دکتر حسین آخانی: نگاه حاکم بر محیط زیست کشور نگاه بازاری است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): آقای روحانی باید بداند که اشتباهاتش به قیمت آسیب‌های جدی به اقتصاد این کشور، اعتماد عمومی و محیط زیست منجر شده است. به این دلیل و از آنجایی که اخبار رسیده حکایت از آن دارند که ایشان تصمیم گرفته‌اند کابینه را اصلاح کنند، پیشنهاد من به ایشان این است که در اصلاح کابینه، سازمان حفاظت محیط زیست را در نظر داشته باشند.

دکتر حسین آخانی، کارشناس محیط زیست و استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با «تابناک»، از رئیس جمهور می‌خواهد که در تصمیمش برای ترمیم کابینه، نگاهی ویژه هم به سازمان حفاظت محیط زیست داشته باشد، چون به زعم وی، این سازمان نیازمند خروج افراد نامرتبط و غیرمتخصص و ورود متخصصان است.

او با اشاره به واگذاری مجوز قرق‌های اختصاصی و اصرار سازمان حفاظت محیط زیست بر اجرا و توسعه این تصمیم می‌گوید: تمام آمار‌ها و اطلاعاتی که وجود دارد، نشان می‌دهد که جمعیت حیات وحش کشورمان در سه چهار دهۀ اخیر بیش از نود درصد و حتی به اعتقاد بعضی دیگر، بیش از نود و نه درصد کاهش داشته است. یعنی وضعیت حیات وحش کشورمان به گونه‌ای نیست که بخواهیم به راحتی مجوز شکار صادر کرده و یا اینکه این عرصه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به استدلال مسئولان سازمان که می‌گویند واگذاری مجوز قرق‌های اختصاصی و شکارفروشی می‌تواند منجر به مشارکت جوامع بومی در عرصه حفاظت از گونه‌های حیات وحش شود، می‌گوید: در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که هم برای حمایت از جوامع بومی (که می‌توانند پاسدار حیات وحش باشند) و هم برای اینکه بتوانیم درآمد ارزی را افزایش بدهیم، باید گونه‌های حیات وحش را «زنده» نگه داشت. آن‌ها پی برده‌اند که یک قوچ زنده می‌تواند با جذب توریست صد‌ها برابر نسبت به قوچ شکار شده درآمد داشته باشد.

فرد غیر متخصصی که دستی در شکار دارد مشاور آقای کلانتری است

آخانی در ادامه می‌افزاید: مشاوران آقای کلانتری تخصصی در این زمینه ندارند. مثلا می‌بینیم کسی که تخصصش ایمونولوژی پزشکی است و دستی هم در شکار دارد، مشاور آقای کلانتری شده است. وقتی ایشان می‌گوید که چنین فردی بهترین متخصص محیط طبیعی است، یعنی در عمل همه متخصصان اکولوژی و حیات وحش کشور را پس می‌زنند و راه گفت‌وگوی سازنده را با جامعه علمی و متخصص می‌بندند.

نگاه حاکم بر محیط زیست کشورمان، نگاه بازاری به مسائل این حوزه است

وی با تأکید بر اینکه نگاه حاکم بر محیط زیست کشورمان، نگاه بازاری به مسائل این حوزه است، می‌گوید: این نگاه بازاری عاقبت خوشی ندارد، آنهم در کشوری که می‌دانیم فساد در ابعاد مختلف آن رشد کرده است. در چنین شرایطی اگر اجازه شکار و قرق بدهیم، ممکن است کار به مسائلی دیگری هم برسد و مثلا شاهد زمین خواری یا مسائل دیگر باشیم چراکه برخی با دریافت این مجوز‌ها برای خود حقوقی غیرقابل بازگشت را متصور خواهند شد.

