مروری بر مهمترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۷

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): سال ١٣٩۷ حوادث تلخ و شیرین بسیارى را براى طبیعت کشور به همراه داشت.

هرچند حوادث تلخ و ناگوار و حجم تخریب و زوال در ارکان گوناگون محیط زیست کشور همواره در سال های گذشته بیش از موارد مثبت و دلگرم کننده در این حوزه بوده است اما امیدواریم با همت مسئولان نظام و همراهی مردم، در سال ۱۳۹۸ این توازن به نفع طبیعت تغییر کرده و شاهد رشد و بهبودی شاخص های محیط زیستی در کشور باشیم.

دیده بان محیط زیست ایران در این گزارش به مهمترین رخدادهای محیط زیست کشور در سال ۱۳۹۷ بشرح زیر می پردازد: (با کلیک بر روی عنوان هر رخداد می توانید جزئیات و تصاویر مربوطه را ملاحظه نمایید.)

یک سیاهگوش ماده در لواسان به طرز بی رحمانه ای کشته شد

گردشگران نوروزی در اطراف روستای گرمابدر در لواسانات با یک سیاهگوش (Lynx – لینکس) ماده که دو توله همراه خود داشت مواجه شدند. گردشگران که براى تفریح وارد زیستگاه این جانور شده بودند سیاهگوش را با ضربات سنگ و چوب به شدت مجروح نمودند.

بیش از ۵۵۰۰ دام اهلی از پارک ملی توران خارج شدند

پویش مردمی «یوز تا ابد» تاکنون موفق به تعیین تکلیف ۵۵۳۶ پروانه دام اهلی در پارک ملی توران استان سمنان، یکی از مهمترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در کشور شده است.

لاشه یک پلنگ در شیروان کشف شد

لاشه این پلنگ از یک طرف پوسیده شده و قسمت دیگر تقریبا سالم بوده و قمستهایی از لاشه نیز توسط سایر حیوانات خورده شده است. طبق بررسی های اولیه در محل، آثار هیچ گونه گلوله و یا بریدگی بر روی مشاهده نشد و علت مرگ پلنگ فعلا مشخص نیست.

محیط بانان سفیدکوه مورد با ضربات تبر و چاقوی متخلفین به شدت آسیب دید

متخلفین قاچاق چوب به سمت محیطبان منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم آباد حمله ور شده و وی را با تبر و چوب مورد ضرب و شتم قرار می دهند. متاسفانه دست چپ و گونه محیطبان موحدی دچار شکستگی استخوان شده، دندان ها و فک وی نیز شکسته است. جراحات، پارگی و کبودی های متعددی نیز در ناحیه گوش، قفسه سینه پهلوها و کلیه های وی نیز ایجاد شده است.

دو گورخر ماده آبستن در بر اثر برخورد با خودرو در حاشیه بهرام گور از بین رفتند

متاسفانه ساعت ۳ بامداد و ۱۱شب روز سه شنبه ۲۸ فروردین ماه در دو حادثه جداگانه در فاصله حدودا ۵ کیلومتری از یکدیگر دو گورخر ماده که هر دو آبستن بودند بر اثر برخورد با خودرو در حاشیه منطقه حفاظت شده بهرام گور ازبین رفتند.

از یک یوزپلنگ ماده و دو توله اش در پارک ملی توران تصویر برداری شد

ظهر روز چهارشنبه ۹۷/۱/۲۹ محیط بانان پارک ملی توران حین گشت زنی در منطقه سه یوزپلنگ آسیایی را مشاهده نموده و موفق شدند از این خانواده ارزشمند تصویر برداری نمایند. این سه یوزپلنگ یک خانواده شامل مادر و دو توله اش می باشند.

برای نخستین بار از پلنگ پس از شکار بز اهلی در استان کرمانشاه تصویر برداری شد

تاکنون در شمال غربی کشور در استان های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه هرگز هیچ تصویر مستندی از حضور پلنگ به ثبت نرسیده بود. روز ۲۴ فروردین سال جاری یکی از دامداران طی تماس با اداره محیط زیست پاوه اعلام کرد بر اثر حمله یک جانور وحشی دو بز اهلی متعلق ازبین رفته اند.

محیط بانان پارک ملی دز درجریان درگیری مسلحانه با متخلفین مجروح شدند

ساعت ۸ صبح امروز یکم اردیبهشت ماه، ماموران یگان حفاظت محیط زیست پارک ملی دز در حین گشت و کنترل آبی در رودخانه دز با دو قایق صیادی غیرمجاز مواجه شدند. در جریان این درگیری رضا قپانچی پور رییس اداره پارک ملی دز از ناحیه دست چپ، مهدی قاسمی محیط بان پارک ملی دز از ناحیه کتف راست و سید مرتضی تفاخ محیط بان پارک ملی دز از ناحیه دست چپ مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.

یک پلنگ به دلیل گرفتار شدن در تله سیمى در مناطق جنگلى بهشهر از بین رفت

صبح امروز ساکنان یکى از روستاهاى بهشهر طى تماس با اداره محیط زیست این شهرستان موضوع مرگ یک پلنگ را گزارش داد.دنبال دریافت این گزارش محیطبانان بهشهر عازم منطقه جنگلى خلیل شهر شده و لاشه پلنگ را مشاهده نمودند.

عامل شکار یک ماده پلنگ آبستن در شهرستان ایذه دستگیر شد

در بازرسی از منزل یک شکارچی متخلف در شهرستان ایذه پوست یک پلنگ ماده و بالغ که حدودا دوماه قبل شکار شده بود و متهم قصد فروش آن را داشته کشف و ضبط شد. به احتمال فراوان و بر اساس گزارش مخبرین محلی این پلنگ ماده در زمان شکار آبستن بوده و سه توله درون رحم خود داشته است.

محیط بان گلستانی که باعث مرگ یک صیاد شده بود از زندان آزاد شد

محیط بان گمیشانی که مهرماه سال ۱۳۹۵ درتالاب بین المللی گمیشان بر اثر تیراندازی موجب مرگ یک صیاد شده و به دلیل قتل غیر عمد در زندان بود، با گذشت اولیای دم و پرداخت دیه توسط سازمان حفاظت محیط زیست از زندان آزاد شد.

