از یک پلنگ بالغ در جزیره اشک دریاچه ارومیه تصویربرداری شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چند روز قبل دوربین های تعبیه شده در مقابل آبشخوری در جزیره اشک دریاچه ارومیه تصاویری را از یک پلنگ بالغ به ثبت رساندند.

این موضوع یعنی حضور پلنگ در جزیره اشک بسیار عجیب است چراکه جزایر دریاچه ارومیه هرگز زیستگاه پلنگ نبوده است.

در سال ۱۳۵۱ یک جفت پلنگ نر و ماده در استان گلستان زنده گیری و سپس به منظور زاد و ولد و کنترل جمعیت قوچ و میش در جزیره کبودان رهاسازی شدند.
لاشه هر دو پلنگ پس از مدتی توسط محیطبانان مشاهده گردید بنابراین و موضوع زاد و ولد پلنگ ها منتفی است.

به احتمال بسیار زیاد با پایین آمدن سطح آب دریاچه ارومیه و باز شدن مسیرهای خشک و باتلاقی به جزایر این دریاچه، پلنگ مذکور نیز از مسیرهای خشک تردد نموده و خود را به جزیره اشک رسانده است.

در حال حاضر جزیره اشک زیستگاه گوزن زرد و قوچ و میش ارمنی است که هردو گونه در گذشته در جزایر دریاچه ارومیه رهاسازی شده اند.

.

+26
0
  

17 دیدگاه

 1. کفتار راه راه۳ می‌گوید:

  این نشان می دهد اگر زیستگاهها را حفظ و احیا کنیم و دارای امنیت و غذای کافی باشند خود وحوش با توانایی های غریزی شان آن را پیدا کرده و خودشان را به آنجا می رسانند. همچنین اگر امنیت و غذا نباشد حتی در جنگلهای انبوه گیلان هم نمی مانند و می روند.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 6

  • جناب کفتار راه راه ۳، حضور این پلنگ در جزیره ای در دریاچه ی ارومیه، خبر از فاجعه ای می دهد که نه فقط خشکیدن دریاچه است، بلکه نابودی وحوش جزیره نیز را نیز در پیش دارد. و هم نشان می دهد در مناطق دیگر پلنگ غذا نیافته؛ پس از موقعیت فاجعه بارِ دریاچه، سود جسته و به آنجا راه یافته. متأسفانه ما زود جَوگیر و ذوق زده می شویم. چنانکه وقتی در نزدیک به ۳۰۰ هزار هکتار(فقط سهم مازندران از البرز مرکزی) چند گله علفخوار را در عکس ها می بینیم، سر از پا نمی شناسیم؛ در حالی که آنجا باید ده ها برابر آن می زیستند که حالا می زیند. از سوی دیگر اگر به آن عکس ها خوب توجه کنید، می بینید که نسل آهو، قوچ، میش و … و بسیاری از پرندگان چنان ور افتاده، که حتی یک دانه نیز به دید عکاس نیامده؛ ولی ذوق زدگی و گول خوردن از روی بی اطلاعی را در بسیاری از نظرات دوستان به وضوح می بینی! که خبر بدی ست.

   پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 8

 2. DORNA می‌گوید:

  از یکی از اهالی در منطقه حفاظت شده توران حوالی روستای عباس آباد پرسیدم در این منطقه از حیات وحش چه حیواناتی می بینید؟
  گرگ؟ کفتار؟ پلنگ؟
  گفت: هیچی هیچ.
  گفتم زمان قدیم چی؟ گفت قدیم می دیدیم کفتار و گرگ زیاد می دیدیم الان فقط آهو می بینیم.

  در شرایطی که دریاچه ارومیه و در حقیقت پارک ملی ارومیه به دلایل کاملا انسانی نابود شد، ساخت میان گذر، ساخته شدن حدود هفتاد صد در مسیر رودهایی که مستقیم یا غیر مستقیم به دریاچه می ریختند، تغییر کاشت از انگور که نیاز آبی ناچیز دارد به باغهای سیب که نیاز آبی بالا دارند، عجیب نیست که هر روز شاهد تغییر اکوسیستم منطقه باشیم و قطعا در مملکت ما کمترین مطالعه ای درباره تغییر اکوسیستم دریاچه ارومیه و تبعات بعدی آن نشده است.

