سرنوشت ماده پلنگ تندوره بدون تشخیص و درمان بیماری در بلاتکلیفی و شاید رهاسازی غیر مسئولانه !

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): اوایل دیماه سال جاری نیروهای محیط زیست شهرستان درگز یک پلنگ بیمار را در پارک ملی تندوره زنده گیری و به مشهد منتقل نمودند. (لینک خبر در زمان انتشار + تصاویر مربوطه)

عامل بیماری، سیستم عصبی مرکزی پلنگ را دچلار اختلال نموده و بینایی و بویایی جانور را از بین برده بود.

از همان زمان تاکنون پلنگ در باغ وحش مشهد نگهداری و تحت نظر دامپزشکان و کارشناسان محیط زیست خراسان قرار دارد اما هنوز حتی علت دقیق بیماری این گونه تشخیص داده نشده چه رسد به درمان !

اخیرا با توجه به بهبود نسبی علائم بیماری، عده ای از روی دلسوزی و البته نا آگاهی و عده ای نیز به دلیل شانه خالی کردن از بار مسئولیت، تقاضای رهاسازی پلنگ در زیستگاه خودش یعنی پارک ملی تندوره را دارند.

کارشناسان و دامپزشکان مجرب با توجه به علائم موجود بر این باورند که نخستین احتمال، ابتلای پلنگ تندوره به بیماری ویروسی دیستمپر (Distemper) است.

با توجه به اینکه کیت مخصوص تشخیص دیستمپر و دستگاه MRI برای حیوانات در مشهد وجود ندارد هنوز ابتلا یا عدم ابتلای ماده پلنگ تندوره به دیستمپر تشخیص داده نشده اما مسئولان محیط زیست و دامپزشکی خراسان اصرار بر نگهداری، تشخیص و درمان پلنگ در مشهد دارند.

در جلسه ای که حدودا دو ماه قبل در همین رابطه در معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با حضور دامپزشکان و کارشناسان خراسان رضوی و دفتر تخصصی حیات وحش برگزار شد، مقرر گردید جهت تشخیص دقیق علت بیماری:

۱- از پلنگ در بیمارستان انسانی در مشهد MRI گرفته شود.

۲- تست CDV (دیستمپر) از طریق PCR توسط دانشگاه دامپزشکی گرگان (نزدیک ترین مرکز دارای تست PCR به مشهد) انجام شود.

در صورتجلسه تنظیم شده در نشست مذکور با اتفاق نظر افراد حاضر در جلسه مقرر شده است پس از انجام دو مرحله تشخیصی فوق و مشخص شدن علت دقیق بیماری در خصوص اقدامات بعدی (درمان، رهاسازی و …) تصمیم گیری شود.

با گذشت دو ماه در حال حاضر هیچکدام از دو اقدام فوق الذکر در مشهد انجام نشده، علت بیماری ماده پلنگ تندوره همچنان در ابهام و سرنوشت این گونه ارزشمند در بلاتکلیفی است.

ضمن اینکه به اعتقاد کارشناسان، نگهداری طولانی مدت این پلنگ (بیش از سه الی چهار ماه) در اسارت، شرایط بازگشت به طبیعت را برای این گونه سخت و ریسک رهاسازی را بالا می برد چراکه ممکن است قلمرو این پلنگ در این مدت توسط ماده پلنگ دیگری اشغال و پس از رهاسازی مجدد منجر به درگیری های مرگباری شود.

بنابراین ضروری است اقدامات تشخیصی فوق هرچه سریعتر انجام و نسبت به سرنوشت این گونه ارزشمند و در صورت نیاز رهاسازی تصمیم گیری و اقدام شود.

تجربه سال های اخیر نشان داده است هر سه پلنگی که در پارک ملی گلستان، رودسر و سنه‌کوه مازندران در شرایط و زمان و مکان نامناسب رهاسازی شدند پس از مدت کوتاهی به دلیل تعارض با انسان یا تداخل در قلمرو توسط سایر پلنگ ها از بین رفتند.

با توجه به احتمال بسیار زیاد ابتلا به دیستمپر، رهاسازی غیر مسئولانه در زیستگاه، علاوه بر اینکه به معنی یوتانایز طبیعی این پلنگ می باشد می تواند با انتشار و اپیدمی بیماری در پارک ملی تندوره منجر به تلفات در سایر پلنگ های این زیستگاه غنی و بروز خسارتی جبران ناپذیر شود.

