به دلیل کوتاهی در مرگ ۵ گورخر معاونت محیط طبیعی استان سمنان برکنار شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): متاسفانه در جریان پروژه احیای نسل گورخر در پارک ملی کویر که قرار بود با انتقال تعدادی کور از پارک ملی توران به پارک ملی کویر در استان سمنان انجام شود ۵ گور از ۱۰ گورخر زنده گیری شده در جریان بیهوش سازی، انتقال و پس از انتقال از بین رفتند.
مرگ ۵۰ درصد گورهای زنده گیری شده که عمدتا بر اثر وارد آمدن ضربه به سر گورها رخ داد به دلیل بی کفایتی تیم انتقال بخصوص مسئول این تیم اتفاق افتاد.

عباسعلی دامنگیر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، ضمن اظهار تاسف مجدد بابت تلف شدن پنج راس گورخر در پروژه انتقال از پارک ملی توران به پارک ملی کویر، از تمام مردم عزیز، دوستداران محیط زیست و حیات وحش و مسئولان سازمان، رسما عذرخواهی و معاون محیط زیست طبیعی آن استان را از سمتش عزل کرد.

وی هدف از این پروژه را حفظ این‌گونه بومی ایران بیان کرده و افزود: یکی از دلایلی که این اتفاق ناگوار رخ داده قصور، کوتاهی و اشتباه پرسنل در این امر خطیر است و به همین دلیل معاونت محیط طبیعی استان، به عنوان مدیر پروژه، از سمتش عزل شد و با تمام کسانی که به طور مستقیم در جریان انتقال این گونه ارزشمند جانوری دخیل بوده و اشتباهات آن ها برای این اداره محرز شده، از جمله رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان، برخورد قاطع و قانونی به عمل خواهد آمد.

0
-121
  

27 دیدگاه

 1. مهراب مهرآبادی (پلنگ هفتاد قله) می‌گوید:

  هه.
  یه چیز جدید بگید.
  این کارا که توی کشور طبیعیه.
  یه چیز جدید که بیش از پیش تعجب کنیم

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 3

 2. DORNA می‌گوید:

  عذرخواهی؟
  زجر و شکنجه دادن گونه جانوری که زیستن و زنده ماندش در برهوت خشکسالی ها به معجزه می ماند…
  با وجود نیروهای علاقمندی که دغدغه میراث طبیعی ایران را دارند سازمان محیط زیست دارای ساختاری ناکارآمد با مدیرانی به شدت ناآگاه و کم دانش است…
  و البته منفعت طلب و سودجو… توضیحات بسیاری از آنها ظرف این چند روز در جراید توجیه بود، متاسفانه متوجه نیستند که نفهم فرض کردن مردم، نشان نادانی خودشان است…

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 4

 3. عزائیل می‌گوید:

  پس فقط در کشتار شکارچیان خبره نیستین در کشتار حیوانات و نابودی محیط زیستم از دور دستی بر آتش دارید.
  حکایت اندر خم یک کوچه ایم.
  ید طولایی دارید در نابودی…
  فقط یک دنیا ادعا،ماشاالله
  هر چی بیسواد و نالایق جمع شدن یجا اسمشونم گذاشتن سازمان محیط زیست.تاسف تاسف…

  پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 19

 4. عماد می‌گوید:

  خخخخ حتما اینا هم کهولت سن داشتن باید میمردن

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 19

 5. امیر می‌گوید:

  عجب فاجعه ای !!!

