لاشه یک پلنگ در شیروان کشف شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اساس گزارش یکی از دوستداران محیط زیست از اهالی روستای زو مبنی بر وجود لاشه یک پلنگ در حوالی این روستا، بلافاصه مامورین یگان حفاظت محیط زیست شیروان به  محل اعزام شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در این باره گفت: مامورین لاشه یک پلنگ را درون دره ای یافته و آن را به اداره محیط زیست شیروان منتقل نمودند.

سید اصغر مطهری افزود: لاشه این پلنگ از یک طرف پوسیده شده و قسمت دیگر تقریبا سالم بوده و قمستهایی از لاشه نیز توسط سایر حیوانات خورده شده است.

طبق مشاهدات و بررسی های اولیه در محل، آثار هیچ گونه گلوله و یا بریدگی بر روی مشاهده نشد و علت مرگ پلنگ فعلا مشخص نیست.

لاشه پلنگ کشف شده جهت بررسی کارشناسان و دامپزشکی به اداره کل محیط زیست خراسان شمالی منتقل خواهد شد.

روستای زو در مناطق آزاد شهرستان شیروان و در جنوب منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی واقع شده است.

0
-14
  

7 دیدگاه

 1. چغوک می‌گوید:

  اون جثه ی بزرگ و ابعاد دم و سلامت دندان ها نشون میده که پلنگ سالم و سرحالی بوده .

  شک نکنید که مسمومیت طعمه باعث مرگ حیوان شده
  روش ناجوانمردانه ای که باعث میشه طیف گسترده ای از گوشتخواران و لاشه خواران یک منطقه به خاطر کینه ی یک دامدار و با لاشه ای آغشته به سم از بین بروند .

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 5

 2. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  ما از نظر دانشی درباره نحوه زندگی و ارتباطات و جفت یابی پلنگها ضعیف هستیم. برای مثال حداقل سه پلنگ ماده (هیرکان و رودسر و یک پلنگ ماده در تندوره)رها شده، توسط پلنگهای دیگر کشته شده اند. ولی چیزی که مسلم است این است که اولا پلنگ مهمترین گونه چتری کشور است و وجود آن در یک زیستگاه نشان می دهد که یک زنجیره و اکیپ لازم وجود دارد و با حفاظت پلنگ محور، بسیاری از گونه ها هم حفظ خواهد شد. ثانیا وحوش به شدت به زیستگاه و شرایط لازم آن وابسته اند و اگر ببینند نمی توانند ادامه ادامه دهند آنجا را ترک می کنند، برای مثال حتی اگر به بچه وحوش دست بزنید آنها فکر می کنند دبگر نمی توانند فرزندشان را نگه بدارند و آن را رها می کنند و می روند. ثالثا برای بقای درازمدت پلنگ وجود یک تعداد حداقلی لازم است که در اکثر زیستگاه ها به علت تراکم پایین و جدا افتادگی و همخونی کافی نیست و می توان در قدم اول به جای ارتقا پراکنده زیستگاههای پلنگ، ارتقا با رویکرد افزایش ارتباط زیستگاههای پلنگ صورت پذیرد.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 3. آلوده شدن اطراف رودِ ماسال با زباله و یافتن راهِ چاره(پست جدیدِ وبگاهِ «جنگلِ مظلوم»

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 4. لاچین می‌گوید:

  طبق شواهد وکشش اندام دم وگردن نشانه مسمومیت با سیانور را نشان میدهد مرگ موشهای جدید که در تمام عطاری ها یافت میشود ترکیب خطر ناکی از سیانور است

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 5. محسن رزاقی می‌گوید:

  خداوندا حیات وحش و طبیعت را نجات بده.

  نکته ای در مورد بارش برف اخیر باید عرض کنم لطفا به هم اطلاع رسانی فرمائید درختانی را که براثر برف خیلی سنگین شده و احتمال شکستن دارند برف تکانی کنید تا شاید جلوی از دست رفتن آنها را بگیریم و در این برف غافلگیر کننده حیات وحش و طبیعت را یاری فرمائید البته جنبه مثبت هم زیاد دارد که بعنوان مثال انشاالله تاثیر خوبی در میزان آب تالاب هایی نظیر دریاچه ارومیه خواهد داشت، انشاالله با توجه و یاری طبیعت توسط مردم دلسوز جانداران کمتری را مانند این پلنگ زیبا از دست بدهیم.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 6. سلام دوستان
  آنچه در زیر می آید را امروز به آخرین پست «جنگلِ مظلوم» افزودم، تا در پست بعدی ادامه دهم.
  موضوع محیط زیست، طبیعت میهن و حیات وحش آن بسیار بسیار مهم است. اگر فقط یکسری حرف های مفید زده شود و بعد فراموش گردد، بی هیچ تردیدی در آینده های نزدیک و دور، ایران ما دچار مشکلات فاجعه باری خواهد شد و این روی کل هستی این سر زمین تأثیرات ویرانگر و جبران ناپذیری برجای خواهد نهاد.
  پس بیایید یا وقت خود و دیگران را نگیریم و الکی حرف نزنیم، و یا عمل کنیم.
  بیایید مگذاریم مردم ما به زشتی عادت کنند و نبست به سر نوشت ایران عزیز چون مادر، بی تفاوت شوند.

