سازمان حفاظت محیط زیست اختیار صدور انواع پروانه شکار و صید در سال ۱۳۹۷ را به ادارات کل استان ها تفویض کرد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سازمان حفاظت محیط زیست طی نامه ای به امضای ریاست این سازمان، اختیار صدور انواع پروانه شکار و صید (عادی، ویژه، پرنده، چهارپا و ماهی) در سال ۱۳۹۷ را به ادارات کل استان ها تفویض کرد.

این نامه بندهای متعددی دارد و در تاریخ ۹۷/۶/۲۷ خطاب به مدیران کل استان ها ابلاغ شده است.

در بند ۱۹ این نامه قید شده: «صدور انواع پروانه شکار و صید موضوع بند ۲۹ بخشنامه شماره ۹۷/۴۹۰۴ مورخ ۹۷/۲/۲۶ به ادارات کل استان ها تفویض می گردد. مقتضی است در چهارچوب قوانین و مقررات جاری سازمان، نسبت به تهیه و تدوین دستورالعمل های لازم اقدام و پس از تایید و ارائه طریق معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی به اجرا در آید.»

تصویر زیر: بخشنامه شماره ۹۷/۴۹۰۴ مورخ ۹۷/۲/۲۶:

بر اساس شنیده ها برخی استان ها که شرایط حساس و شکننده طبیعت کشور را درک و حفاظت از باقیمانده تنوع زیستی ایران را رسالت خود می دانند تاکنون دستورالعملی در این رابطه تنظیم و به سازمان ارسال نکرده اند.

در مقابل برخی استان ها که تحمل مقاومت در مقابل فشارهای شکارچیان و فشارهایی که از سازمان برای صدور پروانه شکار و صید به آنها وارد میشود نداشته و درک صحیحی نیز از شرایط بحرانی طبیعت کشور ندارند، دستورالعمل پروانه شکار را تنظیم و جهت تایید به معاونت محیط طبیعی سازمان ارسال کرده اند تا از نیمه آبان ماه به اجرا درآورند.

بر اساس شنیده ها برخی استان ها نیز به جای دستور العمل صدور پروانه شکار، دستورالعمل قتل عام حیات وحش را تنظیم و مثلا برای هر شکارچی در هر روز تا شکار بیست عدد کبک را مجاز دانسته اند !

در سال های گذشته معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست دستورالعمل صدور پروانه صید و شکار را تنظیم و آن را جهت اجرا به استان ها ابلاغ می نمود.

علاوه بر آنکه هر ایرانی دلسوز طبیعت می داند که صدور هرگونه پروانه شکاری در شرایط فعلی خیانت به طبیعت کشور است، اما شیوه ای که امسال سازمان برای صدور پروانه در نظر گرفته، بحث برانگیز و سراسر اشکال است.

صدور دستورالعمل ها با شرایط گوناگون از سوی استان ها منجر به سردرگمی و بروز اشتباه در بین شکارچیان متقاضی دریافت پروانه می شود. با این روش، شرایط مندرج در پروانه شکار هر استان به لحاظ مدت اعتبار، تعداد و نوع گونه های قابل شکار، روزها و ساعت های مجاز و بسیاری موارد دیگر متفاوت خواهد بود.

همچنین امکان اطلاع رسانی صحیح و یکپارچه در این خصوص وجود نخواهد داشت. چراکه انتشار و اطلاع رسانی در خصوص ده ها دستورالعمل متفاوت در هر استان توسط رسانه ها و پرتال سازمان عملا میسر نیست.

همچنین صدور ده ها دستورالعمل متفاوت توسط استان ها شرایط را برای سوء استفاده متخلفین از شرایط مندرج در پروانه فراهم می نماید.

به نظر می رسد سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل اعتراض و مخالفت های بجای طرفداران محیط زیست نسبت به شکار فروشی در این سازمان، قصد دارد با روش جدید و به طرز کودکانه ای توپ را به زمین استان ها انداخته و علاوه بر دستیابی به هدف این سازمان در صدور پروانه شکار و صید جانوران وحشی، فشار انتقادات هر دو گروه (طرفداران محیط زیست و شکارچیان) را از مدیران ارشد سازمان برداشته و در بین مدیران کل استان ها تقسیم نماید.

در هر صورت با توجه به دلایلی واضح ازجمله خشکسالی شدید و تغییر اکوسیستم های طبیعی، کاهش محسوس جمعیت جانوران وحشی در زیستگاه ها، گستردگی عرصه های طبیعی به خصوص مناطق آزاد و عدم امکان نظارت بر پروانه های صادره، عدم اطلاع از جمعیت واقعی حیات وحش در زیستگاه ها به خصوص پرندگان بومی و مهاجر، شیوع بیماری ها به ویژه  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نا امن شدن زیستگاه به دلیل حضور صدها شکارچی دارای پروانه شکار در عرصه های طبیعی، بر هیچ انسان عاقل، دلسوز و غیر وابسته ای که منافعی در شکار نداشته باشد پوشیده نیست که صدور هر نوع پروانه شکار (در شرایط فعلی و نه بصورت کلی) به خصوص پروانه عادی شکار پرنده ضربه ای مهلک به اندک باقیمانده تنوع زیستی و خیانت به محیط زیست کشور است.

+9434
-10746
  

70 دیدگاه

 1. محیط بان می‌گوید:

  هر دم از این باغ بری میرسد.
  متاسفانه عدم کفایت مدیران ارشد سازمان و همچنین برخی از مدیران کل استانها خود باعث ایجاد چالشهای بزرگ در بدنه ی محیط زیست کشور را فراهم نموده است .
  بدون شک هر کسی فارغ از هر گونه هیاهو و هوچی گری نیک میداند که امروز محیط زیست این سرزمین بیمار است و زخمهایی بر تارک آن وارد شده که سالهای سال نیاز به ترمیم دارد آن هم در صورتی که از امروز ایده آلها رعایت شوند .
  بحث صدور پروانه ی شکار و صید آخرین زخمی است که بر پیکر نحیف و ضعیف محیط زیست از سوی س . ح . م . ز کشور وارد شده و صد البته تا وقتی افراد نالایق در راس باشند و زیر دستان بزدل نیز از آنها تبعیت کنند متاسفانه داستان همین خواهد بود .
  اسف بار تر اینکه مافیای شکار در تمامی سطوح سازمان حفاظت محیط زیست رخنه و نفوذ کرده و مدیران سست عنصر نیز بازیچه ای بیش در دستان آنها نبوده و نیستند و امروز شاهد تصمیم سازی و تصمیم گیری شکارچیان در این سازمان هستیم ….
  خدایا بدور دار این سرزمین را از هر چه مدیر ناکارآمد است….

