دو جنگل بان و دو فعال محیط زیست هنگام مهار آتش در جنگل های مریوان جان خود را از دست دادند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صبح امروز ۹۷/۶/۳ جنگل های روستای سلسی و پیله در ۲۰ کیلومتری شمال مریوان دچار آتش سوزی شد.

در جریان این آتش سوزی جمعی از مردم محلی و فعالان محیط زیست در کنار جنگلبانان برای مهار آتش سوزی وارد عمل شدند.

متاسفانه دو نفر از فعالان محیط زیست مریوان از اعضای انجمن سبز چیا به نام های «شریف باجور» و «امید کهنه پوشی» و دو نفر از جنگل بانان به نام های «محمد پژوهی» و «رحمت حکمتی نیا» در هنگام تلاش برای خاموش کردن آتش جنگل، جان خود را از دست داده اند و تعدادی نیز مصدوم شدند.

طبق اعلام برخی منابع، منفجر شدن مهمات جنگی به جای مانده از جنگ تحمیلی موجب آسیب وارد شدن به این افراد شده و مصدومان حادثه با استفاده از بالگرد اوژانس هوایی به مراکز بیمارستانی در مریوان و سنندج منتقل شدند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها درباره دلیل حادثه نیز گفته است: این افراد مشغول خاموش کردن آتش بوده اند که ناگهان با تغییر مسیر وزش باد در محاصره آتش  گرفتار می شوند.
+1
-13
  

15 دیدگاه

 1. محمدعلى یکتانیک می‌گوید:

  خداحافظ یاران راستین طبیعت
  براى ترک طبیعت زخم خورده ایران خیلى زود بود.
  افسوس ..
  آرزوى صبر دارم براى بازماندگان محترم

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 1

 2. هوای پاک ام آرزوست می‌گوید:

  روحشان شاد ویادشان گرامی باد

  پر طرفدار Thumb up 48 Thumb down 0

 3. محب می‌گوید:

  با ارزوی سلامتی برای همه نمیدونم چرا نمیشه خبر رو قبول کرد اگه امکان داره با پرس جو از کسانی که در صحنه حاضر بودن خبر دقیق تری بدید.

  پر طرفدار Thumb up 47 Thumb down 1

 4. میر شکار می‌گوید:

  چند وقت پیش یک مستند سمت کردستان رو نشون میداد که اهالی یک روستا برای اینکه یکی از خانواده های عشایر نزدیک روستاشون دام نچرونن کل مراتع و جنگل اون منطقه رو آتیش زده بودند .یعنی ارزشش رو داره آدم بخاطر منافع شخصی و دشمنی قومی سرمایه ملی مملکت رو به نابودی بکشه؟تو کشور ما چند دسته افراد وجود دارند :یک دسته دوستدار و دلسوز طبیعت که این عشق و علاقه رو در عما نشون میدند.حتی جونشون رو در این راه میدند مثل این عزیزان.یک دسته هم بظاهر طبیعت دوست هستند و در عمل هیچ کار مثبتی برای حفظ طبیعت انجام نمیدهند و فقط شعار دادن بلدند و از دور نظاره کردن.یک دسته هم جاهل و کوته فکر
  که فقط منافع خودشون براشون مهم هست و بس.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 5. freeman می‌گوید:

  اگه زیاد تحقیق و تفحص بشه ؛ تقصیر گردن شکارچی ها می افته و میگند مهمات به جا مانده از شکار چیان غیر مجاز باعث انفجار شده اگه تا الان هم نگفتند جای شکرش باقیه، با تسلیت به خانواده های مصیبت دیده و آرزوی شادی روح طبیعت دوستان فقید

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 4

 6. بیژن می‌گوید:

  ممکن نیست که علت مرگ آنها آتش سوزی باشد انفجار مین به واقعیت نزدیک تر است که احتمالا برای جلوگیری از عبور ضد انقلاب کار گذاشته شده است مانند کویر کرمان که چند سال پیش اتفاق افتاد برای جلوگیر از عبور کاروان مواد مخدر کار گذاشته بودند در وسط کشور نه در مرز

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 7. زنده یادشان جاودان!
  دوست دارم همیشه «علاج واقعه قبل از وقوع»، صورت گیرد. به همین خاطر چندی پیش در وبگاهِ «جنگل مظلوم» نوشتم، بیایید امسال در جنگل های ایران زمین عزیز، آتش سوزی نداشته باشیم، و سال های بعد آن شیوه ی نیک را پیوسته پی گیریم. بسیار متأسفم که اغلب بعد از فاجعه، طرح دادن ها و هَزار سخنِ دیر هنگام در میهن ما(بر عکس بسیاری از کشور ها) رواجی دل آزار دارد؛ و حیف و سد حیف که ما چنینیم.