دامدار بیرحم سوادکوهی ماده پلنگ گرفتار در تله را با شلیک گلوله از پای درآورد

یکی از دامداران اهل منطقه منطقه لفور سوادکوه پس از آنکه یکی از گاوهایش طعمه پلنگ شد، اقدام به تعبیه تله فلزی در کنار لاشه گاو نمود. پس از آنکه پلنگ مجددا برای تغذیه به سراغ لاشه آمده بود در تله فلزی گرفتار شده و پای پلنگ به شدت آسیب دیده بود.

لاشه یک پلنگ در منطقه حفاظت شده کوسالان کشف شد

به دنبال دریافت گزارشی مردمی مبنی بر مشاهده لاشه یک پلنگ در حواشی روستای عباس آباد واقع در منطقه حفاظت شده کوسالان، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست سروآباد، مستقر در پاسگاه سرپیر به همراه سه تن از افراد محلی دوستدار محیط زیست، عازم محل شده و لاشه را مشاهده نمودند.

جرایم نقدی مواد ۱۰ الی ۱۳ قانون شکار و صید افزایش یافت

تصویبنامه مصوب جلسه مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۶ هیأت وزیران در خصوص اصلاح میزان جرایم مندرج در مواد ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۱۳ اصلاحی قانون شکار و صید مصوب ۱۳۷۵، در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۲ توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ گردید.

عاملین شکار یک خرس قهوه ای در بوانات دستگیر شدند

روز دوشنبه ۹۷/۲/۲۴ گزارشی در اختیار نیروهای یگان محیط زیست استان فارس قرار گرفت مبنی بر اینکه گروهی از شکارچیان متخلف برای شکار یک خرس راهی کوه ختابون شهرستان بوانات شده اند.

۹۵ درصد مناطق کشور دچار خشکسالی بسیار شدید، شدید و متوسط است

بر اساس گزارش قابل تاملی که در تاریخ ۹۷/۲/۳ توسط مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران کشور تنظیم و منتشر شده است بیش از ۹۵ درصد کشور طی یک دوره یک ساله از ابتدای اردیبهشت ۱۳۹۶ تا پایان فروردین ۱۳۹۷ دچار خشکسالی بسیار شدید، شدید، متوسط و خفیف بوده و در هیچ منطقه ای حد نرمال (به جز دو نقطه کوچک) و هیچ یک از سطوح ترسالی حتی ترسالی ضعیف به ثبت نرسیده است.

عامل اصلی زنده گیری توله یوزپلنگ ایرانی از طبیعت شناسایی شد

در ادامه رسیدگی به پرونده زنده گیری یک توله یوزپلنگ ایرانی و در جریان تحقیقات مراجع قضایی و انتظامی عامل اصلی زنده گیری توله یوزپلنگ از طبیعت شناسایی گردید.

سازمان حفاظت محیط زیست برای شکار ۱۰۵ آهو، کل و قوچ در مناطق تحت مدیریت و آزاد پروانه صادر کرد

سازمان حفاظت محیط زیست در اقدامی عجیب اقدام صدور پروانه ویژه شکار چهارپا برای شکارچیان خارجی و داخلی در داخل مناطق تحت مدیریت (مناطق چهارگانه) و مناطق آزاد و همزمان با فصل زاد ولد حیات وحش نموده است.
در این راستا ۱۰۵ پروانه جهت شکار قوچ، کل و آهو در ده منطقه واقع در هفت استان کشور صادر و تعدادی از شکارچیان خارجی نیز طی روزهای اخیر اقدام به شکار کرده اند.

اسلحه شکارچی متخلف به جرم شروع به شکار جانوران وحشی مصادره شد

دادگاه با استناد به ماده ۱۳ و ۱۵ قانون شکار و صید متهم را به جرم شروع به شکار جانوران وحشی تحمل ۹۱ روز حبس محکوم نمود.
همچنین با رای دادگاه مجوز حمل سلاح شکاری کشف شده لغو و اسلحه مذکور به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) مصادره گردید.

نماینده مردم نیشابور در مجلس در مورد صدور پروانه ویژه شکار برای شکارچیان خارجی به رییس جمهور تذکر کتبی داد

هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز ۹۷/۳/۲۲ بر اساس ماده ۲۰۸ آیین نامه داخلی مجلس به رییس جمهور در مورد صدور پروانه ویژه شکار برای شکارچیان خارجی در پناهگاه حیات وحش حیدری تذکر مکتوب داد.

عملیات اکتشاف یک معدن بدون اخذ موافقت محیط زیست و سیر مراحل قانونی در پناهگاه حیات وحش موته آغاز شد

بر اساس جلسه ای که بدون امضای نماینده محیط زیست و بدون تشکیل جلسه و حضور استاندار فعلی اصفهان تنظیم شده است، سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان اقدام به صدور پروانه اکتشاف نموده است. صبح روز گذشته (دوشنبه ۹۷/۳/۲۸) عوامل و ماشین آلات معدنکاوان جهت شروع عملیات اکتشاف وارد منطقه شده اند که با ممانعت مردم محلی، طبیعت دوستان و نیروهای محیط زیست منطقه مواجه شده اند.

حضور عجیب پلنگ پشت پنجره پاسگاه محیطبانی پارک ملی صیدوا

شب گذشته محیطبانان مستقر در پاسگاه محیط بانی پارک ملی صیدوا متوجه پلنگی شدند که وارد محوطه پاسگاه شده و روی بالکن پشت پنجره استراحت می کند.

دادستان کل کشور به موضوع صدور پروانه شکار برای اتباع خارجی ورود کرد

دادستان کل کشور گفت: یکی از برنامه‌های آمریکای جنایتکار ممنوعیت ورود ایرانیان به آن کشور بود، آمریکا با نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران اینگونه رفتار می‌کند بعد آن آقای مدیر برای اینکه یک شهروند آمریکا در آسایش باشد اجازه می‌دهد به ایران بیاید و از شکارگاه ایران در نیشابور و کاشمر شکار کند و این ننگ را انسان به کجا ببرد.

