عاملین شکار یک کل وحشی در سوادکوه دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): شب گذشته ۹۷/۳/۲۸ به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر ورود گروهی شکارچی به مناطق کوهستانی منطقه شکار ممنوع اریم، مامورین اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سوادکوه عازم ارتفاعات مورد نظر شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سوادکوه در این باره گفت: محیط بانان پس از مدتی جست و جو شکارچیان را هنگام کندن پوست شکار مشاهده نمودند.

ابراهیم فلاحی اظهار داشت: با توجه به احتمال درگیری و فرار، محیطبانان شکارچیان را زیر نظر گرفته و پس ورود به خانه ای روستایی جهت برخورد با متخلفین وارد عمل شدند.

محیطبانان طی هماهنگی با مقام قضایی شبانه وارد خانه روستایی شده و در بازرسی از این مکان لاشه تازه شکار شده یک کل وحشی جوان (حدودا دو ساله)، یک اسلحه گلوله زنی و یک اسلحه ساچمه زنی (هر دو دارای مجوز) کشف و ضبط گردید.

در این رابطه دو متهم دستگیر و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک کل وحشى معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ دویست میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از سی میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه  و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

0
-6
  

6 دیدگاه

 1. میر شکار می‌گوید:

  نزنید این حیوانات رو یمقدار هم برای شکارچیای خارجی بزارید…

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 10

 2. حقیقت می‌گوید:

  چرا محیط زیست گزارش کذب میده
  محیط زیست فقط از طریق گزارش، و حکم ورود به منزل شکارچی رو دستگیر کرده
  صحت نداره چنین چیزی که تو کوه شکارچی ها رو زیر نظر گرفتن

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 3

 3. لاچین می‌گوید:

  هفتاد میلیون از دست اداره محیط زیست پرید حیف.

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 4

 4. عماد می‌گوید:

  هر کل ۱۰۰ میلیون ریال .چرا باید ۲۰۰ میلیون واریز کنن؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 5. شهباز می‌گوید:

  با سلام…این شکارچیان که یک راس کل جوان شکار کردند بایدبدانند که رسم مردانگی در شکار کل هایه جوان نیست.و با کمی تلاش و صبوری میتونن مثل خارجیها کل رکورد بزنن…

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>