عملیات اکتشاف یک معدن بدون اخذ موافقت محیط زیست و سیر مراحل قانونی در پناهگاه حیات وحش موته آغاز شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): از حدود سه سال قبل یکی از نهادهای استان اصفهان جهت اکتشاف و بهره برداری از یک معدن سنگ تراورتن در محدوده پناهگاه حیات وحش موته اقدام نموده اما با ممانعت محیط زیست این استان مواجه شده بود.

اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ مجددا تقاضای صدور پروانه اکتشاف معدن مطرح و مدیر کل وقت سازمان صنعت و معدن استان با توجه به مخالفت اداره کل حفاظت محیط زیست استان موضوع را به کمیسیون تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون مکرر معادن ارجاع نمود.

این کمیسیون در تاریخ ۹۵/۵/۱۶ با حضور نمایندگانی از سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت و معدن، دادگستری، نظام مهندسی معدن و استانداری اصفهان تشکیل شد.

با مخالفت نیمی از اعضای حاضر در جلسه و موافقت نیمی دیگر، تصمیم گیری نهایی در خصوص صدور پروانه اکتشاف معدن به استاندار وقت استان اصفهان (آقای رسول زرگرپور) ارجاع شد.

آقای زرگرپور شخصا از محدوده مورد نظر جهت معدنکاوی در پناهگاه حیات وحش موته بازدید نموده و علی رغم فشارهای فراوان با توجه به حجم گسترده تخریب های مورد انتظار و اهمیت این زیستگاه ارزشمند با صدور مجوز اکتشاف معدن مخالفت نمود.

با مخالفت صریح استاندار وقت اصفهان، صدور مجوز اکتشاف معدن در پناهگاه حیات وحش موته منتفی گردید.

پس از تغییر استاندار اصفهان، متقاضیان اکتشاف معدن صورتجلسه ای سوری بر اساس جلسه ی مورخ ۹۵/۵/۱۶ تنظیم نموده و این بار صورتجلسه را بدون امضای نماینده محیط زیست به امضای استاندار جدید اصفهان (آقای محسن مهرعلیزاده) که در جریان تصمیمات قبلی نبود، رساندند.

این در حالی است که استاندار فعلی در تاریخ ۹۵/۵/۱۶ در این پست مشغول خدمت نبوده است.

در واقع هیچ جلسه ای با حضور استاندار فعلی اصفهان تشکیل نشده است، بنابراین صورتجلسه مذکور نمی تواند ملاک عمل قرار بگیرد.

در صورتیکه هدف معدنکاوان استفاده از تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون مکرر معادن باشد، می بایست جلسه ای واقعی با حضور استاندار جدید تشکیل و مراحل قانونی و رای گیری با حضور همه اعضای کمیسیون تشکیل شود.

بر اساس صورتجسه ای که بدون امضای نماینده محیط زیست و بدون تشکیل جلسه و حضور استاندار فعلی اصفهان تنظیم شده است، سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان در تاریخ ۹۷/۲/۲۵ اقدام به صدور پروانه اکتشاف نموده است.

صبح روز گذشته (دوشنبه ۹۷/۳/۲۸) عوامل و ماشین آلات معدنکاوان جهت شروع عملیات اکتشاف وارد منطقه شده اند که با ممانعت مردم محلی، طبیعت دوستان و نیروهای محیط زیست منطقه مواجه شده اند.

عملیات معدنکاوی موقتا با حضور مردم و نیروهای محیط زیست متوقف شده است اما با توجه به پروانه اکتشاف صادر شده مجددا آغاز خواهد شد.

آغاز عملیات اکتشاف و بهره برداری از معدن مذکور در قلب پناهگاه حیات وحش موته آسیب های جبران ناپذیری به این زیستگاه ارزشمند و تنوع زیستی کم نظیر آن وارد خواهد کرد.

ضروری است استاندار محترم اصفهان و رییس سازمان حفاظت محیط زیست مستقیما وارد عمل شده و جلوی تخریب اکوسیستم با ارزش موته را بگیرند.

+1
-47
  

16 دیدگاه

 1. جنگل شمشاد می‌گوید:

  معدن آهک و سنگ مرمر و امثالهم که طلا نیست و در هزاران نقطه کشور پیدا می شود. از سوی دیگر جنگلهای طبیعی و دیگرنقاط بکر و حفاظت شده، پوشش گیاهی و جانوری غیر یکدست و متنوع داشته که ارزش دارد و برای همه مرم کشور است و نباید فدای سودجویی چند نفر شود.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 3

 2. دوست دار محیط زیست می‌گوید:

  لطفا جلوی تخریب منطقه حفاظت شده را هر چه سریعتر بگیرید که عملیات معدن در این مناطق ضربه مهلکی به محیط زیست خواهد زد.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 4

 3. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  خدایی نزارید این کار رو بکنن چون واقعا حیفه طبیعت بکر و دست نخورده از بین بره

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 3

 4. آریا می‌گوید:

