متاسفانه آقای کلانتری اختیار تصمیم‌گیری را به شکارچیان سپرده است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به رغم اعتراض‌های فراوانی که در ماه‌های اخیر به صدور و فروش مجوز شکار در کشورمان صورت گرفته، مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست به شدت بر تداوم این تصمیم و گسترش آن اصرار دارند؛ رویکردی که موجب شده برخی نتیجه بگیرند سازمان حفاظت محیط زیست به تصرف شکارچیان درآمده است!

اسماعیل کهرم، دکترای بوم‌شناسی از دانشگاه ولز در گفت‌وگو با خبرنگار «تابناک» با تاکید بر غیرقابل قبول بودن بهانه‌هایی که مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست برای توجیه فروش پروانه‌های شکار مطرح می‌کنند، می‌گوید: متاسفانه آقای دکتر کلانتری، در حوزه محیط زیست طبیعی، اختیار تصمیم‌گیری را به شکارچیان سپرده و محیط زیست طبیعی را از منظر شکارچیان نگاه می‌کند. همین می‌شود که متاسفانه، افسانه‌بافی‌های شکارچیان را امروز از زبان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌شنویم.

وی با ابراز تاسف از اینکه کلانتری در توجیه صدور پروانه شکار گفته بود کل‌های پیر زیاد آب می‌خورند و حذفشان به حفظ منابع آبی برای افراد جوان گله کمک می‌کند، می‌افزاید: همین یک جمله اگر به نقل از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در مجامع بین‌امللی نقل شود برای تخریب جبران‌ناپذیر وجهه محیط زیستی کشور کافی است. این از همان ادعا‌هایی است که شکارچیان متقاضیان جواز شکار، در گذشته برای قانع کردن مخاطب استفاده می‌کردند و البته این روز‌ها دیگر در بین خودشان هم خریداری ندارد.

کهرم با بیان اینکه هیچ منبعی علمی برای اثبات اینکه کل‌ها یا قوچ‌های پیر، بیشتر آب می‌خورند وجود ندارد می‌گوید: به فرض که کمی هم بیشتر آب بخورند. مگر چقدر بیشتر می‌توانند آب بخورند که با توجیه حفظ منابع آب، برای شکارشان پروانه صادر کنیم؟ اگر شیر آب منزلتان را ۲۴ ساعت باز بگذارید، بیش از ۱۰ برابر کل و قوچ‌های کل کشور در این بازه زمانی آب مصرف کرده‌اید.

وی در واکنش به اظهارات حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی و علی تیموری، مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر اینکه صدور پروانه شکار چهارپایان پیر، در راستای اهدافی مثل تعدیل جمعیت و یا اصلاح نسبت جنسیتی وحوش انجام می‌شود می‌گوید: با کمال تاسف باید بگویم این آقایان، خدا، وجدان و منافع ملی را صرفا برای حفظ میزشان زیر پا گذاشته‌اند، چون اطمینان دارم بهتر از هر کسی به نادرستی این اظهاراتشان واقف هستند. مگر نسل وحوش و ترکیب جنسیتی‌شان طی میلیون‌ها سال با کمک اسلحه تلسکوپ‌دار رمینگتون حفظ شده که از ما می‌خواند چنین توجیهی را برای شکارفروشی، بپذیریم؟ یعنی اگر ما نباشیم که یخچال‌هایمان را با گوشت کل پیر پرکنیم و دیوار‌های خانه‌مان را با سر و شاخ تروفه تزئین کنیم، نظام طبیعت مختل می‌شود؟

کهرم درباره ادعای افزایش جمعیت علفخواران که به گفته مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید در سال ۹۶، به ۱۸۰هزار راس چهارپا رسیده می‌گوید: جمعیت علفخواران به ۱۲۰‌هزار راس هم نمی‌رسد. اما به فرض که ۱۸۰هزار راس شده باشد، من از این آقایان مسئول سوال می‌کنم، آیا برای وسعت یک میلیون ۶۴۸ هزار متر مربع، مجموعا، ۱۸۰هزار راس کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر و گوزن، خیلی زیاد است که سازمان حفاظت محیط زیست ناچار است برای تعدیل جمعیتشان پروانه شکار ۷۰ میلیون تومانی بفروشد؟

این بوم‌شناس جمعیت آهو در سراسر کشور را کمتر از ۲۲هزار راس برآورد کرده و می‌گوید: اینکه بخواهند بپذیریم این جمعیت اندک، از نظرشان آنقدر زیاد بوده که برای تعدیل آن پروانه شکار می‌فروشند یک طنز تلخ است.

همه می‌دانیم که با شرایط مناسب محیط زیستی در زیستگاه‌ها، جمعیت وحوش سقوطی چشمگیر داشته. اصلا به فرض که جمعیت زیاد باشد، مگر با حذف افراد پیری که دیگر توان جفت‌گیری ندارند و نقشی در افزایش جمعیت ایفا نمی‌کنند می‌شود بر کاهش جمعیت تاثیر گذاشت؟

آن کل یا قوچ پیر که دندان‌هایش را از دست داده و دنده‌هایش بیرون زده، یک موجود بی‌ارزش نیست که آقای کلانتری تصور می‌کند با فروش پروانه شکارش سودی نصیب محیط زیست شده باشد. آن کل پیر، خوراک شکارچیان طبیعی مانند پلنگ و گرگ است. وقتی سهم پلنگ و گرگ را به شکارچیان می‌فروشید، گوشتخواران گرسنه را به سوی جوامع انسانی سوق می‌دهید.

جایی که تعارضات تلخ حیات وحش با انسان هم خسارات جانی و مالی برای انسان به همراه می‌آورد و در نهایت به کشته شدن جانور گوشتخوار می‌انجامد. همین است که سالانه دستکم ۱۵ پلنگ توسط بومیان کشته می‌شوند.

شما با صدور پروانه شکار، اکوسیستم و زنجیره غذایی یک پناهگاه حیات وحش یا یک منطقه حفاظت‌شده را به جای حفاظت، نابود می‌کنید و بعد خرسند هستید که در برابر فروش پروانه شکار کل پیری که آخرین ماه‌های عمرش را می‌گذرانده مبلغ قابل توجهی به دست آورده‌اید. آقای کلانتری، این تصور اشتباه شما نتیجه این است که با دیدگان شکارچیانی که دور و برتان را گرفته‌اند به طبیعت نگاه می‌کنید.

