مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست برای راضی نگه داشتن شکارچیان سلامت مردم را به بازی گرفته اند و برای فروش پروانه شکار هر حقیقتی را انکار می کنند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اسماعیل کهرم ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را برای بهداشت عمومی جامعه و اقتصاد کشور خطرناک خواند و به تصمیم خطرناک سازمان محیط زیست مبنی بر صدور پروانه شکار پرندگان اعتراض کرد.

اسماعیل کهرم، پرنده‌شناس و دکترای بوم شناسی در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی سال گذشته به مرگ و معدوم‌سازی یک میلیون و ۵۰۰ هزار مرغ در مراغداری‌های سراسر کشور منجر شده است، اظهار داشت: دیگر همه متوجه شده‌اند که پرندگان مهاجر، به عنوان عامل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در جهان شناخته می‌شوند. هر ساله برای جلوگیری از خسارات ناشی از این بیماری که از جنوب شرق آسیا تا ایران خسارات بسیاری به بار می‌آورد تدابیر و اقدامات جدی‌تری در دست اجرا قرار می‌گیرد اما امسال در کمال تعجب شاهد آن هستیم که در کشورمان، رویه مبارزه با این بیماری مهلک معکوس شده.

کهرم توضیح داد: در جایی که طی دو سال گذشته صید و شکار پرندگان در سراسر کشور ممنوع شده بود، حالا برای صید و شکار پروانه صادر می‌شود. آن هم در دفاتر پیشخوان دولت تا کار فروش جواز شکار به حد ممکن تسهیل شود.

وی ادامه داد: از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست سوال می‌کنم بر چه اساس چنین تصمیم خطرناکی گرفته‌اند؟

کسی که این تصمیمات شگفت‌انگیز را اتخاذ می‌کند و به سادگی بهداشت عمومی جامعه و اقتصاد کشور را به مخاطره می‌اندازد مشاور عالی سازمان حفاظت محیط زیست است یا مشاور عالی شکارچیان؟ ایشان مگر پزشک نیستند؟

کهرم تاکید کرد: به ایشان و سایر دست‌اندرکاران پیشنهاد می‌کنم با یک جست‌وجوی ساده در گوگل درباره H۱ و H۵ کمی مطالعه کنند. این ویروس، بی‌دلیل آنفلوانزای «فوق حاد» نام نگرفته. این یک ویروس هوشمند است که به سادگی با تغییر ژنتیکی، خود را با سلول‌های بدن میزبان سازگار می‌کند.

سال گذشته بود که دو کودک در مرز ایران و ترکیه پس از لمس لاشه پرندگان آلوده به این ویروس جان خود را از دست دادند.

برای راضی نگه داشتن شکارچیان سلامت مردم را به بازی گرفته اند

این پرنده‌شناس اضافه کرد: در حالی که پیشتر کانون‌های آنفلوانزا در کشور شناسایی شده، صدور پروانه شکار پرنده دو حالت دارد. یا آقایان اطمینان حاصل کرده‌اند که این بیماری در کشورمان ریشه‌کن شده که باید این ادعا را اثبات کنند یا در حالی که کانون‌های بیماری در کشور فعال است برای راضی نگه داشتن شکارچیان، با صدور جواز شکار پرنده، سلامت مردم و اقتصاد کشور را به بازی گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه تنها یک مرغابی آلوده به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان برای آلوده کردن یک گله شامل ۳۰ مرغابی کافی است گفت: سرعت انتشار این ویروس بسیار زیاد است و در حال حاضر که حدود ۲۵۰ تالاب طبیعی و مصنوعی در کشورمان میزبان پرندگان مهاجر هستند یک بی‌احتیاطی ساده می‌تواند به خساراتی غیرقابل جبران بینجامد.

