از یک یوزپلنگ آسیایی در بهاباد یزد تصویر برداری شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): محیط بانان اداره محیط زیست بهاباد در منطقه شکار ممنوع کمکی متوجه آثار و نمایه ها یوزپلنگ آسیایی شده و با نصب دوربین تله ای تصویر این گونه ارزشمند را برای اولین بار در سال جاری به ثبت رساندند.

با توجه به وضعیت بحرانی یوزپلنگ در استان یزد، کارشناسان امیدوارند که مناطق بکر شهرستان بهاباد نقطه امیدی برای حفظ باقی مانده های یوزپلنگ آسیایی در استان باشد.

آخرین مرتبه دو یوزپلنگ نر در پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان مستند سازی شده بود و در این مرحله خال شناسی تصویر یوز بهاباد به منظور اینکه آیا این حیوان یکی از همان دو یوز نر بوده یا خیر در حال بررسی است.

پیش از این در مرداد ۱۳۹۵ و شهریور ۱۳۹۴ نیز از یوزپلنگ در منطقه کمکی بهاباد تصویر برداری شده بود اما هر دو مورد مربوط به همان یوزهای نر معروف بودند.

شهرستان بهاباد مابین منطقه حفاظت شده کوه بافق، پناهگاه حیات وحش دره انجیر و پناهگاه حیات وحش نایبندان واقع شده است که هر سه منطقه نیز از زیستگاه های اصلی یوز به شمار می روند.

بنابراین احتمال این وجود دارد که یوزپلنگی که در منطقه شکار ممنوع کمکی تصویربرداری شده است از یکی از مناطق مذکور به منطقه وارد شده باشد.

حدود چهار سال است به غیر از چهار یوزپلنگ نر که سه فرد از آنها با هم برادر هستند هیچ موردی از یوزپلنگ ماده و یا توله یوزپلنگ در استان های یزد و خراسان جنوبی مشاهده نشده است.

+40
-3
  

13 دیدگاه

 1. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  اینها الماسها و جواهرات کشور هستند و ضروری است برای حفظ آنها در کشور اقدامات فوری و کافی انجام شود ما چند سال گذشته را از دست داده ایم و اگر جدی روی تکثیر کوشکی و دلبر و همچنین تخلیه دامها از توران و میاندشت کار می شد الان چند یوز ماده داشتیم و امکان انتقال به یزد و نایبندان و بقای آنها در این دو زیستگاه را داشتیم. ولی چند سال دیگر یوز نر هم در ابن دو زیستگاه نخواهد بود.

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 3

 2. جنگل بلوط می‌گوید:

  وضع یوز نسبت به دیگر گونه های در معرض انقراض جهان بدتر است چه که نه در باغ وحشها جمعیتی از آن داریم و نه در اسارت قادر به تکثیر آن هستند و همچنین جمعیت آن نسبت به دیگر گونه های در معرض انقراض کمتر است و نیاز به گامهای اساسی برای بقا دارد. همچنین شرایط فعلی یوز وضع چند سال بعد خرس و پلنگ است چه که آلان در بسیاری از زیستگاهها که جزیره ای شده اند یکی دوتا که چه بسا هم جنس هم هستند بیشتر نمانده که چند سال بعد و یا شاید حتی اینک مثل وضع یوز در یزد باشند. حتی در جنگلهای حفاظت نشده شمال هم وضعشان تعریفی ندارد و به سختی قابل مشاهده هستند. . ما بایستی هشدارها را به موقع درک کرده و مشکلات را رفع کنیم وگرنه مثل آب که حداقل از سال ۴۸ یعنی پنجاه سال قبل به هشدارها توجه نشد و به وضع کنونی آب دچار می شویم چند روز پیش مطلبی به عنوان« ثبت جابجایی فرا مرزی پلنگ بین جمهوری آذربایجان و ایران» که لینک آن را در انتها می گذارم می خواندم که یک پلنگ که هم در پارک ملی هیرکان جمهوری آذربایجان و هم جنگلهای گیلان مشاهده شده شده بود کشته شده است و نشان می دهد به علت نبود مناطق حفاظت شده با کیفیت و گستردگی کافی، حتی در جنگلهای پر درخت که پناه و محل مخفی شدن و زندگی پلنگ و دیگر وحوش است هم پلنگ چندانی نمانده و اگر هم باشد سریع از بین می رود. و نیاز به شناسایی زیستگاههای ارزشمند و ارتقای حفاظت آن وجود دارد.

  http://www.wildlife.ir/%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d8%ac%d8%a7%d8%a8%d8%ac%d8%a7%db%8c%db%8c-%d9%81%d8%b1%d8%a7-%d9%85%d8%b1%d8%b2%db%8c-%d9%be%d9%84%d9%86%da%af-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%a2%d8%b0/

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 3. DORNA می‌گوید:

  کاش دلبر و کوشکی به جای اینکه موش آزمایشگاهی شوند در این منطقه آزاد می شدند… بدون قلاده…
  عمیقا معتقدم طبیعت را هر چه به حال خودش بگذاریم و کمتر دخالت کنیم، نتایج بهتری به بار خواهد نشست.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 8

 4. من هستم می‌گوید:

  واقعاً ۴ سال شد؟!
  بنظرم باید بوزپلنگ رو تو یزد منقرض شده قلمداد کنیم، چون یوز ماده‌ای ثبت نشده، و عملاً بعد از مرگ این ۴ یوز، دیگر یوزی در یزد وجود نخواهد داشت.
  راستی زمانی که اعلام شد یک یوز وارد دشت میرزابئیلی پارک ملی گلستان شده، چقدر امیدوار شده بودم!
  به گوش سازمان برسانید، پارک ملی قئمیشلو و پناهگاه حیات‌وحش موته تنها نقطه امید ما برای حفظ یوز هست، البته اگر قئمیشلو از حالت جزیره‌ای خارج شود و جاده موته هم تخریب.
  البته اگر دوستان کم لطف، مسئله آب را جدی‌تر از ۵۰ یوز ناقابل (در عمل ۲۰ یوز) ندانند!
  سازمان محیط زیست، وزارت نیرو نیست آقای کلانتری!

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 3

 5. زیتون می‌گوید:

  چرای دام آفت بزرگیه که هم اینا را از گشنگی می کشه هم باعث ریزگرد و افزایش دما میشه…..

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 6. صریح می‌گوید:

  چقدرم ضعیف و نحیف شده
  شاید بخاطر نبود شکار باشه

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 7. آب می‌گوید:

  هووورررآآآآآآ

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 8. اسونه پلنگی می‌گوید:

  توی این منطقه اصلا دام احلی وجود ندارد.ولی شکار بسیار کم است.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 9. اسونه پلنگی می‌گوید:

  من بچه همین منطقه ام.

  آبشخوری که یوزپلنگ کنارش ایستاده نیاز به باز سازی دارد ولی محیط زیست بهاباد هیچ کار براش نکرده با اینکه لوله کشی شده ولی لوله هاش خراب شدن و اب فقط برای خوردن تعداد کمی کبک وجود داره حالا یوز پلنگ اونجا چی میخوره خدا میدونه.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 10. کلارى می‌گوید:

  امیدوارم قدردان این سرمایه هاى عظیم باشیم ،

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 11. حقوق دان می‌گوید:

  به نظر می رسد که لاغر و ضعیف باشد و به دنبال طعمه به آن منطقه وارد شده است.جنسیت این یوز ماده است یا نر؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 12. علی می‌گوید:

  جنسیت این یوز نر است و اتفاقا خیلی هم سرحال است

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>