نخستین لقاح مصنوعی یوزپلنگ آسیایی بر روی دلبر انجام شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): در جریان سفر گروهی از متخصصین بین المللی به ایران عمل لقاح مصنوعی (Artificial insemination) بر روی یکی از دو ماده یوزپلنگ آسیایی که در پردیسان تهران نگهداری میشوند انجام شد. این عمل با استفاده از اسپرم «کوشکی» تنها یوزپلنگ نر در اسارت صورت گرفته است.

«دلبر» به لحاظ جسمی کاملا آمادگی جفتگیری دارد اما «کوشکی» تمایلی به جفتگیری نداشته و رفتار طبیعی یوزپلنگ های نر برای جفتگیری را از خود نشان نمی دهد. بنابراین تنها گزینه در حال حاضر لقاح مصنوعی بوده است.

اسپرم استخراج شده از کوشکی در شرایط کاملا مناسب بوده و حدود ۵۵ درصد تحرک اسپرمی (Moltility) داشت است.

با این وجود شانس بارداری موفق در روش لقاح مصنوعی بسیار بسیار کم است و هیچ نمونه ای از بارداری موفق یوزپلنگ با این روش در جهان گزارش نشده است.

در صورت موفقیت آمیز بودن این عمل و انجام لقاح، حدود یک ماه بعد از طریق آزمایش ادرار یا خون، باردار بودن دلبر مشخص می شود.

+44
-1
  

2 دیدگاه

 1. گرگ ستمدیده می‌گوید:

  باعث خوشحالی است که بالاخره شاهد اقدام عملی تکثیر یوز هستیم چون نتیجه و همچنین پیشرفت علمی و تجربه با اقدامات عملی به دست می آید و می گویند تجربه در کار به دست می آید و کار هم در کار پیش می آید. و امیدوارم منجر به تولد چند توله یوز شود. همچنین نباید مثل چند سال قبل فرصت هایمان را با پیر کردن دلبر وایران و قبلتر ماریتا ازدست بدهیم و تلاش کنیم تعداد زیادی یوز متنوع با نرهای مختلف در هر فصل تولید کرد. همچنین دیروز در همشهری نوشته بود (منبع انتهای نظر) روی دلبر که آماده نبود یک جراحی شد تا آماده شود ولی کوشکی (احتمالا به علت سن بالا) جفت گیری نکرد و لقاح مصنوعی انجام شد ولی ایران به علت سن پایین مناسب رفتارهای تولید مثلی طبیعی دارد و ترجیح داده شد به صورت طبیعی باردار شود.
  http://www.hamshahrionline.ir/news/438022/موفقیت-لقاح-یوزپلنگ-ایرانی-تا-۶٠-روز-آینده-مشخص-می-شود

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 2. سیدطالقانی می‌گوید:

  با این گرانی چه انتظاری دارید از کوشکی ؟

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>