  به هر حال پلنگ یک گنجینه ژنتیکی است که مشاهده اش در هر جای ایران به معجزه می ماند…

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

  • ایمان می‌گوید:

   دقیقا همین پرسش را بنده از چند تن از اهالی سمیرم انجام دادم و آنها هم گفتند در قدیم هربار که به مناطق پیرامونی سمیرم می رفتند همیشه خرس ها را مشاهده می کردند ولی در حدود بیست سال است که دیگر خرسی دیده نشده است. امیدوارم به یاری خدا دوباره این دشت ها و کوه های ایران شاهد برگشتن این حیوانات زیبا و باشکوه باشد.

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

  • امیر می‌گوید:

   من خودم هر بار که از موته به سمت گلپایگان میرفتم و برعکس گله های آهو رو میدیدم، اما الان حداقل ۵-۶ سالی میشه که یک گله آهو هم ندیدم، حالا میان میگن موته بزرگترین زیستگاه آهو هستش، اما مطمعن هستم جمعیتش کمتر یک صدم سالهای گذشته شده که یک مورد هم دیگه ندیدم تو این سال ها.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 3. جمشید می‌گوید:

  پلنگ مغرور مراکان،
  به بزرگترین پارک حیات وحش خاورمیانه که با بی تدبیری محض ویران شد،
  خوش آمدید.!

  داغ Thumb up 9 Thumb down 15

  • آریا می‌گوید:

   دوست عزیز، منطقه مراکان در شمال استان و در شهرستان خوی قرار داره و مطمعنا این پلنگ نمیتونسته از اونجا بیاد پس شما چطور میگید که این پلنگ مراکان است. این پلنگ از مناطق جنوبی استان های آذربایجان غربی و شرقی خودش رو به این منطقه رسونده. این خبر نشان دهنده این هستش که دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین و امن ترین پارک ملی در شمال غرب کشور به خاطر داشتن منابع آبی کافی پوشش گیاهی مناسب و غذا کافی و از همه مهم تر وجود امنیت بسیار بالا نسبت به زیستگاه های اطراف به عنوان یک آهنربا عمل کرده که کل حیات وحش را به سمت خود میکشد. و این موضوع نشان می دهد که مناطق جنوبی دریاچه و استان ارزش حفاظتی دو چندانی دارد به گونه ای که وقتی تیمی از پژوهشگران، محققان و زیست شناسان خارجی قبل از انقلاب برای بررسی وضعیت دریاچه به این مناطق سفر کرده بودند نواحی جنوبی دریاچه و آذربایجان را بهشتی گمشده بر روی زمین توصیف کردند. وجود اکثر جزایر در قسمت جنوبی، ورود دو رود بزرگ زرینه رود و سیمینه رود از قسمت جنوبی و تشکیل دلتای وسیع به وسیله زرینه رود که یکی از بزرگترین دلتا ها در فلات ایران است ، ده ها تالاب اقماری دریاچه که اغلب آنها در این منطقه بوده و با فاصله کمی از دریاچه قرار دارد و باعث می شود که پرندگان دائما بین این تالاب ها و دریاچه در حال جابه جایی باشند و مشکل غذا نداشته باشند و… باعث شده که این مناطق به کانون حیات وحش در منطقه تبدیل شود به گونه ای که بزرگترین زیستگاه گوزن زرد ایرانی در دنیا در جزیره اشک قرار دارد ، بزرگترین جمعیت نژاد خالص قوچ و میش ارمنی بعد از منطقه حفاظت شده مراکان خوی در جزیره کبودان قرار دارد، بزرگترین اجتماع فلامینگو و پلیکان در کل خاورمیانه در دریاچه ارومیه رخ می دهد و حالا هم گل سر سبد همه اونها حضور پلنگ است که نشان می دهد باید از این مناطق بیشتر حفاظت کرد ولی متاسفانه در مناطق جنوبی آذربایجان‌غربی و شرقی مناطق چهار گانه چندانی وجود ندارد و کل مناطق تحت مدریت سازمان محدود به چند منطقه شکار ممنوع می شود. در حالی که تالاب ها ، رودخانه ها ، دشت ها و کوه های این مناطق نیازمند حفاظت بیشتر است.