چهار توله یوزپلنگ در پارک ملی توران متولد شده اند

روز شنبه مورخ ۱۳۹۷/۴/۹ مهدی خورسندی یکی از محیطبان پارک ملی توران حین گشت زنی در ساعت ۸/۳۰ صبح یک یوزپلنگ ماده را به همراه چهار توله کوچکش مشاهده نمود.
در حالیکه یوزپلنگ آسیایی در یک قدمی انقراض کامل قرار دارد، تولد چهار توله یوز خبری بسیار خوش و دلگرم کننده برای همه طبیعت دوستان ایران و جهان محسوب می شود.

یک خرس قهوه ای توسط افراد ناشناس در شهرستان اهر کشته شد

روز یکم تیرماه به دنبال دریافت گزارشی مردمی مبنی بر مشاهده لاشه یک خرس قهوه ای در حاشیه روستایی از توابع اهر، نیروهای محیط زیست این شهرستان عازم محل مربوطه شده و با لاشه یک خرس قهوه ای ث مواجه شدند.

بر اثر شیوع طاعون در پارک ملی خبر بیش از پنجاه بز و گوسفند وحشی ازبین رفتند

نیروهای محیط زیست استان از زمان شیوع بیماری گشت و پایش روزانه در منطقه، معدوم سازی اصولی لاشه ها، ضد عفونی آبشخورها و سایر اقدامات لازم را آغاز و از گسترش بیماری و افزایش تلفات جلوگیری کرده اند.

محیطبان شهرستان راور در جریان درگیری با شکارچیان غیر مجاز به شهادت رسید

متاسفانه ساعتی قبل (عصر روز دوشنبه ۹۷/۵/۱۵) در جریان درگیری نیروهای محیط زیست شهرستان راور کرمان با شکارچیان غیر مجاز در ارتفاعات خورند محیطبان علی خواجویی بر اثر شلیک چندین گلوله جنگی مستقیم به ناحیه سینه و شکم به شهادت رسید.

یک خرس قهوه ای در ماسال بر اثر شلیک گلوله به سرش به شدت مجروح شد

یک گلوله بزرگ به سر حیوان شلیک شده و پس از وارد نمودن آسیب جدی به مفصل فک و اندام قدامی مغز وارد گلوی خرس شده است. با توجه به گذشت مدت زمان طولانی از زخمی شدن و آسیب جدی که به مغز وارد شده است این خرس شانس زیادی برای به دست آوردن سلامتی و ادامه زندگی ندارد اما ما تمام تلاش خود را برای نجات جان حیوان انجام می دهیم.

یوزپلنگ آسیب دیده از دست رفت

متاسفانه یوزپلنگی که بر اثر برخورد با خودرو در جاده سمنان – مشهد محدوده عباس آباد توران از ناحیه ستون مهره ها آسیب دیده بود صبح امروز از دست رفت. علت مرگ این یوزپلنگ بزودی پس از انجام کالبدگشایی و سایر اقدامات تشخیصی اطلاع رسانی خواهد شد.

دلیل مرگ یوزپلنگ آسیب دیده در سمنان بررسی و اعلام شد

بر اساس این گزارش که از سوی دانشکده دامپزشکی دانشگاه و پس از انجام ویرتوپسی، سی ای اسکن و رادیولوژی تنظیم شده است دلایل مرگ یوزپلنگ سمنان به شرح زیر می باشد:

- مهره L5 کمری شکسته و به شدت جابجا شده و مهره T8 سینه شکستگی و جابجایی کمی را نشان می دهد.
- عدم کارایی implant های قرار داده شده در جراحی که پس از آن تکه های کوچک بیشتری از مهره L5 شکسته است.
- تجمع مایع درون حفره شکمی از عوارض بعد از عمل
- ضایعه (پارگی) ریه
- بزرگ شدن مری همراه با اجسام خارجی
- معده متورم قبل و بعد از عمل جراحی

متن کامل کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر عصر یکشنبه و در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائو قزاقستان؛ توسط سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان امضا شد.

دو جنگل بان و دو فعال محیط زیست هنگام مهار آتش در جنگل های مریوان جان خود را از دست دادند

متاسفانه دو نفر از فعالان محیط زیست مریوان از اعضای انجمن سبز چیا به نام های «شریف باجور» و «امید کهنه پوشی» و دو نفر از جنگل بانان به نام های «محمد پژوهی» و «رحمت حکمتی نیا» در هنگام تلاش برای خاموش کردن آتش جنگل، جان خود را از دست داده اند و تعدادی نیز مصدوم شدند.

اعضای باند حرفه ای شکار و فروش گوشت جانوران وحشی در شمیرانات با تلاش نیروهای محیط زیست پارک ملی لار شناسایی و دستگیر شدند

در بازرسی از منازل متهمین تاکسیدرمی کل وحشی، تاکسیدرمی قوچ وحشی، تاکسیدرمی کبک معمولی، تاکسیدرمی کبک دری و تعدادی تاکسیدرمی از پرنگان آبزی که توسط متخلفین بصورت غیرمجاز شکار شده بودند به همراه دو قبضه اسلحه شکاری دارای جواز حمل و یک اسلحه شماری قاچاق کشف و ضبط گردید.

گیلان و مازندران دو استان پربارش کشور دچار خشکسالی مطلق شده اند

بر اساس نقشه های پهنه بندی منتشر شده از طرف مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران کشور، دو استان پر بارش کشور طی یکسال گذشته دچار خشکسالی هواشناسی مطلق و با درجات متفاوت بوده اند. بر اساس این گزارش و نقشه های مربوطه که طی دوره یک ساله از تیرماه ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ تنظیم شده است تمامی مناطق استان های گیلان و مازندران دچار درجات مختلفی از خشکسالی از نرمال تا بسیار شدید بوده است.