در حال حاضر مهمتر از سلامتی و جان این ماده پلنگ، تشخیص دقیق نوع بیماری و سویه ویروس عامل بیماری و تعیین روش های مقابله و کنترل بیماری در زیستگاه است.

این بیماری ممکن است در صورت عدم تشخیص صحیح و اقدامات به موقع کنترلی منجر به مرگ ده ها پلنگ دیگر در تندوره (با توجه به جمعیت مناسب پلنگ در تندوره) و در سایر مناطق کشور شده و نسل این گونه ارزشمند را با چالشی جدی مواجه سازد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، دفتر حیات وحش سازمان به درستی به هیچ عنوان پیش از انجام موارد فوق الذکر و تشخیص دقیق عامل بیماری اجازه رهاسازی پلنگ در طبیعت را صادر نخواهد کرد.

+58
0
  

9 دیدگاه

 1. سید طالقانی می‌گوید:

  محیط زیست مثل یک زخم،
  برخی اقایون مسئول چون نمک !!
  روی این زخم نمک نپاشید!
  البته این ها خود نمک اند دست خودشان نیست که نمک نپاشند.
  تیتر پیشنهادی بنده:
  در رخدادی کم نظیر ،یک پلنگ ایرانی در ایران فاقد ارزش بوده و با بیماریی ناشناخته ( با وجود تلاش های بی شمار تیم های پزشکی {تلاش های قلی میرزا سرتیم درمان پلنگ دارای تخصص از دانشگاه قل قل تپه } شناسایی نشد) بیمار بوده و در باغ وحش تلف شد.
  کاش حداقل بدبخت رو بکشند انقدر زجر نکشه …
  دیده بان اعصاب ما رو داغون کن فقط!

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 6

 2. رها سازی پلنگ یا هر جانور بیماری، حرکتی کاملن غیر قانونی ست و تصمیم گیرندگان مسئول می باشند و باید جوابگو گردند.

  البته آن پیشنهاد از سوی افرادی متخصص و آگاه نمی تواند صورت گرفته باشد؛ زیرا برخوردی غیر مسئولانه و دور از حتا آگاهی های ابتدایی است.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 5

 3. رضا1394 می‌گوید:

  رها کردن پلنگی که بینایی و بویایی ندارد در طبیعت مساوی است با مرگ و بی معنی است. حالا اگر به دلیل هزینه غذا و نگهداری امکان حفظ آن نیست، نباید که پلنگ بیمار را در زیستگاه پلنگها رها کرد و آنها را هم بیمار و نابود کرد.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 3

 4. احمدی می‌گوید:

  این پلنگ اگر حس بویایی و بینایی نداشت دفعتا که اینطور نشده یعنی باید مدتها شکار نکرده باشه و گرسنه و ضعیف شده باشد.در حالیکه تصاویری که موقع اسارت از او گرفته شده وضعیت ظاهری مناسبی داشته و مشخصه که غذا خورده. این جای سوال دارد؟؟؟!!!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 5. ابرام می‌گوید:

  دیده بان میشه لطف کنین علت بازداشت رییس کل محیط زیست سمنان و علت آن و جانشینی آقای عبدوس توضیح بدین اگه شایعه است چرا برخورو نمیشه اگه واقعیته شما چرا نمینویسین

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 6. یانان دیریم از زابل می‌گوید:

  متاسفانه با اینکه چندین بار این خطا را کرده اند,باز هم تجربه ای نکرده اند.دوباره آزمون و خطا.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 7. دروازه طلایی خوزستان می‌گوید:

  اگر این پلنگ مشکل اساسی دارد وسازمان هزینه خورد وخوراک این حیوان را ندارد میتواند با اعلام یک شماره حساب از مردم کمک بگیرد این حیوان از موجودات این سرزمین است ببینید کشورهای دیگر با جانورانشان چگونه برخوردی دارند

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 8. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  اگه این پلنگ برگرده تو طبیعت شاید یه فاجعه زیست محیطی اتفاق بیافته
  میتونند ازش اسپرم بگیرن و بعنوان ذخیره ژنتیکی استفاده بشه
  نهایتا اگه نشد به طبیعت برگرده به باغ وحش انتقال پیدا کنه

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 9. حمید می‌گوید:

  پلنگ ایرانی ،متخصص حیات وحش ،کارشناس خبره ،دلسوز بی دانش ،پلنگ ماده است اسپرم را از پلنگ نر میگیرند ،البته نظرات شما همگی کارشناسان از روی بی دانشی و فقط غرض ورزی ست اگرنه از محیط زیست چیزی سر در نمی آورید

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>