توضیحات دکتر فتاحیان در مورد گزارش دلیل مرگ یوزپلنگ آسیب دیده در سمنان

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال انتشار مطلبی در این پایگاه خبری با عنوان «دلیل مرگ یوزپلنگ آسیب دیده در سمنان بررسی و اعلام شد» دکتر حمیدرضا فتاحیان (جراح یوزپلنگ مورد نظر) توضیحاتی ارائه نمودند که عینا بشرح زیر منتشر میشود:

تشخیص علت مرگ به هیچ عنوان بدون گزارشی مستند به اسناد پاتولوژی میکروسکوپیک قابل قبول و قابل اطمینان نیست. هر کس که زبان علم را می شناسد می داند که تشخیص علت مرگ منوط به بررسی میکروسکوپی ساختارهای حیاتی مانند قلب، عروق، ریه، کلیه ها و کبد می باشد.

همچنین مطالعات کالبد گشایی و پاتولوژی میکروسکوپیک از دستگاه گوارش، عروق خونی، مثانه (دستگاه ادراری پایینی)، عضلات، مفاصل، استخوان ها و غیره باید در کنار اطلاعات پاتولوژی میکروسکوپیک وایتال ارگانها (ارگان های حیاتی) قرار بگیرد تا بر اساس اطلاعات پاراکلینیک و کلینیک بیمار و تصویر برداری تشخیصی قبل از مرگ در کنار یکدیگر بتواند دلایل مرگ را نشان دهد.

جراح و هر شخصی که تداخل درمانی جراحی انجام میدهد می داند که استفاده از ایمپلنت ها در بسیاری از موارد پاسخ و در مواردی با عدم پاسخ همراه است. مانند تعویض سر استخوان ران، تعویض زانو، تعویض مفصل شانه، کارگذاری ایمپلنت ها به منظور تثبیت شکستگی ها بر روی ستون مهره، کاسه سر و فک پایین که این موارد نیازمند ریویژن (اصلاح مجدد جراحی) می باشد، کما اینکه در بسیاری از بیماران جراحی های مجدد به منظور تصحیح ایمپلنت های استخوانی صورت می پذیرد.

در مورد کیس یوزپلنگ سمنان ناکارآمد بودن تکنیک جراحی انجام شده (کارگذاری ایمپلنت در کمپارتمنت پشتی) و جابجایی مهره ها می تواند به دو دلیل عمده عدم تحمل ایمپلنت به نیروهای فیزیولوژیک و یا نیروهای غیر فیزیولوژیک باشد.

صرف نظر از علت ناکارآمد بودن ایمپلنت ها (انتخاب ایمپلنت توسط جراح و یا برایند نیروهای فیزیولوژیک و غیر فیزیولوژیک وارد بر آن) این جابجایی در مهره ها، مهره ی شکسته شده را به محل قبل از جراحی جابجا می کند و هیچ اتفاق اضافه ای که حاکی از آسیب به دلیل جابجایی باشد رخ نخواهد داد.

همانطور که در تصاویر رادیوگراف مشخص است جابجایی مهره ها و بهم ریختگی ایمپلنت ساختار حیاتی را در بالای ستون مهره ها تهدید نمی کند. ( تنها ساختار حیاتی در ستون مهره ها، نخاع و مننژ است که در کیس مورد نظر انقطاع یافته بود.)

گاهی مواقع مهاجرت پین و ایمپلنت ها (ایمپلنت های نوک تیز) می تواند به ارگان های حیاتی نفوذ کرده و باعث آسیب های جدید در بیمار شود اما صرفا جابجایی ستون مهره به ناحیه قبل از جراحی و ناکارامد بودن تکنیک جراحی نمی تواند باعث مرگ شود.

در اینگونه موارد بیمار، بعد از ارزیابی مجدد (بالینی، پاراکلینیکی و تصویر برداری) مجددا تحت جراحی قرار میگیرد و جراحی Revision با استفاده از تکنیک دیگری صورت میگیرد.

مستندات بسیاری در جراحی و انجام ریویژن در دامپزشکی و پزشکی وجود دارد. قریب به یقین نویسندگان (نویسنده) گزارش علت مرگ یوزپلنگ، اگر به علم جراحی و پیامدهای پس از جراحی آگاه باشند قلم به تحریر علت مرگ به دلیل ناکارآمد بودن تکنیک روان نمی کردند و همچنین اگر آگاه به ناحیه آناتومیک بیمار باشند به خوبی می دانند که عضلات اپکسیال فاقد هرگونه ساختار حیاتی بوده عامل تهدیدی برای بیمار محسوب نمیشوند.