شکارچیان متخلف در آرادان به جرم شروع به شکار جانوران وحشی به تحمل دو سال حبس محکوم شدند

دادگاه با استناد به ماده ۱۲ قانون شکار و صید و مواد ۱۹ و ۱۲۲ قانون مجازات اسلامی متهمین را به جرم شروع به شکار جانوران وحشی به تحمل دو سال حبس محکوم نمود. همچنین دادگاه از باب مجازات تکمیلی با استناد به ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی، متهمین را به منع از حمل هرگونه سلاح شکاری به مدت دو سال محکوم نمود.

البرز مرکزی شمالی موزه طبیعی و ملی ایران (گزارش تصویری)

جمعیت متراکم و کم استرس مرال های البرز مرکزی در هیچ نقطه دیگری از کشور به این صورت قابل مشاهده نیست. گله های بزرگ کل های وحشی مسن، جمعیت مناسب و زادآور خرس قهوه ای، شنیدن صدای بی وقفه کبک دری، حضور پلنگ ایرانی در تمام منطقه و… تنوع زیستی غنی در این زیستگاه ارزشمند را نشان می دهد.

از یک پلنگ ماده به همراه دو توله اش در پارک ملی بختگان تصویربرداری شد

کارشناسان با همکاری محیط بانان منطقه نسبت بر روی یکی از چشمه های دائمی پارک ملی بختگان که احتمال وجود پلنگ می رفت، نسبت به نصب دوربین تله ای اقدام نمودند. خوشبختانه این دوربین تصویر بسیار زیبایی را از یک پلنگ ماده به همراه دو توله اش به ثبت رسانده است.

از یک پلنگ بالغ در جزیره اشک دریاچه ارومیه تصویربرداری شد

چند روز قبل دوربین های تعبیه شده در مقابل آبشخوری در جزیره اشک دریاچه ارومیه تصاویری را از یک پلنگ بالغ به ثبت رساندند. این موضوع یعنی حضور پلنگ در جزیره اشک بسیار عجیب است چراکه جزایر دریاچه ارومیه هرگز زیستگاه پلنگ نبوده است.

یک توله پلنگ ایرانی از قاچاقچیان حیات وحش در خوزستان کشف شد

نیروهای محیط زیست با همکاری پلیس آگاهی این شهرستان بصورت ناشناس و بعنوان خریدار با قاچاقچی توله پلنگ وارد مذاکره شده و متوجه شدند متخلف قصد فروش توله پلنگ به یکی از شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس و خارج نمودن آن از کشور را دارد.

یک خرس قهوه ای با دست قطع شده در ارسباران از بین رفت

چند روز قبل اهالی یکی از روستاهای منطقه حفاظت شده ارسباران به اداره محیط زیست این منطقه اطلاع دادند یک خرس مجروح در حاشیه روستا روی زمین افتاده و توان حرکت ندارد.

ثبت تصاویر زیبا از تنوع زیستی شگفت انگیز در ارتفاعات سوادکوه

یکی از فعالان بومی محیط زیست سوادکوه طی ماه های اخیر با تعبیه دوربین های تله ای در زیستگاه های واقع در ارتفاعات این شهرستان تصاویر زیبا و شکفت انگیزی را از حیات وحش این شهرستان به ثبت رسانده است.

افزایش قاچاق چوب با اجرای قانون تنفس جنگل ها صحت ندارد

مدیرکل دفتر جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزایش قاچاق چوب در پی اجرای قانون تنفس پنج ساله جنگل ها را تکذیب کرد و گفت: بنده نمی دانم دوستان در مجلس بر اساس چه مستنداتی از افزایش قاچاق چوب پس از یک سال از اجرای طرح توقف بهره برداری از جنگل ها خبر می دهند. در مجموع قاچاق چوب با گذشته تفاوتی نداشته است.

با رای قاطع دادگاه دو شکارچی متخلف به جرم شروع به شکار جانوران وحشی به یک سال حبس و مصادره سلاح و ادوات محکوم شدند

متهم ردیف اول:
۴/۵ سال حبس تعزیری به جرم حمل سلاح غیرمجاز
۹ ماه حبس تعزیری به جرم شروع به شکار جانوران وحشی
متهم ردیف دوم:
۹۱ روز حبس تعزیری به جرم شروع به شکار جانوران وحشی
همچنین دادگاه هر یک از متهمین را به مدت دوسال از حمل هرگونه سلاح مرحوم و به کاشت دویست اصله نهال در حاشیه تالاب هامون تحت نظارت اداره محیط زیست زابل محکوم نمود.
ضمنا با رای دادگاه پروانه سلاح دارای جواز دائم و سلاح دارای جواز موقت، هر دو ابطال و کلیه اسلحه ها و دوربین چشمی کشف شده به نفع دولت مصادره گردید.

یک کودک بلوچ بر اثر حمله پلنگ در ارتفاعات ایرانشهر جان خود را از دست داد

یک کودک ۱۲ ساله به نام حسین بامری در ارتفاعات ایرانشهر مورد حمله یک پلنگ قرار گرفته و جان خود را از دست.
این کودک که ۱۲ ساله در ارتفاعات صعب العبور ایرانشهر به همراه برادر خود مشغول چوپانی بوده، هنگامیکه مشغول جمع آوری هیزم بوده و برادرش نیز برای آوردن غذا وی را تنها گذاشته بود، توسط پلنگ کشته میشود.

ثبت تصویر زیبا و کم نظیر از سه پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده پرور

آقای مهدی چلانی مستند ساز حیات وحش کشور حین بازدید از منطقه حفاظت شده پرور به همراه محیط بانان و ساخت یک مستند حیات وحش با سه پلنگ ایرانی مواجه و موفق شد تصویر زیبا و کم نظیری را از این خانواده به ثبت برساند.