برنده جایزه ملی محیط زیست می‌افزاید: این را به خود آقای کلانتری هم گفته‌ام که می‌بایست با تقویت نیروی کارشناسی و تخصصی در سازمان محیط زیست، اول و قبل از هر کاری، پروژه ملی تعیین درجه تهدید گونه‌های جانوری و گیاهی در سطح بین المللی، ملی و استانی را شروع می‌کردند. برای انجام چنین کاری بایستی همۀ متخصصان کشور را دعوت می‌کردند و حداقل تا پنج سال به سرانجام برسد. پس از آن تازه خواهیم توانست بگوییم قوچ، میش و یا هر جانور دیگری در کشورمان در معرض تهدید نسل هست یا نه. اگر هست که هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم و اگر نبود، آن زمان می‌بایست ظرفیتی معین را مشخص کرده و بگوییم این امکان وجود دارد که مثلا ده قوچ را شکار کنیم.

قرق‌های اختصاصی می‌تواند به تغییر اکوسیستم منجر شوند و زیستگاه‌ها را جزیره‌ای کنند

وی در ادامه می‌افزاید: اگر همه این کار‌ها را کردیم، تازه مساله قیمت مطرح می‌شود که نباید ارزان باشد و بعد از آن، این مساله اهمیت دارد که بدانیم درآمد ناشی از آن قرار است کجا برود و صرف چه شود؟ آیا قرار است پول ناشی از فروش شکار به جیب گشاد دولت برود و معلوم نشود که قرار است چگونه خرج شود، یا می‌خواهد در جیب شرکت‌های فعال در عرصه شکار فروشی برود یا به صندوقی سرازیر شود که مشخص نیست چه نظارتی بر آن وجود دارد؟ این‌ها باید به طور مشخص و قانونی حل شود.

علم اکولوژی قرقداری به شیوه فعلی را تأیید نمی‌کند

آخانی با تأکید بر اینکه قرق‌های اختصاصی می‌تواند به تغییر اکوسیستم منجر شوند و زیستگاه‌ها را جزیره‌ای کنند، می‌گوید: کسی که قرق اختصاصی دایر می‌کند، در اصل به دامپروری مشغول است و دامپروری به این نحو هم رفتار طبیعی حیات وحش را مختل می‌کند. این کار علمی نیست و در دانش جدید محیط زیست پذیرفته نیست. بر اساس دانش امروزی ما حتی اجازۀ علوفه دادن به حیات وحش را هم نداریم و باید عواملی که باعث تهدید حیات وحش در زیستگاه طبیعی می‌شود را کاهش دهیم. علوفه دادن تنها در موارد بسیار خاص در مورد حیواناتی که بقایشان به شدت در خطر است انجام می‌شود و جدای آن در باغ وحش‌ها این کار را می‌کنند؛ ضرورتی ندارد که این کار را با دایر کردن قرق اختصاصی گسترش دهیم. علم اکولوژی چنین تصمیمی را تأیید نمی‌کند.

حلقۀ تکنوکرات‌هاییکه اطراف آقای رئیس جمهور بودند آقای کلانتری را به کابینه وارد کردند

استاد دانشگاه تهران در پایان با تأکید بر اینکه «آقای روحانی در دورۀ دوم ریاست جمهوری‌اش اشتباهات بزرگی کردند»، می‌گوید: چیدمان کابینه دوم آقای روحانی از همان ابتدا دل بسیاری از کسانی که به ایشان رأی دادند، آزرد. از جمله در انتخاب رئیس سازمان محیط زیست؛ حلقۀ تکنوکرات‌هاییکه اطراف آقای رئیس جمهور بودند و نقش مهمی در بوجود آمدن وضع نابسامان اقتصاد فعلی داشتند، کسانی بودند که آقای کلانتری را به کابینه وارد کردند.

آقای روحانی در اصلاح کابینه، سازمان حفاظت محیط زیست را در نظر داشته باشند

آقای روحانی باید بداند که این اشتباهات به قیمت آسیب‌های جدی به اقتصاد این کشور، اعتماد عمومی و محیط زیست منجر شده است. این روز‌ها که بحث دو مورد اصلاح کابینه و واقعی کردن بنزین و گازوئیل مطرح است من پیشنهاد می‌کنم در اصلاح کابینه، سازمان حفاظت محیط زیست را در نظر داشته باشند و با افزایش قیمت سوخت درآمدش را فقط به اصلاح سیستم حمل و نقل عمومی اختصاص دهند که در آینده هم از شر آلودگی نجات پیدا کنیم و هم از شر دادن یارانه به سوخت.