  در ضمن با اینکه در ویکی پدیا مطالب با ارزشی در بابِ «مریوان» نوشته شده، اما وقتی وارد واژه شناسی و واژه شکافی در بابِ آن نامواژه می شود، بکلی به بیراهه می رود. موارد زیادی را که همه حدس و غلط است را بیان می دارد.
  چرا؟!
  حدس هم می توان زد؛ در بابِ معنی یک واژه ای به موارد زیادی می توان اندیشید. هیچ اِشکالی ندارد؛ خیلی هم خوب است. ولی نمی توان حدس ها را نوشت و متنشر کرد؛ واژه فقط و فقط یک معنی دارد و بس. و تا زمانی که ما به همان یکی دست نیافته ایم، حق نداریم حدسیات و آن هم حدسیات گوناگون خود را بنویسیم. این خطاست؛ این خطایی بزرگ است، زیرا ما غلطی به دفترخانه ی تاریخ می بریم و بجای درست ثبت می نماییم! در جهان تحقیق گر نیک بنگری این وحشتناک است.
  مریوان، واژه ای است مرکب و عبارت است از مری، یا ماری، + وان. این وان، همان است که در حمام قرار دارد و در زبان های اروپای شرق و غرب به آن وان می گویند، و بعد ها ما واژه ی خود را(واژه ی مشترک در زبان های ایرانی، هندی، اروپایی) را در این مورد خاص از آن ها ستانده ایم. وان یعنی آبگاه، نوعی آبگاه است.
  چرا نوعی آّگاه؟
  زیرا در فرهنگ ایران زمین(در زبان های ایرانی) آبگاه ها دارای نام های بسیار گوناگونند – خونی، هونی، کانی، بیل(مثلِ بیل در شورَه بیل و برزَه بیل – در استان اردبیل و تالش ایران)، وند یا هند(مثل وند و هند در دماوند، سهند، الوند و …)، سِل(سَدِّ سنتی)، و … و دریاچه و دریا.
  شهر وان ترکیه، نام خود از وان آن منطقه(دریاچه ی وان) دارد. در همان مریوان، ما رود مشهور سیروان را داریم. معنی «مری» و «سیر» فعلن بمانَد. هدف از این منگفت این بود که وانِ مریوان، سیروان و دریاچه ی وان و وان حمام، همه یعنی آبگاه؛ ژرفایی که آب در آن است. ولی گاه فقط به ژرفایی گفته می شود. وند یا هند یعنی جای گودی رود، آبگاه، مثلِ آبگاه آتشفشانی که همینک در بالای سبلان دیده می شود. ولی در دماوند = دمَ وند، یعنی ژرفایی که از آن دَم = بخار، بر می خیزد. این همان بخاری است که از وند یا چالِه بالای دماوند گاه به بیرون می زند و متخصصین امر را نگران می سازد. عکس دماوند، اغلب با همین «دَم» بر بالایش، که تکه ای ابر را می مانَد، دیده می شود.

  بار ها نوشته ام که از زیبا خیالات علمی ژول وِرن، به درستی تقدیر شده است؛ ولی از خیال علمی ناصر خسروی قبادیانی ما کسی تقدیر نکرده؛ و افسوس! و نوشته ام ای کاش آن بیت زرین او را که خبر ساختن هواپیما را در آن داده، در سر در همه ی هواپیمایی های جهان با آب زر می نوشتند. «درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را». چرخ نیلوفری را به زیر نمی توان آورد، مگر بروی بالای آن. یعنی هواپیما بسازی و با آن به بالای چرخ نیلو فری پرواز کنی؛ یعنی همان کار پُر افتخاری که بچه های ایران همین چند روز پیش کردند.
  حال خطاب به سازمان حفاظت محیط زیست(که امیدارم هرچه زودتر وزارتخانه شود) می گویم، ای کاش بالای ورودی همه ادارات خود در سرتاسر کشور(کیشوَر)* این ضرب المثل نجات بخش را با حالت دستوری می نوشتند: «علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد!»

