عاملین شکار بیرحمانه یک بز وحشی در شاهرود دستگیر و پس از واریز جریمه به دادگاه معرفی شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز شنبه ۹۷/۳/۱۲ به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر ورود گروهی شکارچی به عرصه های طبیعی مجن، مامورین اداره حفاظت محیط زیست شاهرود با دو دستگاه خودرو وارد منطقه شده و متوجه شدند شکارچیان در حال چراغ کشی در شب هستند.

رییس اداره محیط زیست شاهرود در این باره گفت: در ساعت۲۲ شب و بعد از چند دقیقه صدای چندین گلوله شنیده شده و محیط بانان در مسیر متخلفین یه کمین نشستند.

علی اکبر قربانلو اظهار داشت: در حدود ساعت ۲ بامداد مورخ ۹۷/۳/۱۳ متخلفین به کمین نیروهای محیط زیست نزدیک و خودروی آنان موقف شد.

در بازرسی از خودروی شکارچیان لاشه یک راس بز ماده وحشی، یک قبضه سلاح گلوله زنی مجاز، پرژکتور، دوربین شکاری، فاصله یاب، چاقو و سایر ادوات شکار کشف ضبط شد.

متاسفانه بز وحشی شکار شده به تازگی زایمان کرده و یک یا دو بزغاله کوچک داشته است که سرنوشت تلخ و نامعلومی در انتظار آنهاست و احتمال زنده ماندشان بدون مادر بسیار کم است.

در این رابطه پنج متهم دستگیر و خودروی آنها نیز به پارکینگ اداره محیط زیست منتقل و متخلفین ضمن هماهنگی با ریاست محترم دادگاه بسطام تحویل پاسگاه انتظامی بسطام گردیدند.

متهمین روز ۹۷/۳/۱۳ مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک بز وحشی را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از سی میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه  و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

 

+5
-3
  

11 دیدگاه

 1. DORNA می‌گوید:

  این چه جور بیماری هست که با کشتن یک جاندار تسکین پیدا می کنه؟

  داغ Thumb up 20 Thumb down 24

  • لاچین می‌گوید:

   بیماری گوشتخواری!!

   پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 24

   • حقوق دان می‌گوید:

    گیاه خوار هم که باشی باز هم جانداری را می کشی!

    داغ Thumb up 25 Thumb down 31

    • داریوش2016 می‌گوید:

     گیاهخواری هیچ جانداری رو نمیکشه از اجزای مرده گیاهان مثل میوه دانه و غیره استفاده میکنه ضمن اینکه ادامه نسل گیاه رو هم تضمین میکنه و اینکه گیاهان پرورشی در محیطهای وحشی بدون انسان اصلا نمیتونن دوام بیارن و اصلا جزو حیات وحش نیستن و کاملا ادامه نسلشون وابسته به انسانه شما یک کاهو تو کوه نمیبینی چون گونه اهلی هست و به آبیاری زیاد عادت کرده اما ممکنه هم خانواده های وحشی و نزدیک به کاهو در محیطهای وحشی رشد کنن که ارزش خوراکی ندارن یا یک درخت سیب رو تو کوه بکاری یا خشک میشه یا میوه نمیده ضمن اینکه نمیتونه خودش رو تکثیر کنه اما یه انجیر وحشی خودش میتونه زندگی کنه و تکثیر بشه بدون دخالت انسان درست مثل سمداران وحشی که میلیونها سال بدون انسان زندگی کردن اما شکارچی ها زدن نسلشون رو به فنا دادن

     داغ Thumb up 8 Thumb down 10

     • حقوق دان می‌گوید:

      با سلام و اهدا ادب
      بنده دلیل این همه منفی را متوجه نمی شوم! طبق آخرین تحقیقات عرض کردم گیاه هم جاندار است و حیات دارد،از طرفی طبق آخرین اطلاعات انسان برای سالم بودن نمی تواند فقط و فقط گیاه بخورد و به رژیم غذایی مناسب و متعادل احتیاج دارد،از این بابت عرض نکردم که آن شکار تایید شود!دوستان گارد گرفتند!
      اما بعد
      اولا چه کسی گفته میوه و ثمره جز مرده گیاه هست و ثانیا چه کسی گفته چه گیاه خوار اصلا جان گیاه را نمی گیرد و فقط به خوردن به قول شما جز مرده اکتفا می کند!
      با آن صحبتی که فرمودید باید از نظر شما آن جاندارانی که به دست انسان پرورش می یابند حیات ندارند و محترم نیستند و می توان همین را در مورد حیوان ها هم تطبیق داد که گوسفند و گاو و مرغ و….
      نه دوست عزیز این تفکیک مغالطه است و می خواهید ناصواب نتیجه بگیرید خود هم می دانید
      بنده هم گیاه می خورم و هم گوشت! اما دوستار محیط زیست هستم و مخالف شکار و بد رفتاری با حیوان ولو اینکه آن حیوان مرغی در مرغ داری باشد.
      موید باشید

