عاملین شکار یک بره قوچ وحشی و سه آهو در موته دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): روز یکشنبه ۹۸/۳/۶ نیروهای محیط زیست پناهگاه حیات وحش موته حین گشت زنی متوجه صدای شلیک گلوله در ارتفاعات منطقه شدند.

فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان در این باره گفت: محیط بانان به ردزنی و دوربین کشی پرداخته و پس از مدتی سه شکارچی را در کوه مشاهده نمودند.

با اطلاع به مرکز اداره و رسیدن نیروهای کمکی، مامورین جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند. شکارچیان با مشاهده محیطبانان اسلحه خود را در شکاف صخره ای مخفی نموده و هر کدام به سمتی متواری شدند.

با توجه به اعزام نیروهای کمکی و تعداد زیاد مامورین، محیط بانان پس از مدتی تعقیب و گریز در کوه هر سه نفر را دستگیر و اسلحه مذکور را نیز کشف نمودند.

مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: در بازرسی از متخلفین لاشه یک بره قوچ وحشی به همراه یک اسلحه گلوله زنی غیرمجاز (قاچاق)، یک دستگاه فاصله سنج و تعدادی فشنگ کشف و ضبط شد.

با توجه به اینکه یکی از متخلفین ساکن روستایی در منطقه بود و مامورین از قبل در جریان اقدامات مجرمانه وی بودند، نیروهای محیط زیست پس از هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی دقایقی پس از دستگیری وارد منزل متهم اصلی شده و در بازرسی از این مکان نیز دو تخته پوست آهو و یک کله آهو را کشف و ضبط نمودند.

متهمین پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شده و با دستور مقام قضایی دو روز تا تامین قرار وثیقه در بازداشت بسر بردند.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا آهو معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از سی میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.

0
-22
  

4 دیدگاه

 1. احمدی می‌گوید:

  اینجا در سالهای گذشته پروانه شکار صادر میکردند حتی مبتدی ها میرفتن شکار با همراهی محیطبان یعنی اینقدر راحت بود..زیستگاهی که از دو گونه اصلی گوشتخوار یعنی پلنگ و یوزپلنگ کاملا تهی شده و از جنبه اکوسیستم ارزش زیادی ندارد. از طرفی ساخت و ساز و مزارع و مرغداریهای متعدد باعث شده بیشتر ارزش خود را از دست بده. زیستگاهی که پلنگ و یوزپلنگ نداشته باشه آهو و قوچ و کل فرقی با گوسفند و بز اهلی نداره . زمین هاشم که داره اشغال میشه جواز شکار بدین این چند تا را هم بزنند خیال همه راحت بشه.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 7

 2. دهقانی می‌گوید:

  سلام با احترام به محیط بانان دوستدار حیات وحش کشور وعلاقه مندان به محیط زیست به نظر بنده هرشکارچی که درمناطق حفاظت شده ومناطق شکار ممنوع تخلف انجام میدهد وموجب ضرر وزیان به منابع ملی میگردد باید تحقیقی درباره توانایی مالی او انجام گیرد اگر توانایی مالیش بالا بود جریمه بیشتری بپردازد ازدید من این شکارچی با شکارچی که برای خوراکش شکار میکند متفاوت است ویا اگر متخلفی کارش همین است وبدفعات تخلف انجام میدهد برحسب دفعات تخلف جریمه اش مضاعف گردد بهرحال محیط زیست وحیواناتی که دران زندگی میکنند به همه مردم تعلق دارند ومتخلفی حق ندارد که باعث ازبین رفتن حیوانات ان گردد مقدار جریمه ای که متخلفین میگردند باید مقدارش درفصل شکار وفصول ممنوعه متفاوت باشد درفصل ممنوعه مقدار جریمه باید چند برابر فصل ازاد محاسبه گردد کما اینکه ضرری که محیط زیست متحمل میگردد درفصل زاد اوری بیشتر است

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 3. کارشناس محیط زیست می‌گوید:

  سایت دیده بان عزیز پیشنهاد می گردد لطفا” در درج اخبار و نوع انشاء آن دقت بیشتری به خرج دهید مثلا” روز یکشنبه پنجم هست نه ششم، مبلغ کل جریمه ۴۰۰ میلیون ریال نه ۴۰ میلیون ریال. و یا در بسیاری از اخبار نام منطقه شهرستان و استان درج گردد. موفق باشید

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 4. جمشید می‌گوید:

  کاربرگرامی،
  کارشناس محیط زیست:
  تذکردرخصوص تصحیح اشتباهات در متن گزارشات این درگاه بی فایده است.!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>