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 6

 4. زاگرس می‌گوید:

  درود
  چه خبر جالب و مسرت بخشی
  فقط یک نکته بنظر نمیرسه این فیلم از یک دوربین تعبیه شده و ثابت بدست آمده باشد چرا که کاملا مشخصه دوربین حرکت میکنه و با جابجا شدن پلنگ دوربین هم حرکت می کند !!!

  داغ Thumb up 6 Thumb down 9

 5. مسعود می‌گوید:

  عجیب ترین خبری بود که تو عمرم شنیدم!

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 6. رضا می‌گوید:

  این دوربین که از پلنگ فیلم تهیه کرده که دوربین تله ای نیست؟؟؟انگار پشت دوربین فیلم بردار هست یا یه دوربین مداربسته فیلم ضبط کرده.چون دوربین کاملا میچرخه و دوربین تله ای فعلی امکاناتی از قبیل چرخش و دنبال کردن حیوان رو ندارن!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

  • ح. کیوانلو می‌گوید:

   دوربین تله ای هست، اون چیزی که ما میبینیم به نظر فیلمی هست که از روی مانیتور گرفته شده نه اصل فیلم دوربین تله ای

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 7. رضا1394 می‌گوید:

  به علت خشکیدن دریاچه جزایر آن به خشکی متصل شده اند و وحوشی مثل گرگ و پلنگ بومی اطراف مانند مراغه، وارد آن شده و ممکن است بر روی جمعیت گوزن زرد و قوچ و میش ارمنی اثر بگذارند و در حال بررسی می باشد.
  منبع:
  http://www.irna.ir/fa/News/83030133

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 8. من هستم می‌گوید:

  جزیره “ائششک داغی” را باید به فنا رفته بدانیم؛ زیرا با وجود این پلنگ، احتمالاً در آینده به دلیل وفور شکار جمعیت پلنگ فزونی خواهد یافت و بعد به دلیل جزیره‌ای بودن زیستگاه، قوچ و میش و گوزن زرد هردو منقرض و متعاقب آن نیز پلنگ ها از بین خواهند رفت!
  نتیجه دخالت انسان در طبیعت…

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 9. جمشید می‌گوید:

  آریا:
  کاربرگرامی:
  بله،این گربه سان نمیتوانسته است ازمنطقه حفاظت شده مراکان باشد،و منابع تکمیلی بعدی ،عدم صحت یادداشت نگارنده را ثابت میکند.
  ازتذکرقلمی شما قدردانم ولی برپایه اخبار موجود و پیشین،گزارشی ازمشاهده این گربه سان در سایر مناطق آذربایجان بجزمنطقه مراکان گزارش نشده است (که صد البته گزارشات مشاهده ،محتوم باشد گزیده تر است)حدسم این بود، از این منطقه باشد.!
  مطمئن و نه مطمعن!!!هستم بر من خواهید بخشید.!
  درخصوص وضعیت فعلی این منطقه اگر برمدار رویا و خوش خیالی و خود فریبی بچرخیم،قلم فرسایی شما بسیارستودنی است و این درحالیست که در سایه تبعات تاثیرات نابخردانه و خرد سوز عده ای مدیر دائم الصندلی کشور، آثار خشکسالی و خشکیدگی حتی بر روی درختان صنوبر یا سپیدار یا تبریزی که درختان مقاوم منطقه آذربایجان شرقی و غربی بوده اند ازخود باغات اطراف کلانشهر تبریز و ملکان و مرند وییلاق در گذشته سرسبز” یام”و کوشک سرای قابل مشاهده و تا روستاهای دوردست منطقه قطور امتداد یافته است،تا چه رسد به روستاهای اطراف دریاچه رضائیه(ارومیه) و شاهپور(سلماس) و…..!
  در ضمن نقل قول شما در خصوص وضعیت این منطقه طبق نوشته شما مربوط به قبل از انقلاب است در حالیکه ما در خصوص وضعیت اکنون این منطقه صحبت میکنیم.!!!
  و درنهایت اینکه منطقه مورد نظر شما نه مربوط به گزارشات تیم به اصطلاح پژوهشگران و کارشناسان قبل از انقلاب که مربوط به گزارش مصور مجله نشنال جئوگرافی چاپ ایالات متحده در حدود ۲۰ سال قبل و مربوط به منطقه ارسباران و ییلاقات دامنه کوه سبلان است.
  و اینکه وضعیت فعلی زیست بوم دریاچه و حال وروز کلنی های فلامینگو و علفخواران ساکن جزایر، برهمه علاقه مندان مسائل این حوزه مثل روز روشن است.!
  و در نهایت،
  از قلم فرسائی بی منت شما قدر دانم.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 3

