یک توله پلنگ ایرانی از قاچاقچیان حیات وحش در خوزستان کشف شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): از چند روز قبل نیروهای محیط زیست شهرستان رامهرمز خوزستان از طریق همیاران محیط زیست مطلع شدند عده ای از متخلفین یک توله پلنگ ایرانی را در استان همجوار زنده گیری نموده و قصد فروش آن را دارند.

رییس اداره محیط زیست کاشان در این باره گفت: نیروهای محیط زیست رامهرمز با همکاری پلیس آگاهی این شهرستان بصورت ناشناس و بعنوان خریدار با قاچاقچی توله پلنگ وارد مذاکره شده و متوجه شدند متخلف قصد فروش توله پلنگ به یکی از شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس و خارج نمودن آن از کشور را دارد.

محسن مرحمتی اظهار داشت: مامورین نهایتا با متخلف برای پرداخت پول بیشتر بصورت نقدی و تحویل توله پلنگ به توافق رسیده و روز گذشته (چهارشنبه ۹۷/۶/۲۸) برای انجام معامله در خانه ای در رامهرمز قرار گذاشتند.

در ساعت معین شده یکی از نیروهای محیط زیست و یکی از مامورین پلیس آگاهی رامهرمز با لباس شخصی و بعنوان خریدار وارد خانه مربوطه شده و سایر مامورین در اطراف خانه کمین نمودند.

مامورین وارد منزل شدند اما متوجه شدند توله پلنگ در مکان دیگری نگهداری میشود و قاچاقچیان ابتدا تقاضای واریز پول و سپس تحویل توله پلنگ را داشتند.

مامورین که بعنوان خریدار وارد خانه شده بودند به قاچاقچیان گفتند که پول از طریق لپ تاپی که همراهشان است بصورت آنلاین واریز میشود اما پیش از واریز وجه باید توله پلنگ را ببینند که سالم و سرحال باشد.

یکی از قاچاقچیان با مامورین درون خانه مانده و دو نفر دیگر با یک خودروی پژو ۲۰۶ به محل نگهداری توله پلنگ رفته و پس از مدتی با توله بازگشتند.

مامورین پس از آنکه که از ورود توله پلنگ به خانه اطمینان یافتند موضوع را به سایر نیروهایی که اطراف خانه کمین کرده بودند اطلاع دادند.

دقایقی بعد نیروهای محیط زیست و پلیس آگاهی رامهرمز با هماهنگی مقام قضایی وارد خانه مربوطه شده و هر سه متهم را که غافلگیر شده بودند دستگیر نمودند.

توله پلنگ کشف شده از متخلفین پس از معاینه اولیه توسط دامپزشک صبح امروز از طریق هواپیما به کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در پارک پردیسان تهران منتقل شد.

متهمین پس از دستگیری و تشکیل پرونده با دستور قضایی جهت بازجویی و مشخص شدن جزئیات ماجرا ازجمله مکان زنده گیری، توله های دیگری که احتمالا همراه این توله زنده گیری شده اند، سایر همدستان و غیره در اختیار پلیس آگاهی قرار دارند.

توله پلنگ کشف شده به لحاظ جنسیت ماده و حدودا سه ماهه است.

رفتار این توله پلنگ ازجمله استرس و پرخاشگری حیوان بیانگر آن است که زمان زیادی از زنده گیری و جدا شدن آن از طبیعت نمیگذرد.

این توله پلنگ که به دلیل شرایط نامساعد نگهداری جراحاتی در قسمت سر و صورت دارد هم اکنون جهت مداوا و رسیدگی به جایگاه مخصوص در کلینیک پردیسان منتقل شده است.

.

0
-35
  

20 دیدگاه

 1. اریا می‌گوید:

  جنایت شاخ و دم نداره
  باید این افراد رو مثل همون بچه پلنگ بیگناه زندانی کنن تا قدر آزادی رو بدونن و جریمه سنگین بابت آسیب زدن به بدنه نحیف محیط زیست بدن
  ایران داره نابود میشه

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 3

  • کفتار راه راه می‌گوید:

   وحوشی که در طبیعت وجود دارند برای زندگی در طبیعت صدها دانش و تجربه را از مادرشان می آموزند مانند پیدا کردن آب و غذا، مسیریابی، نشانه گذاری قلمرو، مبارزه و فرار کردن و دفاع از خود در برابر گرگها و دیگر دشمنان، تربیت فرزند و مراقبت از خود در سرما و برف و گرما و بیماری و شکارچیان و دهها مهارت دیگر این یعنی وحوش باغ وحش و وحوش دراسارت توان زیستن در طبیعت راندارند و همه موارد رها سازی وحوش همه به نابودی وحوش انجامیده وحوشی که در طبیعت می بینیم مانند پلنگی که چند روز قبل درجزیره ارومیه نشان دادید میلیاروها ارزش دارد و بایستی به شدت با این شکارچیان برخورد کرد و رحم نکرد و با جریمه سنگین به زندان انداخت.

   همچنین برای تربیت این گونه وحوش بایستی در محیطی وحش و بزرگ نگهداری شده و کم کم زیستگاه آنها را بزرگتر و سختتر نمود و به نوعی به آنها آموزش داد تا شاید اندکی موفقیت حاصلشود. که همچنان که در فوق گفته شد میلیلیاردها هزینه دارد و در حال حاضر فکر می کنم حداکثر برای یوز انجام شود.

