گیلان و مازندران دو استان پربارش کشور دچار خشکسالی مطلق شده اند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): استان های گیلان و مازندران به واسطه همجواری با دریای خزر و حضور رشته کوه البرز بعنوان مانعی برای عبور ابرهای باران زا همواره دو استان مرطوب و پربارش کشور بوده و به فراوانی منابع آبهای سطحی و زیر زمینی مشهور بوده اند. اما مدتی است به دلایل گوناگون از جمله ضعف مدیریت، برداشت و استفاده غیر اصولی و بی رویه از منابع آبی و تغییرات اقلیمی در کمال ناباوری دچار خشکسالی شدیدی شده اند.

بر اساس نقشه های پهنه بندی منتشر شده از طرف مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران کشور، دو استان پر بارش کشور طی یکسال گذشته دچار خشکسالی هواشناسی مطلق و با درجات متفاوت بوده اند.

بر اساس این گزارش و نقشه های مربوطه  که طی دوره یک ساله از تیرماه ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ تنظیم شده است تمامی مناطق استان گیلان دچار درجات مختلفی از خشکسالی از خفیف تا بسیار شدید بوده است که البته خشکسالی خفیف سطحی اندک و خشکسالی شدید و بسیار شدید اکثر مناطق این استان را دربر گرفته است.

در تمامی سطح استان گیلان حتی در یک نقطه کوچک ترسالی ضعیف و یا حتی شرایط نرمال مشاهده نمیشود.

همچنین بر اساس این گزارش تمامی مناطق استان مازندران در بازه زمانی تیرماه ۱۳۹۶ الی تیرماه ۱۳۹۷ دچار درجات مختلفی از خشکسالی بوده است. به غیر از دو نقطه کوچک در مازندران که شرایط نرمال را سپری کرده است در هیچیک از مناطق این استان نیز ترسالی مشاهده نمی شود.

0
-1
  

8 دیدگاه

 1. سلام دوستان
  این پست بسیار مهم، در وبگاهِ «جنگلِ مظلوم» منتشر شد.
  ایران فراوان خشکسالی دیده؛ ولی اینگونه نخشکیده. بخش بزرگی از این خشکسالی های کنونی بخاطر مدیریت نادرست و سوجویی های بیرحمانه و فرصت طلبانه بوده. در این باب بسیار نوشته ام و باز هزاران صفحه می توان از آن دست با مِصداق ها استوار نوشت.
  افسوس که ایران را بطور مصنوعی به این روز انداختند.

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 0

 2. جنگل بلوط می‌گوید:

  بیست سی سال بعد بچه های کوچک جای ما، صاحبان و تصمیم گیرندگان مملکت خواهند بود و روا نیست برای آنها هیچ آب و جنگل و طبیعتی نگذاریم.
  با پیشرفتهای فعلی می توان بدون صدمه به طبیعت می شود حتی درآمد بیشتر هم (مثل گردشگری) کسب کرد و نباید در این شرایط سخت خشکسالی و گرما و آفات به جنگلها فشار وارد کرد و کشاورزی را هم باید اصلاح کرد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 3. پروین می‌گوید:

  متاسفانه به دلیل گرمایش جهانی پرفشار جنب حاره ای هر سال قویتر میشود و به ویژه در تابستان از بارشهای شمال کم میشود.

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 4. میر شکار می‌گوید:

  یه فکری بحال جنگل های گیلان و مازندران کنید ،آفتی بجان درختان جنگل افتاده که بصورت کرم هست و کل برگ درختان رو میخوره و درخت بخاطر بی برگی خشک میشه .چند روز پیش بازدیدی داشتم از اون مناطق واقعاً فاجعه زیست محیطی رخ داده.میشه با سم پاشی این آفت رو نابود کرد.از سازمان محیط زیست تقاضا دارم مثل فاجعه هفتادقله دست دست نکند که کار از کار بگذره و زودتر اقدام کنند.