برای فروش پروانه شکار هر حقیقتی را انکار می کنند

کهرم در واکنش به اینکه علی‌رغم هشدارهای سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت، یکی از کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را برای انسان بی‌خطر دانسته گفت: متاسفم که افکار مسئولان محیط زیست تا این حد ظلمانی شده که برای فروش پروانه شکار هر حقیقتی را انکار می‌کنند. به عنوان یک پرنده‌شناس هشدار می‌دهم و اخطار می‌کنم که صید و شکار و عرضه پرندگان مهاجر، خطری است آشکار در کمین سلامت جامعه و خساراتی هنگفت را برای صنعت مرغداری در بر دارد.

به گزارش خبرنگار مهر در پی هشدارهای سازمان دامپزشکی و به منظور جلوگیری از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، سازمان حفاظت محیط زیست در پاییز سال‌های ۹۵ و ۹۶ هرگونه صید و شکار پرندگان را در سراسر کشور اعلام کرد. با این وجود شیوع این ویروس مهلک، خساراتی قابل توجه را به صنعت مرغداری تحمیل کرد و کار را به جایی رساند که مسئولان ارشد سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت زمستان سال گذشته بارها بر لزوم برخورد با صید و شکار و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر تاکید کرده و مردم را از تماس با پرندگان مهاجر و نزدیک شدن و مکان‌های عرضه لاشه آنها منع کردند.

خسارات گسترده این ویروس به صنعت مرغداری در سالی که گذشت، سبب شد، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در اردیبهشت سال جاری، طی هشداری از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست بخواهد ممنوعیت صید و شکار پرندگان را زودتر و پیش از فرا رسیدن فصل مهاجرت پرندگان اعلام کنند تا بومیان زودتر در جریان این ممنوعیت قرار گرفته و با فراهم کردن دام و دانه برای صید پرندگان متضرر نشوند.

علیرضا رفیعی‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، اردیبهشت سال جاری با تاکید بر اهمیت تعامل کلیه نهادهای ذی‌ربط در پیشگیری از گسترش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال جاری به رسانه‌ها گفته بود: از کلیه اعضای ستاد مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان می‌خواهم در تمامی ماه‌های سال به تمامی مصوبات عمل کرده و انجام مسئولیت‌های خود را به نیمه دوم سال که فعالیت ویروس آغاز می‌شود محدود نکنند. به علاوه با توجه به گسترش ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و خسارات ناشی از آن به مرغداری‌ها در سال گذشته و با در نظر گرفتن لزوم جلوگیری از صید و عرضه پرندگان مهاجر در سال جاری، از سازمان حفاظت محیط زیست می‌خواهیم ممنوعیت صید و شکار پرندگان در سال جاری را از همین حالا به رسما اعلام کند تا صیادان در انتظار صدور پروانه برای صید و شکار در نیمه دوم سال برنامه‌ریزی نکنند.

اما از آن زمان تا کنون خبری از ممنوعیت صید و شکار پرندگان مهاجر از سازمان حفاظت محیط زیست به گوش نرسید. برعکس، گفت‌وگوهای مسئولان این سازمان با رسانه‌ها مبنی بر بی‌خطر بودن ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، احتمال برنامه‌ریزی این سازمان برای صدور پروانه صید و شکار پرنده در سال جاری را افزایش داد. احتمالی که حالا با رسیدن پرندگان زمستان‌گذران به تالاب‌های کشورمان به وقوع پیوسته است.