کهرم یادآور می‌شود: همان‌طور که گفتم، تمامی این ادعا‌هایی که برای موجه جلوه دادن صدور پروانه شکار مطرح می‌شود فاقد پشتوانه علمی بوده و ساخته و پرداخته شکارچیانی است که برای توجیه شکار و دریافت پروانه، تلاش می‌کنند. آن‌ها مانند فرد معتادی که اعتیادش را توجیه می‌کند برای میل بی‌وصفشان به ریختن خون یا به گفته خودشان چکاندن ماشه به دنبال بهانه می‌گردند.

وی ادامه می‌دهد: شکارچیان در سراسر دنیا به شکار پیرترین جانوران یا به اصطلاح خودشان تروفه (به معنای امتیاز) علاقه دارند چرا که با شکار جانوران پیر است که می‌توانند با بلند شاخ و یا دندان آن‌ها رکورد ثبت کنند به همین دلیل سعی می‌کنند به بهانه‌های مختلف حذف جانوران پیر را برای جمعیت گونه، مفید جلوه دهند.

شکارچیان و ذی‌نفعان شکار در همه دنیا چنین دلایلی مطرح می‌کنند، اما آنچه در کشور ما شگفت‌آور است این است که شکارچیان به تصمیم‌گیران در سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل شده‌اند و افسانه‌هایشان را از زبان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌شنویم.

کهرم با تاکید بر تاثیر جبران‌ناپذیر نفوذ شکارچیان در بدنه سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: شکارچیانی مرفه که یا پزشک هستند یا مشاغل پردرآمد دیگری دارند و با اسلحه ۲۵۰ میلیون تومانی و خودروی آنچنانی با چراغ‌خاموش در کویر‌ها و سایر نقاط کشور بار‌ها شکار کرده و به گفته خودشان هم گرگ سفید شکار کرده‌اند و هم گرگ خاکستری، حالا به عنوان مشاوران رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مشاوره می‌دهند، برای محیط زیست نسخه شکار می‌پیچند و بی‌آنکه سابقه علمی در زمینه محیط زیست داشته باشند از تاثیر مثبت شکار بر جمعیت حیات وحش می‌گویند.

وی قرق‌های اختصاصی را که مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست اخیرا وعده افزایش تعدادشان را داده‌اند پوششی برای غارت عرصه‌های منابع طبیعی و جمعیت حیات وحش در زیستگاه‌های مجاور عنوان کرد و گفت: دعوت کردند بروم از زیستگاه منصورآباد کرمان دیدن کنم. به آن‌ها گفتم از این همه هزینه‌ای که در این قرق کرده‌اید چه هدفی دارید؟ گفتند برای خدمت به محیط زیست. اما این جواب، حقیقت نیست.

کهرم با بیان اینکه، با شرایط نامناسب زیستگاه‌ها، وحوش به شدت نیازمند آب، علوفه و امنیت هستند می‌گوید: در این قرق‌ها، قرقبان استخدام کرده‌اند تا قرق کاملا امن و آرام باشد، آبشخور ساخته‌اند و زمین را سبز کرده‌اند، اما هدفشان نه حفظ محیط زیست و اکوسیستم است نه پرورش وحوش. آن‌ها تله بزرگی درست کرده‌اند تا حیات وحش را به سوی آن جذب کنند. سپس مدعی تکثیر و پرورش موفقیت‌آمیز در قرق شده و پروانه شکار می‌فروشند.

پروانه‌هایی که به شکارچیان خارجی دستکم به مبلغ ۷۰ میلیون تومان فروخته می‌شود و این هدف نهایی آنهاست: فریب تربیت باغبان مخور‌ ای گل/ که آب می‌دهد، اما گلاب می‌گیرد.

+1695
-2130
  

41 دیدگاه

 1. آ.ک می‌گوید:

  تا دوره قبل پروژه ویلاسازی و تغییر کاربری تنگ تکاب واقع در منطقه حفاظت شده سرخ و خائیز با وجود پیگیری های فراوان انجام نمیشد ولی در حال حاضر با ابزار …. درحال انجام است این را میگویم با اینکه سرمایه گذار این پروژه از اقوام درجه اول من هست ولی به قدری این پروژه مضر هست که سکوت جایز نیست

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 2

 2. میر شکار می‌گوید:

  من کاری بکار این کارشناسان ندارم اما به چند سوال من پاسخ بدید :
  ۱-آیا باید یک نسبت مناسب بین تعداد حیوان های نر و ماده در یک گونه وجود داشته باشه یا نه؟ و این نسبت در این شکارهایی که تو نظر این کارشناس عزیز اومده چقدره؟
  ۲- از این ۱۲۰۰۰۰ یا ۱۸۰۰۰۰ یا ۲۲۰۰۰ رأس چهارپایی که ایشون فرمودند چند پروانه شکار صادر شده؟
  ۳- میزان رشد جمعیتی این وحوش چند درصد در سال هست؟
  ۴-(اسلحه تلسکوپ‌دار رمینگتون ) رو خوب اومدن ایشون.تلسکوپ برای شکار ماه و ستارگان استفاده می شود نه حیوانات.
  ۵-چرا این بظاهر دلواپس محیط زیست از عدم نظارت و جلوگیری سازمان محیط زیست از دفن زباله های شهری و ریختن فاضلاب ها در رودخانه ها تو کل کشور ایران بجزء تهران صحبتی نمیکنه ؟
  ۶-چرا از جاده های احداثی وسط زیستگاه های جانوران بدون فنس کشی که این همه تلفات از حیوانات میگیره صحبت نمیکنه؟
  ۷-چرا از سازمان محیط زیست در مورد آلودگی کارخانه ها و خودرو ها که کار موثری تا کنون روش صورت نداه صحبت نکرده؟
  ۸- از باز گذاشتن شیر آب صحبت کرده ولی اقدام سازمان محیط زیست در این مورد چی بوده تاکنون؟
  ۹- از اعطای مجوز صید به چینی ها تو آبهای جنوب کشور چرا صحبتی نکرده؟
  ۱۰- از دروغ بزرگ سازمان محیط زیست در مورد آنفولانزای مرغی چرا حرفی نزده؟
  ۱۱- از دست دست کردن و عدم اقدام بموقع سازمان محیط زیست در بحث طاعون در منطقه هفتادقله که موجب از بین رفتن تمام وحوش این منطقه شد چرا حرفی نزده؟
  پس من نتیجه میگیرم هدف این آقا دلسوزی برای محیط زیست کشور نیست دوستان عزیز .