 

+125
-449
  

13 دیدگاه

 1. میر شکار می‌گوید:

  والله ما موندیم کدوم رو قبول کنیم :
  ۱-سالانه ۱۲٫۵ درصد رشد جمعیت کل و بز و قوچ و میش داشتیم تو این چند سال .جالب اینجاست که رشد جمعیت چهارپایان تو قرق های اختصاصی چندین برابر بیشتر شده به دلیل مراقبت بیشتر ذی نفعان از چهارپایان ماده منطقه و عدم شکار آنها.همچنین الان نسبت جمعیتی این چهارپایان تو کشور یک به یک هست (به ازای هر ماده یک نر وجود دارد)که مطلوبش یک به چهار هست (به ازای چهار ماده یک نر ).(( این گفته مسئول شکار و صید محیط زیست در برنامه تلوزیونی)).
  ۲-احتراما میخواستم عرض کنم که بنده حقیر به مدت ۸ سال مدیرعامل منطقه منصورآباد رفسنجان بوده ام به اطلاع همه هموطنان عزیز میرسانم این منطقه ۱۲۶۰۰۰ هکتاری درسال ۱۳۸۷ تحت حمایت انجمن گروه دوستداران طبیعت رفسنجان قرار گرفت که اکثر اعضا هم از قشر شکارچیان بودند.در آن زمان جمعیت قوچ ومیش وکل بز دراین منطقه به مرز نابودی رسیده وکمتر از ۴۰ راس درمنطقه موجود بود.از سال ۱۳۸۹ با حضور کارشناسان محترم سازمان محیط زیست آمار گیری حیات وحش هر سال دراین منطقه انجام شده وآخرین آمار مربوط به سال ۱۳۹۷ انجام شد که تعداد ۹۹۵ راس قوچ ومیش وکل وبز دراین منطقه آماربرداری شده وهر سال روند روبه رشد حیات وحش دراین منطقه دیده میشود.درحالی که این منطقه نزدیک هیچ منطقه حفاظت شده دیگری واقع نشده .سالانه تعداد ۱۰ الی۲۰ راس پروانه شکار دراین منطقه صادر میشود که درآمد آن صرف ۱۲نفر نیروی قرقبان میگردد که وظیفه حفاظت وآبرسانی به حیات وحش را برعهده دارند.هر کسی هم که بخواهد از نزدیک با دستاوردهای این گروه مردم نهاد آشنا شود میتواند به رفسنجان سفر کرده واز نزدیک شاهد این موضوع باشد.((اینم تصدیق بند یک که یکی از دوستان تو همین سایت مطرح کرد که با توجه به گفته های بند یک درست بنظر می رسه)).
  ۳- آیا دادن علوفه بدلیل نابودی آن توسط مجوزهای چرای بی رویه دام در محل سکونت همین چهار پایان وحشی نیست که در سازمان محیط زیست داده میشه ؟
  ۴- نسبت مجوز شکار صادر شده به نسبت جمعیتی چهار پایان چقدر هست؟یعنی برای ۱۸۰هزار راس کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر و گوزن چند مجوز شکار صادر شده؟تنها ۱۰۵ عدد مجوز شکار اونهم تروفه های نر بالای ۹ سال با توجه به نسبت جمعیتی بالای چهار پایان نر نسبت به ماده.
  حالا باید دید این استاد دانشگاه محترم مثل آقای اسماعیل کهرم، دکترای بوم‌شناسی از دانشگاه ولز… چه منظوری از گفتن این افاضات و دلواپسی در عرصه محیط زیست کشور دارند…

  داغ Thumb up 52 Thumb down 63

 2. احمدی می‌گوید:

  حرفهاش کاملا درسته اما امید داشتنش به این سیستم و دولت نادرست است. اینها کارشون از توصیه گذشته

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 25

 3. جنگل بلوط می‌گوید:

  متاسفانه دیدگاه مردم و تاحدودی مسولان به طبیعت و حیات وحش فقط شکار و افزایش آن می باشد.
  الان در همین سایت نظرات و تعداد مثبت منفی های خبرهای مرتبط با شکار، چند برابر مطالب مربوط به جنگل است. در حالی که جنگل و پوشش گیاهی حداقل به همان اندازه مهم است.
  برای همین قرق اختصاصی مطرح است حال آنکه این مناطق گذشته از اینکه هیچ فایده ای برای پوشش گیاهی ندارد طبق مطالب فوق حیات وحش را اهلی می کند و مثل گربه ها و یا کبوترهای شهری نیمه وحشی اهلی می کند و حتی در حد گنجشک هم وحشی نخواهند بود.

