۹۵ درصد مناطق کشور دچار خشکسالی بسیار شدید، شدید و متوسط است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اخیرا نقشه پهنه بندی خشکسالی در سطح کشور توسط مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران منتشر شده است.

این گزارش قابل تامل که در تاریخ ۹۷/۲/۳ تنظیم و منتشر شده است، یک دوره یک ساله را از ابتدای اردیبهشت ۱۳۹۶ تا پایان فروردین ۱۳۹۷ بررسی می کند.

بر اساس این گزارش بیش از ۹۵ درصد کشور در دوره مذکور دچار خشکسالی بسیار شدید، شدید، متوسط و خفیف بوده و در هیچ منطقه ای حد نرمال (به جز دو نقطه کوچک) و هیچ یک از سطوح ترسالی حتی ترسالی ضعیف به ثبت نرسیده است.

خشکسالی خفیف بصورت لکه های پراکنده و کم سطح و حد نرمال نیز تنها در دو منطقه بسیار کوچک در آذربایجان شرقی و مرز استان گلستان و خراسان شمالی ثبت شده است.

تعریف خشکسالی هواشناسی:

هواشناسان خشکسالی را بارش کمتر از حد معمول که منجر به تغییر الگوی آب وهوایی می گردد، تعریف کرده اند. بنابراین خشکسالی از نظر هواشناسی اساساً به حالتی از خشکی ناشی از کمبود بارندگی اطلاق میشود.

خشکسالی معمولاً بر اساس درجه خشکی (در مقایسه با مقادیر نرمال یا میانگین) و طول دوره خشکی تعریف می شود.

تعاریف خشکسالی هواشناسی بایستی به صورت موردی برای هر منطقه خاص در نظر گرفته شود چرا که شرایط جوی که موجب کمبود بارش می شود، از منطقه ای به منطقه دیگر شدیداً تغییر می کند.

تعریف خشکسالی از دیدگاه هواشناسی در کشورهای مختلف و در زمانهای مختلف متفاوت میباشد. به همین دلیل از این دیدگاه به کار بردن یک تعریف از خشکسالی که در قسمتی از جهان متداول میباشد برای دیگر جاها مناسب نمی باشد. بعلاوه اهمیت دیدگاه هواشناسی در این است که اندازه گیری های هواشناسی اولین نشانه بروز خشکسالی می باشد.

در مناطقی که وجود دوره هایی طولانی بدون بارندگی امری عادی است تعریفی مبتنی بر تعداد روزهایی با بارش کمتر از یک حد آستانه خاص، غیر واقعی است. در سایر تعاریف رابطه ای ما بین میزان انحراف واقعی بارش به مقادیر متوسط ماهانه، فصلی یا سالانه برقرار م

از دیدگاه اقلیم شناسان، خشکسالی یک پدیده طبیعی است که در اثر تغییرات الگوهای آب و هوایی ناشی از کاهش نزولات جوی کمتر از حد معمول خود به خود به وجود می آید و ادامه آن موجب عدم تعادل اکولوژیکی و هیدرولوژیکی می شود.

از طرفی چون از دیدگاه جغرافیایی تعریف خشکسالی مفهومی مکانمند می باشد، شدت خشکسالی در هر محل تابعی از ضریب تغییر پذیری بارش در همان محل است. بنابراین از نظر اقلیم شناسی خشکسالی قابل تعیین است و درجه خشکسالی و ترسالی تعیین می گردد.

