وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی تعیین شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در نشست امروز (دوشنبه ۹۷/۸/۱۴) هیئت وزیران که به ریاست دکتر روحانی برگزار شد با تصویب هیئت وزیران، سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مرجع ملی تسهیلات جهانی محیط زیست تعیین شد.

دولت همچنین با تعیین وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی و کلیه پروتکل‌های مرتبط موافقت کرد.

به گزارش دیده بان محیط زیست، به استناد قانون حفاظت و بهسازی محیط‌ زیست، سازمان حفاظت محیط‌ زیست یگانه دستگاه مسئول در رابطه با تنوع زیستی کشور است.

تصمیم امروز هیات وزیران برای تعیین وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی و پروتکل های مرتبط، اقدامی خسارت بار برای تنوع زیستی کشور است.

وزارت جهاد کشاورزی بر خلاف سازمان حفاظت محیط زیست دستگاهی حاکمیتی با وظایف نظارتی برای حفظ تنوع زیستی کشور محسوب نمی شود. اقدامات این وزارتخانه در بسیاری از موارد موجب بروز خسارت به تنوع زیستی کشور بوده و لازم است دستگاهی که به لحاظ حاکمیتی وظیفه حفظ تنوع زیستی را برعهده دارد بر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی نظارت داشته باشد.

در واقع نظارت و حفاظت از تنوع زیستی کشور با ماهیت و وظایف ذاتی وزارت جهاد کشاورزی تناقض دارد.

متاسفانه گویا رییس سازمان حفاظت محیط زیست که معاون رییس جمهور و عضو هیات دولت نیز به شمار می رود با این تصمیم مخالفتی نکرده است.

+20
-3
  

7 دیدگاه

 1. میر شکار می‌گوید:

  جهاد چه ربطی به تنوع زیستی داره؟؟؟اینا تا مارو دیوانه نکنن دست بر نمیدارن .معنی این پاسکاری ها چیه؟

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

 2. مسعود شهرابی می‌گوید:

  یکی از اصلی‌ترین دلایل مخالفت فعالین حوزه محیط زیست با محصولات تراریخته در واقع در خطر بودن تنوع زیستی با کشت محصولات تراریخته در یک منطقه هست
  دولت و حامیان محصولات تراریخته با این واگذاری مسوولیت، به سمت کشت محصولات تراریخته در کشور پیش می‌روند
  با زیرکی تمام عیسی کلانتری به ریاست ستاد احیای دریاچه ارومیه رسید و سپس با زیرکی بیشتر به ریاست سازمان ح م ز رسید
  حالا خوب میشه فهمید چرا عیسی کلانتری پنج سال قبل، از عدم واگذاری پست وزارت جهادکشاورزی به وی از سوی ریاست جمهوری اصلا ناراحت نشد
  خیلی کارشون تمیز و حساب شده بود!!!…..

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 3. کبک دری سبزکوه می‌گوید:

  اونقدر کارشناس های تنوع زیستی سازمان ح م ز ضعیف عمل کردن و باعث نابودی تنوع زیستی شدن که یک همچین تغییر و تصمیم تاسف باری را شاهد هستیم.
  با این حساب آیندگان چیزی از تنوع زیستی این کشور نخواهند دید.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 4. محسن رزاقی می‌گوید:

  ریاست سازمان که با تخصص کشاورزی هست و با عینک کشاورزی همه چیز را میبیند (خب معلومه میشود همین که: یوزپلنگ را عیبی نیست که فدای آب شود، در حالی که قاعدتا وظیفه وی در موقعیت فعلی با اولویت حفظ حیات وحش رقم خورده است ) و حالا هم جهاد کشاورزی بشود مرجع ملی تنوع زیستی!!! خدا بخیر کنه، چه شود!!!!!؟ باز چه خوابی برای این محیط زیست بخت برگشته دیده شده؟؟؟!!!
  نگاهتان را عوض کنید همش که شد بهره برداری، بهره برداری، بهره برداری، همش به چشم بهره برداری نگاه میکنید همش به فکر سود و منفعت خود هستیم، قسم به هر چه که حرمتی برایش قائلید دست از سر اندک طبیعت باقیمانده نحیف این سرزمین بردارید، آخه باباجان فقط ما نیستیم، مخلوقات دیگر هم حقی دارند.
  اینها که تخصصشان زیست شناسی هست را کجا میفرستید؟! سر به نیستشان میکنید؟! یا میشوند مغزهای فراری و به کشورهای دیگر میروند تا لااقل به طبیعت آنجا خدمت کنند؟!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 5. منصور می‌گوید:

  جهاد کشاورزی نه اینکه همان کارهای پیشین که به او واگذار گردییده بدرستی انجام داده حال کارهای دیگری به او واگذار گردیده
  کارهای آبیاریهای نوین مزارع کشاورزی انجام و تمام و همه ابادییها به ابیاریهای نوین مجهز گردییده !
  از سال نودوسه میخواهم زمین و باغم را به ابیاری نوین مجهز کنم کار به شرکتهایی که واگذار گردیده هر روز نرخی تازه میدهند و امروز سال نودوهفت هنوز ابیاری من انجام نشده
  چرا از اداره اب مربوط به چاههای کشاورزی و جهاد بخواهید چرا کارها انجام نشده چرا ؟

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 6. علی می‌گوید:

  کلا دولت چه گلی به سر تنوع زیستی کشور زده که مدعی باشیم جهاد بهتره یامحیط زیست. هر دوشون لنگه یک خروارند بیکار، بیعار و مفت خور.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>