نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس: اعطای مجوز شکار به شکارچیان خارجی خلاف قانون است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نایب رییس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس ضمن ابراز تاسف از سیاست های ضد محیط زیستی مسئولان سازمان سازمان حفاظت محیط زیست از رویکرد این سازمان در اعطای مجوز شکار به شکارچیان خارجی انتقاد کرد.

جبار کوچکی نژاد در گفت وگ و با خانه ملت، با اشاره به رویکرد جدید سازمان محیط زیست در اعطای مجوز به شکارچیان خارجی در شکار گونه های جانوری حمایت شده کشور، گفت: مجوز شکار به شکارچیان خارجی خلاف قانون بوده و در بحث شکار حتی به شکارچیان ایرانی هم به راحتی نمی توان مجوز داد. متاسفانه به دلیل صدور مجوزهای بی ضابطه و غیرقانونی، بسیاری از گونه های نادر در معرض انقراض قرار گرفته و حیات وحش را در مرحله بحرانی قرار داده است.

محیط زیست کمبود اعتبارات و منابع خود را نمی تواند با شکار گونه های جانوری توسط شکارچیان خارجی تامین کند

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در مقطعی مجوز برای شکار جانوران خطر آفرین برای محیط زیست صادر شد، افزود: این موارد را می توان برای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست مورد قبول قرار داد، اما صدور مجوز شکار گونه هایی که هیچ خطری برای محیط زیست نداشته نیز تخلف بوده و سازمان محیط زیست نمی تواند به نام حفاظت از یک جانور گونه دیگری را در شرایط نامناسبی قرار دهد؛ به طور حتم این رویه محیط زیست که به هیچ عنوان رویکرد منطقی نداشته و خارج از اصول قانونی است را فراکسیون محیط  زیست پیگیری خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه محیط زیست کمبود اعتبارات و منابع خود را نمی تواند با شکار گونه های جانوری توسط شکارچیان خارجی تامین کند، تصریح کرد: در اینکه سازمان محیط زیست دارای مشکلات ساختاری و اعتباری است هیج شکی وجود ندارد، اما این مسئله بهانه قابل قبولی برای اعطای مجوز به شکارچیان خارجی با هدف فعالیت در محیط زیست کشورمان نیست. ضمن اینکه اعتبارات بدست آمده از این محل هم خیلی چشمگیر نیست.

متاسفانه به دلیل سیاست های ضد محیط زیستی مسئولان سازمان محیط زیست در ادوار گذشته تاکنون بخشی از گونه های جانوری و گیاهی کشورمان تخریب شده و یا درمعرض نابودی قرار دارد.

نایب رییس فراکسیون محیط زیست وتوسعه پایدار درمجلس، با بیان اینکه مسئولان محیط زیست در صدور مجوز به شکارچیان داخلی هم ضوابط قانونی را رعایت کنند، گفت: شکارهای بدون نظارت، به هیچ عنوان به نفع شرایط زیست محیطی کشور نبوده و باید از اجرای هرگونه سیاست غلط در این بخش جلوگیری کرد.

+17
-525
  

8 دیدگاه

 1. میر شکار می‌گوید:

  آقای تیموری مسئول شکار و صید سازمان محیط زیست تو برنامه طبیعت ۳۶۰ درجه شبکه ۲ سیما اعلام کرد سالانه ۱۲٫۵ درصد رشد جمعیت کل و بز و قوچ و میش داشتیم تو این چند سال .جالب اینجاست که گفت رشد جمعیت چهارپایان تو قرق های اختصاصی چندین برابر بیشتر شده به دلیل مراقبت بیشتر ذی نفعان از چهارپایان ماده منطقه و عدم شکار آنها.همچنین اعلام کرد الان نسبت جمعیتی این چهارپایان تو کشور یک به یک هست (به ازای هر ماده یک نر وجود دارد)که مطلوبش یک به چهار هست (به ازای چهار ماده یک نر ).همچنین این تعداد مجوزی که صادر شده تماماً حیوانات با سن بالای ۹ سال هستند که تروفه محسوب می شوند.
  خوب منکه از شنیدن این آمار ها بسیار خوشحال شدم .و برای من جای سوال شده که فریاد وا اسفای این دلواپسان طبیعت دوست در مورد انقراض این حیوانات از کجا اومده ؟این دوستان احساساتی برای مظلوم نمایی و عوام فربی به هر دروغی متوصل میشن. واقعاً جای تأسف داره.تأسف بعدی برای این سایت هست که چرا اینگونه اخبار رو انتشار نمیدید ؟چرا پیامهایی که انتشارش اینجا موجب آگاهی مردم (شکارچی و طبیعت دوست)از حقیقت میشه با چند روز تاخیر پخش یا کلاً حذف میکنید؟ هدفتون از این یکسویه و به ناحق و هدف مند انتشار دادن اخبار و نظر ها بسمت اهداف خودتون چیه؟