+223
-944
  

42 دیدگاه

 1. سعید می‌گوید:

  بهتر از این هست که هر ساله چندین شکارچی و محیطبان دراثر درگیری جان خودشونو از دست میدن
  خجالت بکشید چه بازی چه حقیقتی بابا آنفولانزای لامصب فقط تو ایران میاد چرا ماها نمیبینیم چقدر بی فرهنگی میکنید این آنفولانزای لامصب چرا کشورهای دیگه نیست

  پر طرفدار Thumb up 111 Thumb down 25

  • خورشید می‌گوید:

   کسی که حاضره بخاطر لذت از خونریزی و حرص و حسرت خوردن گوشت چهارتا پرنده ی حامل ویروس به هر خفت و خواری تن میده و با وجود آگاهی از مجرمانه بودن حرکتش میره شکار، به درک که جونش رو از دست میده!!
   چشمش کور!!
   این کشور هر چه از این جانی های بیمار خالی تر بشه به سود هم طبیعت و جانوران و هم مردم طبیعی و شریفیه که دلشون می خواد در یک طبیعت امن و زیبا از تماشای حیات وحششون لذت ببرن!!!
   محیط بانان عزیز و مظلوم شهیدمون هم در راه اهداف و اعتقادات پاک و شریفشون از جان پاکشون گذشتن…
   انشالا که با افزایش نیروی انسانی، تجهیز به امکانات کامل حفاظتی، حمایت قرص و محکم قضایی برای برخورد بی اغماض با مجرمین بی فرهنگ و وحشی و بالا رفتن فرهنگ عمومی و بیدار شدن وجدان کسانی که از علاقه به طبیعت چیزی جز کشتار و خونریزی و بوی کباب جانوران نمی فهمند دیگه شاهد آسیب رسیدن به هیچ محیطبان عزیز و غیوری نباشیم …. به یاری خداوند پاک …..

   پر طرفدار Thumb up 145 Thumb down 93

 2. منتقد می‌گوید:

  آقای کهرم پستشو در سازمان از دست داده ضد سازمان شده؟؟ ایشون نظراتشون فقط اکادمیک و در حد تئوری هست و در عمل هیچ کاربردی نداره
  ۴میلیون اسلحه در کشور هست مگه میشه شکار ممنوع باشه؟
  مثل ممنوعیت مواد مخدر که تعداد معتادا فقط بیشتر شده و رو به مواد مخدر صنعتی اوردن

  پر طرفدار Thumb up 76 Thumb down 16

  • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

   عجب دلیل محکمی آوردی آقای منتقد!!!!!! چون ۴ میلیون اسلحه داریم باید شکار آزاد شه !
   خوبه تو خونه ها دینامیت نیست والا میگفتی منفجر کردن هرجایی هم باید آزاد شه !
   التماس تفکر

   داغ Thumb up 23 Thumb down 29

 3. آ. ک می‌گوید:

  شکارچی دلیلش برای کشتن چیه دقیقا؟
  تفریح؟
  خوراک؟
  درآمد؟
  فعلا مقوله شکار یه بزینسه
  برای بزینس هیچ کس دیگه هیچی حالیش نیست
  الان هم خبرا اومده که تو چین تجارت شاخ کرگدن و استخوان ببر رو آزاد کردند
  غرب و شرق جهان در جامعه سرمایه داری فقط پول رو میشناسند
  هرجا پول باشه همه توجیهی پیدا میشه
  هرچند که یکی یکی این توجیه ها با دندان شکن ترین جواب ها قابل رد کردنه ولی موضوع اینه که در مقوله مخالفت با شکار به اندازه شکار پول در چرخش نیست
  هر شخصی در این کره خاکی خیلی بی جا میکنه برای تفریح شکار کنه
  در قدیم مقوله نیاز مطرح بود الان که برای کسی که شکارچیه و تفنگ و دوربین میلیون ها می ارزه نیاز دیگه مطرح نیست ضمنا ایران ظرفیت شکار نداره
  هر شکارچی از هرجای دنیا بیاد اینجا خودم جوابش رو بدم

  پر طرفدار Thumb up 119 Thumb down 79

  • محمد می‌گوید:

   جواب شما یک بیت شعره
   میان عاشق و معشوق رمزیست چه داند آن که اشتر میچراند

   پر طرفدار Thumb up 84 Thumb down 11

  • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

   دمت گرم

   پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 9

  • خورشید می‌گوید:

   شما اگه الان از یک روانی علاقمند به آدم خواری هم این سوال رو بپرسین همینجوری جوابتون رو میده که :
   اوووووف آخه آقا شما که تا حالا به آدمیزاد شلیک نکردی! خرخرشو نجویدی!! بدنش رو قطعه قطعه نکردی و کنار جسد خونینش عکس یادگاری نگرفتی آخه چه می فهمی از این عشق؟؟؟ چه می دونی آخه چه حاااالی میده این لامصب!!! باید کشته باشی و دریده باشی و خون موجودی که تا چند لحظه پیش نفس می کشیده رو دستات بماسه تا بفهمی چه حالی میده برادر من …….

   داغ Thumb up 9 Thumb down 30

 4. یعقوب می‌گوید:

  سلام. آنفولانزا به مرغداری چیکار داره؟ بااین توضیحی که شما دادید اگه انفولانزا باشه یک نفر از مردم فریدونکنار نباید زنده باشن! یا اینکه ممنوعیت شکار برایه شما یه نفعی داره . نگید که پرنده زیاد میشه که الان ۱۷ سال جنگل شکار ممنوع هستش یکی بگه که کجا پرنده زیاد شده

  پر طرفدار Thumb up 75 Thumb down 14

  • داریوش2016 می‌گوید:

   اصلا ربطی هم نداشته باشه شاید دلمون بخواد شکار رو کلا ممنوع کنیم این به خودمون مربوطه و برامون مهم نیست کشتارچیا چی میگن و میخوان

   داغ Thumb up 3 Thumb down 7

 5. سیدطالقانی می‌گوید:

  سلام ، کسی رو که خوابیده میشه بیدار کرد!!، اما کسی که خودش رو به خواب بزنه نه!!!!!!
  از آنجا که رضایت شکارچی ها در پیش کلانتری بسیار مهم تر از نظرات تمام فعالان و دوستداران و اساتیدبرجسته و قابل احترام این مرزوبوم است.
  شکار کنید!! جولان بدهید!! تمامی نگین ها و سرمایه های کشورمان ایران را بکشید!! نابود کنید !!
  ویروس هارا پخش کنید!!
  مردم بیگناه رادچار بیماری کنید!!
  اهای شکارچی زرنگ !!!
  به خدا این محیط زیست فقط برای شما نیست که بزنید و نابودش کنید!
  برای آیندگان هم هست!
  بس است قتل و غارت محیط زیست.
  کمی اهسته تر فقط چند لحظه به زیبایی اسایش و نوای زیبای مرداب وتالاب در حضور پرندگان مهاجر که مهمان ماشده اند فکر کن.!!
  کشتن فقط از روی تفریح!! ! فاجعه اخلاق است.
  منتظر پاسخ خالق طبیعت به ظلم هایت به این مخلوقات مظلوم باش!
  وشاهد باش که تذکر داده شد! سپاس.

  پر طرفدار Thumb up 114 Thumb down 73

 6. مرتضی می‌گوید:

  خب به سلامتی این آقای کهرم پرنده شناس که از اول سال این سازو چاق کردن و از سازمان م ح ز اثبات میخوان خودشون میتونن اثبات کنن مرگ دو کودک توی مرز ترکیه رو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 54 Thumb down 11

 7. جنگل شمشاد می‌گوید:

  ما مثل دانش آموزی هستیم که می گوید، این فرمول به چه دردی می خورد و فراموش می کند و توسعه و کاربردی اش نمی کند. در صورتی که مثلا این فرمول پایه یک دانش و صنعت و کار و پول و تجارت و … است. حالا ما از گذشته درس نمی گیریم و سرسری برخورد کرده و جدی نمی گیریم و بارها و بارها آنها را تکرار می کنیم. در صورتی که با مطالعه تجربیات آن مساله و همچنین تبعات آن، بایستی روندهایی از ان استخراج و ایجاد کنیم که تکرار نشود. حتی در کارهای دیگر هم بسط و تعمیم و استفاده کنیم و در صورت لزوم در کتب درسی قرار دهیم. (دریاچه ارومیه در کتاب درسی استرالیا گذاشته شده) ما اگر از الفبا هم استفاده نمی کردیم تا حالا فراموش کرده بودیم. همچنین تصمیمات غیر کارشناسی(مانند چرای چند برابر و برداشت جنگلها) یک روند و انتظارات و عرفی ایجاد می کند که حتی تا سالها بعد هم نفرات بعدی را خلاص نخواهد کرد. برای یاد آوری شیوع آنفولانزای پرندگان در سال گذشته، صدها میلیارد تومان خسارت به مرغداری ها به ویژه تخم گذار (۸۰ درصد) زد که خسارت آن را دولت و بیمه و مرغداران و مردم (گرانی) پرداختند و حتی در رویدادهای اجتماعیی هم تاثیر داشت که به چند برابر شدن قیمت ها در امسال هم بی ربط نیست، و اگر اینه را هم بخواهیم حساب کنیم سر به فلک می کشد.
  یک مثال دیگر بر اساس آمار سازمان مدیریت بحران، در سال ۹۶ (منبع انتهای نظر) یک هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض و تسهیلات بانکی خسارت سیل پرداخت شده که تنها ده درصد خسارت کلی بوده و خسارت کشاورزی لحاظ نشده و خسارت جانی هم که غیر قابل جبران می باشد. و ۹۰ درصد علت و خسارت سیلها ناشی از کارهای انسان مانند چرای بیش از حد و نابودی طبیعت و بی توجهی به حریم رودخانه و مانند آن می باشد.
  البته در دل این جلوگیری از خسارت، سود است یعنی تهدید به فرصت تبدیل می شود. مثلا با حفظ و گسترش جنگلها و پوشش گیاهی، بارشهای بی سابقه ناشی از تغیرات آب و هوایی (که احتمالا بیشتر می شود) را در زمین ذخیره کنیم.

  http://www.ion.ir/News/416225/خسارتهای-سیل-به-زیر-ساختهای-شهری

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 18

 8. شکارچی مجاز می‌گوید:

  باسلام.دیده بان عزیزبهترنیست دست ازاین بازیها وانتشاراین اخباربرداری؟بنظرشمااگرپروانه شکارپرنده صادرنشودهیچکس دیگراقدام بشکارپرنده نخواهدکرد؟ایااین یک خیال موهوم وخام نیست؟تنهافرقش اینست که باعدم صدورپروانه شکارچی قانونی نیزممکن است به سمت شکارغیرمجازهدایت شود؟وایاغیرازاینست که برروی پروانه هاممهور به مهری است که درصورت شیوع انفلونزاپروانه باطلست؟ومگرنمیدانیدکه انفلونزابصورت بومی درایران درامده وپرندگان مهاجردراین امرنقش بسزایی ندارند؟ودرثانی این انفلونزاچگونه است که هرساله فقط ازایران سردرمیاورد؟اقا لطفا دست ازاین بازیها بردارید وبگذاریدمتولیان قانونی حیات وحش که سازمان محیط زیست میباشد کارشون راانجام بدن

  پر طرفدار Thumb up 69 Thumb down 11

 9. احمدی می‌گوید:

  بعضی ها وقتی در مسند امورات وریاست هستند همه چیز عالیه به محض اینکه از اریکه به زیر کشیده میشوند داد و غالشون شروع میشه و احیانا اگر مجددا به پستی گمارده شوند ، همه چیز خوب میشه و ساکت میشن

  پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 8

 10. مسعود می‌گوید:

  سالانه میلیونها پروانه شکار در سرتاسر دنیا صادر میشه… نسل گونه های جانوری هم به بهترین شکل ممکن حفظ میشه. آنفولانزا فقط قسمت ماست؟!
  سالی یک قطعه کبک میزنیم تاکسیدرمیش میکنیم برای یادگاری…. به همینم مجوز ندن؟؟؟
  اونوقت تو بازار فریدونکنار اونجوری آزادانه غاز و مرغابی و خوتکا و …. بفروشن….
  بس کنید دیگه.