  پر طرفدار Thumb up 48 Thumb down 24

 4. خلیل شهری می‌گوید:

  جناب اقای آخانی
  شما اطمینان دارید مدرک دانشگاهی دارید و استاد دانشگاه هستید و احتمالا مدرکتون از این مدارک سفارشی هست
  برادر من از کدوم کشورها صحبت میکنید حتما کشورهایی که تو جنگ هستند و از ما ضعیفتر هستند صحبت میکنید
  تو کشورهای توسعه یافته کمی مطالعه کنید ببینید معنی و مفهوم محیط زیست رو چطور به معنای واقعی کلمه دارن اجرایی میکنن
  اونجا صحبت تکثیر و رهاسازی هست و بعد شکار اما شما دارین بی مسئولیتی خودتون رو با پاک کردن صورت مسئله حل میکنید

  داغ Thumb up 55 Thumb down 61

 5. جناب دکتر حسین آخانی سلام بر شما
  مشکل اساسی بسیاری از مسئولین محترم این است که فکر می کنند «ما را به نظر دیگران چکار؟» آزادی نظر است، بگذار آن ها نیز بگویند، و ما کار خود کنیم. به همین خاطر گاه به این نتیجه می رسم که نوشتن بی فایده است، باید قدرتی در داشت و شریف ترین فرزندان این مرز و بوم را مسئول ساخت؛ وگرنه توی دلسوز می گویی، می نویسی و حتی فریاد می شوی، و آن ها نمی شنوند، یعنی خود را به نشنیدن می زنند، اینطور برایشان می صرفد، زیرا متأسفانه امروز هدف بهره وری شخصی یا گروهی است از داشتن امکانات رسمی، دولتی و غیر دولتی. و یا هدف پیشبرد نوعی از سیاست است؛ در نتیجه ضرورتی به شنیدن حرف دیگران نیست. و این سخت غم انگیز است، زیرا اگر در آن مسیر، حتی قانونی نیز شکسته شود، آن نقض قانون را ضروری به حساب می آورند. چون حتی قانون شکنی ضروری می شود، پس دیگر چه احتیاجی ست به سخن و گریه فریاد های عاشقان طبیعت و میهن!
  برای اینکه انشا ننوشته باشم، به یک گواه از بسیاران، شما و همگان را رجوع می دهم. قانونی غرور انگیز، نادر و بی سابقه اخیرن به تصویب رسید و آن «استراحت جنگل ها» بود. آن قانون برای ایران زمین آنقدر مهم است که با جرأت می توان آن را قانون مقدس نامید. این قانون به وسیله ی بعضی و با کمک و همکاری بعضی مقامات دولتی و رسمی در حد وزیر و نماینده ی مجلس و … در غرب استان گیلان نقض شد. من در این مورد بار ها به جناب رییس جمهوری و به دلایلی حتی به جناب ظریف، وزیر امور خارجه نامه نوشتم، ولی طبق همان اصولی که در بالا ذکر شد، تا این لحظه هیچ توجهی به آن نامه ها نشده؛ و این در حالی است که جناب روحانی محترم باید بدانند که این قانون شکنی در زمان دولت ایشان رخ داده و در تاریخ ثبت خواهد شد بسیار بسیار تلخ.
  سخن بسیار است؛ تا نظرم مقاله نشود، به همین بسنده می کنم.
  خوشحالم که هنوز ایران زمین دارد فرزندانی که دلشان برایش می تپد بیقرار.
  کوتاه بود بیان من، تا مشت نمونه ی خروار شود، وگرنه: گر بیارایم به هَزار گواه، سرای سخن؛ دارم که بگویم چو برگ برگِ درختان، چو تار تارِ چَمن.