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 3

  • داریوش2016 می‌گوید:

   خوب تاره هنوز مونده تا به دهها میلیون راس برسن که تازه اونموقع محیط زیست پایدار میشه نه اینکه تا یکم محیط زیست پایدار شد کستار بشن

   داغ Thumb up 2 Thumb down 20

 2. میر شکار می‌گوید:

  فردای قیامت باید پاسخ بدید.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 6

 3. مهدی می‌گوید:

  سلام
  از دیده بان عزیز تقاضا دارم نظر من رو بدون ویرایش قرار بده البته در صورت صلاح دید
  متاسفانه الان دیگه همه شدن کارشناس خبره محیط زیست و صاحب نظر در این زمینه!
  ای کاش مدرک تخصصی اقای نماینده در زمینه محیط زیست طبیعی گفته میشد چیه؟!
  کجا و طبق کدام قانون مصوب گفته شده اعطای مجوز شکار به طور محدود به شکارچیان خارجی خلاف قانون است؟
  اقای نماینده بزرگوار بسیاری از گونه ها به علت عدم نظارت و مدیریت صحیح همه ارگان ها در معرض انقراض قرار گرفته اند و بر هیچ کس هم پوشیده نیست که ای کاش شما با مثال برای این حرف خود سند و مدرک می اوردید نه فقط کلی گویی که به کام عده ای خوش بیاید.
  طبق قوانین شکار و صید صدور پروانه شکار برای حیوانات زیانکار فقط یک دلیل برای صدور پروانه است و کاملا مشخص است که نمیتوان این را به تمام گونه ها ربط داد!
  شما که سالهاست میدانید سازمان حفاطت محیط زیست با کمبود شدید اعتبار مواجه است در مجلس چه کار مثبتی برای سازمان انجام داده اید؟
  طبق قانون تا قبل از سال ٩٢ هم مجوز شکار به طور محدود به خارجی ها داده میشد ولی کاملا مشخص است به علت تسویه حساب های سیاسی این کار در سال جاری اینقد باعث سر و صدای بی مورد عده ای شده.
  طبق قانون صدور مجوز شکار و کارهای کارشناسی در این زمینه از وظایف و اختیارات سازمان محیط زیست است و سازمان هم خودش در این زمینه نظارت دارد و اینکه عده ای میخواهند بگویند شما چرا از اختیارات و وظایف خود استفاده کرده اید جای تعجب دارد!

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 6

 4. آرمان می‌گوید:

  اتفاقا مجوز شکار باید فقط به گردشگران خارجی داد شود بدلیل
  ۱٫ بابت پروانه شکار مبلغی که گرفته میشود
  ۲٫ هزینه ای که گردشگران انجام میدهند
  ۳٫ گردشگران خارجی قانونمندترند
  البته میتوان رهنمای آنها را از افراد بومی انتخاب کرد

  داغ Thumb up 18 Thumb down 20

 5. سعید می‌گوید:

  آقای نایب رئیس
  این محیط زیست برای پر کردن جیبشون دست به هر کاری میزنن
  با ممنوعیت شکار پرندگان به خاطر اینکه برن شکارچیان و دستگیر کنن ۵ برابر جریمه بزنن چون اگه پروانه شکار بدن ۲۵۰ تومن میگیرن و بس .
  صدور مجوز شکار چارپایان به خارجیا و …واقعا شرم آوره

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 6

 6. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  اقای نایب رییس!!!! متن قانون رو مطالعه و بعد داد سخن سر دهید …. البته خود سازمان هم مقصره اینقدر سهل انگاری اشتباهات خودش و دولت و مردم و همه و همه رو به گردن شکار و شکارچی انداخت و اینقدر تصویر بدی از شکارچی در اذهان عمومی ایجاد کرد که الان واسه صدور پروانه شکار موضوعی که اصلا اهمیتی نداره اینقدر داره دردسر میکشه

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 3

 7. پرنده مهاجر می‌گوید:

  آقایون دادشا. ما کاری با حرف و حدیثا نداریم.ما نخایم شکار مارو اجنبی بزنه کیو باس ببینیم. شکار ما فقط برا ایرانیه ودیگر هیچ

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>