به خوبی می توان اعلام کرد که نویسندگان یا نویسنده محترم گزارش، متاسفانه نه اطلاعی از علم جراحی و عوارض بعد از جراحی دارند و نه ناحیه آناتومیک ستون مهره ها را به خوبی می شناسند.

بنابراین استناد به گزارش تصویر برداری و کالبد گشایی (متخصص تصویر برداری به هیچ عنوان اجازه اعلام نتیجه کالبد گشایی را ندارد) بدون لحاظ نمودن مجموعه موارد مذکور نمیتواند پایه علمی، عقلانی، تخصصی، خردمندانه، و حرفه ای و حتی رعایت شان رشته های علوم بالینی، پاتولولوژی و کلینیکال پاتولوژی داشته باشد.

 

+51
-13
  

11 دیدگاه

 1. علیرضا می‌گوید:

  دکتر عزیز،
  اون گزارشی که می گی گزارش تصویربرداری هست که دکتر ملازم نوشتن نه پاتولوژی.
  معلومه عجله کردن تو نصمیمات و اقداماتتون در شما نهادینه شده.

  داغ Thumb up 8 Thumb down 11

 2. ناشناس می‌گوید:

  مثل اینکه آقایان دکتر ها اصلا متوجه اهمیت محیط زیست و حیات وحش نیستند و این عرصه را به جایگاهی برای خودنمایی و عقده گشایی های شخصی تبدیل کرده اند.
  دکتر فتاحیان با علم به شکستگی کامل ستون فقرات دست به جراحی میزنند وپس از جراحی یک گزارش مرگ از بچه یوزپلنگ به شکل جهت دار و غرض ورزانه علیه ایشون منتشر میشه. گزارش به شکلی نوشته شده که انگار یک جراح هواس پرت که تازه فارق التحصیل شده این یوزپلنگ رو جراحی کرده.
  بدا به این گربه های بزرگ و ارزشمند که بین دانشگاه تهران وکلینیک فتاحیان و کلینیک پردیسان در حال جابجا شدن هستند و هر کدام به شکای از آنها سو استفاده می کنند.

  داغ Thumb up 5 Thumb down 4

  • احسان می‌گوید:

   دکتر فتاحیان در زمان قحط الرجال جراح خوبی بود.
   ولی از زمانی که بوی پول و شهرت به مشامش رسید دیگه اون آدم نیست
   الان کارهایی میکنه که بهتره نگیم تا همین یک ذره آبرو باقی بمونه
   نمونه اش دست زدن به همین جراحی که هیچ کس تاییدش نمیکنه

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 3. DORNA می‌گوید:

  یک روز پیش از اعلام خبر از دست رفتن یوزپلنگ مصاحبه ای در سایت سازمان درج شد با آقای خرازیان مقدم مبنی بر اینکه حال عمومی حیوان رضایت بخش است، شخصا وقتی متن مصاحبه را خواندم به نظرم آمد حیوان به شدت در عذاب و رنج است، صبح روز بعد خبر از دست رفتن حیوان منتشر شد، و حیوان حقیقتا راحت شد.

  شاید اگر متخصصان پیش از شروع به درمان حیوان یک ساعت جلسه می گذاشتند و درباره سرنوشت این گونهء یگانه، که هر قلاده اش از هر گوهری ارزشمندترست گفتگو می کردند، حالا اینهمه دریغ و تاسف نمانده بود…

  به جای تخریب، حسادت، تنگ نظری، اتهام، فرافکنی، می شد با همکاری وضعیت ایده آلی برای حفاظت از این توله یوزپلنگ با آن چشمهای درخشان و نگاه های پر از زندگی ایجاد کرد…

  ولی اینجا هر گروهی به دنبال اثبات خودش هست نه رسیدن به وضعیت ایده آل…

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 4. هیراد می‌گوید:

  چه فرار به سمت جلوی جالبی!!
  چطور از روشی که تو کتب مرجع برای سگ های نژاد کوچک توصیه شده برای یه یوز ۳۰ کیلویی استفاده شده؟
  شکستگی بعد عمل جراحی و فیکس کردن خیلی بیشتر از قبلش هست و به دلیل درست فیکس نشدن ستون مهره به سمت داخل اومده و اعضای داخلی رو پاره کرده که موجب خون ریزی شده!
  شما فیکس کردید که مهره جا به جا نشه بعد مهره از قبلشم بیشتر جابه جا شد که!
  چرا با غرورتون و فقط برای تبلیغات دست به همچین کاری میزنید؟
  چرا بعد از جراحی حتی یکبار به حیون به این مهمی که جراحی کردید سر نزدید ببینید در چه شرایطی هست و چطوره وضعیتش؟
  پیگیری بعد عملتون فقط تجویز پنی سیلین ۶.۳.۳ بود؟
  حالا حرف از مسمومیت میزنید؟
  میگید محیط زیست از شما خواسته ولی تا جایی که ما میدونیم شما با اوردن انواع و‌ اقسام دلیل و کتاب سعی کردید محیط زیست رو مجاب به انجام همچین عملی کردین که از اول هم معلوم بود فایده نداره.
  چطور فیکس کردین که الان تصاویر به ما متلاشی شدن ستون مهره را نشان میدهد؟
  دکتر فتاحیان نمایش شما تمام شد برای مردم و دامپزشکان هر چقدر میتوانستید از آرزو استفاده تبلیغاتی کردید اما شانس همیشه در خونه آدم رو نمیزنه!
  اینبار تبلیغاتتون جواب عکس داد!!