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 7

 6. جناب عباسعلی دامنگیر محترم، ابراز تأسف بعد از آن حادثه تلخ چه سودی دارد؟
  اگر کسانی که این کار مهم بهشان سپرده شد، بلد نبودند وظیفه ی خود را انجام دهند، چه کس و یا کسانی مقصرند. انتقال در همه جای جهان بر سه بخش است. انتقال نزدیک؛ نه چندان نزدیک و دوردست. و هر یک شیوه ی جهانی خود دارد. یعنی اینطور نیست که به یک عده گفته شود بروید و بگیرید و ببَرید – شیوه ی زمان خان خانی. از دو حالت خارج نیست:
  ۱ – آن افراد، کاری که بهشان سپرده شده بود را بلد نبودند.
  ۲ – سهل انگاری کردند.
  اگر مورد دوم نیز درست باشد، باز بر می گردد به انتخاب کنندگان آن افراد. چرا باید کاری بسیار مهم را به دست کسانی داد که امتحان نداده اند؛ یعنی می توانند سهل انگاری هم بکنند.
  ولی این خدمتگزار کوچک میهن، با تحقیقات میدانی دیرسال خود دیده که در اغلب امور مهم کشور ما کسانی با دوست بازی و باند بازی مسئولیت می گیرند که وظیفه ی انسانی، عرفی، وجدانی، میهنی و تخصصی خود را آنطور که باید نمی شناسند. از جمله تصمیم گیرندگان در بابِ جنگل اغلب پول بین و تاجر اند؛ در پی پول اند تا جنگل شناس. برای اینکه انشا ننوشته باشم؛ پیوسته از هم پیمانی غارتگران و بعضی مسئولین در غرب استان گیلان مثال آورده، و اگر لازم باشد باز مثال های بسیار مشخص در وبگاهِ «جنگلِ مظلوم» خواهم آورد؛ تا زمانی خواهم آورد که غارت و ویرانی در غرب استان گیلان بطور کامل متوقف شود.
  گریه و زاری بعد از هر حادثه ی تلخ فایده ای ندارد؛ ای کاش ما از فرهنگ خردگرای خود که می گوید: «علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد» کمی و بیشتر بیاموزیم. باید از متخصصینی استفاده می شد که تردیدی به کارشان نداشتید؛ پس با اخراج کس و یا کسانی، نمی توان به آسانی خود را کنار کشید.
  کوتاه: چو وجدان فراز آید اندر بَرت – بزاید بسی پرسش اندر سرت.

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 5

 7. امیر می‌گوید:

  با این نخبه ها در محیط زیست ، تصور کنید میخوان پروژه احیای پوزپلنگ رو اجرا کنند !!
  چقدر حیات وحش ما بی کس و بد بخته .

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 8

 8. گربه ایرانی می‌گوید:

  فقط لفظ ، فقط لب و دهن ، فقط رو ، در عمل هیچ….

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 4

 9. کارشناس می‌گوید:

  یا حق؛
  با سلام و احترام خدمت همه دلسوختگان و باقی ماندگانِ دل در گروِ حفظ حیات وحش و زیست بوم رو به زوال رفته ایران عزیز ؛
  در روزهای گذشته خبر تلخ و ناگوار اتلاف ۵ راس گور خر ایرانی که طبق فهرست IUCN در فهرست جانوران شدیدا در معرض خطر قرار گرفته را شنیده ایم و کما بیش از جزئیات این اخبار آگاهی داریم .
  اجازه بدهید در نخست این گزارش  ازوقوع این اتفاق و مطابقت آن با بحرانهای مشابه  در کشور مثالی بزنیم؛
  گاها اخبار تصادفات جاده ای و مرگ دسته جمعی برخی ازهموطنان عزیزمان در سالهای گذشته بر اثر آتش سوزی ، زلزله، برخورد قطار، غرق شدن کشتی و مدفون شدن زنده زنده معدنچیان زحمتکش، دل همه ی ما را رنجیده خاطر و داغدار این سوگها نموده و همچنان بروز این اتفاقات ناگوار بدلایل معلوم الحال رو به ازدیاد هستند.
  اما مرگهای خاموش و بی صدا در رگ‌و پوست این جامعه همچون سونامی مهلکی در هر روز جان مردم این جمعیت از کره زمین را به کام مرگ کشیده که کمتر اطلاعی مردم و عوام از آن دارند. مرگ بر اثر آلودگی هوا ، تغذیه نا سالم و سونامی سرطان و سکته در ایران ، همچنان شبحی آدم کش سایه مرگ را به بازماندگان آنها به رخ می کشد.
  و کسی از این آمارها که دهها بلکه صدها برابر تعداد این کشته ها ی دسته جمعی بر اثر حوادث هستند خبری ندارد و آماری داده نمی شود.
  امروز که این گزارش درد ناک را به رشته تحریر در می آورم بعنوان همراه بیمارم در تخت بیمارستان شاهد نزدیک و دور این افراد و غمهایشان هستم .
  دوستان اندکی تامل داشته باشید و به مطالب گفته شده به دیده حسرت وغیرت بنگرید ؛
  چرا که اگر امروز کشته شدن ۵ راس گور در طی چند روز برایتان اینقدر ملال آور و دردناک هست بطوریکه تیتر همه رسانه ها و اخبار جهان شده است؟!
  امّا؟!
  اماچرا کسی از نابودی نسل هزاران گور و دهها گونه جانوری ایران عزیز در کمتر از ۴ دهه و انقراض برخی از آنها و کشتار آنها در روزمرگی جریانات سیاست زده سازمان محیط زیست و زیست بومها حرفی نزد ؟!
  چرا کسی به از بین رفتن ۸ قلاده یوزپلنگ  در منطقه خارتوران در کمتر از ده سال در طول کمتر از ۱۰۰۰ متر از یک جاده آسفالته و بی مبالاتی مدیریت نا لایق و پپولیست مبتذل، حرفی و اخباری در جراید منتشر نکرد؟!
  چرا کسی نمی گوید اعتبار میلیاردی فنس کشی این جاده بمدت ۳ سال در میان ادارات کل راه و ترابری و محیط زیست دست بدست میچرخد و دریغ از یک متر تصحیح این قاتل یوزپلنگ‌کش و از آن بدتر دروغ مدیر کل استان در جراید به اجرای پروژه فنس کشی و عدم حفر حتی یک چاله یا یک‌متر فنس در حریم جاده تا تاریخ ۱۳۹۷/۷/۲۰؟!
  چرا کسی به از بین رفتن تدریجی حیات وحش استان سمنان در طول ۵ سال مدیریت این فرد از سال ۱۳۹۳که برابر با بیست سال خسارت به حیات وحش بود کسی حرف نمی زند؟!
  چرا کسی به تخریب عظیم کوه شاهوار توسط کوهخواران معدن بوکسیت و تاراج همه جانبه این زیستگاه منحصر بفرد در بالاترین طراز اکولوژیک و نقش حیاتی آن در حفظ اقلیم و زیستمندان آن  و عواقب مخرب حال و بعد غیر قابل جبران آن حرفی نمی زند ؟!
  چرا کسی نگفت که در دوهفته قبل از این حادثه گور خرها، پلنگ با ارزش و میرااث جهانی ما در منطقه خارتوران با شلیک تیر بیهوشی از بین رفت و به دروغ اداره کل محیط زیست سمنان در جراید و اخبارتنها پیر بودن پلنگ را بهانه مرگ‌حیوان قلمداد  و اشاعه دادند؟!
  مگر این پلنگ‌چه چیزی کمتر از پلنگ گلستان داشت که مدیر آن یک شبه برکنار شد؟!

  چرا کسی ندید که محیط زیست استان سمنان با بادمجانهای دور قاب زیباست و به تلاشمندان این عرصه و کنشگران محیط زیست و تشکلهای برخوردار از سواد زیست محیطی به چشم خر مگس معرکه نگریسته می شود؟!
  چرا کسی ندید و نمیخواهد ببیند که یک اداره کل با همه وظایف خطیرش و خطرهای دور و نزدیک اتفاق افتاده برای محیطبانانش در مصاف با شکارکشان بزدل و بی رحم به اربابکده خان و رعیت و تبادل کینه توزیها و انتقام و  جسارتها مبدل شده است؟!
  چرا کسی نمی گوید برای چه منطقه جنگل ابر بعنوان منطقه حفاظت شده  از سال ۱۳۹۴ همچنان بلا صاحب است، و آتش دامان این آتشکده را کسی نیست که خاموش کند مگر  ریزش باران رحمت الهی؟!
  کجا من و شمای خواننده ی محترم دیده بودید که اگر مرئوسی به انتقاد از رییس خود پرداخت و عیب کار را برتافت به او از محل اضافه کار و ماموریتش که حق زن و بچه اش هست بدزدند تا دیگر غلطی اضافه نکرده باشد؟!