متاسفانه آقای کلانتری اختیار تصمیم‌گیری را به شکارچیان سپرده است

اسماعیل کهرم: شکارچیان به تصمیم‌گیران در سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل شده‌اند و افسانه‌هایشان را از زبان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌شنویم.
با کمال تاسف باید بگویم این آقایان (مدیران شاغل در معاونت محیط طبیعی سازمان)، خدا، وجدان و منافع ملی را صرفا برای حفظ میزشان زیر پا گذاشته‌اند.
شکارچیانی که با اسلحه ۲۵۰ میلیون تومانی بار‌ها شکار کرده و به گفته خودشان هم گرگ سفید شکار کرده‌اند و هم گرگ خاکستری، حالا به عنوان مشاوران رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مشاوره می‌دهند، برای محیط زیست نسخه شکار می‌پیچند.

یک پلنگ پیر پس از ورود به باغی در حاشیه توران و زنده گیری توسط نیروهای محیط زیست از بین رفت

روز یکشنبه دوم مهرماه یک پلنگ وارد باغات روستای قلعه بالا شده و پس از زنده گیری توسط نیروهای محیط زیست جان خود را از دست داد. اداره محیط زیست پارک ملی توران گزارش کاملی را به شرح زیر در این رابطه منتشر نموده است.

محیط بان مرودشت هدف گلوله شکارچیان غیرمجاز قرار گرفته و مجروح شد

ساعاتی پیش (صبح روز جمعه) امین اله هوشمندی محیط بان اداره حفاظت محیط زیست مرودشت حین گشت کنترل در ارتفاعات چاهو در منطقه حفاظت شده بهشت گمشده با شکارچیان غیرمجاز درگیر شده و از ناحیه مچ پای چپ هدف گلوله قرار گرفته و مجروح شد.

به دلیل کوتاهی در مرگ ۵ گورخر معاونت محیط طبیعی استان سمنان برکنار شد

متاسفانه در جریان پروژه احیای نسل گورخر در پارک ملی کویر که قرار بود با انتقال تعدادی کور از پارک ملی توران به پارک ملی کویر در استان سمنان انجام شود ۵ گور از ۱۰ گورخر زنده گیری شده در جریان بیهوش سازی، انتقال و پس از انتقال از بین رفتند.

پنج نفر از جنگلبانان سوادکوه بر اثر واژگونی خودرو حین تعقیب و گریز با قاچاقچیان چوب مجروح شدند

دو خودروی نیسان حامل چوب آلات توسط خودروی پیکاپ گشت تحت تعقیب قرار گرفته که خودروهای نیسان اقدام به تخلیه چوب آلات حین حرکت نموده و با توقف ناگهانی در وسط جاده باعث انحراف خودروی سازمانی شدند.

یک پلنگ پس از حملات متعدد به دامهای روستایی در بوشهر زنده گیری شد

از چندی قبل اهالی روستای شکرک در شهرستان دشستان بوشهر حملات شبانه و متعدد یک پلنگ به دامهای اهلی در محدوده روستا را به اداره محیط زیست این شهرستان اطلاع دادند. نیروهای محیط زیست چندین شب در پشت بام خانه های روستا مستقر شده و پلنگ را با شلیک تیر هوایی فرار می دهند اما پلنگ مجددا شبهای دیگر نیز وارد روستا میشد.

در جریان درگیری مسلحانه مابین محیط بانان پارک ملی قمیشلو و شکارچیان غیرمجاز دو محیطبانان مجروح شده و یکی از شکارچیان جان خود را از دست داد

شکارچی متخلف پس از زخمی نمودن اولین محیطبان مجددا به این بار به سمت خودروی محیط زیست شلیک و راننده خودرو را نیز هدف گلوله قرار داد.

محیطبان مجروحی که روی زمین افتاده بود با مشاهده این صحنه، با استفاده از قانون بکارگیری سلاح به منظور حفظ جان خود و همکاراش به سمت ضارب شلیک نموده و وی را هدف گلوله میدهد.

محیطبانان پارک ملی گلستان توسط شکارچیان غیرمجاز به شهادت رسید

متاسفانه ساعت ۴ صبح امروز (چهارشنبه ۹۷/۷/۲۵) در حریان درگیری مسلحانه مابین محیطبانان و شکارچیان غیرمجاز در منطقه خرس دره حوزه پاسگاه سولگرد پارک ملی گلستان محیطبان محمد باشقره هدف گلوله متخلفین قرار گرفته و شهید شد.

سازمان حفاظت محیط زیست اختیار صدور انواع پروانه شکار و صید در سال ۱۳۹۷ را به ادارات کل استان ها تفویض کرد

شیوه ای که امسال سازمان برای صدور پروانه در نظر گرفته، بحث برانگیز و سراسر اشکال است.
صدور دستورالعمل ها با شرایط گوناگون از سوی استان ها منجر به سردرگمی در بین شکارچیان متقاضی دریافت پروانه می شود. با این روش، شرایط مندرج در پروانه شکار هر استان به لحاظ مدت اعتبار، تعداد و نوع گونه های قابل شکار، روزها و ساعت های مجاز و بسیاری موارد دیگر متفاوت خواهد بود.
به نظر می رسد سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل اعتراض و مخالفت های بجای طرفداران محیط زیست نسبت به شکار فروشی در این سازمان، قصد دارد با روش جدید و به طرز کودکانه ای توپ را به زمین استان ها انداخته و علاوه بر دستیابی به هدف این سازمان در صدور پروانه شکار و صید جانوران وحشی، فشار انتقادات هر دو گروه (طرفداران محیط زیست و شکارچیان) را از مدیران ارشد سازمان برداشته و در بین مدیران کل استان ها تقسیم نماید.

پنج یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران مشاهده گردید

در رخدادی کم نظیر روز جمعه ۹۷/۸/۱۱ پنج یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران مشاهده و از سه یوز تصویربرداری شد.

وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی تعیین شد

هیئت وزیران در جلسه روز دوشنبه ۹۷/۸/۱۴، وزارت جهاد کشاورزی را به عنوان مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی و کلیه پروتکل‌های مرتبط موافقت کرد.
سازمان حفاظت محیط‌ زیست یگانه دستگاه مسئول در رابطه با تنوع زیستی کشور است و نظارت و حفاظت از تنوع زیستی کشور با ماهیت و وظایف ذاتی وزارت جهاد کشاورزی تناقض دارد.
متاسفانه گویا رییس سازمان حفاظت محیط زیست که معاون رییس جمهور و عضو هیات دولت نیز به شمار می رود با این تصمیم مخالفتی نکرده است.