  پر طرفدار Thumb up 117 Thumb down 25

  • دوستدار محیط زیست می‌گوید:

   احسن اینا فقط دشمنی با شکارچی های تفنگ به دست دارن و هیچ مشکلی دیگری با سایر مشکلات محیط زیستی ندارند و تمام تلاشلان را به کار برده اند ضربه به شکارچی ها بزنند خیلی مشکلات محیط زیستی توی کشورمون وجود داره که اسمی از آن ها برده نمیشود دیده بان محیط زیست نیز فقط میگوید این شکارچی را گرفتیم چه کردیم آن شکارچی را گرفتیم چه کردیم هر چی هم که به نفعش باشد تایید میکند هرچی که به نفعش نباشد رد میکند اول که این را گوش زد کنم محیط زیست از اول توسط خود شکارچی ها راه اندازی شد بخاطر جلوگیری از شکار بی رویه و کنترل و درآمد زایی حالا که افتاده دست زن و احساسی برخورد میکنند وضعش بهتر از این مواردی که شما گفتید نمیشود

   پر طرفدار Thumb up 52 Thumb down 16

  • شکارچی می‌گوید:

   این استاد پروفسور همان کسی است که تاکید میکند دریاچه ارومیه قابل احیا نیست و بهتر است بقیه آب باقیمانده را هم خشک کرد و محل را تبدیل به پارک کرد.

   پر طرفدار Thumb up 48 Thumb down 18

  • دومان می‌گوید:

   داداش این بنده خدا واسه مطرح کردن خودش و احتمالا گرفتن سمت در آینده این حرفا رو میزنه
   به نظر من هیچ کس به اندازه ی شکارچی(نه شکار کش ) دلش برا محیط زیست نمیسوزه چون ادامه ی شکار منوط به پایداریه محیط زیسته
   اگه جا و شرایطی برا زندگی حیوانات نباشه شکار و شکارچی دیگه معنی نداره

   داغ Thumb up 5 Thumb down 4

 3. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  الان سواد و دانش و اطلاعات و امکانات مردم رشد کرده و بهره برداری ها و طرحهای سطحی و غیر دقیق پذیرفته نیست. برای مثال همین دیدگاه دربرداشت جنگلهای هیرکانی هم حاکم بود؛ به این نحو که عده ای که ذی نفع هستند به بهانه اینکه درختان مسن می پوسند (برای تامین تنها ده درصد نیاز کشور)
  درخت صد صدوپنجاه ساله را می بریدند و شاید جای آن یک نهال کاج می کاشتند. در صورتی که زیست بوم پیچیده و ظریف جنگلهای هیرکانی بدون هیچ طرح و برنامه طی میلیونها سال کاملا سلامت باقی مانده بود ولی الان از نظر کمی و کیفی به شدت تنزل کرده است. از سوی دیگر این جنگلهای سالم چندین برابر چوب، فایده ایجاد می کنند و فقط صدها رود و جویبار دایمی می سازند و در جاهایی که از بین رفته دهها رودخانه هم از بین رفته و خشک شده و تنها سیلهای سنگین وجود دارد. حالا اگر اصرار به قرق اختصاصی هست در جایی که امکان جذب و مهاجرت وحوش اطراف را ندارد و وحوش اندکی دارد این نگهداری و تکثیر انجام شود نه جنب مناطق و زیستگاههای مهم، قرق اختصاصی بزنیم. و یا کلی جنگل مخروبه داریم اگر می خواهیم جنگلداری و برداشت کنیم در آنها انجام شود.

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 25

 4. پژوهشگر می‌گوید:

  با سلام و احترام؛
  چند نکته در خصوص فرمایشات استاد کهرم عزیز:
  ۱٫با مصرف آب توسط وحوش نه چاهی خشک میشود نه چشمه ای، بلکه علت کمبود آب شرایطی چون تغیرات آب و هوای کره زمین، برداشت بی رویه از منابع آبی با کشاورزی نادرست و یا استفاده برای صنایع و غیره مانند نیروگاه‌های کشور بوده که باعث بوجود آمدن مسئله کم آبی و یابی آبی و فرونشست در سطح کشور شده است(مانند فرو نشست دشت فامنین در استان همدان)
  ۲٫ علت شکار وحوش کهنسال علاوه بر وجود داشتن شاخ های بلند و غیره ، علتی که توسط اکثر اساتید جانور شناس داخلی و خارجی نقل شده: چهار پایانی مانند کل و قوچ بعلت داشتن شاخ‌های سنگین در زمان کهنسالی(که نقش بسیار مهمی در پیروزی در نبرد را دارد) در فصل جفتگیری مانع از نزدیک شدن کل و قوچ های جوانتر به گله شده و خود نیز با توجه به سن بالا قدرت باروری گله را ندارند به همین جهت برای آنها پروانه شکار صادر شده است
  ۳٫از وجود شکارچیان بعنوان مشاور رییس سازمان یاد فرمودید، خاطر نشان میشوم یادمان نرود پایه گزاران اصلی محیطبانی همین شکارچیان قانونمند بوده اند.(تاکید میکنم شکارچیان قانونمند نه شکارکش‌ها و نه قاطلان طبیعت)
  ۴٫در پایان دوسئوال از جناب محیطبان و استاد کهرم:
  سئوال اول:
  اساتید محترم آیا تنها عامل از بین رفتن وحوش در طبیعت شکارچیان هستند؟ در این میان نقش تخریب محل زیست این جانوران توسط صنایع و غیره… چه بوده و دراین مورد چند NGO ، سایت و غیره مانند محیط بان راه اندازی شده و قدرت جسارت و ورود به حوزه سرمایه داران منفعت طلب را داشته‌اند؟
  سئوال دوم:
  اگر شکار مقوله پسندیده نیست چرا در سیاست دولت فعلی و و دولتهای گذشته(که شما اساتید جزئی از آن بوده اید)، تولید سالیانه هزاران اسلحه شکاری ومهمات قرا داشته و در اختیار مردم قرارگرفته است؟ که امروز بسیاری مدعی و خواهان صدور مجوز شکار در سطح کشور باشند؟
  با تشکر و احترام فراوان

