دانشکده محیط زیست پس از ۴۵ سال فعالیت در آستانه تعطیلی قرار گرفت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دانشکده محیط زیست با تصمیمی که هرگز رسما اعلام نشده در شرف تعطیلی است و دانشجویان از روز گذشته در اعتراض به این موضوع در دانشکده تجمع کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر بر اساس تصمیمی که مرجع آن اعلام نشده اما به شخص عیسی کلانتری نسبت داده می‌شود دانشکده محیط زیست که از سال ۱۳۵۱ فعالیت کرده است قرار است به مرکز آموزش محیط‌بان بدل شده و از سال تحصیلی آینده دانشجو نپذیرد. موضوعی که منجر به اعتراض دانشجویان و استادان شده و فضای این دانشکده را از روز شنبه متشنج کرده است.

یکی از دانشجویان معترض درباره دلایل این اعتراض به خبرنگار مهر می‌گوید: دانشکده محیط زیست کرج اولین و تنها دانشکده تخصصی محیط زیست ایران و خاورمیانه با نزدیک به نیم قرن پیشینه فعالیت در شرف انحلال قرار دارد و متاسفانه این دانشکده در ابتدای سال ۹۷ و در زمانی که تنها ۶ جلسه از ترم جاری باقی مانده به حالت تعلیق در آمده است.

این دانشجوی معترض افزود: دانشکده محیط زیست در امر آموزش محیط زیست سالها موفق بوده و همواره متخصصان خبره‌ای تربیت کرده است، سمت‌های مختلف دانشجویان این دانشکده در ادارات محیط زیست استان‌های کشور، فعالیت‌های مستمر در پروژه‌ها، نهادها و سازمان‌های مردم‌نهاد و حفاظت از عرصه‌های طبیعی کشور در قالب محیط‌بانی، کسب رتبه‌های برتر در کنکور کارشناسی ارشد و دکترا گوشه‌ای از موفقیت دانشجویان این دانشکده است.

یک دانشجوی دیگر که در این اعتراضات شرکت کرده می‌گوید: قصد دارند عنوان دانشکده را از «دانشکده محیط زیست» به «آموزشکده محیط‌بان» تغییر دهند در حالی که پژوهشکده محیط‌بان که وابسته به دانشکده محیط زیست و سازمان حفاظت از محیط زیست است، هر سال آموزش محیط‌بانان را در کنار آموزش کارشناسان توسط استادان این دانشکده در دستور کار خود داشت.

وی درباره اتفاقی که طی دو روز اخیر منجر به اعتراض دانشجویان شده گفت: روز اول اردیبهشت استادان هیئت علمی دانشکده که سابقه درخشانی در امر محیط زیست دارند در میانه ترم از کار برکنار شده و به جای آنها استادان حق التدریس برای دانشجویان در نظر گرفته شده که این امر موجب سرگردانی دانشجویان شده است.

همچنین دانشجویانی که با همین استادان واحد پایان‌نامه برداشته‌اند در میانه کار بدون استاد راهنما سردرگم شده‌اند.

یکی دیگر از دانشجویان معترض نیست به خبرنگار مهر گفت: دانشجوها با ابراز مخالفت خود تهدید به اخراج و عدم تمدید سنوات شده‌اند. همچنین با اخراج تعداد زیادی از کارمندان با سابقه و تهدید به عدم پرداخت حق بیمه بیکاری به طور کامل سیستم دانشکده دچار مشکل شده است.

وی مدعی شد: این روزها به دانشجویان وعده نمره و رد کردن واحدها در صورت سکوت داده می‌شود اما دانشجویان این دانشکده همواره در تلاش هستند تا بتوانند قدیمی ترین مرکز آموزش محیط زیست خاورمیانه را حفظ کنند.

امید بزرگ حداد رئیس دانشکده امروز در نشستی به مدت دو ساعت و بیست دقیقه به پرسش‌ها و نگرانی‌های دانشجویان پاسخ داده است. بزرگ حداد به دانشجویان گفته نگران نباشید چرا که ما موظفیم تا آخرین روز و آخرین نفر از شما که در این دانشگاه هستید خدمات آموزشی شامل کلاس و استاد و اردو و درس و … ارائه کنیم و برای پایان‌نامه هم استاد دیگر برایتان انتخاب می‌کنیم اما برخی از دانشجویان این پاسخ‌ها را قانع‌کننده ندانسته‌اند.

