده و تلفات زیادی را در بین پرندگان وحشی و طیور اهلی بوجود آورده است اما سروتیپ H5N6 که بسیار خطرناک تر است برای نخستین بار در کشور مشاهده شده است.

تفاوت اصلی دو سروتیپ فوق در این است که تاکنون موردی از تلفات انسانی از سروتیپ H5N8 مشاهده نشده اما سروتیپ H5N6 در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در برخی کشورهای آسیایی ازجمله چین منجر به مرگ و میر انسان ها نیز شده است.

ایران شیوع آنفلوآنزای H5N6 در کشور را به سازمان‌ بهداشت جهانی اعلام کرد

سازمان بهداشت جهانی امور دام اعلام کرد که روز گذشته مسئولان کشاورزی ایران گزارش داده‌اند آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان موسوم به H5N6 در منطقه شمال کشور شیوع پیدا کرده است. این گزارش حاکی است، ویروس آنلفوانزای پرندگان ۱۳۰۰ اردک را در پارک ملی بوجاق مبتلا کرده، همه آنها به واسطه بیماری مرده‌اند یا توسط مسئولان کشته شده‌اند.

پلنگ رهاسازی شده در پارک ملی پابند توسط دامدارن کشته شد

گردنبند ردیاب ماهواره‌ای پلنگ نری که اردیبهشت ماه در حاشیه پارک ملی پابند در تله سیمی گرفتار شده و پس از زنده‌گیری، درمان و نصب ردیاب ماهواره‌ای در همان منطقه رهاسازی شده بود، بعد از گذشت حدود هفت ماه، در منطقه پت کیله با سی کیلومتر فاصله از محل رهاسازی توسط یکی از اهالی منطقه، کشف و تحویل اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران شده است.

افزایش مجازات نقدی جرایم موضوع مواد ۱۰ تا ۱۴ قانون صید و شکار پیشنهاد شد

وزارت دادگستری بنابه درخواست سازمان حفاظت محیط زیست خواستار افزایش مجازات های نقدی جرایم موضوع مواد ۱۰ تا ۱۴ قانون صید و شکار (مصوب ۱۳۴۶ و اصلاحات آن ـ مصوب ۱۳۷۵) شده است.

اجزای بدن یک پلنگ و یک گرگ از خانه شکارچی متخلف در بجنورد کشف شد

در جریان بازرسی از منزل این شکارچی متخلف در یکی از روستاهای اطراف بجنورد اجزای بدن یک پلنگ و یک گرگ به همراه یک اسلحه تک لول قاچاق و مقادیری مهمات دست ساز غیرمجاز کشف و ضبط شد.

مجلس به موضوع واگذاری اراضی حاشیه آزادراه تهران – شمال به بنیاد مستضعفان ورود می کند

چند روز قبل رییس بنیاد مستضعفان گفت: واگذاری بخشی از اراضی حاشیه آزادراه تهران- شمال مصوبه دولت است و قرار است دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع از این اراضی را به بنیاد واگذار کند.
عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس در این باره گفت: تجاوز به جنگل های هیرکانی به بهانه ساخت آزاد راه خلاف قانون برنامه ششم است. بنابراین در صورت نیاز مجلس به بحث قطع درختان هیرکانی در آزاد راه تهران به شمال ورود می کند.

از ابتدای سال ۲۱ میلیون مرغ تخمگذار بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا معدوم و یک سوم ظرفیت مرغ تخم‌گذار کشور نابود شده است

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور گفت: آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان به یک بحث ملی تبدیل شده است.
از ابتدای سال، ۲۶ میلیون پرنده بر اثر ابتلا به آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان معدوم شده که از این تعداد ۲۱ میلیون مربوط به مرغ‌های تخم‌گذار و مابقی سایر پرندگان نظیر پرندگان بومی، وحشی و مرغ مادر است.
با توجه به اینکه یک سوم ظرفیت مرغ تخم‌گذار نابود شده است، هم‌اکنون امکان جوجه‌ریزی و تولید تخم مرغ در این بازه زمانی وجود ندارد و به همین خاطر نوسان قیمت تا پایان سال امری طبیعی است.