  پر طرفدار Thumb up 91 Thumb down 10

 5. مهدی می‌گوید:

  سلام و عرض ادب.جناب دکتر کهرم بزرگوار شما که مشاور رییس سازمان بودید گفتید نمیشود شکار را ممنوع کرد ولی شکارچیان قول بدهند ٢سال شکار نکنند! و از این اظهار نظر شما سه سال گذشته و تازه امسال مجوز داده اند!شما که قرق اختصاصی را نفی میکنید تجربه موفق بسیاری از کشورهای دیگر را در این زمینه چگونه نادیده میگیرید!؟مگر به خاطر دلایل متعدد از جمله وجود جاده و روستاها همه مناطق به هم متصل هستند که همه حیوانات به سمت قرق اختصاصی کشیده شوند؟!طی چند سال ممنوعیت شکار و نادیده گرفتن شکارچی قانونمند چه نتیجه ای حاصل شد!؟متاسفانه مشکل بزرگ ما این است که کسانی در خصوص مساله شکار اظهار نظر میکنند که خود را تحصیل کرده میدانند ولی به تعداد انگشتان دست هم به مناطق نرفته اند و عده ای هم قبلا سمتی در سازمان داشته و به محض بیرون امدن از سازمان دست به انتقاد میزنند و سعی در تخریب چهره افراد دارند.

  پر طرفدار Thumb up 77 Thumb down 10

 6. DORNA می‌گوید:

  نام همه مدیران ارشد سازمان در این سه دهه اخیر، در تاریخ ایران به عنوان خائنان به میراث طبیعی و گنجینه های ژنتیکی ثبت خواهد شد در این سه دهه جمعیت همه وحوش کاهش یافته و با تداوم سیاست های غلط به سمت نابودی می رود.
  به گواه همه استادان تراز اول کشور، فعالان محیط زیست و علاقمندان این حوزه، طبیعت و حیات وحش ایران هر روز تاوان زیاده خواهی، سودجویی های حزبی، رقابت های سیاسی و منافع گروهی مدیران سازمان را می پردازد، از گوشه گوشه ایران هر روز خبری تازه از فجایع زیست محیطی منتشر می شود و آقایان با ژست روشنفکرانه فقط فجایع را باز تعریف می کنند بدون برنامه ای برای جبران یا با برنامه هایی واهی و از ریشه محکوم به شکست.

  داغ Thumb up 27 Thumb down 44

 7. بهروز می‌گوید:

  با سلام جناب آقای کهری دکتری از دانشگاه عظیم الشان ولز هم عنوان اسمی ایشان هم نظراتشان کاملا پوپولیستی تک بعدی و مغرضانه هست. بله شکار بی رویه و شکار کشی کاملا غیر معقول و نابخشودنی است.متاسفانه افراد چه در کسوت شکارچی و چه در کسوت حافظان محیط زیست هر دو نگاهی خارج از تعادل و مغرضانه دارند که نظراتشان غیر قابل اتکا و جانب دارانه میباشد. به امید روزی که در هر دو دسته افراد چه شکارچیان و چه منتقدان شکار حرفه ای نظرات قابل اتکا و غیر مغرضانه و قابل اتکا را شاهد باشیم تا به پیشرف حقیقی و تعالی نیل کنید. یا حق

  پر طرفدار Thumb up 59 Thumb down 8

 8. ناشناس می‌گوید:

  درسته خود کلانتری اشرافی بر محیط طبیعی ندارد ولی معونیم ایشان عالی هستند دوران مدیریتاو مشاوری اقای کهرم هم دیدیم . ساز مخالف زدن.همه بلدن . الان.مشکل اساسی مناطق عدم صدور پروانه شکار بزرگ و پرندگان است.
  کمی تامل کنید جناب کهرم با احساسات صحبت نکنید

  پر طرفدار Thumb up 62 Thumb down 16

 9. م م می‌گوید:

  من تعجب میکنم ایشون ولز درس خونده باشند . این نوع صحبت دقیقا کپی شده چند نفری هستند که چندتا رسانه رو هم تو دست دارند. جناب کهرم مدیریت حیات وحش رو می دونید ولی دارید طفره میرید.

  پر طرفدار Thumb up 66 Thumb down 15

 10. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  اقای کهرم ک: منظورتون دقیقا کی هست ؟؟؟ یعنی میگید شکارچیان پول جمع کردن و یه رشوه سنگین به اقای کلانتری و تیمش دادن که اقا تو رو خدا بیا پروانه بده !!!!؟؟؟؟ و اساسا سازمانی که تقریبا تمام وظایف خودش رو فراموش کرده و دستگیری شکارچی متخلف براش اولویت شده فقط بخاطر خوشایند شکارچیان اومده صد تا پروانه تو کل کشور داده ؟؟؟چه کسی میخواد میز اقای کلانتری رو ازش بگیره واضح تر بگید ما هم بفهمیم و در جریان باشیم . نکنه یه مشت شکارچی قانونمند که سالهاست در انتظار یک پروانه اند ؟؟؟ چطور ه که پلنگی که میاد تو باغ و با دوز اشتباه مامور سازمان از بین میره پیر و سالخوردست و جانش چندان اهمیتی پیدا نمیکنه اما کل های پیر و سالخورده که خیلی هاشون تروفه های درجه یک هستن اینقدر مهم شدن !!!؟؟؟ متاسفم که باید بگم بر خلاف نظر شما گربه سانان و درندگان کمتر به سراغ کل های پیر میرن و زحمت در گیر شدن با شاخهای سنگین و بالای یک متر رو به خودشون نمیدن و اساسا به دنبال بره و بزغاله و میش و بز هستند چون شکارهای راحت تری براشون هست. ضمنا اسلحه مجهز به تلسکوپ!!رمینگتون هم بخشی از دانش و تکنولوژی ایست که مثل همه بخش های دیگه زندگی بشر به خدمت گرفته شده و شما اونو انکار میکنید خودرویی که سوار میشید . کولری که روشن میکنید و … بارها و بارها بیشتر به محیط زیست اسیب میزنه تا اسلحه تلسکوپ دار رمینگتون ولی شما نمیتونید ازش استفاده نکنید ادامه اینکه چه اتفاق مثبتی افتاد تو سالهایی که سازمان پروانه نداد کیا سود بردن شما فکر میکنید که کسی به شکار نمیره تا پروانه داده نشه . مثل معروف مرحوم اینانلو در مورد قطار اهواز و بلیطش رو بیاد بیارین!!!! ضمنا اگر امکان داره شما که اینقدر خوب توضیح میدید بفرمایید در طی این سالهایی که سازمان هیچ پروانه ای حتی پروانه پرند ه هم نداد شما کجا بودید که توضیح بدید که الان سر قلم میرید و طبع شعرتان گل کرده !!!!یادمون رفته که مرجع صدور یا عدم صدور پروانه است و ماها فقط یاد گرفتیم که هی قر بزنیم بی انکه قدمی برداریم . شاید اگر از پول پروانه ها سهمی داشتید شما هم سکوت میکردید .
  !!!. و هزار تا شاید دیگه .

