۹۵ درصد مناطق کشور دچار خشکسالی بسیار شدید، شدید و متوسط است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اخیرا نقشه پهنه بندی خشکسالی در سطح کشور توسط مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران منتشر شده است.

این گزارش قابل تامل که در تاریخ ۹۷/۲/۳ تنظیم و منتشر شده است، یک دوره یک ساله را از ابتدای اردیبهشت ۱۳۹۶ تا پایان فروردین ۱۳۹۷ بررسی می کند.

بر اساس این گزارش بیش از ۹۵ درصد کشور در دوره مذکور دچار خشکسالی بسیار شدید، شدید، متوسط و خفیف بوده و در هیچ منطقه ای حد نرمال (به جز دو نقطه کوچک) و هیچ یک از سطوح ترسالی حتی ترسالی ضعیف به ثبت نرسیده است.

خشکسالی خفیف بصورت لکه های پراکنده و کم سطح و حد نرمال نیز تنها در دو منطقه بسیار کوچک در آذربایجان شرقی و مرز استان گلستان و خراسان شمالی ثبت شده است.

تعریف خشکسالی هواشناسی:

هواشناسان خشکسالی را بارش کمتر از حد معمول که منجر به تغییر الگوی آب وهوایی می گردد، تعریف کرده اند. بنابراین خشکسالی از نظر هواشناسی اساساً به حالتی از خشکی ناشی از کمبود بارندگی اطلاق میشود.

خشکسالی معمولاً بر اساس درجه خشکی (در مقایسه با مقادیر نرمال یا میانگین) و طول دوره خشکی تعریف می شود.

تعاریف خشکسالی هواشناسی بایستی به صورت موردی برای هر منطقه خاص در نظر گرفته شود چرا که شرایط جوی که موجب کمبود بارش می شود، از منطقه ای به منطقه دیگر شدیداً تغییر می کند.

تعریف خشکسالی از دیدگاه هواشناسی در کشورهای مختلف و در زمانهای مختلف متفاوت میباشد. به همین دلیل از این دیدگاه به کار بردن یک تعریف از خشکسالی که در قسمتی از جهان متداول میباشد برای دیگر جاها مناسب نمی باشد. بعلاوه اهمیت دیدگاه هواشناسی در این است که اندازه گیری های هواشناسی اولین نشانه بروز خشکسالی می باشد.

در مناطقی که وجود دوره هایی طولانی بدون بارندگی امری عادی است تعریفی مبتنی بر تعداد روزهایی با بارش کمتر از یک حد آستانه خاص، غیر واقعی است. در سایر تعاریف رابطه ای ما بین میزان انحراف واقعی بارش به مقادیر متوسط ماهانه، فصلی یا سالانه برقرار م

از دیدگاه اقلیم شناسان، خشکسالی یک پدیده طبیعی است که در اثر تغییرات الگوهای آب و هوایی ناشی از کاهش نزولات جوی کمتر از حد معمول خود به خود به وجود می آید و ادامه آن موجب عدم تعادل اکولوژیکی و هیدرولوژیکی می شود.

از طرفی چون از دیدگاه جغرافیایی تعریف خشکسالی مفهومی مکانمند می باشد، شدت خشکسالی در هر محل تابعی از ضریب تغییر پذیری بارش در همان محل است. بنابراین از نظر اقلیم شناسی خشکسالی قابل تعیین است و درجه خشکسالی و ترسالی تعیین می گردد.