  کاااش مرحمی بود برای این داغهای ناهموار و کم دیده شده …
  کاااش میشد همچون آبی بر آتش این جانهای به سوز نشسته  مینشاند… و در رفع عطش بی رمق این ورق از دفتر صد برگ‌ طبیعت ایران نوشدارویی ….
  کاااش میشد نوشت و فهماند که حفظ محیط زیست و حیات وحش دفتر صد متری و میز ۲۰ متری و ۵  مدل ماشین صفر کیلومتر خاک‌نخورده و  خوابیده در پارکینگ‌مدیریت استان نمیخواهد.
  کاااش میشد فهماند که عزل معاون فرار مدیر است …
  کارشناس محیط زیست

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 3

 10. صریح می‌گوید:

  آقا اگر این حیات وحش نخواد شما احیاش کنید کیو باید ببینه ؟
  لابد فردا هم مدیران کارآزموده و شایسته بیانیه میدن میگن اینا پیر بودن و مریضی داشتن و … و اگر ما با کوبیدن این زبون بسته ها به در و دیوار این تابوت های خوشگل راحت شون نمیکردیم خودشون می مردن و تازه بقیه رو هم مریض میکردن
  آخه مگه گونی نخود و لوبیا میخواستی جابجا کنی که این کار رو کردی ؟
  قبلا هم گفته بودم تمام مدیران عالی رتبه ی محیط زیست کشور کمر بستن به نابودی و انقراض محیط زیست و حیات وحش کشور
  اگر اینا تعطیل بشن و برن بشینن تو خونه خود محیط زیست و حیات وحش احیا خواهد شد

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

 11. شکارچی می‌گوید:

  اگر می توانستند به گردن شکارچی ها می انداختند تا بابت هر گور چندین میلیون جریمه بگیرند و سلاح رو هم به نفع دولت توقیف کنند، خب حالا پرسش این است که آیا سازمان نابودی محیط زیست خودش رو هم جریمه و پس از تشکیل پرونده به دادگاه معرفی میکنه؟
  هر چه بگندد نمکش میزنند
  وای از آن روز که بگندد نمک

  پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 20

  • مسعود می‌گوید:

   شما از اب گل آلود ماهی نگیر سهل انگاری و بی کفایتی عده ای توجیهه شکار عمدی کردن شکارچی ها نیست

   داغ Thumb up 13 Thumb down 26

   • شکارچی می‌گوید:

    از آب گل آلود ماهی گرفتم کار سازمان نابودی محیط زیست و امثال شماست دوست عزیز سازمانی که به هیچ یک از وظایف خودش سالهاست که عمل نکرده و هر مشکلی رو می اندازد به گردن شکارچی ها و حتی تفاوتی بین شکارچی قانونمند و شکارچی غیر مجاز نمی گذارند، من یک پرسش ساده پرسیدم که شما در جواب چیز بی ربطی فرمودید،
    دوست عزیز شما میتونی با شکار مخالف باشید و هیچ ایرادی هم نداره ولی میلیونها انسان در همین کشور به شکار علاقه مند هستند و حق دارند بصورت قانونی به شکار بروند مانند تمامی کشورهای توسعه یافته جهان تاکید میکنم تمامی کشورها در تمام دنیا شکار قانونمند آزاده و بوسیله دولت و بخش خصوصی انجام و نظارت میشه، ایجاد شکارگاه و تکثیر گونه های قابل شکار وظیفه سازمان حفاظت از محیط‌زیست است و در اساسنامه این سازمان نیز موجود میباشد که در ایران انجام نمیشه و باعث بروز اینهمه مشکل شده، بنده هم شدیدا با شکار غیر مجاز و خارج از فصل شکار و یا بیشتر از تعداد مجاز و یا در مناطق حفاظت شده مخالفم و تاکید میکنم که باید با اینگونه افراد به شدیدترین نحوه برخورد قانونی کرد، اما اول باید شرایط شکار قانونی را برای شکارچیان قانونمند فراهم کنند به مانند سایر کشورهای جهان از آسیا گرفته تا اروپا و آمریکا و آفریقا، سپس اگر کسی اقدام به شکار غیر قانونی نمود با او برخورد قاطع قانونی کنند باز به مانند سایر کشورهای جهان اما مشکل اونجاست که در ایران خانه از پایبست ویران است .
    شکار و شکارچی در تمام جهان هست و خواهد بود چه عده‌ای خوششان باید یا خیر راه حل همان کاریست که در تمام جهان صورت میگیرد ولی ما در ایران اصرار داریم که در تمامی زمینه ها راهی جدا از راه تمامی جهان برویم که نتیجه شه این.

    پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 9

 12. زیتونک می‌گوید:

  جامعه محیط زیستی ایران فقط به مکانی که گورها منتقل شدن توجه کنن ……این جابه جای از کجا به کجا …..محیط زیست باید در این فواصل کم کریدورهای مهاجرت را بازسازی کنه تا حیوان جزیره ای نشه ……منابع آب لازم …..گذرگاههای امن …..خریدن حق چرای گله های گوسفندی که مسیر مهاجرت را مسدود کردن ……

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 2

  • زیتون علم پرست می‌گوید:

   به نکته جالبی اشاره کردی ….نکنه در گذشته محیط زیست ایران مثل افریقا مهاجرت های بزرگ داشته …..آقایون محقق (سینه سوخته…..در جواب شکارچی سینه سوخته) یک سمینار برای تحقیق بگذارن …میزگرد تلویزیونی هم برای طرح موضوع خوبه…….اونوقت دید ما کلا باید تغییر کنه ……

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 13. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  خدا کنه یه فرجی بشه پنج تا دیگه فرار کنن از دست اینهمه کارشناس!!

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 10

  • رشید می‌گوید:

   درکشوری که سازمان محیط زیستش سه سال سه گورخر ماده را توقفس نگه میدارد تا ازدیاد نسل کند نباید توقع داشت جز نابودی حیات وحش کار دیگری بلد باشد .ننگ بر بیسوادانی که بنام سازمان محیط زیست مفت خوری میکنند و حق الناس

   پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 7

 14. ایران یوز می‌گوید:

  با درود بر تمامی دوستداران محیط زیست ، وبا عذر خواهی فراوان از کلیه مردم عزیز ایران اسلامی ، به نظر میرسد
  تنها راه چاره ای که برای حل این مشکل وجود دارد و برای التیام زخم از بین بردن پنج گوره خر ، مسئولین ‌و متولیان
  این کار را به جای پنج گوره خر تو منطقه رهاسازی کنید ، البته یادمان باشد ، چنین افرادی ابتدا باید بیهوش بشوند ، اینان
  براستی موجودات خطرناکی هستند ، با عذر خواهی فراوان از ملت شریف ایران.

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 1

 15. میر شکار می‌گوید:

  شانس آوردیم هرچی دکتر و نخبه و کارشناسه تو این سازمان هستند ،اگه چون منی کم سواد تو سازمان محیط زیست مشغول خدمت به محیط زیست کشور بودند چه اتفاقی می افتاد؟

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 11

 16. Love می‌گوید:

  سلام اگه یه نفر عادی این کارو کرده بود به دار می اویختن ولی خودشون چیزی نیست فقط از کار برکنار میکنن باید باهمه قانون شکنان یک جور برخورد کنن وانها رو جریمه کنند

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 2

 17. میر شکار می‌گوید:

  درسته ،فقط برکناری از سمت و توبیخ که فایده ای نداره ، باید جریمه کشته شدن ۵ گور رو ازشون بگیرن.