  پر طرفدار Thumb up 281 Thumb down 148

  • محمد می‌گوید:

   اشتباه منفی دادم

   داغ Thumb up 24 Thumb down 67

  • سیدطالقانی می‌گوید:

   زنده باد به راستی حق مطلب بیان شد
   در عجبم دوستداران محیط زیست کجا هستند؟
   این همه شکارچی فضای سایت رو اشغال کردند؟!
   چه طور این همه رای منفی میدید ؟
   چرا شکارچی ها انقدر زیاد شدند؟
   دیده بان به حق دلسوزی ها و نظرات ارزشمندشما و محیط بانانی باشرف و باغیرت همچون این بزرگوار قوت قلبی است برای ما در این اوضاع .
   دم همه دوستداران این آب و خاک گرم. سپاس.

   پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 13

 2. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  آخر در کدام حوزه محیط زیست شرایط بهتر شده (ریز گردها، فرسایش خاک، دریاچه ها، جنگلهای بلوط وشمشاد، سفره های زیرزمینی، هوای شهرها و امثالهم)، که وضع وحوش بهتر شده باشد و هیچ آمار و اطلاعاتی هم در اختیار عموم به صورت سالانه گذاشته نمی شود و در شهرستانها و روستاها آشنا بازی و تخلف قوانین بسیار بیشتر است.
  مثلا در زمین زراعی یا جنگلی برای خود یا اقوام مجوز ساخت و ساز می دهند و سپردن این کار به آنها هم وضع را بدتر می کند.
  رسانه ها مانند دیده بان اگر نباشند با بی آگاهی و بی تفاوتی عامه وضع بدتر هم می شود. که از دیده بان عزیز تشکر می کنم و حقیر اول هر صبح یکی از کارهایم سر زدن به سایت دیده بان است.

  پر طرفدار Thumb up 69 Thumb down 63

 3. شکارچی می‌گوید:

  سلام بر دیدبان محیط زیست
  اینطور که از شواهد امر بر میاد بازم منافعت به خطر افتاده که بیانیه صادر کردی
  اگر یکم فقط یکم درک و تعامل وجود داشت متوجه میشدین که نبود شکارچی مجاز که محیط زیست رو به خطر انداخته و باعث شده متخلفین با خیال راحت به تخلف خودشون ادامه میدن و کسی نیست جلوشون بگیره …. آنفلانزای پرندگان تمام دنیا رو درگیر خودش کرده اما همه جا پروانه صادر میشه و اتفاقی نمیفته ….. بازم تاکید میکنم چیزی که به خطر میفته منافع شما نه محیط زیست کشور چون این سایت اصلا دلسوز محیط زیست نیست و فقط تظاهر میکنه
  شکار و شکارچی چندین و چند سال که با هم اجین شدن و هیچ وقت اتفاقی نیفتاده

  پر طرفدار Thumb up 137 Thumb down 24

  • داریوش2016 می‌گوید:

   اگر به اخبار در این سالها گوش داده باشی اگر مقالات علمی و تحقیقاتی دانشمندان این حوزه رو دنبال کرده باشی همه اتفاق نظر دارن که انقراض شدید ششم بدست انسان که از قرنها و بخصوص قرن اخیر و دهه های اخیر شدت گرفته و نتایج هولناکی میتونه به بار بیاره
   طبیعت و حیات وحش یه موضوع خیلی پیچیده و در عین حال ظریف و حساسه ما هنوز هم خیلی چیزها درباره طبیعت نمیدونیم
   سالها پیش چینی ها اومدن هر چی ماهی بود در خلیج فارس جارو کردن بردن بعد یه مدت خلیج فارس پر از جلبک قرمز خطرناک شد که سطح آب رو میپوشوندن و نمیذاشتن نور به درون آب نفوذ کنه اگر چنین چیزی در مقیاس جهانی روی بده به معنی نابودی حتمی زمین هست دانشمندان هم تاکید کردن با روند فعلی فقط تا پنجاه سال آینده ماهی برای صید وجود داره

   داغ Thumb up 21 Thumb down 48

  • داریوش2016 می‌گوید:

   ضمنا همه جای جهان انقراض به پیش میره و اتفاقا وضعشون بهتر از ایران هم نیست

   داغ Thumb up 19 Thumb down 41

 4. شکارچی مجاز می‌گوید:

  درود
  دیده بان عزیز مثلا کدوم استان برای شکار کبک تا روزی بیست کبک مجاز دونسته!!
  شما صرفا بر اساس شنیده ها رای صادر میکنی؟!
  عزیز حتما استان گیلان را میفرمایید اگه اینطوره احتمالا خطای دید بوده و اون ۲کبک بوده نه بیست تا.پ
  زمانی که حیات وحش غنی بود هیچکس چنین تعدادی را مجاز نکرد چه رسد به الان با این اوضاع بیمار حیات وحش.
  در ضمن کار بسیار بجا و کارشناسانه ای سازمان محیط زیست انجام داده کاری که کارشناسان تمام دنیا تائید میکنن و تا حدودی جلوگیری میکنه از شکار غیر مجاز و تبعات ناشی از آن.
  بنده به نوبه خودم صدور پروانه شکار را به تمام شکارچیان قانونمند تبریک میگم و از ایشان تقاضا دارم دقیقا مطابق ضوابط پروانه شکار کنید و فصل خوبی را داشته باشید.

  پر طرفدار Thumb up 141 Thumb down 17

  • Ali می‌گوید:

   دیده بان پایگاه خبرى مستقل نیست ،که اگر بود براى کارشناسان شکار وصید سازمان تعیین تکلیف نمیکرد،عبارت هاى بسیارى در این متن موجود است که بیطرفى دیده بان وگردانندگان انرا،نقض میکند

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 3

 5. سینا می‌گوید:

  دوباره جبهه گیری سایت دیده بان شروع شد اجازه بدید بعد از ۵سال پروانه صادر شود بعدش جبهه بگیرید.
  همه کشورها سالانه پروانه شکار صادر می کنند محیط زیستشان هم رو به رشد هست لطفا همه دیدگاه ها را نشر دهید نظرات موافق و مخالف را ببینید.

