اطلاعیه محیط زیست مازندران در خصوص صید و شکار پرندگان مهاجر در سال ۱۳۹۷

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): مهاجرت پرندگان زمستان گذران به تالاب و آبگیرهای استان مازندران از چند روز گذشته با ورود پرنده خوتکا به عنوان پیشقراولان میهمانان زمستانی شروع شد. در این راستا اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران در خصوص شکار غیرمجاز پرندگان مهاجر در شهرهای فریدونکنار و محمود آباد، اطلاعیه ای صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، در این اطلاعیه آمده است: در راستای اجرای ساماندهی و مدیریت شکار و صید در شهرستانهای فریدونکنار و محمودآباد، در سال ۱۳۹۳ طرحی ۵ ساله مبنی بر ساماندهی صید پرندگان و حذف روش‌های غیر سنتی و غیرقانونی تهیه و تدوین شد که این طرح مورد اتفاق نظر مسئولین استان نیز بوده که حذف روشهای غیر گزینشی و صید و کشتار جمعی پرندگان را با روش تدریجی در برنامه قرار داده بود که متاسفانه اجرای این طرح از سوی دامگاهداران مورد تمکین قرار نگرفت.

در سال گذشته نیز در راستای برقراری تعامل، پنج جلسه با نمایندگان دامگاهداران و دستگاههای محلی برگزار شد که باز هم متاسفانه به علت عدم تمکین دامگاهداران به حذف روشهای صید غیر گزینشی (کرس، گذر، دام هوایی و شب دام) عملاً برقرای تعامل ممکن نگردید و اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران بر اساس قوانین و مقررات و تکالیف سازمانی خود، نسبت به معرفی متخلفین به مراجع قضایی اقدام نمود که بر اساس آرای صادره، برپایی هرگونه روش غیر گزینشی در سال ۱۳۹۷ ممنوع شده است.
با توجه به ممنوعیت شکار به روشهای غیر گزینشی و اطلاع رسانی های گسترده صورت گرفته اعم از ابلاغ آرای قضایی صادره به متخلفین، اطلاع رسانی توسط رسانه های گروهی، صدا و سیما و استفاده از سایر روشهای اطلاع رسانی در منطقه مانند نصب بنرهای هشدار دهنده و … هرگونه بهانه جویی را در خصوص هزینه های احتمالی برای آماده کردن اراضی و تهیه دانه از دامگاهداران سلب خواهد نمود.
همچنین متذکر می گردد، در صورت عدم اعلام ممنوعیت شکار از سوی سازمان دامپزشکی کشور، این اداره کل جز روش سنتی دوما، آنهم برای دومادارانی که نسبت به اخد پروانه شکار اقدام نمایند، بقیه روشهای شکار را به رسمیت نشناخته و قطعا بر اساس حکم قضایی اقدام خواهد نمود.
همچنین یادآور می شود که هدف سازمان حفاظت محیط زیست، حفظ سنت دوما و جلوگیری از کشتار بی رویه و بیرحمانه، بمنظور استمرار و حفظ گونه های حیات وحش برای نسلهای آتی و نسل حاضر می باشد و با توجه به اتفاق نظر و همدلی میان دستگاههای مسئول و ناظر در سطح کشور، استان و شهرستان جهت اجرای صحیح قانون با حفظ سنتهای پذیرفته شده، انتظار می رود تا دامگاهداران نیز در این خصوص همکاری لازم را بعمل آوردند.
در پایان از همه هم استانیهای مهمان نواز مازندرانی تقاضا می شود، میزبان شایسته ای برای نادرترین گونه های پرندگان مهاجر جهان بوده و محیط بانان استان را در حفاظت از این میراث‌های طبیعی ارزشمند یاری نمایند.

 

+32
0
  

7 دیدگاه

 1. میر شکار می‌گوید:

  ببینیم و تعریف کنیم…

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 2

 2. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  بعید میدونم جواب بده خخخخخخخ

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 2

 3. مجید(حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  ببینیم خروجیش چیه

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 0

 4. محمد می‌گوید:

  دلم برا محیط بانها میسوزه خدا کنه مدیریتی بشه شکارچی های قانونند بتونن شکار کنن

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 3

 5. رشید می‌گوید:

  فقط حرففففففففففففففف های پوچ

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 2

 6. مسعود می‌گوید:

  یه قرون بده آش….
  به همین خیال باش….

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 3

 7. خلیل شهری می‌گوید:

  من آخرش نتونستم متوجه بشم که اگر دامپزشکی اعلام کنه آنفلوآنزا وجود داره و شکار ممنوعه پس این روش دوما چه داستانیه که با این روش میتونن شکار کنن!
  مگر روش دوما پرنده آنفلوآنزا دار رو از غیر اون جدا میکنه؟
  شما مردم رو چی فرض کردین

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>