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

 2. DORNA می‌گوید:

  خدا قوت به نیروهای محیط زیست خوزستان و کاشان و نیروهای آگاهی.

  واقعیت این است که انتقال توله پلنگ به کلینیک پردیسان، در عمل به معنای حذف همیشگی این جانور از طبیعت و پایان زندگی طبیعی اش در این کلینیک است بالاخره سوابق کلینیک پردیسان بر هیچکس پوشیده نیست…

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 1

 3. مجید می‌گوید:

  خدا لعنتتون کنه بی وجدانها

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 4. یاشار می‌گوید:

  تیتر خبر سه روز دیگه” توله پلنگ کشف شده از قاچاقچیان حیات وحش در خوزستان تلف شد”

  متاسفانه عادت کردم به ان اخبار

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 4

 5. مهراب مهرآبادی (پلنگ هفتاد قله) می‌گوید:

  وقتی محیط زیست کشورتو بفروشی به عربها نشان دهنده این است که غیرت نداری.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 1

 6. مجتب می‌گوید:

  قطعا تا چند روز دیگه خبر مرگ این توله پلنگ در همین وبگاه منتشر خواهد شد
  پردیسان مقتل حیات وحش ایران است

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 7. رضا می‌گوید:

  از همیاران محیط زیست که اطلاع میدن متشکریم اما زنده گیری پلنگ در طبیعت با وجود محیط بانان چطوری امکان داره؟؟؟
  یعنی اینقدر زنده گیری پلنگ و یوزپلنگ تو طبیعت ایران آسونه؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 8. صریح می‌گوید:

  این ها قطعا افراد ساده ای نیستن و محال ممکن هست افراد مطلعی از حیات وحش همدست شون نباشه
  کلا اینطور افرادی نباید آزاد باشن چون از لحاظ میزان وحشی بودن بسیار وحشی تر از حیوانات هستند
  رفتن باندهای قاچاق حیوانات به سمت زنده گیری و فروش پلنگ و یوز پلنگ اتفاق عجیبی هست که باید ریشه ی این باندها خشکونده بشه

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 9. احمدی می‌گوید:

  کاشان همجوار خوزستانه ؟ تقسیمات جغرافیایی تغییر کرده!!! به جای این آرتیست بازیها بهتره از طبیعت و حیات وحش مراقبت کنند این توله پلنگ از بین رفت و تموم شد

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 10. جمشید می‌گوید:

  با ابرازتاسف از حال و روزحیات وحش و زیستبوم رو به مرگ این فلات،باید بدرمان معلول های بیشمار پرداخت و اینکه به چه میزان ازحیث سرمایه های اجتماعی به مرزسربه سری با بیگانگان رسیده ایم.!
  صحبت ازقا چاق گونه های کمیاب یا گران قیمت به سرزمین های عرب یا غیر عرب مطرح نیست که این نوعی فراربه جلو و توجیه کاستی ها و سو مدیریت مدیران دائم الصندلی در کشور است.
  وقتی در برنامه گروه خبره مستند ساز” ثریا”با موضوع “حکمرانی دلار”که در سال ۱۳۹۳ تهیه و روزجمعه مورخ ۳۰ شهریورماه امسال از شبکه مستند سیما باز پخش شد واژه “مهیا ” را “محیا ” و در زیرنویس های شبکه خبر،غلطهای مصطلح همانند “نعنا”بجای “نعناع ” و مجری برنامه اخبارشبانگاهی شبکه ۲ سیما و اخبار ۲۰۳۰ بجای ترکیب “هجری قمری “به گفتن ترکیب فارسی عربی “هجری خورشیدی” اصرار ورزد ،لابد خوزستان هم مرز با اصفهان و نه حتی کاشان خواهد بود و شوربختانه گردانندگان درگاه “محیط زیست و حیات وحش ایران”، هم بدون تحمل زحمت باز خوانی گزارشات نظیر،و انتشاربدون ویرایش، به این آشفتگی ها دامن میزنند.!!!
  امید وارم این یادداشت بدون تصرف و تاخیر،باشتراک گذاشته شود.!!!!

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 11. میر شکار می‌گوید:

  تا تقضا نباشه تلاش برای دستیابی و عرضه وجود نخواهد داشت .اینجور چیزها هم برای عرضه به پولدارا و مرفحین بی درد هست.
  سرمایه ملی برای یکی از شیوخ عرب… .این کار از قاچاق مواد مخدر هم بدتره . این نامردا حتماً مادر این توله رو کشتن و توله رو زنده گرفتن.جالبه ما یه مستند درست و حسابی از پلنگ ایرانی نداریم(فقط چند تصویر و فیلم کوتاه لحظه ای گرفته شده با دوربین تله ای موجوده) اونوقت اینا تونستن تولشو زنده بگیرن.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 12. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  من از همین متعجبم که ما فقط تصویر و یا فیلم کوتاه چند ثانیه ای از پلنگ داریم اونوقت اینها پلنگ رو زنده گیری میکنند

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 13. حقوق دان می‌گوید:

  دقت کردید این کشفیات از جنس ماده هستند؟ چرا؟ به نظر می رسد سازمان ها و دستگاه های مربوطه باید به این نکته دقت و حساس شوند

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>