  «زراعتی(رییس اداره سازمان حفاظت محیط زیست شهرستان ماسال) با بیان اینکه قوای حاکمیتی به تنهایی نمی توانند مشکل زباله را حل کنند افزود: متأسفانه مردم بومی نیز بصورت دستی و یا با نیسان اقدام به تخلیه زباله در حاشیه رودخانه می کنند و این مسائل به اندازه ای زیاد است که قابل کنترل نیست.»(برگرفته از پست قبلی وبگاهِ «جنگلِ مظلوم»)

  حال ده پرسش از جناب زراعتی و همه ی مسئولین محترم شهرستان و کل کشور دارم؛ و در همین ارتباط نکات و اخباری را نیز برای روشنگری، هرچه بیشتر به ژرفا رفتن و ره یابی بر خواهم شمرد.

  ۱ – اگر قوای حکومتی و دولتی آنچه اینجانب در همین پست نوشته ام را دقیق رعایت کنند، آیا باز مردم «دستی» و یا با «نیسان» زباله ها را در کنار رود خواهند ریخت؟
  یادمان نرود، این سیستم ها هستند که به مردم می آموزند. آموختن فقط با سخنرانی و نصیحت نیست؛ بلکه باید در همان راستای سخن عمل کرد؛ بیش از آنچه گفته شده، باید عمل کرد. وگرنه مردم آن حرف ها را فریبکاری و ریاکاری به حساب آورده، بیزار و بی باور شده به ره خود می روند حتی اگر بسیار غلط باشد، مثلِ همین ریختن زباله در کنار رود زیبای ماسال – جناب زراعتی محترم، این ها که من می نویسم در هر جمله اش علم است، دست آوَرد است، انشا نویسی نیست. در این جملات و همه ی نوشته های این آدم کوچک اما دلسوز و خدمتگزار میهن مفاهیمی نهفته که اگر دقیق دریافت شده بکار بسته شود، می تواند چاره ساز گردد. من برای سرگرمی و یا از روی خودخواهی نمی نویسم؛ بلکه می نویسم زیرا نگران طبیعت و سلامتی مردمان میهن خود هستم. می نویسم زیرا عاشقم – ایران زمین را مانند مادر خود دوست میدارم، و از اندوه این سر زمین چشم و دلم می گرید؛ پس می نویسم تا شاید بکار آید.
  در این کشور کسانی هستند که لباس مذهب و حکومت را می پوشند برای فریبکاری و غارت آسانتر و بیشتر؛ و متأسفانه بسیارگاه افراد مسئول نیز به دامشان می افتند به خیال اینکه دارند به تولید، اِشتغالزایی و آبادانی کمک می کنند. چنانکه خصوصی سازی های مشکوک بخور بخور های هزاران میلیاردی و ویرانی های بیشماری ببار آورد؛ و امروز هیچ کس جوابگو نیست! همان زمانِ بخور بخور و ویرانگری، شبانه روز تبلیغ می شد که داریم اقتصاد را با خصوصی سازی شکوفا می کنیم. کارخانه ی «هپکو» یک نمونه ی غم انگیز است از بسیاران. فردی وام کلان هزار میلیاردی دولتی گرفت و بجای سرمایه گذاری در کارخانه، پول ها را برد در جای دیگری بکار انداخت تا برای خود سود ببرد! می دانم که این باور کردنی نیست، وحشتناک است؛ ولی این بسیار بسیار تلخ حقیقت دارد که کارخانه یعنی سرمایه ی ملی مردم ایران را در دوست بازی ها(دزد بازی ها) و باند بازی ها بردند و به دست دزد و جنایتکارِ غارتگر ضد ایرانی سپردند. این را من نمی گویم، بلکه نتیجه ی “کار” دارد این را فریاد می زند.

  لطفن در این باب رجوع شود به گزارش تکان دهنده ی جناب سراج که بخشی از آن پیش از این در وبگاهِ «وَشتَن واژه ها» نیز آمد.

  باقی سخن را در پست بعدی «جنگلِ مظلوم» بخوانید.

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 7. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  احتمال مسمویت این پلنگ خیلی زیاده

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>