      داغ Thumb up 10 Thumb down 21

  • خورشید می‌گوید:

   تا وقتی نام و رسم نحس شکار به طور کامل برنیفته و با اون به عنوان یک جنایت کثیف برخورد نشه همچنان شاهد اینگونه اتفاقات هم خواهیم بود…

   داغ Thumb up 3 Thumb down 10

 2. شهرام می‌گوید:

  من که شخصا از شکار بیزارم ولی یه عده هم هستند که این کار رو دوست دارن فکر میکنم اگه هر از چندی به جای اینکه با ۷۰میلیون جواز شکار به خارجی ها داده شه ، بهتره با قرعه کشی یا حسن سابقه شکارچی یا خلاصه…. یه جوازی هم به شکارچی های داخلی بدن شاید تو فصل غیر شکار حیون ماده رو نکشن و باعث نابودی مادر و بزغاله هاش نشن.

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 7

 3. زیتون می‌گوید:

  پستونهاش پر شیره….گوساله سامری که با فاصله یاب لیزری میری شکار کور بودی و سینه هاش را ندیدی…..

  داغ Thumb up 19 Thumb down 17

 4. زیتون می‌گوید:

  محیطبانان ازش بپرسن کجا زده(نمی تونن به حرفش بیارن خودم بیام اونجا به حرفش بیارم)…..برن اونجا دوربین کشی کنن شاید بزغاله هاش را پیدا کنن….

  داغ Thumb up 11 Thumb down 24

 5. امیر می‌گوید:

  ای کاش ماموران زحمت کش حفاظت از محیط زیست کاری کنند تا شکارچیان قبل از اقدام به شکار دستگیر بشن نه پس از کشتن یک ماده بز وحشی که بچه هم داشته ! حالا با واریز جریمه بزغاله های زبون بسته خوشحال میشن ؟!

  داغ Thumb up 11 Thumb down 14

 6. میر شکار می‌گوید:

  دوستان بازم بحث های تکراری می کنند. من اول از همه به عنوان یک شکارچی ، کار این شکارکش نامرد رو محکوم میکنم .شخصاً عقیده دارم چهارپای ماده در هیچ فصلی نباید شکار بشه .حال آنکه ایشون با شکار این حیوان ماده اونم تو فصل زادآوری جنایت مرتکب شده.ولی چرا اینقدر افراط؟دلیلش چیه؟(گیاهخواری هیچ جانداری رو نمیکشه از اجزای مرده گیاهان مثل میوه دانه و غیره استفاده میکنه):بنظرتون این جمله و عقیده گوینده اون درسته؟اجزای مرده گیاهان یعنی چی؟ یعنی شما از ساقه خشک شده گیاهان استفاده کی کنید؟(خیلی پوزش میخوام به ساقه خشک شده گیاهان کاه میگن.)بر فرض که استفاده می کنید .اون اجزاء چگونه خشک شده؟آیا اونو از ریشش قطع نکردید که قابل استفاده بشه؟ پس شما جانداری رو بی جان کردید و این از نظر خودتون مصداق بارز جنایت هست.جانداری رو بیجان کردن فرقی نمیکنه که پرورشی باشه یا وحشی هردو دارن کشته میشن.
  آخه این چه استدلال هایی هست که دوستان دارند .خداوند گیاهان و حیوانات و زمین و دریا و آسمان ها و محیط زیست رو حلال و برای استفاده انسان قرار داده و به انسان در آنها اجازه دخل و تصرف داده،بشرط رعایت اعتدال و شاکر بودن و طغیان نکردن. و در استفاده هیچ گونه تبعیضی از نظر گیاه یا حیوان بودن وجود ندارد.اگر دوستان با بحث شکار مشکل دارند که خداوند آن را هم با رعایت احکامش حلال کرده پس منشع اینگونه تفکر از کجاست؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>