پلنگ دمپایی محیطبانان صیدوا را دزدید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در رخدادی بسیار جالب محیطبانان پارک ملی صیدوا در استان سمنان هنگامیکه در پاسگاه محیطبانی مستقر بودند نیمه های شب متوجه پلنگ بالغی شدند که وارد محوطه پاسگاه شده است.
پلنگ پس از ورود به محوطه پاسگاه، دمپایی محیطبانان را به دندان گرفته و با خود می برد.

.

منطقه صیدوا در واقع زون امن و بخشی از بهترین زیستگاه های منطقه حفاظت شده پرور به شمار می رود که در سومین جلسه شورای عالی محیط زیست که روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۴/۱۲/۲۴ به پارک ملی ارتقا یافت.

این برای چندمین بار است که از پلنگ و سایر گونه های جانوری ارزشمند در این منطقه تصویربرداری شده است. سخت کوشی محیط بانان منطقه حفاظت شده پرور موجب برقراری امنیت بالا و احساس آرامش در حیات وحش این منطقه شده است.

+99
-57
  

17 دیدگاه

 1. مسعود می‌گوید:

  میدونه کجا امنیت داره که رفته.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 2

 2. شکارچی شکارچی های غیرمجاز~ علم کوه می‌گوید:

  پلنگ :\
  دمپایی دزد!!

  این بینوا هم بیکار شده!

  روی آورده به دزدی :)
  از مسؤلین خواستار ایجاد اشتغال هستیم!

  احتمال دوم استفاده از دمپایی برای شکار و یا دفاع از خود در برابر سایر پلنگ هاست و یا گرگ هایی که پلنگ هنگام استفاده و تناول از شکار بادیدن مزاحم هایی مثل کفتار و روباه نامبرده(پلنگ) بی هیچ زحمت فقط با زدن دمپایی بر سر ان ها ، ان ها را فرار دهد!!
  پلنگ های طالقان که اینگونه نیستند!

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

  • حسن می‌گوید:

   بازم خدارو شکر دمپایی شکارچی هارو نبرده وگرنه الان باید با پوستش دمپایی درست می کردند تا ضرر وارده جبران بشه

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

  • حقوق دان می‌گوید:

   احتمالا پلنگ ماده بوده که بواسطه زندگی در نزدیکی انسان ها از ما انسان ها یاد گرفته تا وسیله دفاعی موثری به نام دمپائی با خود حمل کند!

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 3. شهرام می‌گوید:

  این قشنگ ترین دزدی بود که تابحال دیدم و خوشحال شدم

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 2

  • زیتون می‌گوید:

   نه عزیزم چون در فصل سرما هستیم این نشانه کمبود طعمه است …..باید کم کم منتظر خورده شدن محیطبان ها توسط پلنگ هم باشیم…..حالا هی پروانه شکار صادر کنید …..

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 9

   • شکارچی می‌گوید:

    انشالله.

    داغ Thumb up 4 Thumb down 8

    • حقوق دان می‌گوید:

     شاید شما بصورت واهی خودتان را شکارچی نامیدید که در پاسخ به این نظر آروزی موفقیت کنید!هدفت چیست؟واقعا چه سودی از کاشتن بذر نفرت میان محیط بان و شکارچی می برید؟ چرا به کشور هزینه تحمیل می کنی! این نظر شما ولو به شوخی شرم آور است!اط خدا بترس!بدانید شکارچیان زیادی اسلحه هایشان را جمع کرده اند و بسیاری محیط بان شده اند! بسیاری از نقاط کشور میان محیط بانان و شکارچیان رابطه اخوت است و بسیاری از شکارچیان حیوانات را دوست داشته و از اعمال گذشته خود پشیمانند! دنبال چه هستی؟

     پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 4. رضا ایرانی می‌گوید:

  این پلنگه چندین بار اومده داخل پاسگاه
  مثل اینکه خوشش اومده از محیط اونجا
  ولی اینکه از آدمها نمیترسه میتونه در آینده واسش گرون تموم بشه

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 5. پرنده مهاجر می‌گوید:

  خوب مبارکشون باشه

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 6. آ.ک می‌گوید:

  اگر پیگیرش بودند در سطح جهانی معروف می شد

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 7. عاشق طبیعت می‌گوید:

  بیچاره حیونی از گرسنگی حاضر به
  خوردن دمپایی شده

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 8. نم نمک می‌گوید:

  با سلام واحترام به محیط بانان زحمت کش وجان برکف محیط زیست . هر پایگاه یا پاسگاه محیط زیست باید فریزی یا یخچال بزرگی برای نگهداری وحوشی که بوسیله متخلفان شکارمیشود واز انان گرفته میشود داشته باشد که دراینگونه موارد به شکارچیان پلنگ یا کفتار یا یوز ودیگر حیوانات داده شود به نظر من این پلنگ خیلی باهوش میباشد باور کنید که میداند انانی که از انان نگهداری میکنند دراین محیط زندگی میکنند از مسولان محیط زیست تقاضا میکنم که وحوشی که ازمتخلفین گرفته میشود برای همین موارد به پاسگاهها برگردانده شودحتما محیط بانان میدانند که اگر پلنگ یک با ر دیده شود ان حیوان شاید صدها بار مارا دیده حتما با لباس وشکل محیط بانان اشناست برای همین از انان یاترسی ندارد ویا کمتر میترسد ویا شاید کمکی میخواسته یعنی غذا میخواسته

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 0

 9. نم نمک می‌گوید:

  با احترام به محیط بانان که درراه پیشرفت محیط زیست کشور تا پای جان تلاش میکنند .باور کنید که این حیوان ازهوش سرشاری برخوردار است و از ظاهر محیط بانان انان را میشناسد شاید میداند که تا این مکان میایند اگر حیواناتی که محیط بانان از متخلفین میگیرند مسولان اجازه میدادند درپاسگاه نگهداری میشد و اینطور وقتها به حیوان گوشتخوار داده میشد شاید گرسنگی عاملی دیگر باشد که حیوان به ان مکان امن امده .بهرحال دست محیط بانان حافظان محیط زیست کشور درد نکند که از این سرمایه های نادر این کره خاکی نگهداری میکنند

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 0

 10. نمک نمک می‌گوید:

  اگر مسابقه ای برای عکس وتصویر برداری از محیط زیست برگذار بشه این تصویر میتونه برنده تصویر سال باشه

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>