  پر طرفدار Thumb up 68 Thumb down 11

 11. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  اقای کهرم بی زحمت سری به فریدونکنار و خوزستان هم بزنید بعد افازات کنید ! ظاهرا از نظر شما فقط پرندهای که با تفنگ شکار بشه عامل شیوع بیماری است !!. اینهمه ابزی و کنار ابزی که در طی سالهایی که پروانه بخاطر تهدید همین بیماری داده نشد در بازارهای پرنده فروشی محمود اباد فریدونکنار گمیشان رشت و انزلی خوزستان و … عرضه شد مردم از تو خونه ها گرفته تا تو تالارها و رستوران ها خوردند و هیچکسی هم اب از دماغش نیومد . پر واضحه که در بیان نظراتتون باید تجدید نظر کنید

  پر طرفدار Thumb up 67 Thumb down 9

 12. زیتون می‌گوید:

  بدلیل خوی وحشی گری شکارچیان ایرانی شورای امنیت ملی باید اجازه حمل سلاح کمری را به فعالان محیط زیست بده …..همین آقای کهرم بدلیل احضار نظرهای علمیش جانش در خطره …..بخصوص که نفوذیهای سازمان محیط زیست آمارش را رد می کنن…..

  پر طرفدار Thumb up 132 Thumb down 87

 13. حق گو می‌گوید:

  سالهای زیادی است که مرغهای الوده به چندین میگروب را به خورد مردم میدید و خجالت نمیکشید .باشما وامثالتون بحث نکردن بهتراست .شماهافقط به فکر جیبهاو بچه های اون طرف اب هست وبس

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 5

 14. کوروش می‌گوید:

  دکتر کهرم بزرگوار، لطفا برای به کرسی نشاندن نظرات خودتون مساله را قلب نکنید لطفا همه واقعیت رو بفرمایید خودتون بهتر از همه میدونید که گسترش آنفلوانزای مرغی به جهت جابجایی کود مرغی آلوده در کشور و سرایت آن در نواحی که پرندگان اهلی با وحشی با هم وجود دارند از پرندگان اهلی به وحشی بوده است و متاسفانه پرندگان وحشی را هم آلوده کرده و آنها را هم به کشتن دادیم. این واقعیت مطلب است نه مواردی که حضرتعالی و یا بزرگواران سازمان دامپزشکی برای هویدا نشدن بی مسئولیتی و بی توجهی خود میفرمایند و دنبال مقصری میگردند که همه را به گردن آن بیندازند چه چیزی راحتتر از پرندگان وحشی، که هم شما را (که به هر شکلی و بصورت کلی مخالف شکار هستید ) راضی میکند و هم برای دوستان دامپزشکی براحتی مساله را توجیه پذیر میکند.

  پر طرفدار Thumb up 63 Thumb down 5

 15. حسن می‌گوید:

  سلام جناب اقای دکتر کهرم درسته دکتر پرنده شناس هستند ولی از موضوع شکار اطلاع ندارند پرنده ای مثل کبک معملا در محلهایی است که پرندگان مهاجر نیستند همچنین به صورت غیر قانونی بسیاری شکارچیان دارند انها را شکار می کنند و یعنی شکار پرندگان مخصوص یکسری از ما بهترون شده یک کم دیدمان را باز کنیم

  پر طرفدار Thumb up 60 Thumb down 5

 16. حسن می‌گوید:

