صدور مجوز قانونی شکار برای پلنگ، خرس و ببر منقرض شده، حکایت تصمیمات و توجیهات امروز سازمان محیط زیست برای صدور پروانه شکار

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): تصویر زیر مربوط به آگهی رسمی «کانون شکار ایران» در مورد صدور پروانه شکار در مناطق حفاظت شده در تاریخ ۱۳۳۹/۸/۳ می باشد.

در این آگهی نکات قابل توجهی وجود دارد که پیشنهاد میکنیم بصورت کامل بخوانید.

در آن زمان علاوه بر صدور مجوز بیرویه برای علفخواران ارزشمندی چون مرال و شوکا، بصورت کاملا قانونی برای شکار گوشتخوارانی همچون گربه وحشی، گرگ، کفتار، خرس، پلنگ و حتی ببر مازندران پروانه شکار صادر میشده است!

جالب اینجاست که این آگهی هفت سال پس از مشاهده و شکار آخرین ببر در کشور و در زمانی صادر شده که قطعا ببر در ایران منقرض شده بوده اما متولیان هنوز گمان میکردند تعدادی ببر در مناطق جنگلی شمال کشور زندگی میکند و می توانند برای شکار آنها و کسب درآمد پروانه صادر کنند.

با اطمینان میتوان گفت صدور پروانه شکار برای گونه های جانوری ارزشمند و با تعداد بسیار زیاد در این آگهی به دلیل جمعیت بالای حیات وحش کشور در آن زمان نبوده، چراکه اگر اینطور بود برای شکار ببر منقرض شده یا در آستانه انقراض پروانه صادر نمی گردید.

بطور حتم در آن زمان نیز برای صدور پروانه های شکاری چنین بی حساب و کتاب، صدها دلیل و توجیه منطقی و کارشناسی مطرح میشده است.

همان اتفاقی که امروز نیز در حال رخ دادن است و عده ای نا آگاه و کوته فکر در حال توجیهات مضحک برای صدور پروانه شکار آخرین پستانداران و پرندگان در کشور هستند.

قطعا تصمیماتی که امروز برای صدور انواع پروانه شکار پستانداران و پرندگان وحشی گرفته میشود، همچنین توجیهات مضحکی ازجمله ارضا غرایز شکارچیان، تنظیم جنسیت و تعدیل جمعیت، قانونمند نگه داشتن شکارچیان، کسب درآمد و هزینه کردن در حفاظت و غیره که امروز برای صدور پروانه شکار مطرح می شود، مورد تمسخر و تقبیح نسل آگاه امروز و نسل های آینده قرار خواهد گرفت.

+187
-457
  

15 دیدگاه

 1. احمدی می‌گوید:

  میتوان گفت تصمیمات ۶۰ سال پیش که هنوز سازمان محیط زیست وجود نداشت نسبت به امروز کمتر مضحک به نظر میاد. دلایل زیادی برای این است از جمله اینکه در آن زمان وضعیت زیستگاه ها بکرتر بوده هنوز معادن و جاده ها و مجتمع های پرورش دام و طیور و کشاورزی توسعه پیدا نکرده بود. مثلا همین بغل گوش تهران در سرخه حصار و ورامین پلنگ و یوزپلنگ بود….درک درستی از خطر انقراض گونه های حیات وحش و اهمیت حفاظت از آنها بخصوص در افکار عمومی وجود نداشت و…. اما امروز با وجود پیشرفت بشر در نگاه و توجه به محیط زیست و حیات وحش ‘ بعضا تصمیمات مخرب و مسخره ای گرفته میشه که داره طبیعت ایران را به نابودی میکشاند

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 5

  • مسعود می‌گوید:

   و…اینقدر اسلحه دست مردم بخصوص روستائیان نبوده

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

   • حقوقدان می‌گوید:

    اطلاعات غیر مستند و احساسی چه کمک علمی ای بهبود حیات وحش و محیط زیست می کند؟ مثلا شما رو چه اساسی مدعی هستید اسلحه کمتر در اختیار مردم بود والا یکی از معضلات امروز ما فرهنگ قدیمی اسلحه است! که حتی با وجود قانون باب را برای قاچاق اسلحه باز گذاشته است! کمتر مغالطه کنید سروران عزیز !

    پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 8

  • سید می‌گوید:

   یکی بدتر از دیگری هر دوشون در هر دو دوره تصمیمات مضحک و مخرب میگرفتن

   داغ Thumb up 12 Thumb down 17

 2. مسعود هاشم‌الحسینی می‌گوید:

  چرا اتقدر پست های بی ربط میزارین. راحت بفرمایید. مخالف شکار در همه شکل هستید. لازم نیست اینقدر آسمان به ریسمان ببافید. اکر کانون شکار نبود شما هم نبودید. پدران شما این سرزمین را با تنوع زیستی فراوان ۴۰ سال پیش تحویل دادند و اکنون شما بر محیط زیست تخریب شده نشسته ‌اید و رد گم میکنید. بود که پروانه میدادند. پروانه ندادید و کلید تخریب زدید.

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 19

  • سید می‌گوید:

   ما راحت میگیم با هر گونه تخریب محیط زیست و حیات وحش و در راس این مخربها با شکار مخالفیم . شما شکار کشها فقط فکر ارضا امیالتون هستین حتا به خرج انقراض گونه. کما اینکه ببر مازندران را شما شکار کشها منقرض کردین.
   افتخار و مراد شما همون ضل السلطانه که در یک سفر ۱۴ ببر در میانکاله رو از بین برد.

   داغ Thumb up 17 Thumb down 27

  • دکتر زیتون می‌گوید:

   چرا نعل وارونه می زنی ….کدوم تنوع زیستی را تحویل دادین ….دو تا گونه شاخص شیر و ببر ایرانی در همان دوران منقرض شدن ……اتفاقا شکمتون هم پر بوده ….۶ میلیون بشکه نفت می فروختین با جمعیت ۳۰ میلیون …..نه مثل حالا دو میلیون بشکه نفت بفروشید با جمعیت ۸۰ میلیون ……این مرض توهمتون مملکت را به خاک سیاه نشانده (فرهنگ ثروت افسانه ای و عیب نبودن دزدی و بخوربخور )….

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 15

 3. کفتار راه راه می‌گوید:

  در گذشته نه چندان دور به علت طبیعی تر بودن و خلوت بودن محیط و پیوستگی زیستگاهها گله های بزرگ آهو، گوزن زرد و کل و قوچ و مارال و دیگر وحوش در کل کشور می زیستند و حتی نزدیک شهر شغال و روباه و دورتر گرگ و پلنگ و حتی شیر ببر هم به فراوانی پیدا می شد. ولی الان با یک اتوبان از این طرف یک جاده موازی از آن طرف، شهر های شلوغ، ویلا، کارخانه، مزرعه و چراگاه در همه جا و نابودی جنگل و شکار، وحوش نمی توانند تحمل کنند و مهاجرت کرده و یا نابود شده اند و تنها در برخی جاهای دورافتاده یا حفاظت شده در شمار کم یافت می شوند. توسعه و پیشرفت خوب است (و با کمی دقت منافاتی با حفظ طبیعت ندارد) ولی حفظ طبیعت خوبتر و ارزشمندتر است. کنترل طبیعت پهناور تنها با حفظ چرخه و زنجیره طبیعت و حیات وحش ممکن است و با نابودی طبیعت حتما دردسرها و گرفتاریها و خسارات عظیم خواهیم داشت و همچنین ذخایر طبیعی و ژنی برای طب و صنعت و دامپروری و کشاورزی و گردشگری را از دست می دهیم. این حیات وحش هم از نظر تنوع ژنتیکی و وجود ژنهای خاص که حداقل امکان بقای تعدادی از جمعیت را در شرایط خاص میسر می کند و هم از نظر دانش و تجربه و سیستم و ارتباطات زندگی وحوش، که به فرزندانشان می آموزند، محصول میلیونها سال تکامل است و اگر از بین برود آیا ما می توانیم ببر و شیر و یوز تولید کنیم؟ و حتی بازگرداندن وحوش در اسارت هم کاری بسیار سخت و پرهزینه است. چند روز قبل در همین سایت به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی / «تنوع زیستی ما غذای ما و سلامتی ما، خواندم رژیم غذای مردم جهان در حال یکنواخت تر شدن می باشد و این موضوع بسیار خطرناکی است. و طی یکصد سال گذشته ۹۰ درصد ارقام محصولات کشاورزی که قبلا کشت میشد ناپدید شده است. همچنین نیمی از نژادهای حیوانات خانگی نیز منقرض شده اند. برای وحوش هم وضع به مراتب بدتر است برای روشن شدن چند آمار از ویکی پدیا درباره شمار چند جاندار بزرگ در گذشته نزدیک و حال می گذارم و باقی هم کم و بیش به همین وضع است.
  فیل آغاز قرن بیستم ۱۲ میلیون و در سال ۲۰۱۶ سیصدو پنجاه هزار راس
  شیر سال ۱۹۹۰ بین صد تا چهارصدهزار عدد و در سال ۲۰۰۴ بین ۱۶۵۰۰ تا سی هزار عدد
  ببر در آغاز قرن بیستم بیش از صد هزار عدد و در حال حاضر در حیات وحش میان ۳۰۶۲ تا ۳۹۴۸ عدد
  باز برای نمونه از تاثیر طبیعت در زندگی ما مثالی می آورم. یکی از دلایل اصلی سیل سنگین فروردین امسال تخریب و به هم ریختگی طبیعت بود و به هیچ وجه نمی توان توقع داشت که در این مملکت خشک در زمستان سدها را باز کرده و تخلیه کنند که شاید در بهار باران سنگین بی آید و سیل را مهار کنند و تنها در حد مدیریت سیلابهای لحظه ای می توانند کمی کمک
  کنند. چند روز میش دو مقاله درباره خسارات سنگین این سیل خواندم که اولا گفته شده بود این سیل برخلاف آنچه که گفته شده با دوره بازگشت هزارساله نبوده و در چند ده سال قبل بارها تکرار شده (که نشان دهنده وضع بد طبیعت است و حتما در سالهای بعد هم تکرار خواهد شد) و هم خسارت بسیار زیاد داشته است. منابع انتهای نظر
  خسارات سیل اخیر:
  ۳۵هزار میلیارد تومان خسارت، معادل ۷ برابر خسارت زلزله ۷.۳ ریشتری سرپل ذهاب و تخریب ۱۵۰ هزار خانه (۱۰۰ هزار خانه نیاز به تخریب و نوسازی کامل) و چهارهزار میلیارد تومان خسارت به جاده ها و مرگ ۷۸ نفر و کاهش ۷۵۰ هزار تن تولید گندم خوزستان و.‌….

  https://donya-e-eqtesad.com/بخش-مسکن-عمران-۱۸/۳۵۲۹۷۰۸-جابه-جایی-بزرگ-در-مناطق-سیل-خیز

  https://donya-e-eqtesad.com/بخش-سایت-خوان-۶۲/۳۵۲۷۹۳۲-خرید-گندم-به-نرخ-تضمینی-در-خوزستان-رکورد-زد

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 4. حسین می‌گوید:

  مقصر اصلی انقراض ببر فقط ساخت ساز بی رویه و نابود کردن پناه گاه حیوان بوده. وقتی حیونی با این ابهت قلمروش خراب بشه معلوم منقرض میشه شما الان پلنگ نگاه کنید چند تاش شکارچی ها کشتن چند تاش ماشین ها و عوامل انسانی ؟ اصن جای مونده که این بد بخت برن یا شکار کنن ؟ نه غذا کافی نه محل زندگی تو هر روستایی ۳ بانده اسفالت شده نصف شب ملت کمتر از ۱۰۰ نمیرن وقتی حیون احساس امنیت نمیکنه زاده ولد نمیکنه مثل انسان. حال هی بیان اسمون ریسمون ببافن که ببر شکار چی ها منقرض کردن . بر فرض اخرین ببر شکار چی ها زدن چرا جمعیتش اینقدر کم بود که با شکار یک قلاده ببر نسلش منقرض شد . همه تقصیر هاگردن ما انسان ها و زندگی ماشینه که بخاطر منافع خودمون میریم تو قلمرو حیوانات . به زودی همین بلا سر پلنگ و یوز پلنگ میاد اخریش یک شکارچی غیر مجاز میزنه میکشه همه کاس کوزه ها هم سر شکارچی ها میشکنه.دوست عزیز تمام کشور های پیشرفته پروانه شکار هر حیوانی که در حال انقراض نیست صادر میکنه دوباره اون حیوان تولید و به چرخ بر میگردونن در آلمان سالانه ۱ میلیون پروانه شکار ۴ پا صادره میشه ولی چرا نسل هیچی حیوانی در حال انقراض نیست ؟ ولی اگر تو ایران ۱۰۰ دونه پروانه در سال صادر بشه شما ناراحت آزرده خاطر میکنه ؟ شما اگر واقع به فکر محیط زیست هستی چرا تلاش نمیکنید بودجه کشورا بجای صرف شدن تو کار های بیخود و بی ارزش صرف محیط زیست و تکسیر حیوانات بشه ؟ مشکل شما فقط شکارچی و تفنگه؟ هزاران سال اجداد ما شکار کردن و هیچی گونه ای از حیوانات به خطر نیافتد تا زمانی که جامعه بشری به سمت مدرنیته رفت و محیط زیست حیوانت نابود کرد پس شمای که ملک میخرید و یا ماشین میخرید و وارد چرخه میکنید مقصر هستید. ضعف سازمان محیط زیست به خاطر نبودن بودجه و به کار گمارد شدن آدم های نااگاه و غیر کارشناس مثل شما هستن که ملت رو علیه یک قشر از جامعه دشمن میکنن. شکار چی مجاز کسی که تا سازمان محیط زیست پروانه صادر نکنه دست به اسلحه نمیبره حتی شده ۱۰ سال صادر نشه پروانه دنبال شکار نمیره . اگر یک کاغذ مدرک حساب میشه تاریخ پر است از این مدرک ها شما قوانین ۸۰ سال پیش با قوانین الان مقایسه میکنید ؟؟؟ یک زمانی سیاه پوستا خرید فروششون قانونی بود آیا الان هم هست؟ قانون اگر اشتباه باشه باید اصلاح بشه ملت مقصر نیستن مردم پیرو قانون هستن. اگر شکارچی غیر مجاز تو کشور وجود داره دلیلش تفنگ نیستن دلیل قوانین غلط و تفکر غلط امثال شماست . ملت نیاز به آموزش دارن و سیستم باید اینو فراهم کن ولی متاسفانه سیاست سازمان محیط زیست این که شکارچی های سیبل بکنه تا ضعف ها دیگر پوشش بده و امثال شما از این سیستم استفاده میکنید تو کشورا پیشرفت مثل امریکا کانادا آلمان انگلستان هر شکارچی حداقل ۳ تا ۴ تفنگ مختلف میتونی داشته باشه گوله و حتی کمری چرا پس اینقدر شکارچی غیر مجاز کم هست ؟ چند بار تو اخبار شنیدین مثل توی کانادا یک شکارچی غیر مجاز یک شکار بان بکشه ؟ چون پروانه واسه همه صادر میشه با قیمتی که همه اقشار جامعه بتونن بگیرن . همون کانون شکاری که شما میفرمایید تو کشور پیشرفته نقش اساسی جهت فرهنگ سازی شکار داره مردم اونجا جمع میشن تا فلسفه شکار و محیط زیست گونه های جانوری و از تجربیات هم استفاده کنن تا خوب بد از هم تشخیص بدن و جامعه شکارچی ها اصلاح کنن . ولی متاسفانه ظاهرا تصور شما از کانون شکار پایگاه ترویسیتای شبیه داعش که حیوانات دارن قتل عام میکنن . التماس کمی تفکر

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 6

 5. شهین امانی می‌گوید:

  نوشتن این مطالب غیر علمی و غیر کارشناسی و با غرض تخریب شکارچیان، نه تنها هیچ سودی به حال آشفته محیط زیست این مرز و بوم ندارد بلکه ماله کشیدن به افتضاحیست که در مدیریت سازمان محیط زیست در سالهای بعد جنگ اتفاق افتاده …

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 14

 6. جمشید می‌گوید:

  ازنکته ای ظریف نباید غافل شد و آن ادعای برخورداری ایرانیان از کهن ترین تمدن و مدنیت در جهان و بر کندن نسل جانوران بسیار باارزشی چون شیرایرانی و ببرهیرکانی و یوزپلنگ آسیائی در همین اقلیم و در نقطه مقابل زیست مطمئن و کنترل شده همراه با احساس امنیت همین گونه های بی نظیر،همراه با نظارت و پایش مستمردر کشورهای آفریقائی و هندوستان و چین و روسیه.!
  واقعا خجالت آورست.!!
  آری ما چنین مردم متمدنی هستیم.!!!
  افتخارآمیزاست.!!!!
  با نبش قبردنبال چه میگردیم.!!!!!