  پر طرفدار Thumb up 60 Thumb down 16

 6. مسعود شهرابی می‌گوید:

  مدت‌ها قبل همینجا گفتم عده‌ای با اهدافی خاص به سازمان ح م ز نفوذ کردند! حامیان خصوصی شکار و حامیان محصولات تراریخته
  هر دو گروه هم کاسب کار بوده و ذره‌ای دغدغه زیست محیطی ندارند
  آزاد کردن قیمت بنزین هم به خرد شدن استخوان قشر ضعیف جامعه منجر خواهد شد!…..

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 35

 7. ایمان می‌گوید:

  سپاس فراوان از آقای دکتر آخانی ارجمند
  مطالب ارزشمند آقای دکتر آخانی را با حسرت فراوان خواندم ا حسرت و افسوس از این باب که به راستی جای چنین کارشناسان خبره و دلسوزی در سازمان حفاظت محیط زیست خالی است.

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 17

 8. میر شکار می‌گوید:

  جناب جنگل بلوط چند بار خودم درمورد آفتیکه بجان جنگل های حاشیه دریای خزر افتاده مطلب نوشتم ولی یک مطلب هم از اون اینجا ندیدم .اینا برای دلواپسان محیط زیست اهمیت نداره فقط شکارچی باید بزرگنمایی بشه.

  داغ Thumb up 21 Thumb down 31

 9. سید عباس می‌گوید:

  کاش در مورد کوه خواران و تخریب محیط زیست توسط معدن کاران و جاده های بی حد و حساب و تخریب زیستگاه حیوانات و جنگلها و انباشت زباله ها و … اظهار نظری می فرمودند که چرا اقدامی صورت نمی گیرد .

  پر طرفدار Thumb up 52 Thumb down 0

 10. جمشید می‌گوید:

  با قدر دانی ازاستاد فرزانه و میهن دوست دانشگاه تهران،داد نامه ایشان گواهی است مستدل و محکم گواهی است بر بی داد رفته بر حیات وحش و زیست بوم بغارت رفته کشور،که حتی آنزمان هم که طی سه نوبت وزیرفلاحت و زراعت دولت دولت چهارم و پنجم و ششم نظام بود،کارنامه درخشان و مشعشی داشت.

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 24

 11. فرخی می‌گوید:

  فکر میکنم تاثیر چرای دام و یا دیگر عوامل انسانی نه تنها کمتر از شکار حیات وحش نیست بلکه عامل بسیار مهمی است که همیشه بدلیل منبع درآمد و رزق افراد بومی و به اصطلاح اشتغال موجب ایجاد یک خط قرمز در محدوده مناطق شده است…..شکار حیوان وحشی را می بینیم ولی تعداد دام غیر مجاز و مازاد ظرفیت مرتع را نه…….صید پرنده را مشاهده میکنیم ولی منبع آب این پرنده را که موجب نجات هزازان حیوان است را به راحتی مسدود و یا انتقال و نهایتا هم میخشکانیم….پس اگر عوامل اصلی نابودی حیات وحش را بشناسیم و بتوانیم در این زمینه قدمی برداریم جهت صدور پروانه شکار دقدقه کمتری وجود خواهد داشت …..این قضیه مانند همان کشاورزی است که موش ها محصولش را می خوردند ولی فکر می کرد کلاغ ها آفت مزرعه اش هستند و تمام تلاشش را برای دفع این پرنده ها گذاشته بود…

  داغ Thumb up 17 Thumb down 21

 12. کوروش می‌گوید:

  ایشون که گیاه شناس هستند! و فاقد تخصص در زمینه ایی که اظهار نظر میکنند.

  داغ Thumb up 19 Thumb down 29

 13. Saeed Iranzad می‌گوید:

  ایمونولوژی پزشکی خیلی هم بی ربط نیست. بجای پلنگ، نوتروفیل داریم و بجای آهو باکتری. آمیبها هم شکارچیان غیرمجاز هستند.
  ولی گیاهان که خیلی هم محیط زیست حساب نمیشوند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>