+12
-1
  

5 دیدگاه

 1. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  می توان با چند کار کم هزینه با کاهش مصرف آب حتی کلی درآمدزایی و اشتغال هم ایجاد کرد. برای مثال یک نفر را نشان می داد که شغل نداشت رفته بود با تهیه نهال گل محمدی یک زمین بزرگ گل کاشته بود و تعداد زیادی بطری آب معدنی جمع کرده بود ته آن را بریده و درش را سوراخ کرده و سرو ته در پای گلها در خاک گذاشته بود و یک تانکر پلاستیکی هم تهیه کرده بود و بطری ها را چند وقت یک بار پر کرده و درآمدزایی و کار برای خود ایجاد کرده بود.
  از سوی دیگر آبیاری به ویژه چمنها در شهر بسیار زیاد است و از صبح تا شب آبیاری بارانی دارد می چرخد و فکر کنم در آمازون هم اینقدر باران نمی بارد، در صورتی که برای برخی درختان و بوته ها، یک لیوان آب چند روز یکبار کافی می باشد.
  همچنین کلی سبزی در شهرها مصرف می شود که نصف آن زباله است و هزینه جمع آوری آن هم بسیار زیاد است و کلی آب هم برای شستن آن هدر می رود . در صورتی که در محل تولید با ایجاد امکانات می تواند پاک شده و شسته شود که آب حاصله برای آبیاری استفاده شده و ضایعات سبزیها هم برای تعلیف گوسفند و غاز و امثالهم به درد می خورد. حتی ماشینهایی که میوه و سبزی را به تره بارمیوه فروشی ها، آب میوه گیری ها و رستورانها می برند می توانند ضایعات میوه و سبزی را به روستا برگردانده و برای تعلیف دامها به کار می آید.
  همچنین کلی آب در دامنه جنوبی توچال به تهران می آید که می توان از آن برای بسیاری از نیازها استفاده کرد.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 2. آریا می‌گوید:

  این نقشه ای که ارائه کردید زیاد درست نیست و با واقعیت جور در نمیاد. امسال به لطف خدا آذربایجان جنوبی( آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل و زنجان )بارندگی های بسیار خوبی داشتند به گونه ای که چهار استان آذربایجان‌غربی و شرقی ، اردبیل و کردستان پر بارش ترین مناطق کشور بودند و تنها استان هایی بودند که افزایش بارش داشتند و تمام این مناطق در حوزه آبریز دریاچه ارومیه هستند. امسال از اول مهر ۹۶ تا بیست و چهار اردیبهشت ۹۷ در حوزه آبریز دریاچه ارومیه ۳۷۰ میلیمتر بارندگی داشتیم که در مقایسه به سایر حوزه های آبریز پر بارش ترین حوزه محسوب میشود همچنین میزان بارندگی ها در حوزه دریاچه ارومیه هم نسبت به پارسال و هم نسبت به میانگین دراز مدت ۵۰ ساله افزایش چشم گیری داشته به گونه ای که هیچ حوزه آبریز دیگری در کشور حتی مناطق پر آبی نظیر حوزه آبریز خزر و حوزه آبریز خلیج فارس و دریای عمان نه در سال آبی گذشته و نه در میانگین دراز مدت ۵۰ ساله به این مقدار نرسیده بودند. البته این نقشه خشکسالی برای سایر نقاط کشور صدق میکند چون به غیر از این چهار استان که نام بردم بقیه مناطق کاهش بارندگی داشتند به گونه ای که حوزه آبریز خلیج فارس و دریای عمان با ۴۳ درصد کاهش بیشترین کاهش بارندگی نسبت به سال آبی گذشته و حوزه مرزی شرقی با ۶۳ درصد کاهش بیشترین کاهش بارندگی در مقایسه با متوسط پنجاه ساله آن مناطق را داشتند. و طبق این امار حوزه ابریز مرزی شرقی با ۳۶ میلیمتر بارندگی از اول مهر تا بیست و چهار اردیبهشت کم بارش ترین نقطه کشور و حوزه آبریز دریاچه ارومیه با ۳۷۰ میلیمتر بارندگی پر بارش ترین نقطه کشور محسوب میشود.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 3. پرنده مهاجر می‌گوید:

  اوه اوه چه فاجعه ای کلا ایران رو خط قرمز خشکسالیه. علتش چیه اخه؟
  درونی یا بیرونی؟ خدا خودش رحم کنه.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 4. زیتون می‌گوید:

  باید دستگاه تی بی ام ایرانی با راندمان بالا ساخت (تونل سازی با سرعت یک کیلومتر در روز….الان ده متره)…..دریاچه های کوچک آب شور در مناطق پست طبیعی و مصنوعی ایجاد کرد…..توش خاویار هم میشه پرورش داد….البته به یاد دریاچه تتیس باستانی…..

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>