اعضای باند حرفه ای شکار و فروش گوشت جانوران وحشی در شمیرانات با تلاش نیروهای محیط زیست پارک ملی لار شناسایی و دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چندی قبل گروهی از شکارچیان غیرمجاز در ارتفاعات آسمان کوه واقع در پارک ملی لار اقدام به شکار غیرمجاز یک کل وحشی نمودند.

رییس پارک ملی لار در این باره گفت: محیط بانان پارک ملی لار متوجه حضور متخلفین شده و آنها را تعقیب نمودند اما شکارچیان که کاملا حرفه ای و آشنا به منطقه بودند موفق شدند در جریان تعقیب و گریز با محیطبانان فرار کنند.

فرهاد زندی اظهار داشت: نیروهای محیط زیست موفق به شناسایی متخلفین نشدند اما گشت و کنترل در محدوده مذکور را در روزهای بعد افزایش دادند.

روز شنبه ۹۷/۶/۳ نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی لار حین گشت زنی در آسمان کوه متوجه صدای شلیک گلوله شده و به جست و جو و ردزنی در ارتفاعات مشغول شدند.

محیطبانان حین دوربین کشی سه شکارچی متخلف را در حال پوست کندن لاشه شکار مشاهده نمودند.

با توجه به فاصله زیاد و صعب العبور بودن منطقه، نیروهای کمکی نیز عازم آسمان کوه شده و کلیه مسیرهای مال روی خروجی را زیر نظر گرفتند.

متخلفین حرفه ای تا زمان تاریک شدن هوا منتظر مانده و سپس برای پایین آمدن از ارتفاعات اقدام نمودند.

گروهی از محیطبانان در ساعت ۳ بامداد متخلفین را مشاهده نمودند اما پیش از اقدام برای دستگیری متوجه شدند شکارچیان وارد یکی از چادرهای عشایر شدند.

نیروهای محیط زیست که پیش از شروع عملیات مقام قضایی را در جریان گذاشته بودند با دستور قضایی تا صبح در کنار چادر محل اختفای متخلفین کمین کردند.

مامورین با روشن شدن هوا و اخذ نیابت قضایی بصورت غافلگیرانه وارد چادر مذکور شده و به تفتیش این مکان پرداختند.

در بازرسی از این چادر لاشه کامل یک کل وحشی تازه شکار شده، دو قبضه اسلحه شکاری مجاز به همراه مهمات و سایر ادوات شکار کشف و ضبط و سه متهم در این رابطه دستگیر شدند.

متخلفین بلافاصله روز یکشنبه ۹۷/۶/۴ مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک کل وحشی را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

با توجه به اینکه افراد دستگیر شده از متخلفین سابقه دار شمیرانات بودند، نیروهای محیط زیست از مقام قضایی درخواست نمودند حکم بازرسی از منزل هر سه متهم در لواسان و حکم تفتیش گوشی تلفن همراه آتها صادر شود.

نیروهای محیط زیست پس از هماهنگی با مقام قضایی و اخذ حکم ورود به منزل به همراه مامورین پاسگاه انتظامی بلافاصله خانه های متهمین را نیز مورد بازرسی قرار دادند.

در بازرسی از منازل متهمین تاکسیدرمی کل وحشی، تاکسیدرمی قوچ وحشی، تاکسیدرمی کبک معمولی، تاکسیدرمی کبک دری و تعدادی تاکسیدرمی از پرنگان آبزی که توسط متخلفین بصورت غیرمجاز شکار شده بودند به همراه دو قبضه اسلحه شکاری دارای جواز حمل و یک اسلحه شماری قاچاق کشف و ضبط گردید.

همچنین در بررسی گوشی تلفن همراه متخلفین تصاویر متعددی از شکار غیرمجاز جانوران وحشی بدست آمد.

هم اکنون کارشناسان محیط زیست در حال بررسی آثار جرم و تصاویر کشف شده از متهمین هستند تا تعداد و نوع جانوران وحشی شکار شده و میزان دقیق ضرر و زیان قابل پرداخت محاسبه گردد.

بر اساس برآورد اولیه میزان ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز جانوران کشف شده بالغ بر یکصد میلیون تومان می باشد که می بایست از طرف متهمین به حساب دولت واریز گردد

متهمین پس از تشکیل پرونده و جمع آوری سوابق تخلف از سایر ادارات محیط زیست به مراجع قضایی معرفی شدند.

از طرف دادستانی برای هریک از متهمین مبلغ سیصد میلیون تومان قرار وثیقه تعیین و به دلیل عدم توانایی در تامین قرار، هر سه متهم تا زمان رسیدگی به پرونده روانه زندان شدند.

این گروه از متخلفین سابقه دار و حرفه ای شهرستان شمیران بودند که مدتها اقدام به شکار غیرمجاز و فروش گوشت شکار میکردند.

متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده در محدوده پارک ملی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از شصت میلیون ریال تا هشتادوپنج میلیون ریال  محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار مراجع قضایی می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

در مورد اسلحه قاچاق کشف شده بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.

+14
-2
  

19 دیدگاه

 1. DORNA می‌گوید:

  درود بر محیطبانان منطقه که با وجود همه خطرات، و سختی ها، با تمام توان، پای پاسداری از میراث طبیعی این سرزمین ایستاده اند در پناه خداوند باشند انشاء الله.