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 11

 18. منصوردهقانی می‌گوید:

  سلام ازاین دست اتفاقات درهمه جای دنیا رخ میدهد ودراینجا هم رخ داده این که دلیلی نیست که ازاین اشتباه سو استفاده شود ومحیط بان بیچاره ازکار وسمتش برکنارگردد وسپس استفاده دیگری شود وپسرخاله فلان اقا که بدون تجربه وبدون اگاهی وسواد بجایشان بنشیند کاردرستی نیست که اینان لطمه ای به کارشان بخورد سخت ترین کاری که باید برای اشتباه این اقایان درنظر گرفت انتقال به جایی دیگر یا کاری به کارشان اضافه گردد هیچگاه کار اشتباه را با اشتباهی دیگر درست نمیکنند همیشه کاراشتباه باکاری درست جبران میشود که باید اندیشه کرد ودرستش را انجام داد اجران مسولی که این کار درست را انجام میدهد باپروردگار

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 14

 19. کارشناس حیات وحش می‌گوید:

  با سلام و احترام:
  لطفا جناب مدیر کل پاسخ دهند ما ببینیم دم خروس را باید باور کرد یا قسم حضرت عباس را؟؟؟!!!
  ایشان فرموده اند، چگونه می شود که گورخر محترم از ارتفاع ۵/۲ متر بپرد؟!
  ۱- جواب: به ایشان میفرماییم، که عزیز جان گورها آموزش پرش از ارتفاع ندیده اند و حرف شما صحیح است اما رفتار شناسی گور را اگر در طبیعت سواد داشته باشید خواهید دانست که گور خرها سم هایی در پاهای خود دارند که در حکم همان بیل و کلنگ است، گاها در طبیعت حیوان برای رسیدن به منابع آبی قادر به حفر چاهک تا عمق ۵/۱ متر نیز مشاهده شده است . ضمنا فنس ایجاد شده درمنطقه کویر گرمسار بنا به گواه محیطبانان عزیز مستقر در پارک در نقاطی شل و فاقد استحکام لازم بوده است .
  ضمنا به ایشان بفرمایید که گور خرها برعکس خرها حیوانات با هوشی هستند و برای فرار از قاتلان متوهم احتیاج نه به پرش دارند نه اجازه؟
  ۲- پاسخ دهند اگر گور خرها در تاریخ ذکر شده توسط ایشان به قصد تکمیل پروژه موفقیت آمیز گور پس از ۴۰ سال به پارک ملی کویر و به قول ایشان به روش بیهوشی برای اولین بار در دنیا به زعم از بین رفتن ۳ راس از آنها در محل زنده گیری و در حین انتقال ، رها سازی شده اند … و سپس تلف شدن ۵ راس،
  به چه علت رییس اداره شاهرود آقای علی اکبر قربانلو به اتفاق آقای نادر آهنی پسر امیر خان آهنی که بصورت تجربی در زنده گیری گور مهارت داشته اند، به اداره کل و از آنجا به پارک فراخوانده شده اند و مدت ۳ روز در آنجا اقامت فرموده اند؟؟؟؟؟!!!!! راستی نمی شد از تجربه حضرات محترم در هنگام زنده گیری استفاده نمود؟؟؟؟!!!!
  مگر نه این است که ایشان جهت برگرداندن گورها که چه عرض کنم خرها به فنس و هموار کردن و سر پوش گذاشتن بر خطاهای فاجعه بارتان به نزد شما آمده اند؟؟؟؟!!!!
  ۳- لطفا بفرمایند، چگونه است که در هنگام انتقال گورها و یا بقول خودشان زنده گیری در محل اجازه دخالت به هیچ یک از محیطبانها داده نمی شود و بنا به استشهاد محیطبانان حاضر به بعضی از گور خرها تا ۳ مرحله داروی بیهوشی تزریق شده و نیز برای ایجاد بولتن تبلیغاتی گسترده اعم از گروه بیومتری و گروه بیهوشی و چندین گروه فیلمبرداری و عکس و گزارش شتابزده از انتقال موقیت آمیز گور خرها به میزان ۷۰ درصد در تیتر رسانه سازمان محیط زیست ، جراید و غیره اقدام می نمایند، اما از ادامه پروژه که همان بخش اصلی رها سازی است هیچ فیلمی و یا گزارش و اعلام قبلی به اخبار جراید و رسانه ارسال نمی شود و فقط قطعه ای از فیلم چرای گور خرها در فضای باز نشان داده می شود؟؟؟؟؟!!!