+101
-1
  

9 دیدگاه

 1. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  می توان با چند کار کم هزینه با کاهش مصرف آب حتی کلی درآمدزایی و اشتغال هم ایجاد کرد. برای مثال یک نفر را نشان می داد که شغل نداشت رفته بود با تهیه نهال گل محمدی یک زمین بزرگ گل کاشته بود و تعداد زیادی بطری آب معدنی جمع کرده بود ته آن را بریده و درش را سوراخ کرده و سرو ته در پای گلها در خاک گذاشته بود و یک تانکر پلاستیکی هم تهیه کرده بود و بطری ها را چند وقت یک بار پر کرده و درآمدزایی و کار برای خود ایجاد کرده بود.
  از سوی دیگر آبیاری به ویژه چمنها در شهر بسیار زیاد است و از صبح تا شب آبیاری بارانی دارد می چرخد و فکر کنم در آمازون هم اینقدر باران نمی بارد، در صورتی که برای برخی درختان و بوته ها، یک لیوان آب چند روز یکبار کافی می باشد.
  همچنین کلی سبزی در شهرها مصرف می شود که نصف آن زباله است و هزینه جمع آوری آن هم بسیار زیاد است و کلی آب هم برای شستن آن هدر می رود . در صورتی که در محل تولید با ایجاد امکانات می تواند پاک شده و شسته شود که آب حاصله برای آبیاری استفاده شده و ضایعات سبزیها هم برای تعلیف گوسفند و غاز و امثالهم به درد می خورد. حتی ماشینهایی که میوه و سبزی را به تره بارمیوه فروشی ها، آب میوه گیری ها و رستورانها می برند می توانند ضایعات میوه و سبزی را به روستا برگردانده و برای تعلیف دامها به کار می آید.
  همچنین کلی آب در دامنه جنوبی توچال به تهران می آید که می توان از آن برای بسیاری از نیازها استفاده کرد.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

  • سلام دوست عزیز
   بله چمن کاری در ایران دارد بیداد می کند. من در این باب قبلن مفصل نوشته ام که دیگر تکرار نمی کنم. کوتاه: ایران کشوری نیست که بتواند برای چمن کاری آب هدر دهد؛ حتی در اروپای سبز بسیار گاه می بینی در مراکز شهر ها مناطقی را به طبیعت وحشی اختصاص داده اند. چمن کاری در ایران و آب ریختن روی آن اشتباهی بزرگ است؛ چگونه مسئولین به این موضوع بسیار پر اهمیت بی توجه اند!؟ نمی دانم. باید از خودشان پرسید.
   در هیچ نقطه ای، حتی کفِ ورزشگاه ها نباید چمن کاشته شود.
   آری، کشور ما دچار خشکسالی شدید است؛ ولی دلیل بر این نیست که ایران به بُن بست برسد. علت بن بست، ندانمکاری ست.

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 2. آریا می‌گوید:

  این نقشه ای که ارائه کردید زیاد درست نیست و با واقعیت جور در نمیاد. امسال به لطف خدا آذربایجان جنوبی( آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل و زنجان )بارندگی های بسیار خوبی داشتند به گونه ای که چهار استان آذربایجان‌غربی و شرقی ، اردبیل و کردستان پر بارش ترین مناطق کشور بودند و تنها استان هایی بودند که افزایش بارش داشتند و تمام این مناطق در حوزه آبریز دریاچه ارومیه هستند. امسال از اول مهر ۹۶ تا بیست و چهار اردیبهشت ۹۷ در حوزه آبریز دریاچه ارومیه ۳۷۰ میلیمتر بارندگی داشتیم که در مقایسه به سایر حوزه های آبریز پر بارش ترین حوزه محسوب میشود همچنین میزان بارندگی ها در حوزه دریاچه ارومیه هم نسبت به پارسال و هم نسبت به میانگین دراز مدت ۵۰ ساله افزایش چشم گیری داشته به گونه ای که هیچ حوزه آبریز دیگری در کشور حتی مناطق پر آبی نظیر حوزه آبریز خزر و حوزه آبریز خلیج فارس و دریای عمان نه در سال آبی گذشته و نه در میانگین دراز مدت ۵۰ ساله به این مقدار نرسیده بودند. البته این نقشه خشکسالی برای سایر نقاط کشور صدق میکند چون به غیر از این چهار استان که نام بردم بقیه مناطق کاهش بارندگی داشتند به گونه ای که حوزه آبریز خلیج فارس و دریای عمان با ۴۳ درصد کاهش بیشترین کاهش بارندگی نسبت به سال آبی گذشته و حوزه مرزی شرقی با ۶۳ درصد کاهش بیشترین کاهش بارندگی در مقایسه با متوسط پنجاه ساله آن مناطق را داشتند. و طبق این امار حوزه ابریز مرزی شرقی با ۳۶ میلیمتر بارندگی از اول مهر تا بیست و چهار اردیبهشت کم بارش ترین نقطه کشور و حوزه آبریز دریاچه ارومیه با ۳۷۰ میلیمتر بارندگی پر بارش ترین نقطه کشور محسوب میشود.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 14