برخی از دانشجویان نیز می‌گویند وقتی دانشگاه به مرکز آموزش محیط‌بانی بدل شود دانشگاه منحل شده است و من از جایی مدرک گرفته‌ام که منحل شده و این صدمه به اعتبار مدرک ماست. موضوعی که منجر به تجمع دانشجویان شده و با شعارهایی همچون «مدرک بی‌اعتبار نمی‌خواهیم» همراه شده است.

یکی از کارکنان دانشکده محیط زیست که نخواسته نامش فاش شود نیز در این باره به خبرنگار مهر گفت: دانشکده محیط زیست بر اساس تصمیمی که مرجعش از قرار معلوم آقای کلانتری بوده است قرار شده دیگر دانشجوی مقطع‌دار نگیرد و به سمت ماموریت‌گرایی و آموزش کارکنان سازمان و محیط‌بانان برود. هدفی که سال ۱۳۵۱ برای آن تاسیس شده بود.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۷۶ به این سو از طریق کنکور سراسری هم دانشجو گرفتند اما دیگر تعهدی برای استخدام و بورس نداشتند اما همین دانشجوها به نوعی با ارتباط با استادان و … وارد سازمان می‌شدند. رئیس هیئت امنای این دانشکده هم همواره رئیس سازمان محیط زیست بوده است و رئیس این دانشکده هم همیشه توسط رئیس سازمان محیط زیست تعیین شده است.

این فرد شاغل در دانشکده محیط زیست افزود: در یک دوره‌هایی تعداد دانشجوهای ما به یک هزار و دو هزار نفر هم رسید. در همه این سال‌ها دوره‌های آموزشی برای سازمان هم برگزار می‌شد اما از پارسال آبان ماه اعلام شد که دیگر اینجا نباید دانشجو بگیرد و به اعضای جوان هیئت علمی که هشت نفر بودند هم اعلام شدقرارداد شما به پایان رسیده است. قرارداد این‌ها تا اول فروردین بوده و به آن‌ها گفته‌اند چون از سال آینده دانشجوی ورودی نداریم زیر بار تعهد هیئت علمی هم نمی‌خواهیم برویم. به آن‌ها پیشنهاد داده‌اند که شما را به صورت حق‌التدریس می‌گیریم اما گویا این هشت نفر نپذیرفته‌اند و گفته‌اند یا قرارداد سالانه با ما ببندید یا نمی‌پذیریم. دانشگاه هم به جای همه این‌ها استاد آورده است.

وی درباره وقایع دو روز اخیر نیز گفت: بعضی از دانشجوها دیروز سر کلاس نرفتند و امروز هم جلسه‌ای با رئیس دانشگاه داشتند. از سوی دیگر ما حدود صد نفر کارمند داریم. گفته‌اند برخی از پیمانی‌ها و قراردادی‌ها را هم نمی‌خواهیم و اینجا باید یک مرکز کوچک برای محیط‌بان‌ها یا دوره‌های تخصصی شود و دیگر آموزشی دانشگاهی نباشیم. به این ترتیب الان همکارهایی داریم که با بیست سال و بیست و پنج سال سابقه باید به خانه بروند و این‌ها ناراحت و معترضند.

با توجه به این که عیسی کلانتری ریاست هیئت امنای این دانشکده را بر عهده دارد و حتی اجازه عزل و نصب اعضای هیئت مدیره نیز در اختیار اوست، با قاطعیت می‌توان گفت همان‌گونه که شنیده‌ها چنین می‌گویند، این تصمیم حاشیه‌ساز از جانب او صادر شده است. اکنون باید دید سرنوشت دانشجویان، استادان و کارمندانی که بر اثر جدیدترین تصمیم ناگهانی و مانند همیشه حاشیه‌ساز کلانتری دچار مشکل شده‌اند چه خواهد بود.