  * کیشور(کشور، خلاصه) = سر زمین دارای آیین، و نام زن است در تالش زمین. نشانه ی پرچم آن(بُورُوم)، کیش = درخت همیشه سبز شمشاد، است. هنوز تالش ها به شمشاد، کیش می گویند و مانند چوب درخت رَز(درخت انگور) و کِه(زیرفون وحشی، درختی ست طبی) چوبش سوزانده نمی شود. کیش یا شمشاد همان نقش درخت مقدس زیتون را داشت در ایران کهن؛ و به همین خاطر هنوز در تالش زمین مقدس شمرده می شود.
  چرا فقط در تالش زمین؟
  زیرا مانند مفاهیم واژگان که زیر غبار تاریخ رفته، ولی در زبان تالش ها حفظ شده؛ خوشبختانه آن فرهنگ کهن و علمی و آمیخته با خردگرایی نیز حفظ شده و تا امروز آمده. به عنوان مثال همین سه کلمه ی بسیار کهنِ ایرانی «واژه»، «زبان» و «فرهنگ» را فقط با فرمول زبان تالشی می توان شکافت و معنی نمود.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 0

 8. «تسلیت، و زنده یادشان جاودان! و برای افراد خانواده، فامیل و نزدیکان آن عزیزان صبر آرزو دارم. ثروت صبر، گاه به قیمتی بسیار هنگفت بدست می آید …»

  سلام دوستان
  در وبگاهِ «جنگلِ مظلوم» منتشر شد.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 0

 9. اون یکی زیتونخان می‌گوید:

  اونجا (رو کوه) فکر نکنم مین کار بگذارن….منطق نظامی نداره…..بیشتر به تله انفجاری و آتش سوزی عمدی میخوره ….ارتش هم که ریخته اونجا بیشتر شک ایجاد میکنه …..یه ماه پیش هم یازده تا بسیجی اهل سنت را هم که شهید کرده بودن ….

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 0

 10. عماد می‌گوید:

  بازم یه خبر بد دیگه …….‌‌‌‌‌……امید صبر برای بازماندگانشان.مردان با سرشت دیدارتان بهشت……

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 11. سلطان جنگل می‌گوید:

  ناراحت کننده است مرگ یک انسان
  تسلیت…

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 0

 12. همیار می‌گوید:

  وقتی جهت وزش باد به صورت پیش بینی نشده تغییر کند تله ی اتش ایجاد میکند و این دلاوران بی ادعا زنده زنده سوختند تا بار دیگر ثابت شود که جان انسانها و نابودی محیط زیست در کشور ما برای مسئولان بسیار بی اهمیت تر از انچه تصور میشد است

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 13

 13. منصوردهقانی می‌گوید:

  باسلام واحترام به خانواده های این فداکاران وازجان گذشتگان که محیط زیست کشور رادوست داشتند ودرراهش جانفشانی کردند به خانواده های انان که عاشقانه سوختند تسلیت میگویم

  پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 0

 14. منصور می‌گوید:

  با سلام واحترام به محیط بانان عاشق وبا تسلیت به خانواده های این چهار شهید راه وطن که با انفجار مهمات بازمانده از جنگ به شهادت رسیدند . دوستداران محیط زیست ودولت همه باید مواظب محیط زیست کشور باشند تا بهره برداران و متجاوزان به منابع ملی کشور نتوانند به مقاصد شوم وپلید خود که شبیخون به طبیعت وجنگلها که فیلتر هوای کشورند بزنند ما مردم هم از دولت میخواهیم هنگامیکه درشهری نیاز به زمین جهت احداث کارخانه ای یا پادگانی دارند زمینی که بایر وبدون درخت است را جهت نیاز درنظر بگیرند وانجا را اباد سازند تا تمامی عرصه های بیابانی همینگونه سرسبز وخرم گردند

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 0

 15. ناروبه می‌گوید:

  با درود به روان پاک این چهار شهید وطن همه شوراهای شهروروستا توان وقدرت ان شهر وابادی خودشانند ودردولت مردمی وخدمتگزار ایران ان شوراها میتوانند از تاخت وتاز به طبیعت شهرشان جلوگیری کنند ودراین راه از مردم که پشتیبان انها هستند باید استفاده کنند اگر بخواهند همه امور شهرشان دردست خودشان است مگرما ازهمین هوا که سازنده ان جنگلها وابها هستند تنفس نمیکنیم پس وظیفه داریم در حفظ ان کوشش کنیم

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>