  داغ Thumb up 6 Thumb down 8

  • جناب میر شکار، یکی از دلایل اصلی رشد آفت ها در جنگل حضور نامبارک آدمیان است که برای سودجویی به جان این باریکه باقی مانده ی نجات بخش افتاده اند. حضور این دوپای خطرناک به دو شکل اصلی ویرانگر جنگل هاست. یکی برداشت از جنگل است؛ جنگلِ انبوه حافظ خود می باشد؛ ولی وقتی بیرحمانه به جانش افتادند، بیماری نیز می تواند آنجا نفوذ کند. شکلِ دیگرِ حضور خطرناک آدمی، خود وجود اوست در جنگل؛ یعنی می تواند ناقل عامل بیماری های جنگلی گردد. خانواده ای پنج نفره(مادر، پدر، دختر و دو پسر) ده ها سال در اعماق جنگل های سیبیر(سیبری، غلط جا افتاده در ایران) می زیستند، تا اینکه در گذر هواپیمایی آن ها را کشف کردند. وقتی کسان دیگری با آن ها ارتباط پیدا کردند؛ یکی بعد از دیگری مردند. البته دختر زنده ماند و در شهر نزد فامیل خود می زیست. کاستن از انبوهی جنگلِ بسیار محدود ایران اشتباه نیست، بلکه خیانت و جنایت است. باید جنگل را خیلی خوب بشناسی تا سخن مرا نیک دریابی.
   بگذار مثالی بزنم تا انشا ننوشته باشم. سال های سال در منطقه ی غرب استان گیلان جنگل ها را بیرحمانه و فقط و فقط برای سود خود غارت کردند و گفتند بخاطر مردم(کارگران) غارت می کنیم. تا اینکه کارد بیرحمی و بی وجدانی به استخوان رسید؛ بعد گفتند ما درخت هایی که پوسیدگی دارد را می بریم. این ها گذشته از بیرحمی نزدیک به مطلق، ناآگاهی شان نیز نزدیک به مطلق است. لطفن دقت فرمایید که این ها مسئول و تصمیم گیرنده اند و نه آدم معمولی. یکی از دوستان جنگل زنبور عسل است. در قدیم در بهار و تابستان در روز آفتابی وقتی وارد جنگل می شدی، ارکستر بزرگی با نوای زنبوران عسل نواخته می شد. ارکستری که در جهان یگانه است و کسی، هیچ کسی را توان آن شدن، نیست. مجریان این ارکستر یگانه و بی مانند بخشی از کندو های خانگی بودند که برای گل نشینی به دشت و جنگل می ریختند؛ ولی بخش بزرگ آن ها در خود جنگل لانه داشتند؛ زنبور وحشی بودند؛ کاملن وحشی.
   راستی، این ها کجا می زیستند؟
   در خوردگی و تهیگاهِ درختان لانه داشتند. بخش خالی شده ی تنه ی درخت، کندویشان بود. حال از آن درختان که خانه ی یاران جنگل بودند دیگر خبری نیست؛ زیرا بریده شده اند.
   سوال: اگر درختان «کَنگُول»(درختانی که بخشی از تنه شان به مرور خالی شده) بریده شوند، چه خواهد شد. از دو حالت خارج نیست؛ ۱ – زنبور ها به صخره زاران میان تهی در آن نزدیکی پناه می برند و آنجا را کندو می کنند. سوال: اگر مثلِ تالش ما، در نزدیکی جنگل صخره زاران میان تهی نباشد، می شود؟ در فصل گرما مدتی در جنگل سرگردان می مانند و با اولین سرما، نابود می شوند. و جنگل و گلزاران از داشتن آن دوستان بسیار مفید محروم می گردند. چنانکه با تولید انبوه تفنگ بادی و ساچمه ای، سیامک و دیگر پرندگان که از بزرگترین دوستان جنگل شمال اند، رو به نابودی رفته اند. جنگلبُر و تفنگ فروش به سود خود می اندیشد، فقط و فقط به سود خود می اندیشند، ولی اگر لازم شد برای تحمیق مردم، مردم مردم هم می کنند؛ این بخش آخر “کارشان”(نابکاری) حتی از خود جنایت شان تهوع آور تر است. در این دل عاشق طبیعت گریه ی هَزار اقیانوس می جوشد، پس بمانَد تا به وقت اش موج زند و هر لحظه با خروش به اوج.

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 3

 5. شهرام می‌گوید:

  با قطع جنگل ها و ایجاد جاده و ساخت ویلاهای متعدد قطع به یقین این خشکسالی ها از بین خواهد رفت. با تلاش مستمر مسئولان و مردم در این زمینه

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 6. دوستان لطفن توجه داشته باشند که منظور من از حضور خطرناک انسان، انسان های گردشگر و بی آزار که حتی حاضر نیستند از کوره راه خارج شده روی چمن ها راه بروند، نیست. گرچه گردشگر نیز می تواند بی احتیاط و ضربه زننده باشد؛ چنانکه سال پیش هزاران هکتار جنگل و باغ چای را به آتش کشیدند؛ آتش ها را خاموش نکرده رفتند و بعد باد وزید و فاجعه رخ داد. منظور من بیش از همه اردوی غارت است با ماشین آلات شان که پیوسته آرامش و از آن مهمتر استواری جنگل را بر هم می زنند با ویرانی؛ این آدم ها و ماشی آلات شان می توانند ناقل آفات، میکروب ها و ویروس ها نیز باشند.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 7. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  قطع بی رویه درختان جنگل وضعیت بد معیشتی کشاورزان که باعث شده ناچار به دوبار و بعضا سه بار کشت باشند حفر چاههای عمیق بدون هیچ نظارتی جهت تامین اب برای کشت دوباره و ….. و از همه مهم تر نبود حتی یک مدیر کار بلد لایق بر سر کار . جای تاسف داره .. دریغ است ایران که ویران شود . کی مشئولین میخوان بیدار بشن و دست از چپاول بردارن

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>