  پر طرفدار Thumb up 130 Thumb down 17

  • Saeed Iranzad می‌گوید:

   اصلا شکار لازمه محیط زیسته. قطع درختان هم برای جنگل مفیده. ما باید در جهت سبکتر کردن بار طبیعت هرچه بیشتر تلاش کنیم.

   داغ Thumb up 14 Thumb down 13

 6. امید می‌گوید:

  البته خیلى هم اینکار بد نیست. بالاخره مدیر کل استانها بهتر میدونن وضعیت پرنده هاى استانشون چجورى هستش. حالا اینکه مدیر کل استانها چقدر با کار کارشناسى دقیق اینکارو انجام بدن و چقدر وجدانشونو درگیر کنن این خودش نیازمند ى نظارت حرفه اى از سوى مرکز هستش.
  هرچند بهتر بود ى شیوه نامه و الگوى چگونگى صدور پروانه و تعداد آنها همراه با یک چک لیست به پیوست بخشنامه میکردن.
  ما باید این واقعیت رو بپذیریم که شکار همیشه مورد درخواست برخى از مردم بوده و چه بسا که قشر شکارچیان قانونمند بعضا از افراد برجسته و تحصیلکرده و موجه جامعه هستند و اینکه وقتى تفنگ و فشنگ فروخته میشود میبایست در خصوص بحث پرورش و رهاسازى شکار در طبیعت توسط س.ح.م.ز کار جدى و عملى صورت پذیرد.هرچند بنده خودم سالهاست شکار را کنار گذاشته ام.

  پر طرفدار Thumb up 103 Thumb down 10

 7. جمعی از دوستداران محیط زیست می‌گوید:

  به مدیریت اداره کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی هشدار میدهیم در صورت صدور پروانه شکار و شروع قتل عام پرندگان حق اعتراض و اقدام علیه شکارچیان و اداره محیط زیست را برای خود محفوظ میدانیم .
  عواقب هر اتفاق ناخوشایند بر عهده شخص مدیر کل است.
  لطفا تا دیر نشده جلوی فاجعه رو بگیرید.

  داغ Thumb up 130 Thumb down 140

  • مسعود می‌گوید:

   جمعتون چند نفره؟!
   لطفا این حرف رو با نامه (مکتوب) به سازمان مربوطه اعلام بفرمائید. نه به صورت کامنت بی نام و نشان.
   ممنون

   پر طرفدار Thumb up 88 Thumb down 26

  • شکارچی می‌گوید:

   جنابان جمعی ازدوستداران محیط زیست , به اطلاع حضرات می رساند بنده شکارچی و ساکن تبریزم و به دلیل تجربه سیاستهای غلط محیط زیست در ندادن پروانه شکار در سالهای قبل , امسال از اول مهر نیازی به انتظار برای صدور پروانه شکار ندیدم و مرتب در طبیعت حاضرم.تا به حال کسی از امثال شماها را در بالای کوه ندیدم .شماها فقط بلدید پشت کامپیوتر بنشینید و با الفاظ تهدیدآمیز مخصوص خودتان شکارچی جماعت را تهدید کنید.نه عزیزم ما در طبیعت بزرگ شدیم و با این بادها نمی لرزیم.

   پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 8

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   جمعی از دوستداران محیط زیست، درود بر شما.

   به امید پاک شدن کلمه ننگین شکار از ادبیات فارسی.

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

  • Ali می‌گوید:

   عجب !تهدید هم بلدین؟!وقتى دیدید محیط زیست تصمیم عقلانى گرفته،شما تهدید میکنید؟

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 8. کفتار راه راه می‌گوید:

  با سلام
  متاسفانه فکر ما تنها ساده ترین استفاده از هر چیز را بلدیم یعنی خوردن در صورتی که می توان از مواد و قابلیتهای خام ارزش افزوده بسیار بیشتری ایجاد کرد که خوب سخت تر است.
  علاوه بر این اولا برای ایجاد و مهمتر از آن بقای هر چیز (که سخت تر هم هست)، باید ابر و با و مه و خورشید و تعداد بیشماری شرایط دست به دست بدهند تا آنها را داشته باشیم.
  ثانیا طبیعت فواید متعددی دارد و کلی به درد می خورد. برای مثال جنگلهای شمال را در نظر بگیرید فرضا در یک حوزه آبریز کوچک مثلا صد کیلومتر مربعی در عرض دو ساعت پنج سانتی متر باران ببارد (که بیشتر از آن هم امکان پذیر است) اگر پوشش گیاهی مناسب نباشد این ده سانت بارش می شود ده میلیون مترمکعب که باید در دو ساعت تخلیه شود.
  گذشته از ارزش آب هدر رفته، دبی ..۷ متر مکعب در ثانیه (دبی کارون در حالت عادی حدود ۴۵۰ مترمکعب در ثانیه است) آیا اصلا در رودخانه کوچک جا می شود؟ و حتی اگر جا شود کلی خسارت به پل و جاده ها و اراضی زراعی و خانه ها نمی زند؟ حالا ما فقط به فکر سود الوار هستیم. آیا در شرایط حاضر که هوا گرمتر و بارشها نامنظم (تعداد کمتر و شدیدتر مثلا سی سانت در یک بارش) با این همه مشکلات امکان روییدن درخت و جنگل وجو دارد؟ وحوش هم به همین صورت با این دسته های کوچک و از هم جدا و خشکسالی و شکار های غیر مجاز در درازمدت امکان بقا دارند و آیا نمی توانند برای جذب گردشگر استفاده شوند.
  الان اینقدر تعداد وحوش کم شده که مردم با دیدن یک خرگوش یا روباه به وجد می آیند و عکس آن را در اینستاگرام می گذارند حالا چه رسد به وحوشی گور و پلنگ و کل و بز و گرگ

  پر طرفدار Thumb up 58 Thumb down 51

  • کفتار راه راه می‌گوید:

   با پوزش از بی دقتی در بخشی از تایپ، اعداد مثال فوق بارش ۵ سانتی متر باران ظرف دو ساعت در حوزه آبریز صد کیلومتر مربعی(یک رود بسیار کوچک با پوشش گیاهی ضعیف) و نیاز به تخلیه ۵ میلیون مترمکعب در دو ساعت یعنی دبی ۷۰۰مترمکعب درثانیه می باشد.

