به نوزادان تنهای جانوران وحشی دست نزنید و آنها را از زیستگاه طبیعی جدا نکنید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): با آغاز بهار، فصل زاد و ولد حیات وحش در کشور آغاز شده است و جانوران وحشی در عرصه های طبیعی شروع به زایمان بچه های خود نموده اند.

در این زمان از سال بسیاری از کوهنوردان، طبیعت گردان، چوپانان، مردم محلی و افرادی که به هر دلیلی وارد عرصه های طبیعی می شوند ممکن است با نوزداران تنهای جانوران وحشی مواجه شوند.

بسیاری از افراد نوزادان حیوانات وحشی را در طبیعت در حالی که تنها هستند مشاهده می کنند و با تصور آنکه مادرشان تلف شده و یا آنها را رها کرده است از روی دلسوزی آنها را به همراه خود از طبیعت خارج نموده و به ادارات محیط زیست تحویل می دهند.

اقدام به خارج نمودن نوزادان جانوران وحشی از زیستگاه طبیعی اشتباه بزرگی است که هر چند با نیت خیر انجام شود آسیب جبران ناپذیری را به طبیعت وارد می کند.

این تصور که نوزادان جانوران وحشی که در طبیعت تنها مشاهده می شوند، حتما از سوی مادرشان رها شده و یا مادر آنها تلف شده، تصور اشتباهی است.

حیوانات ماده به دلایل مختلفی ممکن است لحظاتی بچه های خود را ترک کنند اما مجدد به سراغ آنها باز خواهند گشت.

ماده هایی که نوزادان خود را به دنیا آورده اند ناچار هستند برای تغذیه و یا شکار بچه های خود را مدتی تنها بگذارند اما مجددا به محل اختفای آنها باز می گردند.

ضمن اینکه در بسیاری از موارد، حیوان مادر لحظاتی قبل از آنکه انسان به آنها نزدیک شود، متوجه حضور انسان شده، بچه های خود را مخفی نموده و موقتا محل را ترک می کند. حیوان ماده از بچه ها فاصله می گیرد اما با دور شدن انسان از محل اختفای بچه ها مجددا به سراغ آنها بازمی گردد.

دست زدن، بغل کردن، بازی کردن و گرفتن عکس یادگاری با نوزادان حیات وحش نیز اقدام اشتباهی است که موجب وارد آمدن استرس به جانور می شود و حتی ممکن است به دلایل مختلف از جمله نشستن بوی انسان بر روی بدن نوزاد، حیوان مادر از پذیرفتن مجدد نوزاد خود اجتناب کند.

در صورت مواجه با نوزادان جانوران وحشی در طبیعت بدون آنکه به آنها دست بزنید، بلافاصله از آن مکان فاصله بگیرید تا حیوان مادر بتواند به سراغ بچه های خود بازگردد.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+66
0
  

6 دیدگاه

 1. مهراب مهرآبادی (پلنگ هفتاد قله) می‌گوید:

  اگه همین متن رو بصورت بیلبورد در شهرها بزنید نتیجه بهتری میشه گرفت

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

  • خورشید می‌گوید:

   باید این رو هم به انتهای متن اون بیلبورد اضافه کنن که :
   لطفا از کشتن و خوردن آنها نیز جدا خودداری کنید!! جانوران همسایه های ما هستند، نه ابزار تخلیه ی روانی ما ….

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 2. کفتار راه راه می‌گوید:

  اگر وضع آلودگی هوا، ترافیک و آب و ریزگردها و دریاچه ها را با چند سال قبل مقایسه کنیم همه بدتر شده است و این مساله برای حیات وحش هم بدتر نباشد بهتر نیست نتیجه ای که از این روند می توان گرفت این است که پنج سال بعد وضع حداقل به همین نسبت بدتر خواهد شد.
  به علت نابودی زیستگاهها غذا برای وحوشی مثل خرس کم شده و همین علت از زبستگاه خود خارج شده و کشته می شود (سال قبل چندین خرس لاغر و گرسنه یا زیر ماشین رفتند یا توسط باغبانان و کشاورزان و دیگران کشته شدند). مشکلات دیگر نظیر گرم تر شدن هوا، کم شدن بارش، چرای بیش از حد، شکار، شیوع بیماری هایی چون طاعون و تغییر کاربری زیستگاهها، جزیره ای شدن زیستگاهها و کم شدن تراکم و شبیه شدن وحوش به هم فشار مضاعف بر جانوران وارد می سازد.
  وضع جنگلها هم به همین شکل است همین فروردین بیش از شصت جنگل مجزا در دوازده شهرستان گیلان، آتش گرفت و همچنین چند نقطه در مازندران آتشسوزی جنگل داشتیم و شاید چند سال بعد آتشسوزی های وسیعی مثل کالیفرنیا هم داشته باشیم که باید برای آنها برنامه داشت. وضع جنگلهای بلوط و شمشاد و اخیرا ممرز را هم که کم و بیش می دانیم. و بایستی برای آنها کاری کرد.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 3. دروازه طلایی خوزستان می‌گوید:

  موافقم نباید حتی از دور به آنها نگاه کرد باعث وارد شدن استرس به جانور میشود

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 4. میر شکار می‌گوید:

  مطلب آموزنده ای بود .ممنون از اطلاع رسانی .

  داغ Thumb up 8 Thumb down 6

 5. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  عالی بود
  این مطلب باید از رسانه ملی پخش بشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>