به مناسبت روز جهانی محیط زیست / آلودگی پلاستیکی را شکست دهیم

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): هر سال ۵ JUNE برابر با ۱۵ خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود.

تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ بر می‌گردد. در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این کنفرانس، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل UNEP (برنامه محیط زیست سازمان ملل) شد.

هر ساله در ۵ JUNE در سراسر جهان UNEP مراسم ویژه‌ای را به مناسبت این روز برگزار می‌نماید. مراسم این روز می‌تواند به اشکال مختلف باشد، مثل راهپیمایی‌های خیابانی، همایش‌های دوچرخه سواری، نمایش، مسابقات نقاشی و مقاله نویسی در مدارس، درختکاری،‌ فعالیت‌های مربوط به بازیافت، پاکسازی و غیره.

هدف از نامگذاری این روز، افزایش آگاهی مردم و دولت ها برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسئولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌ است.

هر سال یکی از مسائلی که محیط زیست جهان را تهدید می کند به عنوان شعار این روز انتخاب می شود و شعار روز جهانی محیط زیست در سال ۲۰۱۶ نیز اینگونه انتخاب شده است: BEAT PLASTIC POLLUTION / آلودگی پلاستیکی را شکست دهیم

آلودگی پلاستیک یکی از مهمترین مسائل محیط زیستی است که امروز با آن مواجه هستیم. این موضوع محیط زیست و سلامت ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

آلودگی پلاستیک که بر اثر استفاده بیرویه انسان از مواد پلاستیکی یک بار ایجاد شده است موجب آسیب رساندن به اکوسیستم های خشکی و دریایی شده است.

حضور گسترده پلاستیک ها در غذای ما منجر به ایجاد بیماری های خطرناک و بلوغ زودرس شده است. رشد چشمگیر پلاستیک ها سیاره ما را تهدید می کند.

+69
-1
  

2 دیدگاه

 1. مهراب مهرآبادی (پلنگ هفتاد قله) می‌گوید:

  این روز آنقدر برای ما ایرانیها مهم است که حتی صدا و سیما یک خبر هم در این مورد پخش نکرد
  فقط چند روز پیش در مورد کشور هند یک خبر با این عنوان پخش کردند.
  البته که مردم ما فرهنگی به مثابه بدتر از هند دارند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 2. دوست دار محیط زیست می‌گوید:

  باسلام،چیپس وپفک برای خودش کسی شده و مالکانش دنیای تبلیغ را برای مان میکنند، اما روز جهانی محیط زیست که متولی اش سازمان حفاظت از محیط زیست است هیچ تبلیغی در کاهش مصرف پلاستیک نکرده و برای کاهش زباله ها،رعایت نگهداری زباله ها داخل خودرو تا رسیدن به مقصدی که سطل زباله است و انداختن درون آن نشده است – فرهنگ سازی برای استفاده از سموم کشاورزی-فرهنگ سازی برای کاهش آلودگی رودخانه ها وعدم رها سازی آت و آشغال داخل رودخانه وجلوگیری از ورود فضولات انسانی وحیوانی بداخل رودخانه ها که بدریا می پیوندد و عدم رعایت اصول حرفه ای کارخانجات برای مهار پسماندها واستفاده بهینه از آنها وهزاران موضوع دیگر،که یا شاید کارشناسانش در خوابند ویا بیماری مردمانشان اهمیتی برای آنها ندارد.
  لطفا بفکر سلامت محیط اطراف مردمانتان،شهرتان وکشورتان باشید
  یک پیشنهاد ساده:کارخانجات تولید ظروف را مجاب به پذیرش زباله های پلاستیکی با پرداخت مبلغ ناچیز به تحویل دهندگانش نموده تا زباله ها را که مربوط به هر تولیدی است را جمع آوری کرده وتحویل کارخانه سازنده نمایند .

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>