   داغ Thumb up 13 Thumb down 33

 9. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  هر ایرانی دلسوز و اگاه میدونه که این چند سالی که پروانه ندادن هیچ اتفاق مثبتی نیفتاد و در مورد گونه هایی پروانه صادر میشه که جمعیت سر ریز دارند حتی خود محیط بانا و کارشناسای سازمان از محیط بانهای زحمتکش تا مدیران در راس سازمان موافق صدور پروانه اند شما چرا کاسه داغ تر از اش هستید !!!!!! چون اینجوری امار دستشون میاد مجازها از غیر مجازها تفکیک میشن مجبور به این همه گشت زنی نیستن کسی که پروانه داشته باشه تو روز شکار میره روش های غیر معمول نا جوانمردانه و دزدکی کنار گذاشته میشه همین امروز برای کاری وارد منطقه شدم شش صبح شکاربانهای بیچاره با ماشین شخصی مشغول گشت زنی بودند و برای اونها هم واقعا خسته کننده است تازه با اینهمه گشتهای نامحسوس خلاف کارا کار خودشونو میکنن . شکارچی و شکاربان موافق صدور پروانه اند . پس لطفا جوش بیخود نزنید و کاسه داغ تر از اش نباشید . شما هم سعی کنید مثل شکارچی ها که چند سال به نظر مخالف خودشون احترام گذاشتن یاد بگیرید که به نظر مخالف نظر خودتون احترام بگذارید. و بنشینید سر جاتون …. لطفا انتشاااااار

  پر طرفدار Thumb up 111 Thumb down 10

  • داریوش2016 می‌گوید:

   پروانه ندادن چه ربطی داره؟ وقتی محیطبان نیست و اون چند تا هم که هستن عملا اجازه هیچ کاری ندارن معلومه شکارچی ها هر کا میخوان میکنن مهم روی کاغذ نیست باید در عمل جلوی شکار گرفته بشه

   داغ Thumb up 7 Thumb down 58

 10. محمد می‌گوید:

  کامنتهای منفی زیاد به پیامهای مخالفین شکار مشکوک است

  داغ Thumb up 66 Thumb down 72

 11. منصور می‌گوید:

  با احترام به محیط بانان و فعالان محیط زیستی که کشور عزیزشان را دوست دارند و در راهش از جانشان مایه میگذارند
  بزرگترین مشکل نه محیط زیست بلکه کلیه سازمانها این است که افراد کارازموده و با علم و دانش را با ایراداتی الکی و با پارتی بازی هایی کنار میزنیم و افرادکم سوادی که از علم و دانش ابتدایی هم کم بهره اند را به کار میگماریم و تازه به همانها هم اختیار نمیدهیم مسلما چنین سازمانی به زمین میخورد و بهره وری کارشان جز هزینه و شکست چیزی دیگر نیست
  ما مردم هم مشکل داریم کثیفی خیابان و محیط زیست و گردشگاه که به ما مردم مربوط میشود چرا چنین میکنیم ؟
  چرا ظرفهای پلاستیکی که همه میدانیم دشمن طبیعت است را در کوهستانها در آبها در معابر رها میکنیم و روزهای بسی سخت اینده را رقم خواهیم زد چرا ؟

  پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 2

 12. جوان می‌گوید:

  دادن پروانه شکار کار درستی است حداقل این فشنگ هایی که چند سالی به مردم دادن و داخل خانه وجود دارد مصرف میشه چون همین فشنگ ها به جای آنکه به مصرف شکارچی مجاز برسه به مصرف شکارچی غیر مجاز میرسه شکارچی مجاز هم پول پروانه میده هم شکار را در زمان خاص انجام میده در مقابل شکارچی غیرمجاز نه پول پروانه میده وتمام هفته هم شکار میره
  بزرگواران سازمان محیط زیست شکار را مدیریت کنید نه حذف کنید اگر نمیتوانید مدیریت کنید حداقل با حفاظت اطلاعات هماهنگی کنید تمام تفنگهای مجاز را چند سالی جمع آوری کنید و دادن فشنگ را قطع و با قاچاق فشنگ سخت برخورد کنید.

  پر طرفدار Thumb up 102 Thumb down 14

  • ایمان می‌گوید:

   شخصی تعریف می کرد که در استان خوزستان به وفور مجوز اسلحه شکاری به افراد داده شده است ( امان از دست پول) این نه تنها حیات وحش کشور را تهدید می کند بلکه برای امنیت جامعه هم به شدت خطرناک است.باید پذیرفت که حیات وحش ناتوان ایران، دیگر تاب و توان تحمل این همه شکارچی مجاز و غیر مجاز را ندارد.در باجه های روزنامه فروشی ها مجلات شکار به راحتی فروش می رود این مجلات باید در جایگاههای ویژه ای تنها برای شکارچیان مجاز و پایبند قوانین به فروش برسد وگرنه این فراوانی مجلات و تبلیغات وحشتناک برای شکار، سبب شده برخی ها که اصلا دغدغه محیط زیست ندارند هم وارد این عرصه شوند حال آیا دیگر می توان اینها را کنترل کرد.
   بنده با این شرایط بغرنج حیات وحش، صدور پروانه شکار برای هرگونه چهارپایی را جنایت در حق حیات وحش می دانم و برای شکار برخی از پرندگان با اینکه خود میانه خوبی با شکار ندارم ولی به دلیل اینکه از نظر دینی؛ تحت شرایطی شکار اشکالی ندارد مخالف نیستم.

   پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 45

 13. ایمان می‌گوید:

  اطلاعیه مهم: نام سازمان حفاظت محیط زیست به تجارت خانه مجوز دهی تغییر نام داد.
  برای همه گونه مجوز شامل قرق دهی، پروانه شکار چهار پا، مجوز معدن کاوی و صدها مجوز دیگر (بدون مزاحمت کارشناسان حیات وحش و محیط زیست) درخدمتیم.
  بشتابید و از این فرصت استثنایی نهایت بهره را ببرید.
  خواهشمندیم کارت بانکی خود را همراه داشته باشید.

