عاملین شکار یک کل وحشی در پارک ملی لار دستگیر و پس از واریز جریمه به دادگاه معرفی شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز شنبه ۹۷/۵/۲۲ نیروهای محیط زیست پارک ملی لار حین گشت زنی متوجه صدای شلیک گلوله در ارتفاعات شدند.

رییس پارک ملی لار در این باره گفت: محیطبانان به جست و جو و ردزنی پرداخته و پس از مدتی سه شکارچی غیرمجاز را مشاهده نمودند.

فرهاد زندی اظهار داشت: شکارچیان متخلف به محض مشاهده مامورین اسلحه ها و لاشه یک کل وحشی سه ساله را رها نموده و به سمت قسمت های جنوبی منطقه متواری شدند.

محیطبانان حدود هفت ساعت به تعقیب و گریز با شکارچیان پرداخته و نهایتا دقایقی پیش از آنکه متخلفین خود را به روستا برساندند موفق شدند آنها را دستگیر کنند.

از متخلفین لاشه یک کل وحشی جوان (حدودا ۳ ساله)، دو اسلحه شکاری دارای جواز حمل، تعداد زیادی مهمات غیرمجاز (فشنگ چهارپاره) و سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد.

متهمین پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

شکارچیان متخلف روز دوشنبه ۹۷/۵/۲۲ مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک کل وحشی را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده در محدوده پارک ملی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از شصت میلیون ریال تا هشتادوپنج میلیون ریال  محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار مراجع قضایی می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

0
-4
  

8 دیدگاه

 1. جنگل شمشاد می‌گوید:

  تعداد کل و بز به علت آسیب پذیری در برابر طاعون و همچنین شکار و مشکلات دیگر در بیشتر زیستگاهها به چند صدتا یا کمتر کاهش یافته است و با توجه به تغذیه پلنگ در کوهستانها از کل وبز، باعث فشار روی آن و بالطبع تعارضات با دامداران و نابودی پلنگها می شود و درنتیجه کل وبز (سلطان صخره ها) نیاز به حفاظت بیشتر دارد.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 6

 2. میر شکار می‌گوید:

  خدا لعنتتون کنه چرا این کل رو شکار کردید؟سازمان محیط زیست به جای ده میلیونی که واریز کردید میتونست مجوز شکار این حیوان رو به خارجیا صد میلیون بفروشه. چرا جلو درآمد زایی سازمان رو میگیرید؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 12

 3. رضا می‌گوید:

  ضمن تشکر از محیطبانان زحمتکش اگه سیاست سازمان محیط زیست به سمت آگاه سازی جوامع محلی و مشارکت دادن انها در حفظ حیات وحش به طرق مختلف سوق داده بشه قطعا شاهد کاهش جرایم شکار وصید خواهیم بود. خودم شخصا شاهد این بودم افرادی که در منطقه حفاظت شده مشغول چوپانی و دامداری هستن هنوز نمیدونن که نباید به توله تازه متولد شده دست زد و حتی شماره تلفن پاسگاه و سازمان محیط زیست رو نمیدونن!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 4. عقاب طلایی می‌گوید:

  سلام.
  از یه حساب کتاب جزیی معلومه که شانزده میلیون تومان این بیچاره ها جریمه شدن .مطمنا اگه شانزده میلیون داشتند دست به شکار نمیزدند پس معلومه دستشون خالیه.چرا حکمی مثل ساختن بیست ابشخور یا مثلا یک سال پاک نگه داشتن یک منطقه رو بهشون نمیدن.یا امثال این حکم ها .نمیشه که فقط پول و پول و پول اون آبشخور سال ها ماندگاره ولی این پول ها هیییییچ .اصلا این جریمه ها معومه کجا میرن

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 1

 5. DORNA می‌گوید:

  امروز سایت سازمان گزارشی از آخرین وضعیت یوز منتشر کرد…
  با وجود همه تلاشی که صورت گرفته است، با توجه به تجربه های گذشته نمی دانم چقدر می توان به نگهداری و حفاظت سازمان از این حیوان در حداکثر شرایط نزدیک به طبیعی امیدوار بود؟!

  تلخ است مانند زهر اما شاید با هزینه ای که برای جراحی و درمان این یوز اصورت گرفت پیش از اینها می شد اقدامات موثر پیشگیری از تصادف در جاده انجام داد…

  تلخ است به تلخی زهر اما شاید یوزپلنگ های قبلی که بلافاصله پس از تصادف جان دادند خوش اقبال تر بودند که درد کمتری کشیدند، و این یوز جوان و زیبا و باشکوه با آن نگاه پر از زندگی چندان خوش اقبال نیست که زنده مانده و در اختیار انسان ها تا چه در انتظارش باشد…

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 6

 6. محمد می‌گوید:

  یوز ۷ماه تلف شد …

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 7. علی می‌گوید:

  اگر یکبار از سلطان سکه و آقازاده هایی که ارز خارج میکردن اینجوری عکس می انداختی اوضاع مملکت این جوری نبود….
  دزدی که نکردن از کوه بالارفتن زحمت کشیدن
  مثل اون خارجی ها هم پول نداشتن که پروانه بگیرن …
  مطمئن باش با این جریمه دفعه بعد نترس تر و با دل و جرئت بیشتر به کارشون ادامه می دن

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 5

 8. جعفر می‌گوید:

  خدارو خوش میاد همیجوری مردم تو خرج خودشون بر نمیان بعد این جریمه های سنگین…اون ببدبختا هرچی کار میکنم دخلو خرجشون به هم نمیخوره همش عقبن مردم از گشنگی به جون هم افتادن شما دونبال جریمه هستید اره حداقل قبل از جریمه یه پرینت حساب از حسابشون بگیرید بفهمید از زور ناچاریه نه تفریح خوبه دزدی نکردن طرف آدم میکشه اختلاس میکنه عکسی ازش نمیبینیم بعد بخاطر شکار اونم فصل شکار چون پول نداشتن پروانه بگیرن باید این جریمه سنگینو بدن واقعا خسته نباشید

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>