ثبت تصاویر زیبا از تنوع زیستی شگفت انگیز در ارتفاعات سوادکوه

ارفه کوه در ارتفاعات سوادکوه مازندران با اقیلمی متنوع از جنگل های انبوه هیرکانی، صخره های صعل العبور و قله های مرتفع تنوع زیستی غنی و کم نظیری را از گونه های مختلف گیاهی و جانوری در خود جای داده است.

رئیس کل دادگستری مازندران: صدور مجوزهای شکار با مصوبات سلیقه ای سبب شده تا ما شاهد جنگ با حیوانات و نسل کشی پرندگان وحشی باشیم

حجت اسلام والمسلمین محمد علی تقوی فرد رئیس کل دادگستری مازندران: مدارا کردن با شکارچیان متخلف همان گونه که تاکنون جواب نداده از این پس هم جواب نخواهد داد.
نباید از سر و صدای یک عده متخلف منفعت طلب و سودجو در زمینه محیط زیست ترسید.
جلوگیری از صید بی رویه پرندگان مهاجر یک مطالبه عمومی و بین المللی بر اساس قانون است.
همه مدیران پیشین و فعلی در مازندران نکرده های موظفی زیادی را در حوزه محیط زیست در کارنامه دارند و این خیانت به مردم است.

بیش از یک پنجم جنگل‌های زاگرس تخریب شده است

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: بیش از یک میلیون و ۴۳۰ هزار هکتار از جنگل های زاگرس دچار خشکیدکی، آفت و تخریب شده است.
جنگل های زاگرس شش میلیون هکتار از گستره جنگل های کشور را به خود اختصاص داده که از سال ۸۷ تاکنون خشکیدگی این جنگل ها رو به فزونی گذاشته است.

توجیه دولت برای تعیین وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی

هیئت وزیران در جلسه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ به پیشنهاد مشترک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد ماده واحده قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون تنوع زیستی (مصوب۱۳۷۵) و ماده (۱۱) قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۱۳۸۸) تصویب کرد:
۱- سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مرجع ملی (فوکال پوینت) تسهیلات جهانی محیط‌زیست تعیین می‌شود.
۲- وزارت جهادکشاورزی به عنوان مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی و کلیه پروتکل‌های مرتبط تعیین می‌شود.
همچنین مطابق تبصره این مصوبه وزارت جهادکشاورزی می‌تواند مرجعیت ملی موضوعات اختصاصی ذیل کنوانسیون مذکور را حسب مورد به سازمان حفاظت محیط‌ زیست یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واگذار کند.

وزارت امورخارجه موظف است ظرف یک هفته، مراجع ملی معرفی‌شده از سوی سازمان حفاظت محیط‌ زیست و وزارت جهادکشاورزی را به دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی معرفی کند.

یک یوزپلنگ آسیایی بر اثر برخورد با خودرو در حاشیه میاندشت از بین رفت

متاسفانه حوالی ساعت ۱۹پنجشنبه ۹۷/۸/۲۴ یک یوزپلنگ آسیایی بر اثر برخورد با خودرو در جاده سنخواست به جاجرم در حاشیه پناهگاه حیات وحش میاندشت از بین رفت.
در زمان حضور محیطبانان در محل حادثه یوزپلنگ هنوز زنده بود اما حین انتقال به مرکز استان بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.
ررسی های صورت گرفته بیانگر آنست که این یوزپلنگ بر خلاف اطلاع رسانی اولیه توسط محیط زیست خراسان شمالی، به لحاظ جنسیت ماده و به لحاظ شرایط سنی جوان نبوده بلکه یک نر نسبتا مسن ۸ ساله به نام یارقلی بوده که پیش از از سال ۱۳۹۱ بارها در مقابل دوربین های تله ای قرار گرفته است.

محیط بانان همدان به قصاص محکوم شد / اعدام به جرم انجام وظیفه !

روز شنبه بیستم آذرماه ۱۳۹۵ محیط بان «سعید مومیوند» حین تعقیب و گریز با شکارچیان غیرمجاز پس از صدور فرمان ایست و در حال دویدن، به قصد شلیک تیر هوایی یک گلوله شلیک می کند که گلوله به یکی از شکارچیان اصابت نموده و وی را مجروح می کند.
محیط بانان پس از این حادثه، مجروح را به بیمارستان بعثت همدان منتقل نمودند اما شکارچی مجروح که از ناحیه لگن مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مثانه و کلیه وی دچار آسیب شده بود روز هشتم دیماه ۱۳۹۵ از دنیا رفت.
سعید مومیوند از زمان حادثه تاکنون در زندان بود و متاسفانه بعد از دو سال، دادگاه وی را مقصر دانسته و به قصاص محکوم کرده است.

پلنگ دمپایی محیطبانان صیدوا را دزدید

در رخدادی بسیار جالب محیطبانان پارک ملی صیدوا در استان سمنان هنگامیکه در پاسگاه محیطبانی مستقر بودند نیمه های شب متوجه پلنگ بالغی شدند که وارد محوطه پاسگاه شده است. پلنگ پس از ورود به محوطه پاسگاه، دمپایی محیطبانان را به دندان گرفته و با خود می برد.

وزرای امور خارجه و نفت خواستار تسریع در روند تصویب الحاق ایران به کنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل شدند

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه و بیژن زنگنه، وزیر نفت در دو نامه جداگانه به حسن روحانی، رییس جمهوری درخواست کرده اند تا الحاق ایران به توافقنامه پاریس مجددا در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفته و تایید شود، چرا که شورای امنیت عملاً به موضوع تغییر آب و هوا به عنوان موضوع امنیت بین‌المللی، ورود پیدا کرده است که در آینده می‌تواند پیامدهای منفی برای کشورهای مختلف بخصوص جمهوری اسلامی ایران در بر داشته باشد.