  داغ Thumb up 13 Thumb down 15

 7. نوید می‌گوید:

  چرا فقط تو ایران اینجوری جایی که هیچ چیزی نبود با مدیریت پروش درست الان شده یه کشور که ار طریق شکار بزرگ ترین درامد داره تمام مشکلات از مدیریت وقتی مجوز قطع درخت دادن جاده سازی تو دل طبیعت کردن معدن تو دل کوه و جنگل زدن هر جایی بدون کارشناسی سد زدن یه رودخونه خشک کردن تا کیلومترها زندگی نابود شد دیگه نه ابی موند نه علفی که حیوان بخواد بخوره شکارچی شکارش کنه وقتی مجوز چرا به دام دادن با چرای بی رویه چراگاه تخریب شد امراض بین وحوش پخش شد تلفاتی که طاعون به چهارپا ها زد و هنوزم داره قربانی میگیره کل شکارچی ایران جمع بشند نمیتونند همچین کاری کنند وقتی یه مدیر میگه کل و قوچ پیر زیاد اب میخوره باید اون زد نمیدونه که یه حیوان نر پیر نطفه ضعیف نمیتونه همه ماده هارو بارور کنه به نر های جوان اجازه نزدیک شدن به گله نمیده باید خون گریه گرد مشکل شکارچی مجوز شکار نیست مشکل مدیریت این که میخوان یه مقصر پیدا کنند خرابکاری خودشون گردن شکاری بندازند درد زیاده

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 4

 8. امین می‌گوید:

  آقایی که نظر از رو احساس میدی ۶۰ سال قبل دشت ارژن فارس مثل افریقا بود انقد تنوع داشتیم که شکار جز جدایی ناپذیر زندگی مردم ایران بود خواهشان انقد احساسی با مسایل حیات وحش ایران برخورد نکنید الان کوجایی شما که خود اقایان کل و بز های کوهای ایران میکشن با سم پاشی کوجایی که ببینی که تو سرخه حصار کیا میرن شکار تو بند علی خوان کی با هلی کوپتر میاد مرغابی میزنه تو لار کی میره صید قزل خال قرمز یا تو ارتفاعات نور گله های کل و بز نابود میکنه چرا نمیاین با کارشناسی و رها سازی ایجاد شکار گاه خصوصی عطش شکار چی کم کنینین نسبت به طبیعت این حیات وحش با این مدیریت عاقبتش همینه که سر یه کل وحشی یه مامور کشته میشه و یا بلعکس

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 3

 9. محمد می‌گوید:

  فقط همه فکر و ذهن این سایت تخریب شکارچی هست ک هر اتفاقی بیفته را بگذارند تقصیر شکارچی اگه میشد تمام خرابکاریهای روی زمین را میگذاشتند تقصیر شکارچی ها

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 3

 10. دهقانی می‌گوید:

  سلام اول از همه روی پیشانی من که نوشته نشده شکارچی ویا هرکسی که جوجه ای را شکارکرد روی پیشانیش مهرشود شکارچی این قانونی است هرکسی حیوانی یا پرنده ای را با هروسیله ای زد به او میگویند شکارچی من نوعی نباید ناراحت بشوم همه میدانیم تا حیوانی را شکار نکنیم تعدادش کم نمیشود درست است که منقرض شدن حیوانات علتهای زیادی دارد ولی بارزترین علت ازبین رفتن ببر ویا شیر شکار انان است ولی تنها راه حلی که میتوان برای این بحران پیدا کرد ایجاد شکارگاههایی که این قشر جمعیت که دوستدار شکارکردن است وانرا تفریح وورزشی سالم میداند به ان بپردازد دولت باید ازکشورهایی که دراینکار موفق بوده اند کمک بگیرد واین کم وکاستی های محیط زیست را مرتفع کند تا کی باید محیط بان وشکارچی روبروی هم قرار بگیرند ودولت هم دست روی دست بگذارد وهیچ کاری نکند

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>