تشخیص بیماری «براکسی» به عنوان عامل مرگ قوچ و میش های پارک ملی گلستان کاملا اشتباه است.

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): اوایل فروردین ماه سال جاری بیش از دویست قوچ و میش وحشی به دلیل نامعلومی در پارک ملی گلستان از بین رفتند. (لینک خبر)

پس از این رخداد تلخ سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد از لاشه ها نمونه برداری شده و علت مرگ قوچ و میش ها پس از مشخص شدن نتیجه آزمایشات اعلام می شود.

اداره کل دامپزشکی استان گلستان طی نامه ای در تاریخ ۹۸/۲/۱۶ علت مرگ قوچ و میش های پارک ملی گلستان را بیماری «براکسی» اعلام نمود. (لینک مربوطه)

دکتر ایمان معماریان دامپزشک حیات وحش در این باره به خبرنگار دیده بان گفت: براکسی یک بیماری مدیریتی است که به هیچ عنوان حیات وحش آزاد در زیستگاه های طبیعی (نشخوارکنندگان وحشی) را درگیر نمی کند.

این بیماری و بیماری های مشابه مثل آنتروتوکسمی در دام های اهلی و جانورانی که در محیط محصور و تحت مدیریت انسان نگهداری و بصورت دستی تغذیه میشوند بر اثر شوک ناگهانی ناشی از تغییر علوفه (استفاده از علوفه یخ زده و یا تغییر جیره از خشک به تر) شیوع پیدا می کند که این مهم در طبیعت با روندی متفاوت صورت می گیرد.

براکسی بیماری حیات وحش آزاد نیست و تاکنون هیچ موردی از شیوع این بیماری در نشخوارکنندگان وحشی آزاد در هیچ کجای جهان گزارش نشده است.

تشخیص این بیماری صرفا در صورت نمونه برداری از لاشه تازه در زمان کوتاهی پس از مرگ و آزمایش بر روی بافت مربوطه امکان پذیر است. بنابراین با توجه به اینکه لاشه های کشف در پارک ملی گلستان تازه نبوده و حداقل یک هفته از مرگ آنها گذشته بود اصولا تشخیص وجود براکسی از طریق آزمایش میسر نبوده است.

+5
0
  

2 دیدگاه

  1. گرگ ستمدیده می‌گوید:

    Hidden due to low comment rating. Click here to see.

    کم طرفدار Thumb up 34 Thumb down 119

  2. بدبخت ترین مردم آن هایی نیستند که گول می خورند؛ از آن ها بیچاره تر مردمانی می باشند که برای گول خوردن اعلام آمادگی می کنند. برای شیری پرونده ای قلابی درست کردند برای به بازی گرفتن احساسات مردم میهن دوست. آن شارلاتانیزم با افشاگری لو رفت، و حالا شیر آوران سکوت پیشه کرده اند؛ ولی دیگرانی هستند که رها نمی کنند!
    به عبارتی دیگر: اگر بگریخته است شَرّی بزهکار – ولیکن عده ای هستند ورا یار!

    پر طرفدار Thumb up 62 Thumb down 9

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>