  • آریا می‌گوید:

   دوست عزیز نگرش من درباره این مناطق بر اساس رویا و خیال پردازی نیست بلکه من خودم در این مناطق زندگی میکنم و همه گفته هایم را می بینم و وقتی شرایط زیست محیطی این مناطق را با سایر مناطق خشک و آلوده کشور مقایسه میکنم به این مطالب میرسم. در ضمن من با شرایط خود دریاچه کاری ندارم و بار ها گفتم که این دریاچه به طور کامل خشک شده و این اندک آبی که دارد هیچ دردی از دریاچه دوا نمیکند و اینکه هر هفته یکسری اعداد و ارقام از وضعیت دریاچه و تراز آبی آن می دهند صرفا برای گول زدن مردم است. اما گفته های من درباره جزایر دریاچه، تالاب های اقماری دریاچه ، ده ها رود بزرگ و پر اب این حوزه ابریز و عرصه های طبیعی این مناطق هستش که شرایط کاملا متفاوتی با خود دریاچه دارند. به گونه ای که جزایر دریاچه با وجود خشکیدن خود دریاچه از پوشش گیاهی و جانوری بالا و غنی بر خوردار است ، تالاب های این مناطق بسیار پر اب و پر از زندگی هستش نظیر مجموعه تالاب های نقده، نوروز لو میاندوآب، کانی برازان مهاباد و… ، رودخانه های زرینه رود و سیمینه رود و دلتاهای آنها هم به مانند رگ های حیاتی آذربایجان عمل میکنند. و اگر بی خردی مسئولان و خشکسالی به این مناطق اثر گذاشته باشه این تاثیر به اندازه سایر نقاط کشور نیست و از عظمت مناطق جنوبی آذربایجان چیزی کم نمیکند. من با گزارش مصور نشنال جئوگرافی کاری ندارم و اصلا آن را ندیدم . اما من در متن بالا هم گفتم و الان هم تکرار میکنم که قبل از انقلاب گروهی از کارشناسان و زیست شناسان برای بررسی شرایط دریاچه به آذربایجان آمده بودند که حتی فیلم و گزارش کامل آن بازدید وجود دارد و این قضیه و توصیفات آنها از این مناطق هیچ ربطی به ارسباران که شما گفتید ندارد.

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 10. سعید می‌گوید:

  تا جایی که من به یاد دارم در دهه هفتاد بین مردم محلی در استان شایع شده بود که ظاهرا جهت حفظ تعادل زیستی چند نفر پلنگ ایرانی توسط سازمان حفاظت محیط زیست به جزیره منتقل شدند.
  مطمئنا در آرشیو اقدامات اجرایی و حفاظتی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایحان غربی اگر چنین اقدامی انجام شده باشد اطلاعات دقیق آن موجود خواهد بود.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 11. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  باید از مناطق دیگه پلنگ بیارن تا منطقه احیا بشه
  برنامه مهاجرتهای مدرن دقیقا به این نکته اشاره میکنه
  ما باید به این سمت حرکت کنیم تا بتونیم حیوانات رو از مناطق شلوغ به مناطقی که جمعیت کمی دارن سوق بدیم

  داغ Thumb up 4 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>