گونه های جانوری در سفره هفت سین نماد «مرگ» و «ظلم به طبیعت» هستند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): همه ساله در آستانه نوروز افراد سودجو اقدام به زنده گیری و خارج کردن برخی گونه های جانوری مانند سمندر، مار و لاک پشت از زیستگاه طبیعی نموده تا با انتقال به سایر مناطق بخصوص شهرهای بزرگ به عنوان یک گونه تزئینی در کنار ماهی قرمز به فروش رسانند.

همچنین برخی از گونه های تزئینی از جمله ماهی قرمز و برخی لاک پشت ها، بومی ایران نیستند و در صورت زنده ماندن در خانه ها، پس از ایام عید در زیستگاه های طبیعی رها شده و به عنوان گونه مهاجم به تهدیدی جدی برای گونه های بومی کشور تبدیل می شوند.

ماهی قرمز، مار، لاک پشت و هر جانور دیگری نماد حیات و زندگی در سفره های هفت سین به شمار نمی روند بلکه به دلیل جدا شدن از زیستگاه طبیعی و شرایط نامناسب نگهداری در خانه، عمر کوتاهی داشته و در واقع به «نماد مرگ» و «نماد ظلم به طبیعت» برای سفره هفت سین و سال جدید ما بدل می شوند.

اگر تقاضا برای خرید گونه های جانوری در ایام عید کمتر شود، صید و قاچاق آنها نیز به همان نسبت کاهش می یابد.

نوروز سرآغاز زندگی و حیات دوباره در طبیعت است. لطفا نوروز امسال هیچ جانوری را برای تزیین سفره هفت سین خریداری نکنید و نماد مرگ و دشمنی با طبیعت را به خانه هایتان راه ندهید.

+5
-4
  

3 دیدگاه

 1. سید طالقانی می‌گوید:

  ( نماد ظلم به طبیعت)
  غمناک است
  حال مردمی که در اوج شادی های خود ظلم میکنند
  بی مهری ها و نامهربانی ها در کوران حوادث عمرهای انسان ها به جز ویرانه هایی نخواهد ساخت و آن دشت ها و حیوانات دیگر تکرار نخواهند شد.
  چه زیباست تبدیل زشتی به زیبایی ، بی شک هر کدام از ما اگر چند عادت غلط را تغییر دهیم ، بهار های زیبا تری خواهیم دید .
  امسال در تنگ های شیشه ای ماهی نباشد چه میشود؟
  این یک مورد جز هست و اندک ،اما اگر همگانی شود به بهداشت و محیط زیست که برای همه ماست خدمتی بزرگ خواهد بود.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 4

 2. محسن رزاقی می‌گوید:

  دولت باید این مسائل را جدی بگیرد لطفا جلوی اینطور مشاغل کاذب را بگیرید اما انگار نه انگار! گویا به دید شوخی میبیند وگرنه نمونش این تلوزیون و صدا و سیما که بر سر هر برنامه یک مجری گذاشته اند و برای شیرین کردن برنامه هاشان هر کدام یک تنگ با ماهیان بدبختش و یک بشقاب سبزه که پس از جان بخشیدن به دانه ها عاقبت به کف خیابان ها ریخته خواهد شد را در دکور گذاشته پس چرا باید تبلیغ نماید جلوگیری به عمل نیاید آن هم با وجود اعتراضات خیلی از مردم دلسوزی که دیگر به این درک رسیده اند که باباجان این ها غلط است پس دیگر نکنید، بعضی مردم با فرهنگ و فهمیده ای که دلسوزی میکنند و کم کم افکار عمومی را بیدار کرده و بسوی تمدن آرام آرام بیداری را به جامعه تزریق میکنند براستی درود بر هر کس که انسانیت و کلام حق را فریاد میزند. وقتی ظلمی صورت میگیرد ننگ بر ما اگر براحتی بگذریم. آبروی ما را در دنیا نبرید، جوامع دنیا برای این مسائل (ظلم به جانوران ) قانون دارند بی تفاوتی به این وضعیت شرم است، ما از دولت محترم انتظار داریم دیگر هر چه زودتر قوانین حمایت از جانوران را تصویب کند.

  لذا از مسئولین محترم تقاضامندیم…

  و خیلی ممنون از دیدبان محترم بخاطر توجهش و درج این مطلب

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 3. مسعود می‌گوید:

  فقط کم مونده بود “دیده بان” برای هفت سین و نوروز نماد تعیین کنه.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>