محیط زیست استان تهران مجوز کشتار ۲۰۰ هزار پرنده وحشی را صادر کرد

مسئولان محیط زیست تصمیم گرفته‌اند در استان تهران به میزان «نامحدود» پروانه شکار پرنده صادر کنند. یعنی هر متقاضی که با اسلحه مجاز به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران مراجعه کند، می‌تواند مجوز شکار پرنده دریافت کند بی‌آنکه هیچ‌ محدودیتی در تعداد پروانه‌های صادر شده وجود داشته باشد.

طرح تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت محیط زیست تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد

متن طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت از محیط زیست به شرح زیر است:
۱- عملکرد معاونت محیط زیست انسانی در طرح‌های زیست‌محیطی
۲- بررسی عملکرد سازمان در خصوص تعیین حقابه تالاب‌ها و صیانت از تالاب‌های کشور
۳- عملکرد سازمان در خصوص واردات و کاشت محصولات تراریخته
۴- واگذاری مسئولیت کنوانسیون تنوع زیستی به وزارت جهاد کشاورزی به رغم وظایف عرفی و قانونی سازمان

دادگاه مهمترین پرونده تاریخ تخلفات محیط زیستی در حوزه شکار و صید برگزار و عاملین زنده گیری و قاچاق توله یوزپلنگ آسیایی محاکمه شدند اما …

در متن حکم اشاره شده «یوزپلنگ به زیستگاه طبیعی خود بازمی گردد!». بنابراین حداقل مجازات تعیین شده در ماده ۱۳ قانون شکار و صید برای متهمین در نظر گرفته شد.
بطور حتم از لحاظ کارشناسی توله یوزپلنگ زنده گیری شده هرگز توانایی بازگشت و زندگی در طبیعت را ندارد و در واقع از لحاظ محیط زیستی جانوری تلف شده محسوب میشود.
اما دادگاه چگونه تشخیص داده است که توله یوز توان بازگشت به طبیعت را دارد ؟
این وظیفه نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست (اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران) بوده است تا با حضور در دادگاه از این موضوع (عدم امکان بازگشت توله یوز به طبیعت) دقاع کرده و آن را به لحاظ کارشناسی به قاضی پرونده اعلام و لایحه خود را تقدیم دادگاه کنند.
اما چرا نماینده سازمان حفاظت محیط زیست در روز رسیدگی در دادگاه حاضر نشده است ؟

آلت تناسلی کفتار برای چوپان سنگدل شانس نیاورد

چند روز قبل فیلمی در اختیار نیروهای محیط زیست تفرش گرفت گرفت که در آن یک چوپان بی رحم بوسیله سگ های گله یک کفتار ماده را دوره کرده و سگ ها در حال دریدن کفتار بودند. چوپان نیز بدون دخالت مشغول فیلمبرداری از این صحنه بوده و در نهایت با شقاوت و حماقت آلت تناسلی کفتار ماده را بوسیله چاقو بریده و از بدن حیوان جدا می کند.

ثبت تصاویر زیبا از تنوع زیستی شگفت انگیز در ارتفاعات کیاسر

دوربین های تعبیه شده توسط گروه مردم نهاد چکاد ساری در ارتفاعات کیاسر مازندران تصاویر زیبا و کم نظیری را از تنوع زیستی شگفت انگیز در این منطقه به ثبت رسانده است.

از خرس سیاه آسیایی در شهرستان سرباز تصویر برداری شد

دوربین های تله ای تعبیه شده در عرصه های طبیعی شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان تصاویر زیبایی را از گونه ارزشمند و به شدت در خطر انقراض خرس سیاه آسیایی (بلوچی) ثبت نمودند.

شکارچی قانونمند با پروانه شکار پرنده، کل وحشی شکار کرد !

جمعه گذشته مورخ ۹۷/۱۰/۷ محیطبانان شهرستان آرادان سمنان حین گشت و کنترل در مناطق آزاد این شهرستان جهت بررسی صدای شلیک گلوله وارد عمل شده و متوجه شدند یکی از شکارچیانی که دارای پروانه شکار پرنده می باشد اقدام به شکار غیرمجاز یک کل وحشی جوان نموده است.
کارشناسان بارها هشدار داده اند که صدور پروانه شکار عادی پرنده باعث می شود تعداد زیادی شکارچی بصورت قانونی با اسلحه وارد عرصه های طبیعی و زیستگاه حیات وحش و علاوه بر برهم زدن امنیت زیستگاه، به دلیل کمبود نیرو و امکانات حفاظتی، گستردگی عرصه طبیعی در مناطق آزاد در کنترل مناطق حفاظت شده عملا امکان نظارت دقیق بر پروانه های صادر شده وجود ندارد و شرایط سو استفاده را برای متخلفین فراهم می کند.

اسلحه، مهمات و کلیه ادوات شکارچیان متخلف به جرم شروع به شکار در پارک ملی بمو به نفع دولت مصادره شد

با رای دادگاه و با استناد ماده ۱۴ قانون شکار و صید و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی و ماده ۱۸ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات اسلحه گلوله زنی برنو، ۲۶ عدد فشنگ جنگی ژ۳ ، دوربین شکاری آلمانی، چراغ قوه، یک رشته قطار فشنگ، یک عدد پروژکتور، سه دستگاه بی سیم موتورلا و چهار عدد باطری بی سیم، لباس شکار و کوله پشتی کشف شده از متهمان به نفع دولت(به نفع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان حفاظت محیط زیست) مصادره شد.

۲۶/۵۰۰ گونه جانوری و گیاهی جهان در معرض خطر انقراض هستند

بر اساس آخرین گزارش اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) بیش از ۲۶/۵۰۰ گونه جانوری و گیاهی جهان در معرض خطر انقراض هستند که این تعداد بیش از ۲۷ درصد کل گونه های ارزیابی شده را شامل می شود.

