جاده های دسترسی شرکت نفت عامل نابودی بخشی از تنوع زیستی هورالعظیم

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): جاده های دسترسی که توسط شرکت ملی نفت ایران در داخل تالاب هورالعظیم احداث شده مخاطرات بسیاری را برای این اکوسیستم ارزشمند ایجاد کرده است.

وجود جاده هاى متعدد علاوه بر قطع ارتباط آبى در این تالاب، راه را برای دسترسى صیادان و شکارچیان متخلف به دورترین نقاط تالاب آسان نموده و امنیت حیات وحش را با خطر جدى روبرو نموه است.

جاده ها در جاى جاى تالاب هورالعظیم خوزستان تلفات بسیار سنگینی بر حیات وحش این منطقه وارد کرده اند به شکلی که سالانه هزاران فرد از گونه های جانوری خصوصا پرندگان مهاجر و بومى در محدوده تالاب هورالعظیم بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در این جاده ها کشته می شوند.

تلفات جاده ای در تالاب هورالعظیم بسیار سنگین و فراتر از حد تصور است، بطوریکه روزانه تعداد زیادی لاشه انواع گونه های جانوری که در میان آنها گونه های حمایت شده و در خطر انقراض نیز وجود دارد به آسانی در کنار جاده ها قابل مشاهده می باشد.

مضاف بر تعداد و تنوع بالا، جاندارانى که در فصل بهار قربانى تصادفات جاده هاى دسترسى شرکت نفت در داخل زیستگاه هورالعظیم میشوند حیات وحش مولد بوده و خسران این نوع تلفات به تبع اهمیت اکولوژیک جانوران مولد در طبیعت، (اندازه جمعیت موثر – Effective Population Size) بیش از تلفات معمول جاده اى میباشد.

………تصویر: تجمع انواع پرندگان در بخشى از جاده هاى در دست احداث شرکت هاى بهره بردار نفت و گاز

تاکنون هیچگونه اقدامی جهت کاهش تلفات جاده ای در این زیستگاه ارزشمند، صورت نگرفته است. از جمله اقدامات مهم جهت کاهش تلفات، احداث سرعت گیر و نصب تابلوهای هشدار در نقاط حساس و پر تردد درون تالاب است.

بی شک ایمن سازی نقاط حادثه خیز باعث کاهش محسوسى در تلفات حیات وحش خواهد شد .جانمایى محل هاى حساس و پر صانحه توسط فعالان محیط زیست منطقه طى فصول مختلف صورت گرفته و عمدتا مربوط به دو محور اصلى تردد خودرو ها میباشد.

با هدف حفاظت از تنوع زیستى تالاب بین المللى هورالعظیم ایمن سازى این دو محور می باید هر چه سریع تر توسط سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان تنها متولى حفاظت از حیات وحش پیگیری شود.

شرکت ملی نفت ایران همواره خود را ملزم به رعایت اهداف و اصول توسعه پایدار دانسته و رویکرد این سازمان را بهره برداری صحیح از منابع نفتی هماهنگ با حفظ محیط زیست اعلام نموده است.

ضروری است شرکت ملی نفت ایران و شرکت متن (شرکت مهندسی و توسعه نفت) در چهارچوب برنامه جامع مدیریت محیط زیست میادین نفتی غرب کارون (MEP) با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نسبت به اصلاح جاده های دسترسی از طریق نصب سرعت گیر، کنترل حداکثری رفت و آمد و اعمال محدودیت برای سرعت خودروهای عبوری اقدام نمایند.

تصاویر زیر بخش کوچکی از تلفات جاده ای در جاده های دسترسی شرکت ملی نفت ایران در داخل تالاب هورالعظیم است که طی ماه های اخیر جمع آوری شده است.

شغال تلف شده بر اثر برخورد با خودرو

سسک خوزى (بصره)

کشیم کوچک

خرگوش وحشى تلف شده بر اثر برخورد با خودرو

کاکایی صورتی

گونه اى از وُل ها

پرستوی دریایی کوچک

شغال تلف شده بر اثر برخورد با خودرو

گنجشک رودخانه اى از پرندگان بومی تالاب هورالعظیم. این گونه از گنجشک پراکنش بسیار محدودی در کشور دارد.

