کشتار پرندگان مهاجر باید خط قرمز محیط زیست باشد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: فرهنگ سازی، تشدید نظارت‌ها و برخورد قضایی مناسب راهکارهای مناسب برای کنترل کشتار پرندگان مهاجر است.

عبدالکریم حسین زاده در گفت و گو با خانه ملت، بر لزوم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از کشتار پرندگان مهاجر و به تبع آن شیوع آنفولانزای پرندگان و تهدید صنعت طیور تاکید کرد و گفت: ایران هر ساله میزبان پرندگان مهاجر است اما متاسفانه طی سال‌های اخیر کشتار بی رحمانه آنان توسط عده‌ای سودجو زیر سایه ضعف نظارت محیط زیست نشان داد میزبان خوبی برای آنها نیستیم.

محیط زیست باید با تشدید نظارت ها از صید بی رویه و خرید و فروش غیرقانونی پرندگان مهاجر جلوگیری کند

نماینده نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید با تشدید نظارت ها از صید بی رویه و خرید و فروش غیرقانونی پرندگان مهاجر جلوگیری کند، افزود: متاسفانه شیوه‌های غیرقانونی شکار، نسل پرندگان مهاجر را در معرض انقراض قرار داده و ضعف عملکرد محیط زیست در مهار و کنترل این معضل به خوبی مشهود است.

صید پرندگان باید ساماندهی و حذف روش‌های غیرسنتی باید در دستور کار قرار گیرد

وی با بیان اینکه محیط زیست باید بر صید و شکار سنتی پرندگان مهاجر نظارت بیشتری داشته باشد، ادامه داد: صید پرندگان باید ساماندهی و حذف روش‌های غیرسنتی در دستور کار قرار گیرد تا خطر صید بی رویه و انقراض نسل پرندگان مهاجر کاهش یابد.

لزوم نصب دوربین‌های مدار بسته در محل زیست پرندگان مهاجر

نایب رییس فراکسیون امید مجلس دهم، با تاکید بر لزوم نصب دوربین‌های مدار بسته در محل زیست پرندگان مهاجر، گفت: همانطور که در حوزه‌های شهری از دوربین‌های مداربسته برای شناسایی متخلفان استفاده می‌شود باید در تالاب های مناطق جنوبی و شمالی کشور نیز نسبت به نصب این دوربین‌ها اقدام کرد؛ بی شک اگر نظارت نرم افزاری و سخت افزاری مناسب را در این مناطق داشته باشیم کشتار و صید پرندگان به حداقل خواهد رسید.

حسین زاده با بیان اینکه محیط زیست باید در سال جاری با راهکارهای مناسب صید غیرقانونی پرندگان مهاجر را به حداقل برساند، تصریح کرد: البته انجام تدابیر پیشگیرانه از سوی محیط زیست باید با آموزش‌های محیط زیستی همراه باشد و رسانه ملی باید با تولید برنامه‌های آموزشی مناسب به مدیریت و کنترل این معضل کمک کند.

کشتار پرندگان مهاجر باید خط قرمز محیط زیست باشد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه کشتار پرندگان مهاجر باید خط قرمز محیط زیست باشد، گفت: بی‌شک با نظارت قوی و برخورد قضایی مناسب با متخلفان می توان تا حدودی به نسل‌کشی پرندگان مهاجر پایان داد البته در بلندمدت باید بتوان آموزش مناسبی را به مردم ارائه کرد و با استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و NGO ها حساسیت‌ها را نسبت به حفاظت از پرندگان مهاجر افزایش داد.

نایب رییس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مجموعه عوامل در کنار هم شرایطی را فراهم کرد تا در مناطق جنوبی و شمالی کشور با کشتار بی‌رحمانه پرندگان مهاجر روبرو باشیم بنابراین نیاز است در شرایط فعلی بستری فراهم شود تا بتوان نسل این پرندگان را حفظ کرد البته برای حفظ محیط زیست نگاه علمی باید جایگزین نگاه سیاسی شود و از سیاسی خواندن فعالیت NGO ها خودداری کرد.

+25
-142
  

16 دیدگاه

 1. محسن رزاقی می‌گوید:

  خدا بخیر کنه، با این سازمان محیط زیستی که ماداریم…
  مگر NGOها کاری کنند، دولت و مسئولین موظف به حمایت از آنها و نیز فرهنگسازی هستند.

  آی پرنده ها ایجا مهمان نوازی رخت بر بسته جای دیگه فرود آیید.