  پر طرفدار Thumb up 81 Thumb down 21

 11. علیرضا می‌گوید:

  سلام اقای محیط بان یا ریئس محیط زیست مثلا ایران
  دلیل اینکه اتباع خارجه در ایران شکار میزنن.و محیط بانان شما با افتخار عکس میندازن.کنار ی خارجی

  ایا ما ایرانیها مال این مملکت نیستیم .و حق استفاده از منابع مملکتمان را نداریم ؟

  پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 22

 12. امین الله اسدآبادی می‌گوید:

  اقای منتظری دادستان کل کشور به خاطر خدا اقدام کنید
  ولله اگر هوادران محیط زیست برای حیات وحش احساس خطر کنند ممکن است حوادث انسانی تلخی رخ دهد
  قوه ی قضائیه هرچه سریعتر نسبت به این گونه هتاکی ها و یاوه سرایی ها و این شکارهای پی در پی قاطعانه واکنش نشان دهد
  این درخواست تمام مردم و حامیان حیات وحش ایران بزرگ است

  داغ Thumb up 22 Thumb down 74

 13. ایمان می‌گوید:

  احسنت به آقای دکتر کهرم
  متاسفانه آینده تاریکی برای سازمان حفاظت محیط زیست در پیش است. اینکه کل های پیر آب بیشتری می خورند و باید شکار شوند از آن سخنانی است که تنها یک دلیل دارد و آن هم توجیه برای به دست آوردن پول و این هم چه توجیه افتضاحی.

  بحث قرق های اختصاصی هم موضوعی است بسیار خطرناک برای حیات وحش کشور؛ به ویژه اگر جانمایی درستی نشوند.
  تاکنون ۱۲۰ نفر از محیط بانان ایران برای پاسداری از حیات وحش به شهادت رسیده اند حال با ایجاد قرق های اختصاصی که زحمات و سختی هایی محیط بانان و دیگر کارمندان دلسوز محیط زیست در این سالیان متحمل شده اند در کوتاه زمانی نابود می شود.

  داغ Thumb up 30 Thumb down 68

 14. منصور می‌گوید:

  درود بااحترام به محیط بانان عاشق محیط زیست کشور .ما اگر محیط زیست کشورمان اگر نگویم همه جا لا اقل درخیلی جاهای کشور که درحال جان کندن است را دوست داشته باشیم وبخواهیم بخواهیم اورا از این بستر نجات دهیم اول ازهمه چیز باید کشورمان ومحیط زیستمان را واقعا دوست داشته باشیم انسانی که میرود جانش را فدا میکند اوکشورش را باعشق میخواهد وهمه این را نمی فهمند باید برایش تلاش کنیم هنگامیکه ما ازجان مایه میگذاریم همه چیزهای دنیوی کنار میرود ما درگذشته نه تنها کار نکرده ایم کارهای منفی نیز انجام داده ایم هنگامیکه رودکر کشش یک سد راندارد سد دوم را چرا زده ایم وبعد از ان سومی دیگر نادانی محض است دربعضی ازاستانها بنظر میاید مسولینش انقدر نسبت به محیط زیست بی تفاوتند انگار که امده ایم که بی تفاوت باشیم انگار که امده ایم درست نکنیم اگرجایی را دوست داریم چرا خودمان فشنگ سهمیه ای میفروشیم ولی برنج سهمیه ای نداریم با این همه ناداری چرا به شوراهای شهرها بخشنامه نمیکنیم که موظفند درحاشیه شهرها هرساله دوهکتاردرخت جنگلی بکارند کشورهای کویری کم کم کویرها را ازمیان بردند وما داریم به کویرها اضافه میکنیم واین همان عشق است

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 1

 15. آ.ک می‌گوید:

  نمیدونم چه اصراری بعضی ها دارند که این جانوران رو با تیر بکشند که برای مثال یک نفر بگوید من شکارچی سینه سوخته ام!
  چرا باید کسی سینه سوخته باشه؟ از داغ اجازه نداشتن برای کشتن حیات وحش؟؟؟؟؟
  حالا بعضی ها زمین کشاورزیشون مورد آسیب گراز واقع میشه و لقب سینه سوخته رو میشه براشون متصور شد تا حدودی
  این که نمیتونید مثل گذشته با کشتن حیات وحش نوستالوژی خودتون رو احیا کنید نمیتونه دلیل غم و غصه باشه دوربین بردارید و تصویر برداری کنید همونطور که بسیاری از بزرگان متوجه نابودی حیات وحش ایران شدند و عکاسی رو جانشین شکار کردند و من دستشون رو میبوسم
  حیات وحش ایران در برابر جمعیت بشری ظرفیت شکارچی رو دیگه نداره
  من واقعا متوجه نمیشم بعضیا میگن قوچ ها و کل ها بخاطر کهولت سن و شاخ های بلند و بر جوان ها غلبه میکنند
  نیروی بدنی جوان ها بسیار بیشتر از مسن ها هست و تا اونجا که میدونم معمولا کل های مسن منزوی هستند

  داغ Thumb up 24 Thumb down 51

 16. آ.ک می‌گوید:

  امنیتی که در منطقه حفاظت شده سرخ و خائیز توسط محیطبانان دلسوز ایجاد شد باعث شد تا جمعیت کل و بز ها افزایش پیدا کرد ، پلنگ ها بعد از چهل پنجاه سال در کمال ناباوری پیدایشان شد،درصورتی که طبیعت دوستان بهبهان و اهالی تا قبل از آن بسیار مصر بودند که دیگر پلنگی نیست شاید هم واقعا از کوه های مجاور مهاجرت کرده باشند یا اینکه افزایش جمعیت چشمگیری داشتند که مشاهدات از ۰ پلنگ به چندین رسید مطمئنا اگر این امنیت منطقه بر هم بخورد با ورود شکارچیان ضررش فقط کشته شدن یک کل پیر نخواهد بود.
  سستی و ظریفی سطح امنیت وحوش در مناطق آسیب زده ی ایران به زحمت شکارچیان غیر مجاز را تحمل میکنند اعمال شکارچیان مجاز از سازمان حفاظت محیط زیستی که بایستی حامی این مناطق باشد خیانت است

  داغ Thumb up 19 Thumb down 44

  • مهدی می‌گوید:

   دوست عزیز مشکل شکارچی و شکار قانونمند نیست
   مشکل بی قانونی و سیاستهای غلط سازمانهای متولی هست
   برای تنویر خاطر عرض کنم که در بسیاری از کشورهای دنیا که سالانه هزاران پروانه شکار پرندگان و چهارپایان صادر میکنند جمعیت حیاط وحش نه تنها کم نشده بلکه به شدت افزایش داشته
   آیا میدونید چرا؟ چون سازمانهای متولی از محل درآمد حاصل از شکارچی های ( به قول شما نابود کننده حیاط وحش ) نسبت به تکثیر و رها سازی چندین برابری وحوش اقدام می کنند
   حالا اینجا یه مشت شکارچی ( البته از نوع قانونمندش) که مایله به شکل قانونی و با هزینه شخصی به دل طبیعت بره گناهکاره؟
   اگر از نظر شما شکار قانونی هم حیاط وحش رو از بین میبره پیشنهاد میکنم قانونی رو ببرن مجلس و شکار قانونی رو کلا لغو کنند
   حکایت افرادی مثل شما که خودتون رو فدایی طبیعت میدونین ، حکایت معروف دوستی با خاله خرسه است. همین تصمیم گیری های عجولانه و غیر کارشناسانه تیشه به ریشه حیاط وحش و طبیعت ما زدند و میزنند.
   جای دوری نریم حاصل تصمیم گیری های غلط در حوزه های زیست محیطی به خاطر بیارین:
   از بین رفتن منابع عظیمی آبهای زیر زمینی
   نابودی تالاب ها
   نابودی جنگلها
   کمبود شدید منابع آبی
   نابودی حیاط وحش
   خشک شدن دریاچه ارومیه
   ریزگردهای جنوب و شرق کشور
   و صدها نمونه دیگر
   به قول مولوی
   شخص خُفت و خرس می‌راندش مَگَس
   وَز ستیز آمد مگس زو باز، پس

   چند بارش راند از روی جوان
   آن مگس زو باز می‌آمد دَوان

   خشمگین شد با مگس خرس و برفت
   بَر گرفت از کوه، سنگی سَخت زَفت

   سَنگ آورد و مگس را دید باز
   بر رُخ خُفته گرفته جای و ساز

   بَر گرفت آن آسیا سنگ و بزد
   بر مگس تا آن مگس وا پس خزد

   سنگ روی خفته را خشخاش کرد
   این مثل بر جمله عالم فاش کرد

   مهر ابله مهر خرس آمد یقین
   کین او مهرست و مهر اوست کین

   پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 14

 17. سعید می‌گوید:

  الان در کشورهای مثل ترکیه و روسیه یک و ماهو نیمه پروانه شکار رو دادن ودارن شکار میکنن ولی افسوس تو ایران هنوز معلوم نیست پروانه شکار پرنده به شکارچیان داده داده میشه یا نه فقط فقط وقت کشی

  پر طرفدار Thumb up 54 Thumb down 13

 18. پوریا می‌گوید:

  آقای مثلا دکتر بحث شکار توی همه کشورهای دنیا هست چرا اونا مشکلی ندارن چرا اونا مشکل انقراض ندارن؟ چون کارهاشون کارشناسیه چون تکسیرو پرورش دارن شما فقط میخواین همه گناهارو بندازین گردن شکارچی. در مورد شکار پرندگانم چرا روسیه و کانادا و ترکیه چرا کشورهای جنوبی خلیج فارس شکار میکنن و کسبیانفولانزا نمگیره؟؟ حتما اسمون ایران ویروس داره که هرسال به این بهانه پروانه شکار پرنده صادر نمیکنین؟؟ متأستفم واسه شما و تمام مسئولین. ما چیمون درست که بخواد محیط زیستمون درست باشه

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 9

 19. احمدی می‌گوید:

  خود اقای کهرم هم سالیان سال در‌محیط زیست سمت داشته و کار مثمرثمری نکرده یانتونسته…از طرفی رییس فعلی سازمان همونه که قول داده بود دریاچه ارومیه رو احیا کنه بعدش دید اینکاره نیست فلنگو بست!!!! کلی هم خرج بالا آوردن

  پر طرفدار Thumb up 49 Thumb down 6

 20. محمد رضا می‌گوید:

  سلام
  جناب کهرم قانون تکثیر و رها سازی وظیفه محیط زیسته و سالهاست که
  اینکارو نکرده و شما ساکت بودی اینهمه تفنگ قاچاق جواز دار شد
  با شما ساکت بودی اینهمه سد ساخته شد و وسط دریاچه ارومیه پل ساختن و
  باز شما ساکت بودی به نظر شما فقط شکار و شکارچی حیات وحشو نابود کرده ؟؟
  پس شما که بلانصبت کارشناسی چرا تا امروز خواب بودی. ؟؟ بهتره. الانم سکوت کنی
  چون ابن چیزا در سطح سواد و‌ مدرک شما نیست ی مدرک الکی که با قدرت تخیل حرفی راجبش
  زده میشه به درد پشت ویترین یا قاب رو دیوار میخوره لطفا شما مثل سالهای گذشته
  سکوت اختیار کنین هم محیط زیست هم. طبیعت گردان اسوده ترن

