به مناسبت روز جهانی مقابله با آثار جنگ و درگیری های مسلحانه بر محیط زیست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تاثیرات جنگ بر محیط زیست کشورها به حدی زیاد بوده که سازمان ملل برای نخستین بار در سال ۲۰۰۱ با تصویب قطعنامه ای روز ششم نوامبر (۱۵ آبان) را به عنوان روز بین المللی پیشگیری از تخریب محیط زیست در جنگ ها و مناقشات مسلحانه نامگذاری کرده است.

هدف از نامگذاری این روز جلب توجه افکار عمومی و بین المللی به آثار زیانبار جنگ بر تخریب طولانی مدت محیط زیست، اکوسیستم ها و منابع طبیعی است، آثاری که فراتر از مرزهای دولت های درگیر جنگ حرکت می کند و نه تنها نسل فعلی که نسل های آینده را نیز از تاثیرات زیانبار خود مصون نگاه نمی دارد.

بر این اساس و با توجه به اهمیت موضوع، هر سال دولت ها و سازمان های مختلف بین المللی این روز را گرامی می دارند.

آثار زیانبار جنگ بر تمام زوایای زندگی مردم و یک کشور به حدی وسیع و گسترده است که بخش محیط زیست نیز از آن در امان نمانده است، موضوعی که دولت ها در زمان جنگ آنرا به راحتی به فراموشی می سپارند.

کارشناسان و مسوولان محیط زیست محدود به هیچ مرز جغرافیایی نیست بنابراین تاثیر جنگ بر محیط زیست تمام دنیا دیده می شود و این تاثیر برای زمان های طولانی بعد از زمان جنگ نیز ادامه می یابد.

به عنوان مثال جنگ کویت یکی از نمونه های بارز این تاثیر است. در طول جنگ کویت در سال ۱۳۷۰، صدها حلقه چاه نفت به آتش کشیده شد که منابع آبی و دریایی گسترده ای را آلوده و هوا را غیرقابل تنفس کرد.

رسوب ضخیم نفت و قیر صدها کیلومتر از سواحل خلیج فارس را پوشاند و براساس برخی گزارش ها آلودگی نفت باعث مرگ حداقل ۳۰ هزار پرنده دریایی شد.

محیط زیست در هیج جای دنیا در امان نبوده حتی از آسیب های ناشی از جنگ نیز جان سالم به در نبرده است؛ در گزارش چند سال پیش ایران به سازمان ملل، اعلام شد که جنگ تحمیلی دهها میلیارد دلار به محیط زیست کشور آسیب وارد کرده است.

جنگ علاوه بر اثرات مستقیم بر محیط زیست، اثرات پنهانی نیز دارد که در زمان جنگ خود را نشان نمی دهد. یکی از این آثار تخریب و استفاده بیرویه از منابع است و افراد بعد از پایان جنگ متوجه کاهش منابعی می شوند که در زمان جنگ از بین رفته است.

بنابر گزارش های منتشر شده توسط سازمان ملل، فقط در دهه آخر قرن بیستم، ۱۱۸ درگیری مسلحانه در جهان رخ داد که قطعا اثرات محیط زیستی زیادی به همراه داشته و دارد.

0
0
  

7 دیدگاه

 1. میر شکار می‌گوید:

  به امید روزیکه هیچ جنگی در هیچ جای جهان وجود نداشته باشد.

  داغ Thumb up 11 Thumb down 11

 2. سیدطالقانی می‌گوید:

  دیدن کشته شدن یک حیوان چه لذتی داره؟
  که حالا انسان خودش با اسلحه حیوان زیبایی رو از پا در بیاره ؟ به چه دلیلی شما ها علاقه به شکار دارید ؟
  جوامع انسانی سال های طولانی که پلنگ نمی کشد و پوستینش را به تن نمی کند! و با سنگ و یا فلز حیوانی را نمیکشد تا غذایی داشته باشد تا زنده بماند .
  آن مو قع نوع انسان با شکار بقا داشت اما حال قرن ۲۱ است و انسان غذایش را خود میپرورد با استفاده از خوان گسترده باری تعالی تا حرفی میزنی ، توهین میکنند و تهدید ،کار را به جایی میرسانند که میگویند تو را خواهیم کشت.
  لعنت بر خون ریزی و جنگ! بله لعنت به حماقت شکارچی های بی وجدان
  پیرو کدام آیین و تمدنید؟
  خدایتان کیست؟
  محیط بان باید تمام وقت سختی بکشد تا مبادا شکارچی ها نگاه چپی به حیوانات مظلوم نمایند. میگویند : وضع مالی بد است ، باید شکار کنیم تا پولی به دست بیاوریم .
  غیرت و شرف اینگونه نیست. کارگری کنید کمی غیرت داشته باشید بهتر از کشتن نیست؟
  چیزی نگفت، سکوت کرد ، گفت :پول کارگری کم است* لعنت به طمع ، انسان ذاتا به دنبال کار کم و سود زیاد است حتی که کار ظلم و کشتن آهوی زیبایی باشد.
  البته که خیلی از شکارها از روی تفریح وخوش گزرانی اندنه فقر