  داغ Thumb up 38 Thumb down 37

 2. DORNA می‌گوید:

  با عملکردی که از سازمان محیط زیست می بینیم، خط قرمزهای سازمان ارتباط چندانی به طبیعت و حیات وحش ندارد، هر چه که منافع حزبی، گروهی، سیاسی و خواست مدیران را تامین کند مجاز است و غیر از این خط قرمز شمرده می شود!!!

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 19

 3. امیر ( شکارچی قانونمند ) می‌گوید:

  با سلام.
  شکار و صید بوده،هست و خواهد بود.
  اگر سازمان محیط زیست به موقع و به دور از لج و لج بازی پروانه شکار پرندگان را فقط بوسیله تفنگ(چون صدای تفنگ خود عامل فراری دادن پرندگان است ،در نتیجه تعداد شکار کردن محدود می گردد) صادر میکرد این مشکلات و صید و شکار غیر اصولی بوجود نمی آمد،،مطالعه کنید و ببینید که کشورهای اروپایی یا همین همسایه ی ما ترکیه به چه صورت در صید و شکار مدیریت می کنند که سالانه کشور ترکیه به اندازه ی در آمد نفت ما از شکار در آمد کسب می کند،بیایید با مردم رو راست باشید لج و لج بازی کردن و ندادن پروانه به شکارچیان مجاز و قانونی و ترغیب متخلفین به شکار غیر اصولی وآیا تجهیز محیط بانان به وسایل و ملزومات جنگی و دفاعی راهش است،این یعنی چه (ندادن پروانه و دادن تجهیزات جنگی) یعنی اینکه به جان هم بیفتید و به عنوان دشمن خونی! نه هموطن!همدیگر را به گلوله ببندید،این راهش نیست.ممنون

  پر طرفدار Thumb up 70 Thumb down 32

 4. میر شکار می‌گوید:

  اگر منظورش فریدونکناره حق با ایشون هست ولی اگر کلاً و بطور عمومی عرض کردند باید به پرسش من پاسخ داده بشه.
  چطور تو کل دنیا این پرندگان تو مسیر مهاجرتشون شکار میشوند نه آنفولانزا دارند و نه در معرض انقراضند تا به کشور ما می رسند این مشکلات براشون پیش میاد؟در مورد آنفولانزا هم که بزرگترین دروغ سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشکی به ملت ایران بود .دلایلش هم اینکه از پاییز پارسال اعلام شد و تا اسفند هیچ موردی جزء داخل مرغ داری ها تو هیچ جای ایران رویت نگردید. خواهش میکنم دیگه یاداوریش نکنید و بیشتر از این آبروی خودتون رو نبرید.

  پر طرفدار Thumb up 66 Thumb down 29

 5. خلیل شهری می‌گوید:

  جناب آقای حسین زاده
  شعار دادن تو ایران شده راهکار حل مشکلات شما تخصص در چه زمینه ای دارین آیا کارشناس محیط زیست هستین وقتی سازمان محیط زیست نمیتونه در بحث تکثیر و رهاسازی کاری بکنه و میاد صدور پروانه شکار رو ممنوع میکنه و پای شکارچی قانونمند رو قیچی میکنه معلومه که شکارچیان غیر مجار وارد عرصه میشن و قد الم میکنن
  جناب حسن زاده لطف کنین یه تحقیقات در مورد شکار تو کشورهای توسعه یافته انجام بدین ببینید چقدر فاصله دارین با این کشورها

  پر طرفدار Thumb up 52 Thumb down 24

 6. احمدی می‌گوید:

  بعیده که این نماینده مجلس دانش زیست محیطی داشته باشه و یا از وضعیت جامعه خبری داشته باشه . این حرفها برای مطرح کردن خود است . نصب دوربین؟؟!! دوربین ها را هم مردم جمع میکند دوره بگیر و ببند گذشت و رفت باید امتیازی به مردم بدهی تا از یک امتیاز نادرست مثل همین دامگذاری برای پرندگان، محرومشان کنید. اول اشتغال و امرار معاش آنها را تامین کنید بعد ….. خودتون جای گرم و نرم نشستید و وضعتون روبراهه برای ملت نسخه میپیچید

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 20

 7. رضا می‌گوید:

  این پیشنهاد نصب دوربین مداربسته بسیار ایده خوبی هست .با این کمبود محیط بان و نیروی انسانی به طور قطع یقین نصب دوربین مداربسته در پناهگاه حیات وحش و مناطق حفاظت شده کمک شایانی به محیط زیست میکنه‌‌…

  داغ Thumb up 29 Thumb down 31

 8. ایمان می‌گوید:

  باید با قاطعیت از روش های غیر سنتی شکار پرندگان جلوگیری نمود زیرا که روش های غیر سنتی شکار که سالیانی است متاسفانه در خطه شمال رواج یافته؛ به شدت نسل پرندگان مهاجر را نابود می کند.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 4

 9. جمشید می‌گوید:

  بیانات گاه و بیگاه نایبان گروه محیط زیست خانه ملت و اظهارات غریب برخی نمایندگان دارای عذاب وجدان از تضییع حقوق زیست مندان بلاتکلیف سازمان محیط زیست، عقل ازسرمی برد ،چه نشان از وجود شکافی عمیق بین آموخته های فاقد ضمانت اجرایی مسئولان ذیربط با دانش و تجربه توام با پشتوانه اجراو حداقل هزینه ساکنان یا بهره برداران مجاز یا غیر مجاز این مناطق است.
  براستی نصب دوربین مدار بسته در حاشیه های فلان مرداب یا شوره زار نمکین باتلاقی یا کناره ساحل در هنگامه ایکه اکثرحضور شکارچیان مجاز یا شکارکشان درگرگ و میش سپیده دم یا در موعد غروب خورشیداست ،راه حل منطقی بنظرمیرسد.!؟
  براستی این پیشنهاد یک نماینده خانه ملت است.!؟

  داغ Thumb up 8 Thumb down 12

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   در بی کفایتی سازمان که با نهایت تاسف شکی نیست اما شاید کم و بیش نصب دوربین کمک کند و مستنداتی از قاتلین حیات وحش نصیبمان کند.

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 11

 10. سعید می‌گوید:

  پس یکم از همتایان خارجیتون یاد بگیرید که به موقع پروانه بدید و چطور مدیریت کنید که نه محیط بانی شهید بشه نه شکارچی ونه پرندگان ازبین بره نه اینکه الان کشورهای همسایه از ۱۵ شهریورپروانه شکار بلدرچین و باقرقره رو شروع کردن و از اول مهرم پروانه شکار کبک و فااخته و خوتکا و..شروع شده ما هنوز مهر که هیچ آبانم تا نصفش میره بعد میان تصمیمگیری میکنیم که پروانه بدیم یانه شکارچیم که هر طور و هروزی که میخواد میره شکار و یا از ترس محیط زیست باتفنگ نه با خیلی از وسایل شکار دیگه که به مراتب از اسلحه زیانبار میتونه باشهمثلا تور و تله های دیگه اقدام به قتل عام پرندگان میکنن به راحتی
  اگر به موقع پروانه صادر بشه و به موقع فرهنگ تکثیر و رهاسازی راه بیفته نه دغدغه درگیری ماموران و شکارچیان و داریم نه از بین رفتن پرندگانو

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 16

 11. سلام دوستان
  به یک نکته ی بسیار مهم بعضی از عزیزان حتی دلسوز توجه کافی ندارند، به هیمن خاطر پیوسته از باید و نباید ها سخن به میان است سطحی، بی آنکه به بُن مشکلات بنگرند. اقتصاد هر سر زمینی را سیاست آن تعیین می کند. یعنی آمیختگی سیاست و اقتصاد چنان است که جدایی ناپذیرند. در این راستا، که چگونه نگاهِ سیاسی، شیوه ی خاصِ اقتصادی خود را برقرار می نماید، شما عزیزان را به مصاحبه ی خبرنگار ایلنا با جناب پرویز صداقت، اقتصاد دان با گرایش مردمی، دعوت می کنم.
  کوتاه: نگاهِ ناکارآمد در «سازمان حفاظت محیط زیست» و هر جای دیگری، در واقع بُن در سیاست کلی کشور دارد.

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 0

 12. طاها کمالی می‌گوید:

  سلام واقعا درست میفرمایید دربی کفایتی سازمان محیط زیست چنین اتفاقی چندساله است اتفاق میافتد هیچ بودجه ای و هیچ فعالیتی در ادارات انجام نمیشود

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 2

 13. محمد می‌گوید:

  تا کی میخواد جواب این بی لیاقتی مسئولین رو بخوریم برید ببینید کشورهای همسایه چکار میکنن حداقل تفریح مردم رو خراب نکید. شکارچی های قانومند اگه تا الان نبودن محیط زیستیم نبود.

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 21

 14. محسن رزاقی می‌گوید:

  بی لیاقتی سازمان در این است که خون حیات وحش را بفروش بگذارد.
  درود بر آن کسانی که طرح تنفس جنگل ها را رقم زدند، لیاقت یعنی همین. سازمان محترم اگر دنبال لیاقتی یه کم فکر کن به:

  طرح تنفس حیات وحش

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>