از یک پلنگ ایرانی در ارتفاعات کیاسر تصویر برداری شد

دوربین تعبیه شده توسط گروه چکاد ساری در ارتفاعات کیاسر مازندران در تاریخ ۹۷/۱۰/۱۹ فیلم بسیار زیبا و کم‌نظیری را از یک پلنگ ایرانی تنومند به ثبت رسانده است.

۹۹۳ گور ایرانی در بهرام گور شمارش شد

سرشماری گونه ارزشمند و در خطر انقراض گورخر ایرانی در تاریخ ۹۷/۱۰/۵ در منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه توسط نیروهای اجرایی و کارشناسان محیط زیست فارس انجام شد.

گزارش صندوق جهانی طبیعت WWF از وضعیت محیط زیست جهان در پایان ۲۰۱۸

جدیدترین گزارش صندوق جهانی طبیعت(WWF) با عنوان «گزارش سیاره زندگی» در مورد وضعیت محیط زیست جهان در پایان سال ۲۰۱۸ منتشر شد. این گزارش که هر دو سال یکبار منتشر می شود بازتابی است از تاثیر فعالیت های انسان در وضعیت جنگل ها، اقیانوس ها، آب و هوا و تنوع زیستی زمین.

عاملین کشتار بی رحمانه یک مرال باردار و یک مرال نر جوان در کیاسر دستگیر شدند

محیط بانان ۶ ساعت به تعقیب و گریز با متخلفین در ارتفاعات صخره ای و برفگیر هم مرز با شهرستان دیباج پرداخته و در نهایت شکارچیان را که در برف و سرما خسته و ناتوان شده بودند محاصره و بدون هیچگونه مقاومتی دستگیر نمودند.
از متخلفین لاشه یک مرال نر جوان (حدودا دو ساله) و لاشه یک مرال ماده که متاسفانه آبستن بوده و یک جنین درون بدن خود داشت به همراه یک اسلحه گلوله زنی، یک اسلحه شکاری ساچمه زنی و تعداد زیادی فشنگ کشف و ضبط گردید.

تخریب زیستگاه و صید و شکار بیرویه مهمترین دلایل نابودی گونه های جانوری

نتایج بررسی های صورت گرفته و گزارش منتشر شده توسط صندوق جهانی طبیعت بیانگر آن است مه بر خلاف تصورات و ادعاهای مطرح شده، صید و شکار جانوران وحشی حتی صید و شکار قانونی برای معیشت اما بی رویه در کنار تخریب زیستگاه دو عامل اصلی نابودی گونه های جانوری طی ۵۰ سال اخیر بوده است.

یک‌ توله پلنگ در گرگان از هجوم سگ های گله جان سالم به در برد

توله پلنگی که پس از نزدیک شدن به روستایی در حاشیه غربی گرگان مورد هجوم سگ های گله قرار گرفته و به بالای یک درخت پناه برده بود با اطلاع به موقع روستاییان و حضور نیروهای محیط زیست این شهرستان در محل، نجات یافت.

لاشه دو‌ توله پلنگ در شهرستان چرام کشف شد

روز گذشته (پنجشنبه ۹۷/۱۲/۹) نیروهای محیط زیست شهرستان چرام به دنبال دریافت گزارشی مردمی و پس از جست و جو در منطقه آزاد تنگ زرد در پنج کیلومتری روستای بیدانجیر لاشه دو توله پلنگ را مشاهده نمودند. پنجه های دست توله پلنگ ها توسط افراد ناشناس قطع شده است.

سرنوشت ماده پلنگ تندوره بدون تشخیص و درمان بیماری در بلاتکلیفی و شاید رهاسازی غیر مسئولانه !

با توجه به عدم تشخیص و درمان بیماری ماده پلنگ تندوره و احتمال زیاد ابتلا به دیستمپر، رهاسازی غیر مسئولانه در زیستگاه، علاوه بر اینکه به معنی یوتانایز طبیعی این پلنگ می باشد می تواند با انتشار و اپیدمی بیماری در پارک ملی تندوره منجر به مرگ و میر سایر پلنگ ها در این زیستگاه غنی و بروز خسارتی جبران ناپذیر شود.

0
0
  

3 دیدگاه

 1. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  متاسفانه جز تخلیه بخشی از دامهای توران، هیچ چیز مثبتی در سال ۹۷ نداشتیم.
  امیدوارم امسال با این بارشها رویش درختان و مراتع و زیستگاهها بهتر باشد و شرایط برای وحوش و جنگلها بهتر شود.
  برای تهی نشدن زیستگاههای از وحوش کمیاب علی الخصوص توران و میاندشت از یوز نیاز به کارهای حمایتی هم می باشد.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 2. خدا به این مرز پر گهر رحم کند می‌گوید:

  ابتدای سال ۱۳۹۷ : در خبری مشابه مربوط به مروری بر مهمترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۶ آمار تلفات حیات وحش ایران در یک سال ۹۶ ۲۰ پلنگ و ۱۶ خرس بود .
  ابتدای سال ۱۳۹۸ : مروری بر مهمترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۷ ———— متاسفانه ۲ نفر محیط بان شهید یکی هم محکوم به قصاص – ۵ نفر هم مجروح
  و حدود ۸ پلنگ و ۴ خرس و ۲ یوز پلنگ تلفات سالانه

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 3. محسن رزاقی می‌گوید:

  بارها حسرت خورده ام به خاطر این خبر نامه زمانی تو دلم بیشتر از همه ستایشش میکردم. اما در نمای کلی خبرنامه ای نمونه را میبینم که متاسفانه در سال های اخیرتبدیل شد به جولانگاه شکار جیان.
  افسوس…

  اما این پایان راه نیست خوشبختانه امکان تغییر بسیار است چه برای یک خبرنامه و چه برای کسی که میتواند بجای تفنگ دوربینی را جایگزین کند دوستان عزیز بیایید دست در دست هم بسوی جامعه ای پر از نیکویی و صلح گام بر داریم.

  به امید آنکه فرهنگمان هر چه زودتر اصلاح خواهد شد انشاالله

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>