  این انفولانزا فیلم بازی است باید فرهنگ شکار به وجود اید ان هم با انجمنهای شکار و ارتباط انها با محیط زیست به شرط انکه جریان ارباب رجوعی و ریس بودن از بین برود به عبارتی تامل نه شکارچی را فیلم کنند بگویند پروانه می دهند و هر روز پاس دهند به روز بعد تا فصل شکار تمام شود این کار چند سال جواب می دهد و کاری می کنند که شکارچی دق دلیش را از سر محیط زیست در اورد فقط تامل و فرهنگ سازی این مشکلات را حل می کند نه شایعه انفولانزا

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 4

 17. مهدی می‌گوید:

  دکتر کهرم فقط مشکل شخصی با دکتر نمکی داره،برا همی از موقعی که از سازمان انداختنش بیرون داره دست به انتقاد میزنه.

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 6

 18. هوای پاک ام آرزوست می‌گوید:

  با سلام به موافقان ومخالفان صدور پروانه شکار
  بی شک سلامت جامعه از اهم واجبات است هر مشکلی که سلامت جامعه را تهدید کند برای هیچ انسانی قابل قبول نیست.
  صدور پروانه شکار توسط سازمان امریست بجا قانونی و کاملا حرفه ای.و طبق گزارشات سازمان دامپزشکی تا این لحظه هیچ گونه بیماری مشاهده نشده.شکارچیان قانونمند در دو سال گذشته از قانون تمکین نموده وممنوعیت شکار را پذیرفتند.با توجه به اینکه فقط در سه نقطه رسما آنفلوانزای پرندگان مشاهده شد در تمام کشور ممنوعیت اجرا شد.
  صدور پروانه حاصل یک سری اقدامات کاملا تخصصی وهوشمندانه است در تمام دنیا و کشور هایی که در امر بهبود محیط زیست و حیاط وحش پیشرفت نمودندپروانه صید و شکار صادر میشود.قطعا گونه های قابل شکار از فراوانی بهتری برخوردارند.
  آنفلوانزای پرندگان فقط مختص کشور ما نیست در کشورهای دیگر هم مشاهده و کنترل میشود.تا سبب بروز خسارت مالی و خدای ناکرده خسارت جانی نگردد.
  مجددا عرض مینمایم صدور پروانه شکار در وضعیت فعلی به نفع محیط زیست و کاملا بجا میباشد.

  پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 2

 19. sina می‌گوید:

  جناب اقای دکتر
  انفولانزا مرغی اصلا هیچ ربطی به شکار نداره که شما سریعا اظهار نظر می کنید دوم اینکه اصلا به انسان منتقل نمیشه وگرنه تا الان با مصرف این مرغهای امپولی جمعیت ایران تمام شده بود.
  سازمان محیط زیست کارشناسان فهمیده تر از این حرفا داره که با اظهار نظر شما تصمیم گیری کند نیازی به جبهه های شما ندارد.
  دیده بان محترم چرا همه پیام ها نشر داده نمی شود؟؟؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 6

 20. پوریا می‌گوید:

  دست از سیابازیا بردرارین.فقط ایران باید مشکل آنفولانزا داشته باشه چرا بقیه کشورها دارن شکار میکنن مشکلیم واسشون پیش نمیاد چرا کسی آنفولانزا نمیگیره؟؟ گیرم آنفولانزا هست اصلا چه ربطی به خشکزی داره؟؟بیشتر استانها هم فقط خشکزی دادن

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 4

 21. امیر می‌گوید:

  ای خدابرسون یه انفولانزا

  داغ Thumb up 7 Thumb down 27

 22. ا.ت می‌گوید:

  اقای دیده بان عزیز مثل اقای کهرم زیاده که واسه شکارچیان عزیز این کشور تصمیم بگیره…..ما نیازی به اظهار نظر شما و آقای کهرم نداریم چون ما شکارچی هستیم و شکارکش نیستیم .تمامی دوستان شکارچی هم در این مغوله فرق خوب و بد رو از هم میدونن پس لازم نیست شما به فکر جان شکارچیان عزیز باشید.شما فرهنگ شکار رو در بین بومیان منطق رواج دهید که در فصل بهار به جای تخم مرغ از تخم کبک استفاده نکنند و جان هزاران هزار کبک رو نگیرند یا در همون فصل میش یا بزی رو که نمیشناسن نره یا ماده شکار نکنن………آنفولانزا پیشکشت فرهنگ سازی کن