  داغ Thumb up 86 Thumb down 95

 14. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  کار درست و بجایی انجام دادند احسنت

  پر طرفدار Thumb up 91 Thumb down 9

 15. محمد می‌گوید:

  این چند سال که مجوز ندادن واقعا چی اضافه شد نه لطفا بفرمایید چی اضافه شد ؟ و اینکه کدوم استان موافقت سکار بیست عدد در روز رو کرده ؟

  پر طرفدار Thumb up 95 Thumb down 9

 16. حسن سید موسوی می‌گوید:

  با سلام
  بعد از گذشت سالهای ندادن پروانه و حمایت از شکارکشی و برادر کشی و خونریزی های بی حد الان که کسانی پسدا شده و می خواهند شکار و شکار پی قانونی را حمایت کنن و از خومریزی و برادر کشی جلوگیری کنن باز عده ای همیشه مخالف قانون و قانونمندی با بوق و کرنا خواسته و ناخواسته اب در آسیاب بداندیشان ریخته و میخواهند داستان رقت بار قانون گریزی و رشوه دهی برای هرکاری از جمله شکار باز باشد تا منافع بی حد و اندازه باز سرازیز شود
  انشااله با مدیریت و تدبیر عزیزان راه برای کسب درآمد قانونی دولت باز و سد راه کسانی شویم که از آب گل آلود ماهی میگیرند و سود سرشار از فروش غیر قانونی و رشوه گیری در می اورند

  پر طرفدار Thumb up 71 Thumb down 9

 17. سید عباس می‌گوید:

  شکار بوده و باید باشد البته به صورت صحیح و قانونمند .
  آنهایی که مخالف شکارند کاش برای اسلحه های جواز شده بی حدوحساب و سلاح های قاچاق هم نسخه ای می پیچیدند .

  پر طرفدار Thumb up 74 Thumb down 7

 18. زیتون می‌گوید:

  شکارچی میاد اینجا با پر روی میگه مگه چه اتفاقی افتاده…..مردمی که حافظه تاریخی ندارن و گله های آهوی را که در دشت های ایران موج می زدن به فراموشی سپردن محکوم به فنا هستن…..نسل کشی که شکارچیان در ایران انجام دادن یک واقعیت تاریخی انکار ناشدنی است…….انقراض گونه های شاخص در ایران یک واقعیت تاریخی است ……

  داغ Thumb up 38 Thumb down 77

  • داریوش2016 می‌گوید:

   حرف حساب
   شکارچیها یه بار به جای فحاشی بیان بگن گله های آهوها که در بیابانهای خشک هم بوفور دیده میشد کجا رفتن؟

   داغ Thumb up 7 Thumb down 52

  • عماد می‌گوید:

   سلام زیتون
   مردم باهوش تر از اینن که فکر میکنی مردم حافظه دارن گور خرا هنوز یادشونه . اون خرسه که با بیرحمی به دست محیط بانا کشته شد یادشونو.
   اصلا میدونی سالیانه چنتا مارال تو جنگل کلستان تو جاده به ماشین میخوره و از بین میره ؟
   میدونی تعداد حیواناتی که تو جاده ها به ماشین برخورد میکنن و از بین میرد چند برابر بیشتر از اونای که شکار میشن ؟
   شما میدونی فک خزری تقریبا تمام شده است
   به خدا ما با تفگ تو دریا نمیریم بیشترشون با برخورد با قایق از بین میرن
   میدونی سالیانه چنتا دلفین به خاطر برخورد با قایق ها میمیره ؟
   شما احتمالا با شکارچیا مشکل داری دلت برا محیط زیست نسوخته

   پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 5

   • شکارچی مجاز می‌گوید:

    ازحرفهای زیتون ناراحت نشو.اون بصورتی غیرمنطقی ونامتعارف باشکارچیهاحتی اگرقانونمندباشندمشگل داره.

    پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 2

    • زیتون می‌گوید:

     شکارچی قانونمند در حال حاضر باید منطقی باشه و تفنگ را غلاف کنه و دوربین حرفه ای دست بگیره و به کوه بره ….فوقش یک اسپری فلفل داشته باشه که خرس نزنش(نه که تو صورت محیطبان بزنه)….اون لحظه باشکوهی که دنبالش میگرده را ثبت کنه و با دیگران به اشتراک بگذاره نه که برای همیشه از بین ببردش……بخدا گوشت شکار تفاوت خاصی با گوشت دام های اهلی نداره …..شما مرجع علمی از تفاوتش داری …..نکنه به شما هم یک صدای الهام بخش میگه تفاوت داره……

     داغ Thumb up 3 Thumb down 16

 19. میر شکار می‌گوید:

  کارتون شده سانسور و دروغ گویی. در مورد سانسور که همه میدونند دارید چکار میکنید در مورد دروغ گویی هم همین بس من دیروز یکی از پروانه های صادر شده تو استان چهارمحال بختیاری رو دیدم . دو روز در هفته (چهارشنبه و پنج شنبه) و در هر روز فقط تا ۴ پرنده غیر حمایت شده و مجاز به شکار رو دارنده پروانه میتونه شکار کنه . حالا شما ۲۰ تا رو از کجا در آوردی ؟ چرا جوابیه سازمان محیط زیست در مورد درخواست نابجای شما در خصوص ممنوعیت شکار از دادستان کل کشور رو که از خبرگذاری تابناک منتشر شده، انتشار نمیدید؟ من که عین اون رو گذاشتم چرا الان یک هفته هست که در انتظار بررسی باقی مونده و منتشر نکردید و دیدگاه های بعد من رو تو سایت گذاشتید؟ در مورد انتشار ندادن برخی از نظرات ما هم من نتونستم به یک جمع بندی منطقی برسم . انگار مسئولش تو سایتتون یروز از دست زن و بچش عصبانی باشه . یهو عصبانیتش رو روی نظرات ما خالی میکنه و اونا رو انتشار نمیده وگرنه نه توهین و اساعه ادبی توشون هست نه خلاف شرعی و نه حتی مخالف سلیقه سایت مطلبی نوشته شده . چرا یه روده راست تو شکم این بظاهر دوستداران و دلواپسان طبیعت نیست؟

  پر طرفدار Thumb up 69 Thumb down 8

 20. سعید می‌گوید:

  بلاخره بعداز گذشت یک ماه و نیم از وقت قانونی صدور پروانه شکار که تو کشورهای خارجی اول مهر صدور میشه دستورشو دادن اونم که مهری که روی پروانه شکار امسال میخوایید بزنید که در صورت تایید آنفوولانزا پروانه باطل میگردد امیدواریم که این راهی نباشه برای جمع کردن پول یعنی بعد از صدور پروانه یه ماه بعدش نگین آنفولانزا اومده و پروانه باطلیشن و پولاها رفت مثل سال ۹۵

  پر طرفدار Thumb up 71 Thumb down 7

 21. سعید می‌گوید:

  البته پروانه استان چهارمحال بختیاری هفته پیش صدور شده ای کاش راهی بود عکسشو میذاشتیم همه میدیدن مازندرانم که امروز شنبه صدور شد و خیلی جاهای دیگه ولی حیف استانهای شمالی که بخصوص مناطق شمالی استان اردبیل که یکی از زیستگاههای اصلی پرندگان مهاجر هست فعلا صادر نشده

  پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 5

 22. رشید می‌گوید:

  دیده بان .درست است شما وتعدادی دراین سایت مخالف شکارهستید ولی چرا اخبار دروغ منتشر میکنید .کدوم استان پروانه ۲۰عدد کبک در هر روز داده و میده که شما جزءی از گزارشتان کرده اید .اون سالها که شما نوجوان هم بودید چنین پروانه هایی هم صادر نشده .بار کج به مقصد نمیرسد

  پر طرفدار Thumb up 59 Thumb down 6

 23. طرفدار شکار قانونمند می‌گوید:

  در پاسخ به پیام (جمعی از دوستداران محیط زیست) باید عرض کنم تهدید مدیر کل محیط زیست یک استان(آذربایجان شرقی) برای صدور پروانه شکار، لهن این هموطن دقیقاً مشابه لحن افرادی است که کل مناطق کشور رو قرق اختصاصی خودشون کردند و در هر فصل و در هر شرایطی به شکار هر جنبنده ای مبادرت می کنند.
  چون این لحن تحدیدها رو ما چندین سال است (دقیقا بگویم از سال ۹۱ و از زمانی که به هر کسی که اسلحه قاچاق داشت مجوز حمل دادند) از طرف بسیاری از افراد بومی شنیده ایم….چون با حضور شکارچیان قاننونمند که صرفا در فصل شکار و با اخذ مجوز مبادرت به شکار می کنند نون این گونه افراد آجر می شه و قرق های خودشون رو ازدست میدن و می ترسند با حضور شکارچیان قانونمند، بی قانونی این افراد که کل کوهستان و دشت ها رو مناطق آبا و اجدادی خودشون می دونن و با داشتن ده ها اسلحه مجاز و غیر مجاز ،تخم پرنده ها رو برای خوردن سرقت می کنن… میش های آبستن رو شکار می کنند ، شکارچی ها رو کتک میزنن، ماشین هاشون را آتیش میزنن (در همین آذربایجان) و… برملا می شه
  امیدوارم سازمان محیط زیست در قالب قانون بدون توجه به هوچی گری ها نسبت به صدور مجوز اقدام بکنه و شکارچیان قانونمند هم مثل همیشه به تعداد مندرج در پروانه شکار، در فصل مناسب مبادرت به شکار کنند و حافظ محیط زیست باشند.

  پر طرفدار Thumb up 78 Thumb down 7

 24. امیر می‌گوید:

  سالانه تعداد بی شماری از علفخواران بعلت بیماری طاٸون تلف میشوند.
  شکارچی مقصر است . دریاچه ارومیه خشک شد. شکارچی مقصراست. تو اکثر روستاهای کشورمون آب شرب آنها توسط ماشین تامین میشود. شکارچی مقصر است
  نمیدونم این یه عده انسان قانونمند و طبیعت دوست نبودند براستی چه کسی مقصر میشد؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 75 Thumb down 6

 25. احمدی می‌گوید:

  روح مرحوم اینانلو شاد شد !! صلوات ختم کنید

  پر طرفدار Thumb up 56 Thumb down 6

 26. امیر می‌گوید:

  بایدهم سایت دیدبان ناراحت باشه چون دیگه مجوزشکاربدن دیگه شکارفروشی بازارنخواهدداشت

  پر طرفدار Thumb up 63 Thumb down 7

 27. داریوش2016 می‌گوید:

  استان فارس رو مثال میزنم اونها که سنشون بیشتره دهه های پیش رو دستکم به یاد دارن حالا زمان حافظ و سعدی رو نمیگم که در اشعارشون به وفور از کبک و بلبل و آهو و…… که در دشتها و کوهها بوفور پرسه میزدن و جست و خیز میکردن یاد کردن
  همین چند دهه پیش مگر در خود شهر شیراز کبک مثل گنجشک زیاد نبود؟ الان توی کوههای اطراف شیراز هم کبک دیدن یه هنره
  پس چی جمعیتش زیاد شده که پروانه دادن؟ من باورتون نمیشه خودم تنهایی و بدون اینکه هیچ خطری متوجه ام بشه رفتم در یکی از مناطق حفاظت شده فارس که نام نمیارم و برگشتم در صورتی که زمانی کسی جرات نداشت به چند کیلومتریش نزدیک بشه از بس پلنگ و گرگ و خرس و سایر درندگان اونجا بودن
  من اینها رو از روی دشمنی با کسی نمیگم حتی اگر یک نفر هم این کامنت رو بخونه و وجدانش بیدار بشه و نره شکار کنه برای من کافیه اگر نه کسی جلوتون رو نگرفته میتونید برید حیات وحش باقی مونده رو نابود کنید فراموش نکنید ایران جذابیتش به حیات وحش منحصر بفردشه و الا ایران جنگل و گل و سبزه زار و آبشاری به اون صورت که مثلا در کشورهای آمریکای جنوبی و شرق آسیا و اروپا یا هند هست نداره این یک واقعیته که طبیعت ایران از نظر چشم نوازی چندان حرفی برای گفتن نداره اما از نظر تنوع جانوری و منحصر بفرد بودن از بسیاری از اون کشورها سرتره با وجود اینکه چیزی هم از حیات وحش ایران باقی نمونده اما مثلا پلنگ ایرانی که در بیشتر جاها منقرض شده یا بندرت دبده میشه در ایران هنوز شمار قابل توجهی نسبت به کشورهای دیگه زندگی میکنن یا یوز که در کشور غنی و پربارانی مثل هند منقرض شد در ایران چندتایی هنوز مونده که دلیلش دقیقا همین خاص بودن اکوسیستم ایرانه و بیابانهای وسیع و بدون جاده و مناطق مسکونی بود که یوز رو نگه داشت که اون هم متاسفانه در این سالها از بین بردن بکریش رو..