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 5

 3. احمدی می‌گوید:

  فقط جنگ نیست مانورهای نظامی سنگین که گاه و بیگاه در کشور ما و در عرصه های طبیعی انجام میشود باعث تهدید محیط زیست و به هم خوردن آسایش حیات وحش میشود

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 4. منصور می‌گوید:

  با احترام به محیط بانان دلسوز ودوستداران حیات وحش ومحیط زیست کشور . از کوچکترین احترام به محیط زیست که ریختن اشغال درطبیعت است وبیشتر ما درکشورمان رعایت انرا نمیکنیم واین خود جنگی است یک طرفه وبا باختی حتمی .اگرکناره دریای خزر ورودهای ان منطقه رادیده باشید که موج اشغال اززیباییهای ان کاسته واین هم جنگی است که شاید اگر دریا انجا نبود میگذاشتند تمیزتر باشد وحتما تمیزتربود درست است اثار جنگ بد وبرمحیط زیست وموجوداتش اثری زیانبار دارد ولی اختراع پلاستیک بر سر ما انسانهایی که رعایت خودمان ومحیطی که دران زندگی میکنیم رانمیکنیم خود جنگی دیگر است که ازنااگاهی ما سرچشمه میگیرد جاهایی درکشوروجود دارد که پاکسازی ان از پلاستیک وظرفهای پلاستیکی اب شاید چندین سال وقت لازم باشد چشمه ای که تفریحگاه همگانی است امروز انرا پاکسازی میکنی هفته دیگر دوباره به همین مرض مبتلا شده انسان ازناراحتی بتنگ میاید .این خود بلایی است جنگی است که محیط زیست ما به ان مبتلا است . هزاران درد دیگر پنهان واشکار محیط زیست ما را دراغوش میفشارد که دیگر نای فریاد ندارد کاشکی به جنگ گرفتار بودیم وفقط همان بود ورودررو دیده میشد

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 5. میر شکار می‌گوید:

  جناب سید طالقانی ،نگاه کردن به عنوان صفحه و مطلب نوشتن بد نیست …
  ما به اندازه کافی در مورد نظرات شما در مقوله شکار در صفحات مرتبط مستفیض میشیم…

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 2

 6. سیدطالقانی می‌گوید:

  میرشکار
  بله شکارچی ها با داشتن اسلحه های مختلف و تجیهیزات سرد و گرم به جنگ با حیوانات میروند جنگی ظالمانه
  جناب میرشکار
  بله شکارچی ها با رعایت نکردن قوانین کشور و شکار غیرمجاز به جنگ با محیط بان های مظلوم میروند. آن هارا به چالش کشیده و گاها با تیر میزنند
  جناب میرشکار عزیز
  شکارچی های غیر مجاز با شکار و گاها که توسط محیط بان ها دیده و به دنبال برخورد با ان ها رهسپار میشوند وبا ایجاد درگیری و تیر اندازی و سایر اقدامات که خدایی نکرده با عث کشته شدن محیط بان های مظلوم بشوند به جنگ با زندگی و آینده بچه های چه خودشان و چه ان ها میروند .
  جناب میرشکار
  با کشته شدن یک ادم میدانی به چند نفر اسیب خواهد رسید ؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 7. میر شکار می‌گوید:

  جناب سید طالقانی جواب دیدگاه آخر شما رو در ۲۶ آبان دادم اما ظاهراً سایت ازش خوشش نیومده و از اون تاریخ تا کنون در انتظار بررسی قرار داره.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>