  دست خانم ابتکار و همکارانشان در استان ها درد نکنه که در مقابل تمام طرح های مخرب ایستادند و به هیچ کدام مجوز ندادند. اما همین که کلانتری اومد تمامی مخربان محیط زیست جان دوباره ای گرفتند و انواع و اقسام مجوز ها برای واحدهای صنعتی ، معدنی ،سد سازی، انتقال اب ، شکار و… صادر شد.
  تنها سدی که در برابر سودجویان و غارتگران قرار داشت همین سازمان محیط زیست بود که به لطف کلانتری این سد برداشته شد.
  مطمئنا شخص کلانتری و سازمان محیط زیست چراغ سبز نشان دادند که اینها اینقدر گستاخ شدند.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 8

  • محمد می‌گوید:

   احتمالا این همان معدنی است که مجوزش را خانم ابتکار سال ۸۴ به دوستان اصلاح طلبش داد ولی در دوره خانم جوادی مجوزش لغو شد. وحالا دوباره به جریان افتاده است

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

   • کارشناس معدن می‌گوید:

    سلام.محیط زیست ز کل مخالف ابن فعالیت ها در این پهنه بوده و علی رغم مخالفت صنایع با نظر کارگروه مشترک اقدام کرده است.

    موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

   • م.پ می‌گوید:

    درود بر شما
    لازم به ذکر است خانم جوادی نیز مجوزی برای معدن گرانیت مسته کوه صادر کرده بودند که در عمق بیشتری نسبت به مورد اخیر بود. اشخاصی در فرمانداری شاهین شهر که اصالتاً لایبیدی و زرکانی بودند با تشکیل تعاونی عدلسنگ زرکان موفق به اخذ مجوز شدند.

    موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 5. محلی می‌گوید:

  مردم محلی هم اصلا راضی نیست چون این معدن در محدوده محیط زیست است

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 3

 6. DORNA می‌گوید:

  الان این جناب آقای مهرعلیزاده خبر دارند اونجا چه خبره؟
  امضای ایشان چه جوری پای اون مجوز هست؟
  همین چند زیستگاه بیشتر باقی نمانده اینا هم نابود بشوند در بیابان زایی رتبه اول جهانیم…

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 7. انسان می‌گوید:

  طرف ما یه ابشخور بود با همین معدن کاری ها نابودهش کردند

  باید جلوش رو گرفت

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 8. م.پ می‌گوید:

  اگر به صورتجلسه مورد نظر توجه بفرمایید امضای آقای سید رحمان دانیالی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در سمت راست پایین زیر مهر دبیرخانه مرکزی آن اداره کل به چشم می خورد لذا بدون موافقت محیط زیست نبوده! در این میان سازمان نظام مهندسی معدن استان اصفهان که باید بدون حق رای در جلسه حضور یابد اعلام موافقت نموده که بدون شک نشانه خودشیرینی و مقدمه رانت خواری های آتی است.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 9. علیرضا می‌گوید:

  ای کاش یه دوره آموزشی ضرورت حفاظت از محیط زیست برای تمامی اقشار جامعه خصوصا مسئولین برگزار میشد. تا آیندگان نیز از این طبیعت زیبا و شگفت انگیز ایران لذت ببرند.(((خداحافظ موته)))

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 10. میر شکار می‌گوید:

  سازمانی که اینقدر لیاقت و توان نداره که حد اقل از مناطق حفاظت شده و پناه گاه های حیاط وحشش محافظت کنه .

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 11. کبک دری سبزکوه می‌گوید:

  فقط باید مردم محلی تمام قد جلوی کار را بایستند

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 12. علی می‌گوید:

  سازمان محیط زیست هیچ اختیاری از خودش ندارا مدیریت ضعیف این سازمان در همه موارد مشخص و واضح هست. تنها کاری که تو این چند سال کردن تبلیغ علیه یه عده شکارچی بوده چهارتا عکس ساختگی بگیرن بزارن یه عده هم به به چه چه کن چهارتا حکم صادر کنن. سایت دیده بان کلا کارش همینه تخریب شکارچیا. وهدف دیگه ای هم دنبال نمیکنن. انشالله روزی برسه که چهارتا ادم درست و با سواد در راس این سازمان قرار بگیره. البته تا دیر نشده همه چیز به فنا نرفته

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 13. شهرام می‌گوید:

  آقا بنده بیشتر از صد بار تو رادیو و جراید داد زدم آقا موته را نابود کردند.
  باغ پسته هکتاری و مزارع یونجه و ذرت هکتاری و معادن پراکنده این منطقه را نابود کردند.
  حضرات محیط زیست گرفتن چند نفر شکا رچی و تحقیر اونها با گرفتن عکس یادگاری و تو بوق و کرنا کردن هنر نیست.
  اگر دلتان به حال محیط زیست این مملکت میسوزه و مردید جلوی گسترش معادن و باغات پسته و…که با آب زیرزمینی به یغما رفته از منطقه تامین میشه و تا یک دهه دیگر چشمه و آبی نیست که شکاری باشد و شما شکارچی بگیرید و عکسی بگیرید. واقعا که جهان سومیم!!!!
  با این روال تا چند سال دیگه همین دو تا تابلوی محیط زیست هم جمع میشه و خیال همه راحت میشه.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>