  داغ Thumb up 7 Thumb down 50

  • حسن سید موسوی می‌گوید:

   دوست عزیز کجای کاری استان فارس چندین ساله که پروانه صادر نمیشه حتی سال ۹۲کا اکثرا صادر شد البته یکماهه استان فارس باز صادر نکرد

   پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 4

   • داریوش2016 می‌گوید:

    کامنتم رو بخون من اصلا چیزی درباره پروانه شکار نگفتم شکار همین الان هم با شدت در فارس ادامه داره صحبت سر اینه که دیگه چند تا شکارچی به اونها اضافه نکنید خودشون زحمت نابود کردن حیات وحش رو دارن میکشن بصطلاح شکارچیان غیرمجاز شما دیگه مجاز اضافه نکنید به جمعشون

    داغ Thumb up 3 Thumb down 21

  • Saeed Iranzad می‌گوید:

   «حافظ و سعدی رو نمیگم که در اشعارشون به وفور از کبک و بلبل و آهو و…… که در دشتها و کوهها بوفور پرسه میزدن و جست و خیز میکردن یاد کردن»
   خوب اونموقع یجور دیگه بود. شاعر میگفته: می خور که شیخ و حافظ و مفتی و محتسب—چون نیک بنگری همه تزویر میکنند.
   ببینید هم دعوت به گناه میکنه هم تشویش اذهان عمومی!

   داغ Thumb up 4 Thumb down 8

  • شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

   این که شما تو شهر دیگه کبک نمیبینی بخاطر شکار نیس دوست عزیز بخاطر تغییر زیستگاهه حیوونه از پنجاه ساله پیش تا الان چقدر بزرگ تر شده شیراز؟؟؟

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 28. mohammad می‌گوید:

  برادر من کل دنیا دارن شکار میکنن…اینام پرنده های مهاجرن. بومی نیستن که انقدر جنجال به پا میکنین.
  چرا ما شدیم کاسه داغ تر از آش وقتی کل دنیا دارن لذت میبرن ؟
  چرا ما باید اینطوری رفتار کنیم؟
  بجا این کارا با پولی که از شکارچیا بگیرین ۴ تا پرورشگاه بزنین نه اینکه شکار رو غیر مجاز کنین
  شما فقط میخوایین صورت مسئله رو پاک کنین نه حل!!!

  پر طرفدار Thumb up 72 Thumb down 5

 29. صیادی می‌گوید:

  سلام،محیط زیست استان سیستان و بلوچستان هم بجای اینکه برای شکارچی پروانه صادر کنه دستور داده شکارچی شکار کنند،تازه مدیر استان شده میخواد خودی از خودش نشان بده،مردم محروم و فقیر سیستان وزهک و….چه گناهی کردند که اینجوری باید ظلم ببینند

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 3

  • خورشید می‌گوید:

   درود به شرفش! دمش گرم!! بلاخره یک انسان شریف و شجاع پیدا شد برای مقابله با کشتارگران و خورندگان حیات وحش این سرزمین ….

   داغ Thumb up 5 Thumb down 6

 30. vahid می‌گوید:

  باتشکر از دیدبان محیط زیست ولی صدور پروانه واقا بنفع محیط زیستمون میتونه باشه دست و بال شکارچیان متخلف کوتاه میشه.. زین بعد شکارچیان قانونمند خودشون با شکارچیان متخلف برخورد جدی میکنن . رابطه خوبی هم بین محیطبان و شکارچی برقرار میشه

  پر طرفدار Thumb up 48 Thumb down 3

 31. میر شکار می‌گوید:

  دادن پروانه شکار موجب ایجاد نظم و کنترل میشه .اینجوری از خیلی از شکارهای غیر مجاز جلوگیری میشه .محیط بان و شکارچی بسمت هم اسلحه نمی کشند.البته امید وارم این پول پروانه ها که رقمش هم کم نیست صرف زدن آبشخور ،زیادشدن نیروهای محیط بان و ساختمان های محیط بانی ،فنس کشی و ایمن کردن جاده های وسط زیست گاه های حیوانات برای حیوانات ،تکثیر و پرورش حیوانات ،درخت کاری و اینگونه کارها بشه .فکرشو بکنید اگه هر شهرستان یک مرکز تکثیر و پرورش پرنده های بومی اون منطقه رو داشته باشه ظرف مدت چند سال دیگه جا برای نشستن این پرنده ها نیست….
  بله دوستان طبیعت دوست، شکارچی قانونمند هم بفکر طبیعت هست .بعضی مخالف شکارند که این قضیه شخصی هست و دلیل بر حذف شکار بخاطر سلایق شخصی یک سری از افراد نیست .هر کس نظر و عقیده ای داره و میتونه بیان کنه ،دیگران هم عقل و درک دارند و میتونن نظر رو قبول یا رد کنند .پس نباید انتظار تحمیل نظر و عقیده شخصی خود به دیگران را داشت یا به دیگران که مخالف شخص نظر دارند توهین کرد.

  پر طرفدار Thumb up 47 Thumb down 3

 32. پوریا می‌گوید:

  ددیبان خیلی نادرستی هر متنی میفرستم نمیذاریش

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 33. محسن رزاقی می‌گوید:

  خدا بخیر کند عاقبت حیات وحش زبان بسته و فلک زده این سرزمین را

  بنده از مسئولین مجترم تقاضای طرح تنفس حیات وحش همانند جنگلها را دارم. حداقل.

  لطفا

  داغ Thumb up 6 Thumb down 16

 34. محسن رزاقی می‌گوید:

  خدا بخیر کند عاقبت حیات وحش زبان بسته و فلک زده این سرزمین را

  بنده از مسئولین محترم تقاضای طرح تنفس حیات وحش همانند جنگلها را دارم.
  حداقل.

  لطفا

  داغ Thumb up 7 Thumb down 25

 35. دلیر می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید

  فقط یک نفر مرد و کارشناس تو محیط زیست هستش جناب اقای ظهرابی
  با تشکر و قدردانی از تصمیمات بجا ایشون .

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 5

 36. سیدطالقانی می‌گوید:

  خداوند در طبیعت شکارچی طبیعی قرار داده است!
  و وجود شما شکارچیان که نه بویی از فرهنگ برده اید و نه تمدن صرفا نابود کننده محیط زیست و سخت کردن زندگی جانوران است. شکارچی ها بیایید کامنت بگزارید ! به نظرات دوستداران و زحمتکشان بی ادعا این کشور منفی بدهید. ضمنا شما شکارچی ها دارای روحیه پست و مردودید!
  یاد بگیرید تهدید نکنید! که سربازان وطن پاسخی سخت به تهدید هایتان بر علیه حافظان محیط زیست مام وطن را خواهند داد!!
  پاسخی از جنس اختیارات که از آن وحشت خواهیدکرد! اگر جرات دارید اسم و مشخصات خود را اعلام کنید !!
  تا پاسخ قانون شکنی را ببینید!
  سپاس دیده بان
  سلام بر شهیدان حافظ منافع ملت!
  سلام بر محیط بانان شجاع این آب و خاک!
  درود بر فعالان و دوستداران و اساتید برجسته و دلسوزان این آب و خاک!