عاملین شکار بیرحمانه یک بز وحشی آبستن و یک بزغاله وحشی توسط محیط بانان پارک ملی لار دستگیر شدند

در بازرسی از متخلفین لاشه یک بز وحشی آبستن که متاسفانه دو بزغاله درون شکم خود داشت و لاشه یک بزغاله وحشی ماده یک ساله کشف و ضبط شد. متهمین پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

جزئیات مصوبه شورای عالی محیط زیست در جلسه مورخ ۹۶/۱۲/۲ در خصوص مناطق چهارگانه

تصویب ده منطقه چهارگانه در استان کرمان و یک منطقه در استان اردبیل که قبلا بصورت غیر قانونی مصوب شده بود به مساحت دو میلیون هکتار
بازنگری در حد و مرز ۲۸ منطقه چهارگانه و کاهش ۷۷ هزار هکتار از مناطق مذکور که ارزش زیستگاهی خود را از دست داده بود.
بازنگری در حد و مرز پنج منطقه چهارگانه و الحاق ۵ هزار هکتار به مناطق مذکور
در این جلسه هیچ عرصه ی جدیدی به مناطق تحت مدیریت محیط زیست اضافه نشده و منطقه ای نیز از لیست مناطق چهارگانه حذف و یا ارتقا یا تنزل رده حفاظت حفاظتی نداشته است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار مازندران: بازار پرندگان فریدونکنار تعطیل می شود

علیرضا یونسی معاون سیاسی و امنیتی استاندار مازندران در جلسه کمیته فنی ستاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان این استان در در تاریخ دوم اسفند ماه برگزار شد، قول مساعد داد که طی رایزنی با دادگستری، نیروی انتظامی و دیگر نهادهای مسئول تلاش خواهد نمود تا جایگاه عرضه پرندگان را در بازار سنتی شهرستان فریدونکنار تعطیل و از عرضه پرندگان مهاجر آبزی که بعنوان مهمترین ناقل این بیماری مطرح می باشند جلوگیری بعمل آورد.

دو بازگیر قطری حین شکار هوبره در لامرد فارس دستگیر و پس از واریز ۱۲۰ میلیون تومان جریمه به مراجع قضایی معرفی شدند

نیروهای محیط زیست لامرد فارس دو بازگیر از اتباع کشور قطر را حین شکار هوبره در دشت های این شهرستان به همراه دو بالابان و لاشه یک هوبره دستگیر نمودند. متخلفین روز یکشنبه مورخ ۹۶/۱۲/۶ مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از صید غیرمجاز دو بالابان را در قالب دو فقره فیش ۷۵ و ۴۵ میلیون تومانی به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

به مناسبت روز جهانی حیات وحش / «گربه های بزرگ، شکارچیانی در معرض تهدید»

روز جهانی حیات وحش در سال ۲۰۱۸ به موضوع گربه سانان بزرگ جثه پرداخته است و شعار امسال «گربه های بزرگ، شکارچیانی در معرض تهدید» انتخاب شده است.
در طول قرن گذشته ما بسیاری از گربه های بزرگ بعنوان با شکوه ترین شکارچیان سیاره زمین را از دست داده ایم. روز جهانی حیات وحش ۲۰۱۸ به ما فرصتی را برای بالا بردن آگاهی در مورد وضعیت بد آنها و حمایت از بسیاری از اقدامات جهانی و ملی که برای نجات این گونه های شناخته شده انجام می شود، فراهم می کند.

ثبت تصاویر شگفت انگیز از تنوع زیستی کم نظیر در پناهگاه حیات وحش دودانگه

دوربین های تله ای تعبیه شده توسط گروه چکاد ساری در پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه (کیاسر) تصاویر شگفت انگیزی را از حیات وحش این منطقه به ثبت رسانده اند. این تصاویر شامل گونه های ارزشمندی چون پلنگ، مرال، شوکا، کل و بز وحشی و گراز با توجه به شناخت گروه چکاد سارى از منطقه توسط سه دوربین و تنها ظرف مدت ۶۰ روز در زمستان سال جاری به ثبت رسیده است.

بازار پرندگان فریدونکنار جمع شد

بالاخره پس از سال ها تلاش فعالان نیروهای محیط زیست، روز دوشنبه ۹۶/۱۲/۱۴ بازار غیر قانونی خرید و فروش پرندگان وحشی در فریدونکنار توسط عوامل شهرداری این شهرستان بطور کامل جمع آوری شد.