  ۴- در گزارشهای قبلی ایشان در جواب اینکه چرا صدا و سیما یک روز دیرتر در محل حاضر شده فرموده اند که تصمیم گرفتیم محیط پر استرس برای رها سازی گورها ایجاد نشود و حتی همکارنمان از یک کیلومتری نزدیکتر نشوند!!!!
  ۵- سوال میشود جانا سخن از دل ما میگویی، چرا این پلتیک و استرا تژی رو هم موقع زنده گیری که خود شما هم در محل حضور داشتی بکار نبردی؟ شاید یکی کمتر تلف می شد ؟؟؟؟!!!! راستی لطفا بفرمایید، در این پروژه به این مهمی در هنگام رها سازی شما کجا تشریف داشتید؟؟؟؟!!!!!
  ۶- سوالی دیگر ؟ راستی چرا گله ی غیر استاندارد را با ۳ راس ماده و ۲ راس کره بدون حضور گونه نر و بدون ایجاد زمینه لازم برای رها سازی به منظور جلوگیری از شکار و یا تلف شدن با این عجله رها سازی کردید ؟؟؟؟!!!! راستی بهتر نبود استاد محترم این گورها بعنوان ذخیره بانک ژنی در محیط بسته زاد و ولد مینمودند و نتاج حاصل از آنها به محیط طبیعی و زیستگاه حیات وحش معرفی میشد؟؟؟؟!!!
  ۷- لازم بذکر است که این گور خرها مدت ۸ سال است که در سایت تکثیر و پرورش دلبر در منطقه خارتوران نگهداری میشدند و در آنجا زاد و ولد داشته اند و متاسفانه علیرغم هزینه میلیاردی سازمان در این منطقه تعدادی از این گور خرها بدلیل بیماری از بین رفتند، و کسی نفهمید ، چنانکه سعی کردند علت مرگ ۵ راس گور خرها در حین انتقال را نیز بیماری جلوه دهند که با نمونه برداری انجام شده در سازمان دامپزشکی و گزارش سلامت کامل آنها این تیرشان نیز به سنگ خورد.
  طرح این موضوع به این دلیل است که: این گور خرها بدلیل تغذیه با آب و علوفه ی دستی طی این چند سال از حالت وحشی خود در طبیعت خارج شده و ضمن اینکه میتوانستند در انتقال آنها بطور زنده به جعبه یا محفظه حمل اقدام نمایند ، رفتار این جانورنزدیک به حیوانات اهلی بوده و عدم ترس از انسان و نیز از طرفی معرفی آن به زیستگاه جدید که از نظر اکولوژیکی تفاوتهای معنی داری با زیستگاه قبلی دارد باید بر اساس مطالعه و حساسیت لازم و در صورت استاندارد بودن گله با احتیاط لازم انجام میشد.
  هیچ دلیل علمی و منطقی بر رها سازی گورها با وضعیت موجود و ریسک خطر پذیری بعد از آن وجود ندارد.
  لطفا در صورت صلاحدید جواب دهید؟؟؟؟
  ۸- فلسفه دروغ و تزویرشما تا کجا باید ادامه پیدا کند که تا آنهایی که در خواب خرگوشی هستند از خواب بیدار شوند و ببینند که محیط زیست استان سمنان در قاب این تزاویر و دروغهای بی امان زیباست و جلال و شکوه و عظمت انفال خدادادی در دل این طبیعت زیبا رو به فنا و نابودیست؟؟؟؟!!!!
  حال استدعا دارم بفرمایید؛ ما دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!
  سوال آخر این قسمت: لطفا بفرمایید چرا گورها پس از داغون کردن ۴ دستگاه موتور سیکلت و یک محیطبان زخمی و با همکاری همدستانتان در اداره شاهرود ( آقای علی اکبر قربانلو) بازداشت شده و به سایت برگشتند؟؟!!!
  (افکار عمومی منتظر جواب حضرتعالی هستند)

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>