  داغ Thumb up 5 Thumb down 12

  • شکارچی می‌گوید:

   از ادبیات شما بخوبی پیداست که چه کسی بی فرهنگ و دارای روحیه پست و مردود است

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 5

   • محسن رزاقی می‌گوید:

    فکر میکنید بی فرهنگی فقط در ادبیات است؟ گاه بعضی حرفها در ادبیات چیزی است که طرف لایق آن است نه بی ادبی.
    پس اعمال غیر انسانی و غیر اخلاقی که بر علیه موجودات بی پناه و بی زبان روا میشود چه؟ آیا بی فرهنگی نیست؟ بی فرهنگی برایش کم است. باید آب شد رفت تو زمین. خجالت هم خوب چیزیه.

    داغ Thumb up 5 Thumb down 5

 37. میر شکار می‌گوید:

  آقا سیدطالقانی ،شما سید هستی و احترامت واجب ولی با کمال احترام ،در کدام قسمت از جملات قصار جنابعالی فرهنگ و ادب تمدن دیده می شود که شما دیگران را به بی هرهنگی متهم می کنید؟
  برای صدمین بار تذکر میدم ،قرار نیست اگر گروهی خلاف نظر و عقیده شما نظری دارند بهشون توهین بشه.تو همون طالقانی که شما زندگی میکنی کلی تخلف و شکار فروشی توسط همونهایی که داری سنگشونو به سینه میزنی سالیان ساله که انجام میشه . ازشون خبر داری ویا ندانسته به آنان سلام و درود میفرستی؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 38. سیدطالقانی می‌گوید:

  سلام
  با احترام
  بنده از نوع انسان هستم
  طبیعی است در هنگام دیدن ظلم ، خون انسان به جوش بیاید.
  جملاتی بود از تهدید برای قانون شکن ها که در هر لباسی باشند چه شکارچی چه حتی انسان های دیگه
  اما بعد
  بله به نظر باید احترام گذاشت
  اما نظری که از بیخ غلط است ؟
  نظری که حامی کشتار و تهدید قانونمندان، کشتار محیط بان ها.
  من ساکن طالقان نیستم
  اما یک فعال ساده هستم که به کشور و محیط زیست
  خدمت میکنم که بیشتر از تمام شما شکارچی ها در کوه بودم.
  من سنگ کسی رو به سینه نمیزنم
  محیط بان گاهی لنگ پوتین اینجا است تو این کشور
  اما شما اقایون نامرد از روی تفریح میرید شکار
  و میشید نمک روی زخم محیط زیست.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 39. میر شکار می‌گوید:

  من خودم به شخصه از سیگار و قلیان و کلاً این چیزا متنفرم و از هرکسیکه این مواد را مصرف میکنه متنفرم .بنظر من آدم موجهی نیست و کشیدن این مواد هیچ سودی جزء ضرر مالی و جانی برای شخص و اطرافیانش نداره.خوب این نظر شخصی من هست و هیچ کس هم نمیتونه چیز منطقی ای خلاف گفته من بگه که نه مضر نیست و آسیب نمیرسونه و … .خوب حالا من بیام اینجا بگم ننگ بر سیگاری، اینان بی فرهنگند و … و یا دولت بیاید و تمام سیگارها را از جیب این فلان فلان شده ها جمع کند و … چون من به شخصه از این مسائل بدم میاد و وقتی میبینم یکی میکشه و ظلم به خودش و اطرافیانش میکنه خونم بجوش میاد و …؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 40. پاییز می‌گوید:

  سلام
  صحبت بسیاری از دوستان رو شنیدم اما دوستان شما همه یه مسیله مهم رو فراموش کردید اونم اینکه اگر واقعا محیط زیست و گونه های شکار ما تا این حد نابود شدن و بقول بعضی دوستا دیگه هیچی نمونده پس اینجا لزوم موندن و انجام وظیفه ی یه سازمان عریض و طویل بنام حفاظت از محیط زیست چیه؟؟؟؟,!!!!
  با احترام چرا منحل نمیشه سازمانیکه تصمیمات نابجاشون توی چند دهه ی اخیر وضعیت مدیریت گونه های شکار رو به اینجا کشونده؟!
  وقتی چیزی نمونده دوستان موندن برای حفاظت از چی دقیقا؟!
  حفاظت از میزهای ریاست؟
  یا حفاظت از نگاه درامد زا و درون سازمانی به جرایم؟!
  دوستان عزیز همه ما میدونیم قانون گذار سازمان محیط زیست رو در صورت نیاز ملزم به تکثیر و پرورش و رهاسازی گونه های شکار در مناطق کرده اما باز سوال اینجاست توی دهه ی اخیر کدامیک از همین فعالان محیط زیست سندی مبنی بر انجام وظیفه ی سازمان توی این دهه ی گذشته که خیلیم نیاز به اجرای قانون تکثیر مبرم بود رو در دست دارن ؟
  یا حداقل کدامیک از این دوست داران محیط زیست سازمان رو به انجام وظیفش توی این حوزه گوشزد کردن؟
  عزیزان تمام صحبتهای بنده ازین جهت بود که صورت مسیله رو درست ببینید و بخونید مشکل شکارچی نیست مشکل رویکردهای کلان غلط به این قضیه است
  یه مثال میزنم که جای بحثش نمونه شما پرنده های کنار ابزی گونه های شکارشو در نظر بگیرید که بیشترین جمعیت جانوری مهاجر دنیارو دارن خب در خوشبینانه ترین حالت شکارچی های ایرانی حتی یک قطعه ازین پرندگان رو در یک سال صید یا شکار نکنه این پرنده ها بعد یه مدت کوتاه یه ماهه خاک و اب ایران رو بسمت مدیترانه و ادامه کوچشون ترک میکنن و اونجا کشور همسایه ترکیه با فراخوان و صدور پروانه برای بسیاری از شکارچی های دنیا شروع به برداشت از درامدهای توریستی شکارش میکنه اونوقته که حضرات روشن فکر و هوای دوست دار محیط زیست ما با افسوس عمیقی میفرماند که لامصبا کارشان درسته…البته البته و صد البته اونجام دوست دار محیط زیست داره منتها اونجا فعالها و دوست دارای محیط زیستش فقط حرف نیستن اونجا از مدیرها و مسیولین سیاستگذاری درست و بجا توی حوزه ی محیط زیست و بحث شکار میخان

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>