بوتیمار بزرگ

گلاریول بال سرخ از پرندگان مهاجر زادآور

پرستو دریایى معمولى

بوتیمار کوچک

با تشکر از رضا نیک فلک کارشناس و فعال محیط زیست خوزستان

+1
-20
  

10 دیدگاه

 1. پرنده مهاجر می‌گوید:

  یدونه تالاب خوب هست تو خوزستان اونم چشم نداشتن ببینن خیلی راحت دارن نابودش میکنن.
  آخه جاده توی تالاب چه مفهومی داره ؟!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 2. عزائیل می‌گوید:

  سازمان محیط زیست اونجا مترسکه؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 3. A می‌گوید:

  سلام و عرض خسته نباشید…..من گزارشی رو مبنی بر تلف شدن یک عدد سیاه گوش در شهرستان شبستر به شما ارسال کردم همراه باعکس ولی نمی‌دونم چه دلیلی داشت که این موضوع رو علنی نکردید که این دومین مرگ این حیوان زیبا دراین شهرستان بود که با پشت پرده ی مرگ و میراین حیوان که بدست اهالی روستاهای این شهرستان کشته می شوند و کسی هم خبردار نمی شود کاری ندارم ازاین موضوعحتی سازمان محیط زیست شهرستان هم خبر داشت..اگ امکانش هست علت این کارتون رو بگید

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 4. میر شکار می‌گوید:

  حرفی جز افسوس برای گفتن ندارم.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 5. رضا نیک فلک می‌گوید:

  سسک خوزی(بصره) تصویر سوم در خبر
  ‏ Basra Reed warbler

  سسک خوزی از نادرترین پرندگان کشور می باشد که در فصول بهار و تابستان برای زادآوری به صورت محدود به تالاب هورالعظیم و برخی دیگر از آبگیرهای استان خوزستان مهاجرت می کند.
  تالاب هورالعظیم اصلى ترین زیستگاه این گونه در جهان می باشد و به تبع آن تخریب تالاب های بین النهرین در کشورهاى ایران و عراق، مشکلاتى از جمله تصادفات جاده اى در مسیرهاى دسترسى احداث شده داخل زیستگاه و احتمالا صید و شکار این پرنده از اصلی ترین عوامل کاهش چشمگیر جمعیت و هدایت این گونه تا مرز انقراض می باشد.
  درجه حفاظتى سسک خوزى (بصره) در لیست سرخ اتحادیه جهانى حفاظت IUCN در خطر انقراض (Endangered) با کلید واژه مخفف (EN) میباشد.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 6. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  این عکسارو به خاطر آنفولانزا نشون میدید بخاطر جاده نشون میدید به خاطر شکارچیا نشون میدید همه مقصر هستن غیر از خود محیط زیست

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 7. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  سازمان محیط زیست نقش مترسک رو بازی میکنه

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 8. کاکو می‌گوید:

  دقیقن! سازمان محیط زیست مترسکه . وقتی ارگانی به این مهمی، گیر ۷۰ میلیون پوله چه انتظاری میشه داشت. واقعن جز آه و حسرت چیز دیگه ای نمیشه گفت

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 9. میر شکار می‌گوید:

  بگیر و ببند و اجرای قانونش برای شکارچیاست .به اینجور موارد میرسه که چندین برابر مرگومیرش بیشتر از شکار هست ای کاش مترسک میشود که اونم نمیشه چون اگه اونجا نقش مترسک رو هم بازی میکرد اون حیوانات بدبخت رو اون جاده نمی نشستن که کشته بشن.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 10. DORNA می‌گوید:

  حقیقتا هیچ امیدی به سازمان حفاظت از محیط زیست نیست… این سازمان بیشتر در کار تقسیم محیط زیست ایران هست و به تاراج رفتنش…

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>