  داغ Thumb up 7 Thumb down 15

  • DORNA می‌گوید:

   مرور سرنوشت انواعی از حیوانات که با حال عمومی خوب و به امید بهبودی به پردیسان سپرده شدند و جز مرگ سرنوشتی نداشتند، برای هر آشنا به موضوعی کافیست تا از وضعیت پردیسان با خبر شود.

   بگذریم از گونه هایی کاملا سالم مانند میمون رزوس و راکون که به دلیل غیر بومی بودن از سوی شما به سرعت محکوم به نابودی شدند، در حالیکه اگر دغدغه حیات وحش و گونه های جانوری را داشتید حتما برای موهبت جان آن حیوانات ارزش قائل می شدید و برای زندگی حفاظت شده شان و بدون تهدید برای گونه های بومی، راه حل های منصفانه تری پیشنهاد می دادید.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 5. امیر می‌گوید:

  آقایان نابلد و نا کارآمد اینهمه توجیه و عوام فریبی را تمام کنید .

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 6. هاشم می‌گوید:

  فرض ما براین است که توضیحات جنابعالی متین و صدیق. اما چرا در مورد عدم تشخیص پارگی ریه و آسیب یکی دیگه از مهره ها دفاعیاتی ارائه ندادید؟؟؟؟؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 7. احسان می‌گوید:

  این داستان ها و توجیح ها چه معنی داره
  شما اصلا نباید دست به این عمل میزدید. هیچ دامپزشکی این کار رو تایید نمیکنه.
  رادیوگراف قبل از عمل رو به هر کسی بالاتر از سن ۷ سال نشون بدی میگه این ستون مهره ها کامل جدا شده.
  جراحی کردن بی دلیل حیوانی که تمام بدنش در شک تصادفه چه دلیلی جز خود نمایی میتونه داشته باشه.
  آقای دکتر فتاحیان، اگر کارهای خطایی را که بر روی دام های کوچک در دکان جراحی تان انجام دادید را نام ببرم که دیگه باید تعطیلش کنید.
  امکان نداره حیوانی، چه سالم و چه بیمار به دکان شما مراجعه کنه و شما براش جراحی تجویز نکنی. ما هم میدونیم خرج زیاده، ولی به هر قیمتی نباید تامین بشه.
  اگر دوست داشتید بفرمایید تا چند نمونه از شاهکار های شما رو مثال بزنم.
  متاسفانه این دفعه خطای خیلی بزرگ و غیر قابل بخششی انجام دادید.
  شما و سازمان محیط زیستی که این اجازه رو به شما داد.
  تاریخ فراموش نخواهد کرد

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 8. حقوق دان می‌گوید:

  جناب دکتر چند صفحه نگاشتن تا بفرمایند نویسنده یا نویسندگان آن گزارش از عقل و خرد و حرفه و علم و تخصص بهره ای ندارند، این مسایل به ما مربوط نیست هر چند حق انتشار دفاعیه را داشتید، اما خارج از گفت و.شنود میان شما و آن نویسنده، احتمالا نظرات را دنبال می کنید، بنابراین خواهش مندیم پاسخ سوالات کاربران را هم دهید:
  بنده هم چند ابهام داشتم
  ۱_ لطفا شفاف به این مهم پاسخ دهید،نویسنده آن گزارش مدعی عدم انجام اقدامات تشخیصی لازم پیش از عمل شده بود،پاسخ حضرت عالی چیست،پاسخش را در متن فوق نمی یابم.

  ۲_در همان ایام که حیوان را مورد جراحی قرار دادید کلیپی از توضیحات(احتمالا شخص شما)حین عمل جراحی در حالی که بدن حیوان شکافته بود منتشر شد، لطفا توضیح دهید چرا در خلال چنین عمل حساس و مهمی اقدام به تصویر برداری شده است، آیا این اقدام موافق علم و حرفه و تخصص و هر آنچه می نامید است.؟

  با تشکر از زحمات حضرت عالی و همکارانتان

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>