  پر طرفدار Thumb up 48 Thumb down 12

 21. محسن رزاقی می‌گوید:

  خدایا نه تنها ایران، بلکه همه کشورهای جهان را از دست شکارچی ها نجات بده

  داغ Thumb up 18 Thumb down 39

 22. امیر ( شکارچی قانونمند ) می‌گوید:

  شکار و صید بوده،هست و خواهد بود،اما اصولی و باحساب و کتاب باید صورت پذیرد.چرا جلوی جاده سازی ها،سد سازی ها،معادن،ویلاهای اعیان،دامداران و گله داران،لوله کشی از چشمه ساران کوهستان و زیستگاه برای روستاه ها و باغات شخصی ضربه به حیات وحش نزده،حالا که مدیرانی پیدا شدند با سواد و منطقی،زمیه و زمان بهم ریخته،آقای کهرم بیایید به کشور و محیط زیست این مملکت کمک کنید،نه آن را به حواشی بکشانید

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 14

 23. میر شکار می‌گوید:

  جناب امین الله اسدآبادی شما فرمودید:(قوه ی قضائیه هرچه سریعتر نسبت به این گونه هتاکی ها و یاوه سرایی ها و این شکارهای پی در پی قاطعانه واکنش نشان دهد).مشت نمونه خروار است تو همین سایت من جزء هتاکی و یاوه سرایی و تحمت و ناسزا به شکارچیان از جانب شما طبیعت دوستان چیزی ندیدم.کارتون شده دروغ گفتن و عوام فریبی.یک مقدار حیا و خجالت کشیدن هم خوب چیزیه.
  بخدا قسم ۸۰ درصد شماها اصلاً نمیدونید محیط زیست چی هست و اینجا اظهار نظر میکنید.کی گفته طبیعت ایران در حال نابودیه؟
  توی همین تبلیغات نابودی هدفمندتون به لطف خدا سالی ۱۲٫۵ درصد رشد جمعیتی چهار پایان رو داریم و جالب اینجاست که تو قرق های اختصاصی این رشد جمعیتی بیشتره (بخاطر کنترل بیشتر توسط افراد بومی و رعایت نسبت جمعیتی نر و ماده ها و سن مناسب نرها در گله ها).تعداد نرها نسبت به ماده ها تو برخی از گونه ها به نسبت ۶ نر به ازای یک ماده رسیده که استانداردش ۲ به یک هست.اینا گفته های من نیست، آمار اعلامی مسئولین سازمان محیط زیست همین امسال در برنامه تلوزیونی ۳۶۰ درجه هست که خود مدیر مسئول محترم همین سایت دیدبان تو این برنامه حضور داشتند.چرا هرگز از این نوع خبرها اینجا صحبت نمیکنید؟بس کنید دیگه مردم آگاه شدن با این سیاست نمیتونید به ناحق خودتون رو اثبات کنید.

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 17

 24. حسن سید موسوی می‌گوید:

  جناب کهرم شما که تحصیلات عالیه در کشوری دارید که به لحاظ قانون اسلحه و صید و شکار باز ترین و دست و دلبازترین روی زمین است اونجا اگر مطالعاتی داشتید و اگر واقعا دکنرای شما مثل اکثر دوستانتان تقلبی نباشه اگر مطالعاتی داشتید تا الان میدونستید و ثابت شده بود که پاک کردن صورت مسئله و منع در تمام مسایل دنیوی نه تنها باعث بهبود نشده بل باعث نیست و نابودی شده حتی در مواردی مانند شکار که در چند سال اخیر ناظر درگیری و ریختن خون انسانها به بهای خون پرنده ای بوده و متخلف پروری و بی قانونی نتیجه آن
  جناب کلهرم دکترای محترم لطفا اطلاعات خود را بروز کنید و سعی نکنید آب در آسیاب بیقانون ها و قاتل ها بریزید
  التماس تفکر

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 9

 25. فرزاد مهدوی می‌گوید:

  باسلام
  احتراما میخواستم عرض کنم که بنده حقیر به مدت ۸ سال مدیرعامل منطقه منصورآباد رفسنجان بوده ام به اطلاع همه هموطنان عزیز میرسانم این منطقه ۱۲۶۰۰۰ هکتاری درسال ۱۳۸۷ تحت حمایت انجمن گروه دوستداران طبیعت رفسنجان قرار گرفت که اکثر اعضا هم از قشر شکارچیان بودند.در آن زمان جمعیت قوچ ومیش وکل بز دراین منطقه به مرز نابودی رسیده وکمتر از ۴۰ راس درمنطقه موجود بود.از سال ۱۳۸۹ با حضور کارشناسان محترم سازمان محیط زیست آمار گیری حیات وحش هر سال دراین منطقه انجام شده وآخرین آمار مربوط به سال ۱۳۹۷ انجام شد که تعداد ۹۹۵ راس قوچ ومیش وکل وبز دراین منطقه آماربرداری شده وهر سال روند روبه رشد حیات وحش دراین منطقه دیده میشود.درحالی که این منطقه نزدیک هیچ منطقه حفاظت شده دیگری واقع نشده .سالانه تعداد ۱۰ الی۲۰ راس پروانه شکار دراین منطقه صادر میشود که درآمد آن صرف ۱۲نفر نیروی قرقبان میگردد که وظیفه حفاظت وآبرسانی به حیات وحش را برعهده دارند.هر کسی هم که بخواهد از نزدیک با دستاوردهای این گروه مردم نهاد آشنا شود میتواند به رفسنجان سفر کرده واز نزدیک شاهد این موضوع باشد.امروز قرقهای اختصاصی تنها راه حفاظت از حیات وحش است.این حقیقتی است که درعمل نشان داده که میتواند موثر باشد.

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 6

 26. منتقد می‌گوید:

  بنده شدیداً منتقد و مخالف سیاست های سازمان هستم اما امثال جناب کهرم صرفاً چون جایگاه سابق خود در سازمان را از دست داده اند اینگونه اظهار نظر می فرمایند، اگر ایشان در سازمان منصب داشتند بازهم اینگونه صحبت می کردند؟ قطعاً خیر، علی ایحال شکار تقاضا داشته و باید پاسخ داده شود، اگر پاسخ بالغ بر ٢میلیون شکارچی به صورت قانونی داده نشود قطعا عده ی زیادی از این قشر به صورت غیر مجاز نیاز خود را برطرف می کنند.