عملیات حفاری برای دسترسی به آبهای ژرف فروردین ۹۷ در سیستان آغاز میشود

با وجود آنکه کارشناسان حفاری های بسیار عمیق برای دسترسی به آب های ژرف را خطرناک می دانند و سازمان حفاظت محیط زیست نیز رسما مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده است اما حبیب الله دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس با بیان ورود ایران به برداشت آب های ژرف برای نخستین بار، گفت: عملیات حفاری در منطقه سیستان در فروردین ۹۷ آغاز می شود.
حدود ۵۰ تریلی امکانات و تجهیزات برای حفر چاه آب در سیستان مستقر شده است، گفت: مقرر شده که ۱۰۰ تریلی امکانات دیگر نیز گسیل شود که در فروردین ماه ۹۷ عملیات حفاری آغاز شده و در بازه زمانی کمتر از سه ماه حفاری کامل چاه تحقق یابد.

از یک یوزپلنگ ماده و سه توله اش در پارک ملی توران تصویر برداری شد

در رخدادی کم نظیر حوالی ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۹۶/۱۲/۱۴ محیط بانان پارک ملی توران حین گشت زنی در منطقه چهار یوزپلنگ آسیایی را مشاهده نموده و موفق شدند از این خانواده ارزشمند تصویر برداری نمایند.

سگ های بدون صاحب تهدیدی جدی برای حیات وحش تهران

روز شنبه ۹۶/۱۱/۲۸ سگ های بدون صاحب در پارک ملی سرخه حصار تهران یک میش وحشی را به شدت زخمی نموده و باعث مرگ حیوان شدند. از ابتدای سال جاری این چهارمین مورد از حمله سگ های بدون صاحب به حیات وحش پارک سرخه حصار تهران است که تا کنون منجر به مرگ دو قوچ و دو میش وحشی شده است.

مرگ تا زندگی دوباره «بهار» شغال تصادفی محمود آباد

حدود یک سال قبل در فروردین ماه سال ۹۶ به دنبال گزارش فردی از دوستداران محیط زیست در محمود آباد مبنی بر برخورد خودرو با یک شغال، گروهی از فعالان محیط زیست که تحت عنوان «تیم نجات حیات وحش» فعالیت می کنند شغال مجروح را تحویل گرفتند.

آتش بازی های چهارشنبه سوری هوای تهران را دو ساعته در شرایط ناسالم قرار داد

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هوای شهر تهران هم اکنون (ساعت ۲۳ سه شنبه ۹۶/۱۲/۲۲) بصورت ناگهانی در شرایط ناسالم با شاخص ۱۵۶ قرار گرفت. این در حالی است که هوای تهران ساعت ۲۰ در شرایط پاک و ساعت ۲۱ در شرایط سالم قرار داشت.

یک توله خرس قهوه ای بر اثر برخورد با قطار در راه آهن شیراز از بین رفت

حوالی ساعت ۱۰ صبح امروز یک توله خرس قهوه ای بر بر اثر برخورد با قطار در راه آهن سراسری شیراز – تهران از بین رفت. هنوز مشخص نیست این توله خرس به چه دلیلی به راه آهن نزدیک شده است.

به مناسبت روز جهانی رودخانه ها

چهاردهم مارس یا ۲۳ اسفند «روز جهانی اقدام برای حمایت از رودخانه ها و مقابله با سد سازی» نام گرفته و هزاران نفر از مردم در سراسر دنیا این روز را برای یادآوری اهمیت رودخانه ها و تشکر از کسانی که برای حفاظت از آنها تلاش می کنند، گرامی داشته و برای پیروزی هایی مانند حذف سدها و بازسازی رودخانه ها جشن می گیرند.

پس از ۱۴ سال تخریب میراث طبیعی تهران، مصوبه برج باغ توسط شورای شهر تهران لغو شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اعضای شورای شهر تهران در جلسه روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ به لغو مصوبه برج باغ رأی مثبت دادند.
مصوبه برج باغ در سال ۱۳۸۲ و دوره دوم شورای شهر تهران به تصویب رسیده بود.
متاسفانه بخش زیادی از باغات شهر تهران که میراث طبیعی این شهر محسوب میشدند با اجرای این مصوبه از بین رفته و نابود شدند.
حفاظت از باقیمانده باغات تهران با وجود مشکلات متعدد محیط زیستی برای پایداری این کلان شهر و شهروندان آن بسیار ضروری است.