  پر طرفدار Thumb up 47 Thumb down 5

 23. مهدی می‌گوید:

  نمیدونم منظور از حرفهای دکتر دقیقاً چیه؟ من به عنوان یک شخص عادی که مثل آقای دکتر ادعای پرنده شناسی ندارم یه تناقض و پارادوکس عجیبی در مصاحبه آقای کهرم دیدم و اون اینه که ایشون گفتن :
  « آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی سال گذشته به مرگ و معدوم‌سازی یک میلیون و ۵۰۰ هزار مرغ در مراغداری‌های سراسر کشور منجر شده است»
  سوال اینجاست چرا با توجه به اینکه نزدیک به ۵ سال هست که پروانه شکار صادر نمیشه و توی این دوسال اخیر هم هیچ پروانه ای صادر نشده پس این آنفلوآنزایی که میگن پارسال اومده و یک میلیون و ۵۰ هزار مرغ رو از بین برده چه ارتباطی به شکارچی ها پیدا میکنه؟ مگه نه اینکه پروانه صادر نشد؟ پس از کجا اومد؟ آقای دکتر حداقل در مصاحبه های خودشون تناقض نداشته باشن که ملت بفهمن بالاخره صدور پروانه منجر به آنفلوآنزا میشه یا نه؟

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 3

 24. سید عباس می‌گوید:

  آقای کهرم دیواری کوتاهتر از شکارجی قانونمند ( قانونمند ) ندیده اند . اگه ایشان دلش به حال محیط زیست می سوزد کاش برای جاده های بی حدو حساب ، کوه خواران، معدن خواران ، جنگل خراب کنها ، مسئولین با نفوذ در جاهای خوش آب و هوا ، ویلاسازان لب رودخانه ها و … سخنان گهرباری ایراد بفرمایند شاید (شاید) بهتر باشد هر چند که کار به جایی نمی برد. یکبار هم که شده توپ را آنور بینداز عزیز دل برادر.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 2

 25. امیر می‌گوید:

  جناب کهرم ناراحت نباشید انفولانزارسید هیچ نگران نباشید

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 8

 26. میر شکار می‌گوید:

  بازهم بحث آنفولانزا شد و یاد اون بازی کمدی پارسال سازمان حفاظت از محیط زیست و دامپزشکی افتادم …
  اول پاییز بحث آنفولانزای فوق حاد پرندگان اومد وسط و به اون بهانه پروانه شکار صادر نشد .گفتن تو مرغداری ها میلیون ها قطعه تلفات دادیم در صورتیکه هیچ موردی نه تو تالاب ها و نه تو روستا ها و شهر ها بجزء داخل مرغداری ها از این بیماری مشاهده و گزارش نشد.تا نیمه دوم اسفند این داستان ادامه داشت تا اینکه موقع بازگشت پرندگان در یکی دو تالاب گزارش گردید و معلوم شد که عامل انتقال و کشتار مرغ ها غذای آلوده بوده نه پرندگان وحشی .و این دروغ بزرگ برملاشد و این ننگ بزرگ برای همیشه در پرونده این دو ارگان باقی خواهد ماند.حالا شما بظاهر طبیعت دوستان با چه رویی این رسوایی رو بازگو میکنید من موندم.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 5

 27. پرنده مهاجر می‌گوید:

  من نمیدونم چرا فقط توایران سلامت مردم تهدید میشه
  واقعا انقد دلتون به حال مردم میسوزه
  واقعیت جامعه که چیز دیگه ای میگه

  داغ Thumb up 4 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>