جرائم نقدی شکار و صید گونه های جانوری ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): در جلسه اخیر شورای عالی محیط زیست که در عصر روز سه شنبه ۱۳۹۸/۴/۲۵ به ریاست دکتر روحانی رئیس جمهور تشکیل شد، افزایش میزان جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیر مجاز جانوران وحشی موضوع بند (چ) ماده ۳ قانون شکار و صید مطرح شده و به تصویب رسید.

فرهاد دبیری، عضو و مسیول هماهنگی شورای عالی محیط زیست در این باره به دیده بان گفت: بر اساس این مصوبه کلیه مبالغ قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید جانوران وحشی ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. (حداقل ۵۰ درصد و حداکثر ۱۰۰ درصد)

بر اساس مصوبه جدید ضرر و زیان گونه هایی مانند قوچ و میش، کل و بز و آهو که هدف اصلی شکارچیان متخلف هستند و همچنین با هدف درامدزایی (گوشت فروشی) شکار می شوند به میزان ۱۰۰‎٪ یعنی رقم دویست میلیون ریال (بیست میلیون تومان) و سایر گونه ها به میزان ۵۰‎٪ افزایش یافته است.

همچنین با پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست برخی از گونه های پستانداران دریایی و مرجان ها که پیش از این مشمول ضرر و زیان نبودند به لیست جدید افزوده شده اند.

لیست نهایی و ارقام دقیق ضرر و زیان گونه های جانوری پس از تایید شورای عالی محیط زیست، طی روزهای آینده از سوی دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست به منظور آگهی به روزنامه رسمی کشور ارسال خواهد شد و بر اساس ماده ۴ قانون شکار و صید، مصوبات شورای عالی محیط زیست بیست روز پس از درج در روزنامه رسمی کشور لازم الاجرا است.

بر اساس بند (چ) قانون شکار و صید مصوب ۱۳۴۶/۳/۱۶ (با اصلاحات مصوب ۱۳۵۳/۱۰/۳۰ و ۱۳۷۵/۹/۲۵) تعیین بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان از وظایف و اختیارات شورای عالی حفاظت محیط زیست است و بر اساس ماده ۱۸ همین قانون در مورد جرائم مذکور، سازمان محیط زیست از حیث مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم، بعنوان شاکی خصوصی شناخته میشود.

لیست نهایی و ارقام دقیق ضرر و زیان گونه های جانوری پس از درج در روزنامه رسمی از طریق این پایگاه خبری اطلاع رسانی خواهد شد.

+57
-4
  

11 دیدگاه

 1. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  واقعا دارید چکار میکنید به محیط زیست این میدونید چه مفهومی داره نه نمیدونید اگه میدونستید اصل کار رو درست میکردید نه فرع

  داغ Thumb up 28 Thumb down 57

 2. مهدی می‌گوید:

  هر رقمی بشه شما بگو یک قرونش صرف حیات وحش میشه که نمیشه

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 3

 3. سیدطالقانی می‌گوید:

  به شرطی که خرج خود محیط زیست بشه.

  پر طرفدار Thumb up 52 Thumb down 2

 4. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  عالی
  این کار باید زودتر انجام میشد

  پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 25

 5. حمید احمدی می‌گوید:

  رایحه خوش پول!!!!

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 11

 6. hosein می‌گوید:

  خوبه
  بنظرم باید ۳۰۰ درصد افزایش پیدا میکرد

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 20

 7. مسعود شهرابی می‌گوید:

  (((((((((((((;

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 8. مم خرس سیاه فراموش شده می‌گوید:

  این افزایش، اقدام خوبی است؛ زیرا اولا هوشمندانه جریمه گوشتفروشان (شکارچیان بز و گوسفند وحشی و آهو) را دو برابر کرده و ثانیا جریمه شکار گونه های ماده را سه برابر کرده (منبع انتهای نظر) و ثالثا تورم موجود جریمه ها را کم اثر کرده بود و آن را به حالت قبل برگردانده است. رابعا اگر بخواهیم ارزش ها و فواید شناخته و ناشناخته گونه های وحشی برای کشور و یا هزینه های سالها حفاظت از آنها را حساب کنیم بسیار زیاد است به ویژه اگر بخواهیم یک گونه منقرض شده را احیا کنیم که هزینه های بسیار هنگفتی دارد و بسیار مشکل و بعضل غیر ممکن نیز می باشد. اگرچه باید گفت که هزینه موردنیاز برای احیای گونه ارزشمندی مانند یوز در برابر هزینهای بسیار زیاد مملکت، زیاد نبوده و ارزشش را نیز دارد.
  منبع:
  https://doe.ir/portal/home/?news/196210/963034/1016712/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%87-%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-

  پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 8

 9. خورشید می‌گوید:

  به به! دمشون گرم!
  باید قاتلان حیوانات رو در نهایت حد خودش نقره داغ کرد تا هر کس و ناکسی نتونه به اتکای توانایی مالی حیات وحش کشور رو به خون بکشه و غارت کنه!
  البته این اتفاق باید در زمینه ی جنگل خواری و کوه خواری هم بیفته شاید یک مقدار کمی از جنایات هر روزه در حق این طبیعت مظلوم کاهش پیدا کنه…

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 25

 10. حمید می‌گوید:

  عالی نیست ولی یک راه حله موقتیه
  کاری کنید شکار نکنن نه اینکه شکارکنن پولش و بدن

  پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 8

  • آقا حمید، اگر شکار نکنند، کار تفنگ فروش ها چه میشه؟ آن بیچاره ها زحمت زیادی می کشند و در طول سال میلیارد ها سود می برند. این سودهای هنگفت باد آورده را کجا می توانند پیدا کنند؟ آن ها زحمت می کشند و ایرانیان را با انواع سلاح جنگی، شکاری و بادی آشنا می کنند. حالا نسل تعدادی پرنده و جانور هم می افته؛ این که خیلی مهم نیست. مهم این است که عده ای در این چهل سال عادت کرده اند به داشتن سود های عظیم که براحتی، که یک شبه بدست می آید. آن بیچاره ها مانند جنگل تراشا دارند اشتغالزایی هم می کنند. حالا جنگل نابود میشه چه اشکالی داره. ما در ایران آن همه بیابان داریم، این سه استان هم روش. تو مپندار که مهم جنگل زیبای بی نظیر زندگی بخش هیرکانی داشتن است؛ خیر، مهم «اشتغالزایی” یعنی سود های باد آورده ی مفت میلیاردی داشتن است و مردم ساده را سر کار گذاشتن. سال هاست که خود و ریزه خوارانشان دارند اهمیت این مهم را به ما حالی می کنند. تازه در این عرصه نیز بیچاره ها کلی زحمت می کشند …

   پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 6

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>