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 28

 2. DORNA می‌گوید:

  پرونده یوزپلنگ شاهرود همچنان برای ما باز است…

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 12

 3. هاشم می‌گوید:

  درود براین محیط بانان باشرف.
  کاش همه محیط بانا در همه جای کشور اینقدر وظیفه شناس باشن.
  شهرما گناباد، شهر کوچیکیه و همه مردم عادی تک تک شکارچیارو میشناسن، حتی از زمان و مکان شکارشون هم خبر دارن، اما دریغ از یک بار کشف جرم و یا دستگیری شکارچی!
  مردم معتقدند که محیط زیست گناباد دستشون با شکارچیا توی یک کاسه ست.
  در حضور خود بنده یکی از شکارچیای حرفه ای و معروف، به یکی از محیط بانا گفت: ماشالا چقد چاق شدی؟! محیط بان هم در جوابش گفت : گوشت شکار درجه یک میخورم بایدم چاق بشم!!!!
  من فقط ازین نگرانم که اینا اون دنیا میخان چی جواب بدن….. نمیدونم چطور وجدان خودشونو راضی میکنن که حقوقشونو حلال بدونن…. ما که مچم

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 25

 4. کبک دری سبزکوه می‌گوید:

  اینها قاتلان حیات وحش هستند.

  داغ Thumb up 10 Thumb down 22

 5. اون یکی زیتونخان می‌گوید:

  متخلفین حرفه ای تا زمان تاریک شدن هوا منتظر مانده و سپس برای پایین آمدن از ارتفاعات اقدام نمودند…..از اونجای که محیطبانان خیلی حرفه ای عمل کردن یه پیشنهاد …..حالا که دوربین های دید در شب در اختیارتون نمی گذارن چرا از سگ آموزش دیده استفاده نمی گنین …..تو مراکز جمع آوری سگ ولگرد می رید سگ های که از نظر سنی و هوش شرایط مناسب(تست های علمی دقیق وجود داره) یادگیری را دارن می تونید بگیرید …..منابع آموزش سگ نظامی هم که فراوان…..شبم تو پاسگاه جاش کنید که پلنگ نبرش(سابقه خراب پلنگ ایرانی در مورد سگ)…….

  داغ Thumb up 7 Thumb down 17

 6. کلارى می‌گوید:

  شکارچى دشمن حیات وحش است ، امیدوارم به أشد مجازات برسند.

  داغ Thumb up 12 Thumb down 37

 7. علی می‌گوید:

  دیده بان بنظر نمیرسه اینا گوشت فروش باشن .تمام شکار ها تروفه و نر سن بالا هستن ؟ ایا یه گوشت فروش خودشو زحمت میده اینقدر ؟ و همچنین کلکسیونی تاکسیدرمی ازش تهیه کنه ؟

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 7

 8. ایمان می‌گوید:

  و بازهم عشایر

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 11

 9. شکارچی مجاز می‌گوید:

  باسلام.سایتی که نظرات کاربران راانتخابی منعکس کنه وچیزی راکه بنفعش نیست راحذف کنه هیچ ارزشی نداره.تعطیل بشه بهتره

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 12

  • مهدی - بست پرو می‌گوید:

   دقیقا من تا حالا چندباری پیام گذاشتم اما انعکاس داده نمیشه در حالیکه اصلا توهین و تهمت و … توی متن من نبود فکر نمی کنم یک انتقاد ساده از وضعیت عملکرد مدیران محیط زیست کشور کار بدی باشه کسی که کارشو درست انجام میده و برنامه داره دیگه نباید از هیچ انتقادی هراس داشته باشه

   پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 2

  • حق گو می‌گوید:

   ایول به شما .حرف حق جواب نداره.

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 10. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  این ارازل و اوباش دفعه اولشون نیست و نخواهد بود

  داغ Thumb up 14 Thumb down 31

 11. مهران می‌گوید:

  من موافق اعدامم.حتی به دلیل قتل جانداری غیر از انسان

  داغ Thumb up 3 Thumb down 29

 12. کبک دری سبزکوه می‌گوید:

  ظاهرا شکارچی های بیشتر از دوستداران محیط زیست از این سایت دیدن می کنند!؟

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 4

 13. میر شکار می‌گوید:

  بله دوست عزیز بیشتر دیدن میکنند چون تعدادشون بالاست و باید به نظراتشون احترام گذاشت و به انتظاراتشون اهمیت داده بشه.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 5

 14. جمشید می‌گوید:

  دست آخر،
  کف دستی،
  شکارچی غیرمجازخارج ازفصل شکار.!

  داغ Thumb up 2 Thumb down 13

 15. جمشید می‌گوید:

  عاقبت،
  کف دستی،
  ملخک.!!!

  داغ Thumb up 1 Thumb down 12

 16. نم نمک می‌گوید:

  افرین برمحیط بانان پرتلاش محیط زیست این شکارچیان نمیدانند که جانوران محیط زیست وحیات وحش متعلق به همه وبرای زیبایی وشکار طبق قوانین ومدیریت محیط زیست میباشد .متعلق به افراد خاصی نیست که بزنند وبکشند وبفروشند وبعنوان زرنگی شاخ انان را به دیوار خانه اویزان کنند کشتن حیوانات زرنگی نیست نادانی است شخصی که دراین موقعیت خشکسالی که جانوران خود متحمل سختی هستند دور ازانسانیت است که ماهم بر انان فشار وارد کنیم وانها را سلاخی کنیم .به نظر من محیط زیست وقضات برای بار اول انهایی که دارا هستند را به جریمه های پولی وهم جریمه های زیست محیطی محکوم کند وانانی که ازروی ناداری دست به شکارمیزنند را جریمه های سنگین زیست محیطی مثل خدمت درشهرداریها محکوم کند

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>