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 6

 27. آ. ک می‌گوید:

  هر مشکلی تو کشور باشه باشه هرکسی در برابرشون حرف زده باشه حرف نزده باشه ربطی به این قضیه نداره
  ……. توجیه از طریق پیش کشیدن مشکلات دیگه ممنوع……..
  ایران تکرار میکنم ایران ظرفیت شکارچی رو نداره
  آقای کهرم هرچقدر کوتاهی کرده باشند هرچقد نکرده باشند اینجا مشکل رو به درستی عنوان کردند دمشون گرم چه عمل بشه چه عمل نشه این رو عنوان کردند
  با پیش کشیدن نقایص یا انتظارات براورده نشده توسط افراد و استفاده از اون برای پوشاندن نقاط مثبت فقط باید پا روی پا بذاریم و این و اون رو نقد کنیم
  سازنده رفتار کردن این شکلی نیست
  هرچیز به جای خودش باید بررسی بشه

  داغ Thumb up 19 Thumb down 30

 28. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  جالبه که حتبی رنگ زمینه کامنتهای مخالفین و موافقین شکار با هم فرق میکنه دنبال چی هستید !!!اظهارات اقای کهرم هم یه جوریه که بنظر میاد دنبال جمع کردن رای هست یا بازیش ندادن ناراحته!!!! دید بان انتشار لطفا

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 15

 29. محسن رزاقی می‌گوید:

  در این وضعیت بی رمق حیات وحش آیا هنوز وقت آن نرسیده همانند طرح تنفس جنگل های شمال طرح تنفس برای این حیات وحش نحیف اجرایی شود.
  سازمان محیط زیست هم گدای پول خون حیات وحش و قرق و این طور چیزها نباید باشد، باید وظیفه خود را (حفاظت ) دریابد. چه گویم که باعث خجالت است طوری بدعادت داده اید که بجای فرهنگ محبت به جانداران، در بد ترین شرایط هم طرف فکر صدور پروانه شکار و سلاح و …..است. جای تاسف دارد، افسوس…

  لطفا تا دیر نشده طرح تنفس حیات وحش (این حداقل کار ) را اجرایی فرمایید.

  داغ Thumb up 17 Thumb down 31

 30. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  اون عزیزانی که دنبال شکار بهر عنوان هستند خواهشند از اب گل الود ماهی نگیرن
  شما که میگید ما باید مجوز شکار داشته باشیم میدونید که شکار قاعده و روش خودش داره
  خدا وکیلی کدوم شکارچی این قاعده و عرف رو رعایت میکنه
  ایا فقط حیوانات پیر و سالخورده شکار میشن مطمعا نه
  ایا تمامی زیستگاه ها به یک اندازه پتانسیل داره مطمعا نه
  و هزار اما واگر دیگر
  باید حیات وحش کشور ما چند سالی نفس بکشه تا خودش رو بازپروری کنه وگرنه با این حال وروز شکار معنی نداره که نداره

  داغ Thumb up 14 Thumb down 29

  • شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

   دیگه چند سال تنفس این چه تنفسیه که سال به سال خفه تر میکنه حیات وحش رو شماهایی که دم از حمایت از حیات وحش میزنید و لالایی بلدید چرا خوابتون نمیبره خودتون . یکدومتون داوطلب شدید که یک منطقه رو در اختیار بگیرید به عنوان قرق و از حیات وحشش محافظت کنید . شماهایی که میگید قرق بده قرق رو فقط به شکارچی جماعت نمیدن که برید شما هم بگیرید و محافظت کنید . بعد میخوام ببینم واسه دراوردن مخارجتون راهی جز فروش پروانه محدود شکار دارید یا نه ؟؟؟؟؟

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 7

 31. منصور می‌گوید:

  با سلام خدمت دوستان .دادن پروانه بد نیست فقط ای کاش تبعیض نبود و فقط خارجی ها و پولدار ها از این شرایط استفاده نمیکردن و سازمان حیط زیست جیبش رو پر پول نمیکرد . این پروانه ها باید در اختیار مردم خودمون قرار میگرفت

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 5

 32. محمد می‌گوید:

  والا انقدر حرفای ضد و نقیض میزنن من یکی که کاملا گیج شدم همین آقای کهرم چندی پیش اظهار نظر کردند که نرهای پیر با حذف نرهای جوان اجازه جفت گیری نمیدن و نرخ باروری رو کاهش میدن و باید حذف بشن الان کلا موضعشون عوض شده !!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 4

 33. فریده اقبالی می‌گوید:

  وحشتناکه، کم کاری حامیان حیوانات موجب شده که صفحه دیده بان مصادره شکارچیان قاتل شود ….
  خوب شما هم میبایست دست وپای آخرتان را بزنید.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 5

  • منصور دهقانی می‌گوید:

   سلام با احترام به خانم اقبالی درست است که با این اوضاع نابسامان محیط زیست هرچقدر هم تلاشگران وحامیان حیوانات کار کنند بازهم کم است و منظور خانم اقبالی این است که طرفداران وحامیان حیوانات ومحیط زیست زیادتر تلاش کنند از کشته شدن حیوانات ووحوش ناراحتند محیط زیست را درحال جان کندن میبینند . اگر ما همه جدیت بخرج دهیم وتلاشی مضاعف کنیم دولت ومسولین موظفند که بودجه محیط زیست را بیشتر کند و از افراد صالح وکارازموده درمحیط زیست استفاده کند از کم کاری وبی اعتنایی به محیط زیست بپرهیزد . از جنگلها ومراتع که باچرای بی رویه وبا قطع نمودن درختان وبا واگذارکردن وتغییر کاربری نابود میشوند جلوگیری کند. مسولینی که با تخلف وقلدری جنگلها را متصرف میشوند را برکنارکند . منصور

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 34. میر شکار می‌گوید:

  خانم اقبالی اینجا مکان نظر دادن است نه توهین کردن .تحقیق کنید بنیانگذاران همین سازمان محیط زیست تو ایران کیا بودند بعد از این فکاهی ها ایراد بفرمایید.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>