0
-66
  

6 دیدگاه

 1. آریا می‌گوید:

  بفرمائید تحویل بگیرید برگ زرینی دیگر از افتخارات کلانتری. همون روزی که انتخاب شد من درباره عواقب انتخاب ایشان هشدار دادم چون ما کارایی و صلاحیت ایشان را وقتی که رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه بود مشاهده میکردیم. نا کارآمدی آقای کلانتری در هر پستی که باشند مشهود است. باید ایشان به خاطر تصمیمات غلطی که در زمانی که وزیر کشاورزی بودند گرفتند و ما تا الان داریم عواقب و اثرات آن تصمیم ها را تحمل میکنیم پاسخگو میشدند. یک سری از رانت ها و افراد با نفوذ آقای کلانتری را رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کردند تا مجوز های لازمه را به راحتی دریافت کنند و راه برای تخریب گری آنها باز بشود چون همواره تنها سدی که مجریان انتقال اب، معدن کاوان، غاصبان اموال عمومی و … با ان روبرو بودند سازمان محیط زیست بود که به لطف کلانتری اون سد برداشته شده.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 2. DORNA می‌گوید:

  خدا رو شکر دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران ربطی به سازمان محیط زیست نداره وگرنه حتما اینم تعطیل می شد…

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 3. جمشید می‌گوید:

  سرپرست احیای دریاچه ارومیه (از شاهکار های ویرانگر دولت نهم و دهم)، در دولت تدبیر وامید ، افاضات عجیبی دارد که نمو نه اش، در برنامه زنده پایش شبکه یک سیما ،حدود چهار سال قبل گفت که همه ما،کمر به تخریب و نابودی زیست بوم و طبیعت ایران بسته ایم.!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 4. سلام دوستان
  من در این مورد خاص اطلاعی ندارم؛ و به خود اجازه ی نظر دادن نمی دهم؛ بگذار آگاهان برای واکاوی دقیق و درست، بدان بپردازند؛ ولی بیان این نکته را بسیار لازم می دانم که گذر زمان در این چند ده سال گذشته ثابت کرده که در خیلی از موارد بیانات و تصمیم گیری ها از روی کاردانی نبوده؛ همانطور که پیشتر نوشتم به زودی در این باب در وبگاهِ خود خواهم نوشت که چگونه برای سودجویی و یا از روی ندانمکاری، با دست بردن به طبیعت، دریاچه ی طبی و عزیز ارومیه را خشکاندند. دریاچه ای که در طول تاریخ بسیار بار خشکسالی های بلند مدت و کوتاه مدت دیده بود، ولی نخشکیده بود.
  حتمن به یاد دارید هر بار جلساتی که می شد، خبر هایی “امید” بخش می دادند که دریاچه را بزودی نجات می دهیم! – زمان نشان داد که امیدِ کاذب بود.
  و جالب است که امروز هیچ کسی به آن حرف ها بر نمی گردد و کسی جوابگوی آن روز ها نیست!
  به عبارتی دیگر: … پس رَجَز خوانان شدیم بی محتوا؛ گشته ایم مشتی سخن در این هوا!

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 4

 5. nima می‌گوید:

  عیسی کلانتری یکی از عجیب ترین افرادی است که بر مسند ریاست این سازمان نشسته است. واقعا نمی شود فهمید که آیا باید سخنان او قبل از ورود به سازمان که با توبه هم همراه بود را باور کرد یا اقداماتی که پس از نشستن بر صندلی ریاست سازمان انجام داد را پذیرفت! تقریبا تمام اقداماتی که او در این مدت انجام داده و تمام مجوزهایی که با چراغ سبز او اعطا شده است، مواردی بوده اند که به هیچ وجه نباید اتفاق می افتادند. اقدامات کلانتری دقیقا اقداماتی غیر محیط زیستی است. او باید هر چه سریع تر استعفا دهد.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 6. مسعود شهرابی می‌گوید:

  طنز بزرگ قرن این هست که برخی از دوستان هنوز هم فریاد میزنن دولت محیط زیستی :))))))
  حالشو ببرید

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>