پیش‌نویس سند فاز سوم پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تدوین شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین پیش‌نویس سند فاز سوم پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی خبر داد.

حمید ظهرابی با اعلام این خبر گفت: فرایند تدوین پیش‌نویس سند فاز سوم، در کمیته فنی پروژه انجام شد. نیازمندی‌های، فرصت‌ها، تهدیدها و خط مشی پروژه نیز در کارگروهی متشکل از کارشناسان، داوطلبان و همکاران پروژه پیشنهاد شده بود.

وی ادامه داد: این پیش‌نویس شامل اهداف، فعالیت‌ها، شاخص‌ها و خروجی‌های مورد انتظار از پروژه در فاز سوم و برای مدت ۵ سال است که به برنامه عمران ملل متحد (UNDP) در تهران ارائه خواهد شد.

به گفته ظهرابی، پس از تایید سند نهایی، فاز سوم پروژه با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین UNDP و سازمان حفاظت محیط زیست و با حمایت مالی سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای بین‌المللی آغاز خواهد شد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: در فاز سوم پروژه سعی داریم دامنه پایش‌ها تنها متمرکز بر مناطق تحت حفاظت سازمان نباشد و در کریدورهای مهاجرتی یوز نیز پایش متمرکزتری انجام شود. همچنین بر مشارکت تمام ذینفعان خصوصا جامعه محلی و مسایل مربوط به معیشت پایدار آنها تاکید شده است.

در پیش‌نویس این سند، مواردی همچون «تدوین و اجرای طرح جامع برای مدیریت زیستگاه‌های یوزپلنگ با کمک ذینفعان محلی» و «پایش سیستماتیک جمعیت یوزپلنگ و طعمه‌ها در همه زیستگاه‌های طبیعی بالقوه و گذرگاه‌های مهاجرتی» از خروجی‌های مورد انتظار فاز سوم است.

همچنین «بهبود حفاظت از یوزپلنگ و طعمه‌هایش از طریق آموزش نیروی انسانی و محیطبانان»، « تدوین طرح حفاظت خارج از عرصه طبیعی (ذخیره‌گاه طبیعی محصور، تکثیر در اسارت و…)»، «تدوین طرح جامع افزایش آگاهی عمومی با بسیج جوامع محلی و عموم مردم»، «تدوین طرح جامع برای معیشت پایدار جایگزین (اکوتوریسم، کشاورزی و دامپروری پایدار و…) از طریق رویکردهای مشارکتی» و «شناسایی تعارض‌ها بین حیات‌وحش و جوامع محلی و اجرای طرح‌هایی برای حل این تعارضات به شیوه مشارکتی» از دیگر خروجی‌های مورد انتظار پروژه در فاز سوم است.

«تقویت همکاری بین ذینفعان ملی و استانی» و «افزایش آگاهی و ظرفیت‌سازی برای مسئولان کشوری، استانی و محلی (مانند قضات، نمایندگان مجلس و مدیران)» از دیگر خروجی‌های مورد انتظار فاز سوم پروژه است.

ظهرابی درباره اعتبارات مالی فاز سوم گفت: پس از نهایی شدن سند فاز سوم، ارزیابی‌های مالی فاز سوم نیز مشخص خواهد شد

پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از سال ۱۳۸۰ با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه عمران ملل متحد آغاز به کار کرد.

+2
0
  

11 دیدگاه

 1. رشید می‌گوید:

  سالهاست که محیط زیست در سیاست غرق شده وماشاهد نابودی محیط زیست و حیات وحش شده ایم و فقط حرررررررررف شنیده ایم .

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 2. DORNA می‌گوید:

  با از دست رفتن هر یوزپلنگ تا مدتی از این وعده ها از مدیران سازمان شنیده شده، حرف هایی که بیش از نگرانی برای سونوشت حیات وحش نشان از نگرانی برای مقام و سمتشان دارد…

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 3. میر شکار می‌گوید:

  فقط جاده ها رو ایمن کنید .نه سند میخواد نه فاز .

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 4. هادی می‌گوید:

  فقط لطفا اسم صحیح ش استفاده بشه :
  ” فاز سوم پروژه بین المللی انقراض بنیادی نسل یوز” به هدف بازگشت ارامش به گوسفندان و اهوان دشت های ایران
  این پروژه ۱۰۰% موفق خواهد بود.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 5. فرهاد می‌گوید:

  برنامه خوبیه. البته اگه واقعا اجرا بشه.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 6. رضا می‌گوید:

  نتیجه ۲ تا سند قبلی حفاظت از یوزپلنگ =باقیماندن فقط ۴تا یوزپلنگ نر در استان یزد و خراسان جنوبی
  تا خواسته باشن از سازمان برنامه بودجه برای فاز سوم اعتبار بگیرن قطعا یوزپلنگ در دو استان یزد و خراسان جنوبی منقرض خواهد شد…

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 7. ایمان می‌گوید:

  سند خوب و کارشناسانه ای نوشته شده است ولی باید همراه با جدیت و تلاش بسیار و دلسوزانه باشد امروز شرایط یوزپلنگ به شدت بحرانی است و باید یک بسم الله گفت و بدون تعلل وارد کار شد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 8. آرش می‌گوید:

  به جای این همه هزینه برا تنظیم اسناد بالادستی پول بزارید محدوده ها رو فنس بکشید تونل های ارتباطی بین دو ناحیه محصور رو هم تاسیس کنید سند بالادستی پیشکش. اگر نمیتونین پول جمع کنید از مردم پول بگیرید به صورت کمک مردمی

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 9. صریح می‌گوید:

  اگر شما دخالتی در حیات وحش نکنید همه چیز درست میشه
  حیوانات در حیات وحش خودشون مراقب خودشونن ولی مسیولین عزیز با مجوزهای بی در و پیکر و نگاه کسب درآمد از حیات وحش هیچ وقت نمیتونن از این زبون بسته ها حفاظت کنند و این سندها شعاری بیش نیست
  تا وقتی با لابی مجوز احداث جاده داده میشه و مجوز احداث انواع معدن درست در قلب حیات وحش داده میشه تا وقتی به شکل های مختلف مجوز شکار و اسلحه داده میشه و اخبار کشتار گونه های نادر رو مخفی و بایکوت میکنید
  این حرف ها و سند های بی خاصیت رو هم بذارید در کوزه و آبش رو بخورید ” دو صد گفته چون نیم کردار نیست”

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 10. ایمان می‌گوید:

  کارهای تبلیغاتی و نمایشی بدون هیچ دستاوردی

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 11. جمشید می‌گوید:

  بیست،!!!
  نمره انشای تنظیم کننده پیش نویس سند.!
  خدا وکیلی،
  برای تنظیم این انشای بی خاصیت چقدروقت و هزینه گذاشته اید.؟!

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>