از یک یوزپلنگ ماده و دو توله اش در پارک ملی توران تصویر برداری شد

ظهر روز جمعه ۹۶/۱۲/۲۵ محیط بانان پارک ملی توران حین گشت زنی در منطقه سه یوزپلنگ آسیایی را مشاهده نموده و موفق شدند از این خانواده ارزشمند تصویر برداری نمایند. این سه یوزپلنگ یک خانواده شامل مادر و دو توله اش می باشند.

لاشه یک توله پلنگ ماده در الموت غربی مشاهده شد

صبح روز یکشنبه ٩۶/١٢/٢٧ به دنبال گزارش مردمی بر مشاهده لاشه یک پلنگ در فاصله حدودا یک کیلومتری از روستای آکوجان در الموت غربی قزوین، نیروهای محیط زیست عازم محل مربوطه شدند.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+62
0
  

8 دیدگاه

 1. خدا رحم کند می‌گوید:

  سلام
  مگر چقدر از حیات وحش ایران باقی مانده که در یک سال ۲۰ پلنگ و ۱۶ خرس تلفات دادیم ؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

  • ایرانی می‌گوید:

   ویران کردن این سرزمین رو هیچی نمونده.
   اولین آفتخارشون کشتن سیاهگوش مادر و یتیم کردن فرزندانش بود. از این به بعد هر کسی هر حیوان زنده ای را مخصوصا حیوان مادر را اذیت کند بکشد بزند. دقیقا باید جریمه شود. حال از جریمه نقدی .کتک مفصل. شکستن انگشتی که ماشه را می کشد. یا دستی که سیاهگوش مادر را کشت باید شکسته شود.
   همچنین باید گفت فرار کنن بعد دنبالشون کنیم با چوب و سنگ و تفنگ تا لذت شکار حیوانات بی دفاع این سرزمین نفرین شده را درک کنن که مادری با دو بچه اش در کنار رودخانه خودشان برای نوشیدن آب نیز ارامش ندارند.
   یا به حیوانات هم سنگ و چوب و تفنگ بدهید اونوقت ببینیم بازم سیاهگوش و بچه های معصومشو جرات میکنن یتیم کنن. یا من از لحظه ۱۳۹۷ سنگ و چوب و یار یاور حیوانات بدبخت این سرزمینم.
   نفرین بر هر کسی حیوانی را بکشد به هر نامی تفریح شکار ورزش. صد حیف و افسوس به فرهنگ نداشته تان قاتلان ضغیفان. و ننگ بر شکار به هر اسمی .شکار یعنی گرفتن جان آفریده خداوند.بسه دا نابود کردید.نه ماده میشناسد. مه ابستن .نه فصل شکار .تف به فرهنگتان

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 3

 2. علی مهاجران می‌گوید:

  از محتوای خبر شما متوجه شدم هادی فهیمی که از بین ما رفت فعال محیط زیست مریخ بوده نه زمین و ایران

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 3. فرناز حیدری می‌گوید:

  آقای هوشمند عزیز
  با مرور کلیه خبرهایی که ذکر کردید، تنها به این باور رسیدم که کماکان چیزی به اسم جامعه محیط زیست وجود ندارد.
  و چقدر این باور دردناک است.
  متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 2

 4. رضا 1394 می‌گوید:

  ضمن تشکر از دیده بان عزیز حدود ۱۹ پلنگ و ۱۴ خرس در یک سال گذشته کشته شده اند. با توجه به کمیاب بودن و تراکم کم پلنگ ایرانی (بزرگترین پلنگ جهان) و همچنین خرس و مشکلاتی چون تک ماندن و همخونی و فاصله زیاد و جزیره ای بودن زیستگاههای حفاظت شده از یکدیگر و همچنین بکر و کم معارض بودن فعلی بسیاری از آنها، و وابستگی شدید این وحوشاین نواحی با حداقل مساحت لازم تحت حفاظت قرار گیرند. این کار فقط برای پلنگ و خرس نبوده و دیگر گونه های گونه های گیاهی و جانوری هر ناحیه را حفظ می کند. الان بسیاری از گونه های گیاهی به علت چرای مفرط به بذر دهی نمی رسند و وجود یک منطقه قرق در هر ناحیه باعث انتشار طبیعی بذر ها توسط باد شده و گونهای هر ناحیه می تواننند حفظ شوند و بالتبع گونه های جانوری مربوطه نیز حفظ خواهند شد برای مثال چند روز پیش در همشهری می خواندم نوعی پروانه که در ریواس تخم گذاری می کند و لارو آن از ریواس تغذیه می کند به علت نابودی این گیاه در غرب کشور در حال انقراض است و از این گونه ها و ارتباطات ناشناخته بسیار زیاد است. زیستگاههای کشور بسیار حساس و شکننده بوده و در صورت عدم توجه و دستکاری به راحتی متلاشی می شوند. سایر نواحی کم اهمیت از نظر پوشش گیاهی و جانوری را هم می توان با کارهایی مثل قرق اختصاصی که هزینه و محدودیتهای مناطق حفاظت شده را ندارد و صرفا باعث ازدیاد چهار پایان و همچنین کاهش فشار شکار می شود را حفاظت کرد.
  منبع نابودی پروانه ها در غرب کشور (پروانه‌های زاگرس می‌میرند | جانوارن و گیاهان دیگر هم خواهند مرد ):
  http://hamshahrionline.ir/details/401514/Science/globalenvironment

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 5. عقاب می‌گوید:

  متاسفانه جز چند خبر خوش بقیه دردناک بودن و این نشون میده که هنوز تا اون جامعه ارمانی و محیط زیستی خیلی فاصله داریم
  امیدوارم سال جدید سال محیط زیست باشه بخصوص برای گربه سانان

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 6. محسن رزاقی می‌گوید:

  بده اگر یک حامی محیط زیست و طبیعت و حیات وحش وظیفه خود را جدا از حمایت از حق حیات و حریم و حقوق جانوران بداند، حفظ این حرمت میتواند نقشی محوری در فرهنگ جامعه برای رسیدن به حفاظت از محیط‌زیست داشته باشد.
  چرا فریاد دلسوزان در مورد ظلم هر ساله به این موجودات مظلوم (ماهی قرمز و سبزه) که محکومند به رنگین کردن سفره های عیدمان به قیمت پرداخت جانشان، را منتشر نمیفرمایید، و آن را خارج رسالت خود بحساب میاورید؟
  حداقل از این خبرنامه انتظار میرفت کوچک توجهی در آغاز سال ها به این مسئله داشته باشد ولی گویا حتی از انتشار دیدگاهی ناچیز از ما کاربران هم در این زمینه مضایقه میکند.
  نمیدانم به چه فکر میکنید آیا مسئله نوعی باندبازی است که مثلاً به فرض گروهی حامی جانداران با گروهی حامی محیط زیست را جدا از هم میپندارید یا از کسی میترسید یا بنده بی ادبی کرده ام یا فرصت ندارید کامنت ها را بررسی نمایید یا مصلحتی میبینید که ما از آن بی اطلاعیم یا آخر چه چیزی که شاید فکر ما قد نمیدهد، اما به هر حال یک دعا میکنم خدا ظلم را از سر هر مخلوقی بر دارد و این طبیعت زیبا را برای همه از دست ظالمان در پناه خود حفظ فرماید.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 7. علی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید خدمت آقای هوشمند عزیز،
  تشکر از زحمات فراوان شما که با جمع آوری و انتشار اخبار محیط زیست نقش بسیار مهم و مفیدی در آگاهی بخشیدن به مردم در رابطه با مسائل حیاتی پیش روی جامعه دارید.
  اگرچه شاید بخش زیادی از اخبار نگران کننده است اما به نظر من که سالهاست لباس محیط بانی و حفاظت از مواهب الهی به تن دارم عملکرد شما مدیران رسانه در افزایش بینش زیست محیطی آینده روشنتری را پیش روی همه قرار خواهد داد.
  امیدوارم همه مسئولان با قبول مشکلات فراوان جامعه جهت حل سیستمی مسائل مرتبط، حداقل به نقش رسانه ها در فرهنگسازی و ساده کردن مشکلات برای حل آنها باور پیدا کنند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>