  • علی می‌گوید:

   دوست عزیز میشه لطفا بگین اذربایجان جنوبی کجاست. من الان ۳۲ سالمه و تو این مملکت زندگی میکنم تا حالا اسم اذربایجان جنوبی رو نشنیدم

   داغ Thumb up 15 Thumb down 13

   • آریا می‌گوید:

    آذربایجان جنوبی همون استان هایی است که نام بردم و آذربایجان شمالی هم کشور آذربایجان هست. درسته که مرز های سیاسی به ظاهر این دو منطقه را از هم جدا کرده ولی زبان ، فرهنگ، آداب و رسوم و… مردمان دو آذربایجان به هم گره خورده است. معمولا اگر بخوان اون چهار استان رو یکجا بگن از واژه آذربایجان ایران استفاده میکنند و مردمان این استان ها و همچنین کشور آذربایجان این مناطق را به شمالی و جنوبی تقسیم میکنند. این فقط واژه ای است برای کوتاه نویسی و اینکه نیازی برای نوشتن نام تک تک استان ها نباشد. فکر نکنم چیز عجیب و غیر قابل فهمی باشه. مگر اینکه همون دیدگاهی که چندین ساله دارید رو بخواید حفظ کنید و همون راه تحریف ، انکار و زور رو در پیش بگیرید که اونوقت سخت شکست می خورید. دلیلش را هم بخواید براتون میگم.

    داغ Thumb up 6 Thumb down 14

    • ایران می‌گوید:

     ما امسال در آذربایجان شرقی و غربی، تاکید می کنم آذربایجان شرقی و غربی بارندگی خوبی داشتیم و به لطف این بارندگی ها دریاچه رضاییه (ارومیه) فعلا از مرگ نجات یافته. ضمنا اسم اصلی کشور آذربایجان آران بود و استالین برای ایجاد همبستگی با آذربایجان ایران آن را به آذربایجان تغییر داد که در آینده به نام ایران شمالی تغییر نام خواهد داد. شما هم که به آذربایجان شمالی و جنوبی اعتقاد داری بهتر است اولا حرف ذ آذربایجان را با ز نوشته و اسمت رو که آریا هست تغییر بدی چون تا اونجا که من میدونم شما از نوادگان چنگیز و تیمور هستی و دشمن فرهنگ و تاریخ ایرانی می باشید.

     داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 3. پرنده مهاجر می‌گوید:

  اوه اوه چه فاجعه ای کلا ایران رو خط قرمز خشکسالیه. علتش چیه اخه؟
  درونی یا بیرونی؟ خدا خودش رحم کنه.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 4. زیتون می‌گوید:

  باید دستگاه تی بی ام ایرانی با راندمان بالا ساخت (تونل سازی با سرعت یک کیلومتر در روز….الان ده متره)…..دریاچه های کوچک آب شور در مناطق پست طبیعی و مصنوعی ایجاد کرد…..توش خاویار هم میشه پرورش داد….البته به یاد دریاچه تتیس باستانی…..

  داغ Thumb up 2 Thumb down 5

 5. میر شکار می‌گوید:

  دوستان نظرات زیاده، دلسوز زیاده ،ولی متأسفانه عمل درکار نیست.چاه های غیر مجاز و کشاورزی سنتی پدر زخایر زیر زمینی رو هم در آورده کی باید بفکر بیفتیم مشخص نیست.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>